نظر مشورتی دیوان عدالت اداری در خصوص احتساب فوق العاده ویژه در پاداش پایان خدمت

نظر مشورتی دیوان عدالت اداری در خصوص احتساب فوق العاده ویژه در پاداش پایان خدمت (نظریه شماره ۲۰۰/۲۰۴۹۴/۲۳۰/۹۰۰۰ مورخ ۰۹/۰۹/۱۴۰۱ کمیسیون مشورتی اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری)

جناب آقای کرمی

مدیر کل محترم امور مالی و ذی حسابی

بازگشت به نامه شماره ۱۳۲۱۵/۷۲۰ مورخ ۲۳/۷/۱۴۰۱ و عطف به نامه شماره ۲۰۰/۱۹۵۳۲/۲۳۰/۹۰۰۰ مورخ ۱۹/۶/۱۴۰۱ متضمن طرح این سوال که با عنایت به رأی وحدت رویه شماره ۵۰- ۴۹ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری خواهشمند است در خصوص احتساب تفاوت تطبیق و فوق العاده ویژه در پرداخت پاداش پایان خدمت اعلام نظر فرمایید؟ پس از طرح موضوع در کمیسیون مشورتی اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری، نظر مشورتی کمیسیون مذکور به شرح زیر اعلام می گردد:

در خصوص احتساب فوق العاده ویژه در پاداش پایان خدمت

اولاً همانگونه که پیشتر در نظر مشورتی شماره ۲۰۰/۱۹۵۳۲/۹۰۰۰ مورخ ۱۹/۶/۱۴۰۱ کمیسیون مشورتی اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری در پاسخ آن مرجع تأکید گردید به موجب دادنامه شماره ۵۰- ۴۹ مورخ ۲۸/۱/۱۳۹۷ هیأت عمومی دیوان عدالت اداری «با توجه به اینکه مبنای پرداخت پاداش پایان خدمت، حقوق ثابت به علاوه مزایای مستمر بوده و تفاوت تطبیق نه جزء حقوق ثابت است نه مزایای مستمر، لذا تفاوت تطبیق در تعیین پاداش پایان خدمت مورد محاسبه قرار نمی‌گیرد.» لذا احتساب تفاوت تطبیق در پرداخت پاداش پایان خدمت، مغایر قوانین و مقررات و دادنامه مزبور هیأت عمومی دیوان عدالت  اداری است.

ثانیاً، نظر به اینکه در مفاد بخش رأی هیأت عمومی دادنامه مزبور حکمی در خصوص ممنوعیت احتساب فوق العاده ویژه در پاداش پایان خدمت وجود ندارد دادنامه فوق الذکر منصرف از ممنوعیت فوق العاده ویژه در احتساب پایان خدمت است. همچنین قانونگذار در بند ۷ قسمت الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و بند ۶ تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در خصوص احتساب فوق العاده بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص احتساب پاداش پایان خدمت بیان حکم کرده است.

جواد سپهری کیا- سرپرست معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش دیوان عدالت اداری

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

روبیکا: https://rubika.ir/shenasname
ایتا: eitaa.com/Shenasname
بله: https://ble.ir/Shenasname
سروش: splus.ir/Shenasname

1 دیدگاه

  1. .
    سلام وقت بخیر بنده در شهریور سال1400 از استانداری تبریز بازنشسته شده ام وزیر مجموعه بیمه تامین اجتماعی می‌باشم که لازم بذکر است از بخشنامه احتساب تطبیق حقوق وفوق العاده مطرح شده چیزی نفهمیدم و در این خصوص نیز چیزی بعنوان فوق العاده تطبیق تعلق نگرفته که میخواستم بدونم آیا به بنده هم شامل میشود.خواهشا راهنمایی بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا