فرم ج سبز ثبت نام مسکن چیست ؟

سبز بودن استعلام فرم ج از شرایط ثبت نام در سامانه ملی نهضت مسکن یا سامانه سمن اعلام شده است

شناسنامه قانون- یکی از شرایط ثبت نام متقاضیان در سامانه ملی نهضت مسکن یا سامانه سمن دارا بودن فرم ج سبز اعلام شده است، منظور از استعلام فرم ج استعلام در مورد سوابق مالکیت متقاضی و احراز فاقد مسکن بودن او موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن است.

شرایط ثبت نام در سامانه ملی نهضت مسکن

در حالی که ثبت نام متقاضیان فاقد مسکن در سامانه ملی نهضت مسکن به نشانی www.saman.mrud.ir آغاز می شود، فرم ج سبز که به مفهوم نداشتن سابقه مالکیت فرد متقاضی یا استفاده او از تسهیلات دولتی مسکن است یکی از شرایط لازم اعلام شده است.

طبق قانون جهش تولید مسکن دولت مکلف شده است سالانه یک میلیون خانه در زمین هایی که به صورت اجاره واگذار می کند برای افراد واجد شرایط فاقد مسکن بسازد.

فرم «ج» قرمز برای ثبت نام طرح ملی مسکن چگونه سبز می‌شود؟

بسیاری از متقاضیان ثبت نام در طرح جدید تأمین مسکن دولت که تحت عنوان «طرح اقدام ملی مسکن» اجرا شده است، صرفاً به واسطه ثبت نام اولیه در طرح مسکن مهر، به رغم اینکه از امتیازات این طرح بهره مند نشدند اما فرم (ج) آنها قرمز است؛ به این معنا که در پالایش متقاضیان واقعی طرح جدید دولت به واسطه همان ثبت نام اولیه مشمول طرح جدید دولت نمی‌شوند.

این افراد باید به ادارات کل راه و شهرسازی استانی که ثبت‌نام کرده‌اند، مراجعه کنند.

ادارات کل راه و شهرسازی استان‌ها این موارد را بررسی می‌کنند و اگر قرمز شدن فرم (ج) منجر به واگذاری نشده است، تقاضای اصلاح می‌کنند و فرم این افراد دوباره سبز می‌شود.

تعریف قانونی «فاقدین مسکن»

بر اساس بند یک ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، افراد فاقد مسکن کسانی هستند خودشان و افراد تحت تکفلشان (شامل همسر و فرزندان)، از تاریخ ۱۳۸۴/۱/۱ مالک زمین مسکونی یا واحد مسکونی نبوده اند و از تاریخ پیروزی انقلاب اسلامی (۲۲ بهمن ۱۳۵۷) به بعد از هیچ نوع امکانات دولتی و عمومی تامین مسکن مانند زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

بند یک ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن:

فاقدین مسکن: افراد سرپرست خانواری که خود و افراد تحت تکفل آنان از تاریخ ۱۳۸۴/۱/۱ (تاریخ اجرای قانون برنامه چهارم توسعه) فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی بوده و از تاریخ ۱۳۵۷/۱۱/۲۲ از هیچ یک از امکانات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

فرم ج سبز برای فاقدین مسکن

برای احراز این شرط، فرمی با عنوان فرم ج طراحی شده است که متقاضیان می توانند به صورت بر خط در وبسایت ادارات کل راه و شهرسازی استان محل سکونتشان با تکمیل اطلاعات لازم استعلام فرم ج را درخواست کنند.

استعلام این فرم برای افرادی که مصداق فاقدین مسکن مذکور در بند یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن باشند سبز خواهد بود، و برای کسانی که قبلا از امکانات دولتی تامین مسکن استفاده کرده اند یا مالک زمین یا واحد مسکونی باشند استعلام فرم ج قرمز اعلام خواهد شد.

احتمال اشتباه در اعلام فرم ج قرمز

آن طور که مسوولان اعلام کرده اند احتمال اعلام پاسخ اشتباه استعلام فرم ج قرمز وجود دارد، این اشتباه می تواند ناشی از درخواست های سابق متقاضی برای استفاده از امکانات دولتی مسکن باشد که منتهی به نتیجه و اختصاص امکانات به متقاضی نشده است، در این موارد متقاضی می تواند برای دریافت استعلام فرم ج سبز درخواست بازبینی کند.

اعتراض به رد درخواست در طرح نهضت ملی مسکن

در صورتی که فرم «ج» متقاضی به اشتباه قرمز اعلام شده و وضعیت متقاضی رددرخواست شده باشد، چه اقدامی جهت رفع آن می­بایست انجام شود؟

برخی متقاضیان ثبت­نام در طرح اقدام ملی مسکن به علت ثبت­نام­های اولیه برای مسکن و زمین در گذشته، به رغم اینکه از امتیازات بهره­مند نشده­اند اما فرم (ج) آنها قرمز اعلام شده و وضعیتشان رد درخواست باشد، لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­بایست در زمانی که برای اعتراض در سامانه در نظر گرفته شده بود، اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن(قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) ثبت نموده و برای سبز شدن فرم (ج) و سبقه خود به اداره کل راه و شهرسازی استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه می­نمودند.

در صورتی که وضعیت متقاضی غیر از رد درخواست باشد، جهت سبز نمودن استعلامات خود می بایست به اداره کل راه و شهرسازی استان مراجعه نماید و جهت سبز کردن استعلام فرم(ج) خود اقدام کند.

در صورتی که استعلام ثبت یا بانک متقاضی قرمز اعلام شده و وضعیت متقاضی رددرخواست شده باشد، چه اقدامی جهت رفع آن می­بایست انجام شود؟

در صورتیکه استعلامات ثبت یا بانک متقاضی قرمز اعلام شده و وضعیتشان رد درخواست باشد، لذا این افراد به منظور مرتفع شدن این مشکل می­بایست اعتراض خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن(قسمت مشاهده و پیگیری درخواست) ثبت نموده و برای سبز شدن استعلامات خود به اداره کل راه و شهرسازی استان /بنیاد مسکن استان/ شرکت عمران شهر جدید/ اداره کل آموزش و پرورش استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه نمایند.

در صورتی که وضعیت متقاضی غیر از رد درخواست (دارای وضعیت در انتظار تایید استعلام باشد و یکی از استعلامات مالکیت و یا تسهیلات قرمز باشد)، جهت سبز نمودن استعلامات خود می بایست به اداره کل راه و شهرسازی استان /بنیاد مسکن استان/ شرکت عمران شهر جدید/ اداره کل آموزش و پرورش استانی که ثبت نام را انجام دادند، مراجعه کرده و جهت سبز کردن استعلامات خود اقدام کند.

فرم ج سبز شرط استفاده از وام ودیعه مسکن

قبلاً نیز این شرط به عنوان یکی از شرایط لازم برای اختصاص وام ودیعه مسکن هم اعلام شده بود و وام به افرادی که مسکن مهر دریافت کرده یا متقاضی طرح اقدام ملی مسکن بودند اختصاص پیدا نمی کرد.

شرح فرم ج سبز ثبت نام سامانه ملی نهضت مسکن
شرح فرم ج سبز ثبت نام سامانه ملی نهضت مسکن
فرایند فرم ج سبز ثبت نام سامانه ملی نهضت مسکن
فرایند فرم ج سبز ثبت نام سامانه ملی نهضت مسکن

اشتراک در
اطلاع از
guest
38 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
احمد

من در سال ۱۳۸۸ مبلغ بیست میلیون تومان وام خرید مسکن از سپاه گرفتم و مریض شدم و برای مریضی آن را خرج کردم و الان هم فردی از کارافتاده با ۴نفر عائله تحت تکفل و مستاجر هستم قضیه فرم ج برای من چه میشود ؟

یاور

سلام من یک سال پیش سه دانگ از یک واحد مسکن مهر خریدم الان نمیتونم استفاده بکنم نه میتونم ثبت نام کنم کل شرایط ثبت نام دارم بجز همین اگه راهی هست راهنمایی کنید ممنون

milad

آقای یاور طمع ورتداشته نکن برادر من زشته بروخداروشکر بعضیا هستن که این ۳دانگ رو هم ندارن پول چشتو کور کرده قربونت

سیر رضا حسنیی عدم

آیا کسانی برای مسکن مهر ثبت نام کردن ولی به علت دیر دادن و نداشتن پول ساخت آن را همان زمان واگذار کرد حال می تواند از مسکن استفاده کند

بهرام

من از مسکن مهر استفاده نکردم والانم مستاجرم ولی فرمم قرمز نشان میده باید چکار کنم

منظران

سلام من اصلا هیچ کدوم از اینا راکه نوشته انداستفاده نکردم ولی اسم من را سایت رد میکنه علت چیه

مجتبی سیدآبادی

سلام من هیچ گونه مالکیتی ندارم و در سامانه ثبت کردم ک مستاجر هستم ولی الان برای نهضت ملی مسکن میخام ثبت نام کنم انجام نمیشه و رد میکنه درخواستم رو دلیلش چیه

mehr

اگه وام ودیعه مسکن ثبت نام کردین ردمیکنه ازماهم همینطوره ثبتنتم کرده بودیم امانگرفتیم انصرافش هم نمیدونم کسی میدونه کمک کنه

بنده خدا

اشتباه میکنید شما با گوگل کروم رفتین باید با موزیلا برین برای ثبت نام من وام ودیعه مسکن ثبت نام کردم هنوزم نگرفتم ولی ثبت نام کردم شد

سامیار

درخواست قبلی داری برو اونو حذف کن

محبوبه

سلام منم یه ازدواج کردم باهاش ثبت نام مسکن مهرانجام دادم بعدشم طلاق گرفتم بعداز طلاق آقا گرفته دوتا هم خونه دار منم که ازدواج کردم اجارنشین بهم نمیدن میگن آنموقع ثبت نام کردی کاش قلم پام خوردمیشدثبت نامم نمیکردم به همسرم نمیدن آخه چه قانونیه توروخدا این قضیه رو حل کنیدبخدا من نگرفتم اون گرفته حالا هم میخاد بفروشه بدماشین

بنده خدا

خان م مهریت میگرفتی به نام شما بوده باید تغییر کنه اگر به نام تون بوده که مال خودتونه یه جاییش میلنگه

احمد

خوب دیگه بلاخره مهریه گرفتی که

سیدغلامعلی حیات الغیبی

من۳۰ ساله تهران زندگی میکنم یه خانه روستایی به نامم سند خورده باوام ۶میلون تومان تسهیلات آیامیتونم ثبت نام کنم

سید

۳۰ساله تهران زندگی میکنم فاقدمسکن یه خانه روستایی باوام ۶میلیونی تسهیلات به نامم سند خورده آیا میتونم ثبت نام کنم

علی

سلام من زمان مسکن مهر احمدی نژاد ثبت نام کردم به هر دلیلی آورده ای ندادم و مسکن به من تعلق نگرفت من میتوانم ثبت نام مسکن کنم

حسن عسگرزاده

نحوه بررسی قرمز بودن فرم ج و چگونگی بر طرف کردنش

علب

سلام من همه شرایط را دارم و هیچ گونه وام مسکن یا خونه ای نگرفته ام وندارم ولی اجازه ثبت نام نمیده

علی

همه شرایط را دارم نه وامی گرفتم نه خونه ای بنامم هست مستاجر هم هستم ولی اجازه ثبت نام داده نمیشود

ابوذر

سلام،پدرم سه دانگ از خونش رو بنامم کرده
میتونم ثبت نام کنم؟
خواهش میکنم جواب بدین

سید

کسی که خونه روستایی به نامشه ولی ۳۰ساله شهرزندگی میکنه میتونه ثبت نام کنه

علی

سلام من زمان احمدی‌نژاد مسکن مهر ثبت نام کردم بهر دلیلی آورده نداشتم مسکن را نگرفتم حالا میتوانم ثبت نام کنم

امینی

تکلیف کسانی که بدلیل شغلی که دارند هر چند سال مجبورن یک شهر دیگه زندگی کنن و بعد از اتمام کارشون برمیگردن شهر خودشون چیه، من فرم ج قرمز شده چون چند سال برای کارم شهر دیگه ای هستم ولی باز برمیگردم شهر خودم( شهر مادر) ،تکلیف ما چیه

محمد

تو بندرعباس رفتن چهل کیلومتری شهر مکانی که قبلا شهرک سازی شده ولی مردم نرفتن و الان خونه ها خالی موندن،در صورتی که نزدیک شهر کلی زمین وجود داره.این زمینای نزدیک شهر رو میخوان چکار کنن واسه مسکن استفاده نمیکنن

سامیار

دوستانی که میگن رد میکنه سایت نمیگذاره وارد بشیم برید درخواست های قبلی که احتمالا واسه مسکن ملی دادین رو انصراف بدین درست میشه ۲۴ ساعت بعدش مال منم اونطوری بود

فردین میرزایی

سلام من اجاره نامه واسه چند ساله پیشه به خاطر پول املاک نرفتیم با صاحب خونم توافقی پشت نویسی کردیم هر سال حالا نمیدونم چرا هی رد درخواست میشم فاقد زمین هم هستم هیچ وامی هم دریافت نکردم خونه هم ندارم فقط یه سوال دارم اونجای که نوشته ۵ سال باید سکونت داشته باشی در محل که درخواست کردی یعنی چی من تهرانم و الان اسلامشهر ثبت نام کردم یعنی باید ۵ سال تو اسلامشهر زندگی میکردم؟؟؟؟

مینا

سلام ما چند ماه پیش تو سامانه اقدام ملی مسکن ثبت نام کردیم بعد همزمان با رونمایی از طرح جهش مسکن برامون پیامک اومد برا تشکیل پرونده بیاین دفتر پیشخوان گفتیم نمیریم تا این تو این طرح که تسهیلات بهتری داره ثبت نام کنیم ولی تو سامانه حمایتی میگه امکان ثبت نام برا شما وجود ندارد تو قسمت پیگیری دیدم اطلاعاتمون خودکار هست حالا ما هم جزو همین طرح حمایتی هستیم نمی خواد انصراف بدیم؟کسی میدنه؟

زینب

سلام ثبت نام تا کی وقت داره؟؟؟؟

سارا

سلام ممنون میشم سوال مرا پاسخ دهید،، ما توی دولت روحانی برای مسکن ملی ثبت نام کردیم فرم ج ما سبز بود و شرایط پرداخت پول خیلی سنگین بود دیگر پولی واریز نکردیم الان میخواهیم ثبت نام کنیم نمیتونم مینویسه شما قبلا ثبت نام شدید یا فرم ج شما سبز میباشد ما باید الان چیکار کنیم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

م.ر

سلام.مال منم دقیقا همینطوره اصلا این حسن بود و نبودش مایه دردسره…

م.ر

سلام.
من تو مسکن ملی ثبت نام کردم و تایید نهایی شدم ولی دیگه خبری ازش نشد تا اینکه دولت حسن تموم شد حالا ک میام مسکن رئیسی ثبت نام کنم میگه از مسکن ملی انصراف بده تا ثبت نام بشی.چطور باید انصراف داد؟تو سایت هم گزینه انصراف ندارن…
اصلا از چی انصراف بدم…یعنی خودشون نمی‌فهمن ک چیزی نبوده ک حالا میگن انصراف بده….

سمیرا

من به هیچ چیزی که دولت پیشنهاد بده یا ساخت دولت باشه اطمینان ندارم همینم هزار جور شرایط گذاشتن چطور تا فیها خالدون جدن جد طرفو میتونید دربیارید خونه داشته یا نه اما اینو نمیدونید که کسی که فرم قرمز شده بهش تعلق گرفته یا رد شده فقط ملت رو سرکار گذاشتید اونم چهار سال بعد تحویل میدین کی زنده اس کی مرده پولمونم بمونه دست دولت مفت خور

رضا

بعداز این همه مرحله با سه میلیون حقوق در ماه و خانواده چهار نفره و مستاجر چطور میشه پول پیش و اقساط داد ؟؟؟ میشه توضیح داد در رسانه میلی !!!! در اصل قانون اساسی اومده ایجاد شغل و ساخت مسکن برای هر شهروند ایرانی … نمیخواد خونه بسازید به هر خانواده چهار نفره140 متر زمین رایگان بدید و ب اسم چهارنفر اعضای خانواده ثبت کرد که در آینده خواهان ملک نشوند با امکانات آب و برق و گاز و فاضلاب و درصورت تقاضای متقاضی با مجوز چهار طبقه ساخت و حق و حقوق خرید و فروش رو ازگیرندگان سلب کرد تا50سال و بعد از سال وام نوسازی دوباره

صادق

سلام…پدر بنده الان 78سال ومادرم 70سال داره .ایشان در سال 1390به علت مریضی فرزندشان مجبور به فروش خونه خود در روستا شدند…که ان خانه سند رسمی داشت وبه اسم ..مادر بوده..والان بازنشسته هستند..وکمترین حقوق بازنشستگی را که در ایران میدند دریافت میکنند…والان در شهر اردکان یزد از همان سال 1390مستاجر هستند دیگر توان اساس کشی .واجاره های سنگین را ندارند…چرا در این طرح ها نمیتونند ثبت نام کنند ..کسی میتونه کمک کنه
..ثواب میکنید…

Abbas

دوستان هر وقت دولت فکری برای مسکن کارگران یا افرادی که در آمد ماهیانشون ۳میلیون یا کمتر بود،توانست بکند به اون میگن طرح ملی مسکن .با این آورده و اقساط بالا و اعتبار سنجی کارگر بدبخت بازم آنهایی که خانه دارند صاحبخانه تر میشوندمانند سهام عدالت ،به عده زیادی از جمله کارگران ندادند آلان هم که میخان بدن مددجویان کمیته امداد و بهزیستی!!انگار یه کارگر با حقوق ماهیانه ۲تا ۳میلیون تو این مملکت زندگی نمیکنه.

حسین

من برای دیعه وام مستأجری ثبت نام کردم تایید شده ولی من دنبالش نرفتم بانک.ایا برای مسکن تاثیری داره

ابوالفضل

سلام آیا من در سال 90وام انبوه سازی 4درصد گرفتم نتیجه فرم ج من قرمز میشه،

غلامرضا

سلام من یک سند دودانگی از منزل پدری دارم و داری سه فرزنذ میباشم تا کنونم هیچگونه وام در خصوص مسکن نگرفتم مستاجرهم هستم ایا من شرایط دارم یانه