بخشنامه مزد ۱۴۰۲ | برگزاری نخستین جلسه شورای عالی کار به منظور تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲

بخشنامه مزد ۱۴۰۲/ برگزاری جلسه شورای عالی کار به منظور تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲

خبر مورخ ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۱

تشکیل نشست شورای عالی کار در اول بهمن ماه

نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری نشست شورای عالی کار در روز شنبه یکم بهمن ماه خبر داد و گفت: در این نشست درخصوص تشکیل کمیته دستمزد ۱۴۰۲ و تعیین ماموریت‌های آن تصمیم گیری خواهیم کرد.

هادی ابوی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ارسال دعوتنامه‌ها برای حضور در نشست شورای عالی کار اظهار کرد: دعوتنامه‌ها از سوی وزارت کار ارسال شده و تاریخ برگزاری نشست شورا روز شنبه یکم بهمن ماه است. محورهای دستور کار این نشست نیز ارائه نتایج طرح پژوهشی آثار و پیامدهای تعیین حداقل دستمزد بر اساس مناطق و صنایع، اصلاح یکی از مواد آیین دادرسی کار و تصمیم گیری درباره تشکیل کمیته دستمزد شورای عالی کار و تعیین ماموریت‌های آن است.

وی ادامه داد: با توجه به تاکیدی که وزیر کار در نشست قبلی بر موکول شدن موضوع فعالیت کمیته دستمزد به جلسه ‌آینده داشتند و در حاشیه جلسه هیات دولت نیز اعلام کردند در جلسه آتی شورا با تشکیل کمیسیونی تخصصی درباره تعیین دستمزد اتخاذ تصمیم خواهد شد، معتقدم که مقصود از بیان کمیسیون تخصصی همان کمیته دستمزد شورای عالی کار است که با هدف مشخص شدن هزینه‌های سبد معیشت خانوارهای کارگری تشکیل شده و لذا در نشست روز شنبه در خصوص آغاز فعالیت کمیته مزد تصمیم گیری خواهیم کرد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره گزارش پژوهشی مذکور و احتمال تعیین مزد منطقه‌ای در بخشنامه مزد ۱۴۰۲ گفت: با توجه به آنکه در جلسه قبل نظرات و دیدگاه‌های خود را در خصوص این گزارش مطرح کردیم، در نشست آتی به بحث تشکیل کمیته دستمزد خواهیم پرداخت و تاکید ما این است که کمیته کار خود را شروع کند تا بعدا درباره گزارش و مواردی از این دست بحث و بررسی کنیم.

ابوی با بیان اینکه شرایط برای تعیین مزد منطقه‌ای در کشور فراهم نیست، ادامه داد: اگر قرار باشد دستمزد پایین‌تری تعیین کنیم و کارگر حاضر به کار نباشد، امنیت شغلی نیروی کار به خطر می افتد. در حال حاضر زیرساختها برای اجرای منطقه‌ای شدن دستمزد وجود ندارد و معتقدیم که در صورت چنین تصمیمی باید به فکر مهاجرتها از یک شهر به شهر دیگر باشیم زیرا چنین تصمیمی معادلات بازار را به هم می زند و عرضه و تقاضا را دچار مشکل می کند.

وی گفت: اگر بخواهیم در یک منطقه مزد بیشتری پرداخت کنیم باید این مساله را هم درنظر بگیریم که شاید هزینه ها در آن منطقه بیشتر باشد ولی متاسفانه چنین فرهنگ کاری وجود ندارد و غالب افراد به امید دریافتی بیشتر شهر و کاشانه خود را ترک می کنند و به شهر دیگر می روند و معضلات اجتماعی و خانوادگی بسیاری پیش می آید، لذا در شرایط حاضر تعیین مزد منطقه‌ای بخشنامه مزد ۱۴۰۲ به مصلحت نیست.

خبر مورخ ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۱

جلسه شورای عالی کار برای بخشنامه مزد ۱۴۰۲ به زودی برگزار می‌شود

مرتضوی وزیر تعاون خبر داد که جلسه شورای عالی کار به منظور تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ به زودی برگزار خواهد شد.

به گزارش شناسنامه قانون به نقل از تسنیم، سیدصولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حاشیه جلسه امروز هیات دولت گفت: اولین جلسه شورای عالی کار برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ سه چهار روز دیگر برگزار می‌شود. در این جلسه کمیسیون برای تدوین بخشنامه  مزد ۱۴۰۲، حداقل حقوق مشخص خواهد شد.

وی افزود: این کمیسیون، تحقیقات و مطالعاتش را انجام می‌دهد و سپس موضوع در دستور کار شورای عالی کار قرار می‌گیرد. امیدواریم باحضور نماینده کارگران، نماینده کارفرمایان و نمایندگان دولت آن چیزی که حق و عدالت باشد، تصویب شود.

مرتضوی بیان کرد: متغیرها و مولفه‌های مختلفی همچون تورم در تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران اثر دارند و همه مدنظر است.

وزیر کار در پاسخ به سوالی در مورد تغییرات و بازنگری آیین‌نامه تعیین مشاغل سخت و زیان‌آور نیز گفت: تغییرات مفهومی و مصداقی هستند. امکان دارد مصادیقی مشمول مشاغل سخت و زیان‌آور قرار بگیرند، اما در آیین‌نامه نیامده باشد.

وی ادامه داد: ممکن است در مفاهیم نیز اصلاحاتی به وجود بیاید.

خبر مورخ ۱ دی‌ماه ۱۴۰۱

سیصدونهمین نشست شورای عالی کار برگزار شد

به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» در سیصدونهمین نشست شورای عالی کار که در محل این وزارتخانه و با حضور «مهدی اسلام‌پناه» رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، «علی‌حسین رعیتی‌فرد» معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و «شرکای اجتماعی» نمایندگان کارگران و کارفرمایان برگزار شد، مبنا و معیار تصمیمات شورای عالی را تأکید بر اصل سه‌جانیه‌گرایی نمایندگان دولت، کارگری و کارفرمایان عنوان کرد.

در این نشست گزارشی از روند اجرایی طرح پژوهشی موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در زمینه تعیین ساز و کار تعیین حداقل دستمزد بر حسب مناطق و صنایع ارائه شد.

گزارشی از بررسی، اصلاح و بازبینی آئین‌نامه ماده ۱۶۴ قانون کار ارائه شد که موارد مربوط به چالش‌ها، دغدغه‌ها و نظرات اعضای شورا در زمینه اصلاح آئین‌نامه مذکور با موضوع انتخاب نمایندگان کارگری و کارفرمایی و سایر اعضای هیئت‌های تشخیص مراجع حل‌اختلاف در این نشست مطرح شد که مقرر شد در نشست بعدی این شورا نهایی شود.

خبر مورخ ۳۰ آذرماه ۱۴۰۱

در اولین جلسه تدوین بخشنامه مزد ۱۴۰۲ کارگران چه گذشت؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: بررسی کمیته مزد و چگونگی تعیین مزد, اولین دستور کار جلسه بعدی شورای عالی کار است.

هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره نتایج جلسه دیروز شورای عالی کار گفت:مقرر شد درجلسه بعدی درباره کمیته دستمزد صحبت شود.اما طبق آیین نامه شورای عالی کار اگرسه عضو از شورا درخواست برگزاری جلسه را بدهند جلسه باید تشکیل شود.با توجه به درخواست کارگران وزیرکار اعلام کرد که این مسئله اولین دستور کار جلسه بعدی شورای عالی کار باشد و چگونگی تعیین مزد بررسی شود.

ابوی با بیان اینکه شورای عالی کار درباره دستمزد کارگران تصمیم می گیرد گفت:یکی از تأکیدات در جلسه این بود شورای عالی کار است که به عنوان یک نهاد برای تعیین دستمزد کارگران تصمیم گیری می کند,بررسی فعالیت کمیته دستمزد اولین دستورکار نشست بعدی شورای عالی کار است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: مباحثی از جمله بودجه سال آینده و دیدگاه کلی درباره حقوق و دستمزدها مطرح شد, اما کارگران تذکر دادند که فرآیند دستمزد کارگران از کانال شورای عالی کار است, بنابر این اگر دیگران خارج ازشورا نظر دهند, دچار دوگانگی خواهیم شد, بهتر است که بحث دستمزد در شورای عالی کار با نظراعضا و عمل به ماده ۴۱ قانون کار تعیین تکلیف شود.

ابوی افزود: اصلاح آیین‌نامه ماده ۱۶۴ قانون کار نیز مورد بررسی قرار گرفت که به انتخاب نمایندگان کارگر و کارفرما و دولت در مرجع هیئت تشخیص ادارات کار اشاره دارد. قرار بود این آیین نامه به روز شود, اما با توجه به اینکه اشکالات بسیاری داشت, وزیرکار و گروه کارگری نظراتی داشتند که مقرر شد, نظرات این دوگروه ارائه شود, سپس آیین نامه به روز شود.

خبر مورخ ۲۹ آذرماه ۱۴۰۱

آغاز بررسی‌ها درباره تدوین بخشنامه مزد ۱۴۰۲ کارگران در جلسه امروز شورای عالی کار

شناسنامه قانون- نماینده کارگران در شورای‌عالی کار از آغاز بررسی‌ها درباره دستمزد سال ۱۴۰۲ کارگران در جلسه امروز این شورا خبر داد.

هادی ابوی نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره دستور جلسه امروز شورای‌عالی کار گفت: بررسی گزارش مرکز پژوهش‌های تأمین اجتماعی درباره نرخ دستمزد امسال و سال آینده در دستور کار است. این مرکز در گزارش خود، نرخ دستمزد و آثار تورمی آن در جامعه را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: اصلاح آیین‌نامه ماده ۱۶۴ قانون کار یکی دیگر از دستورکارهای جلسه امروز است که به انتخاب نمایندگان کارگر و کارفرما و دولت در مرجع هیئت تشخیص ادارات کار اشاره دارد و قرار است این آیین‌نامه به‌روز شود و هر یک از گروهها پیشنهادات خود را مطرح خواهند کرد.

ابوی با بیان اینکه افزایش ۵۷درصدی دستمزد با افزایش قیمت کالاها خنثی شد، گفت: دستمزد کارگران حتی تا خط فقر هم فاصله زیادی دارد؛ چگونه می‌تواند تورم ایجاد کند؟ تورم زمانی ایجاد می‌شود که پول مازاد در جامعه باشد، اما دستمزد کارگران به‌اندازه‌ای نیست که امورات خود را بگذرانند.

نماینده کارگران در شورای‌عالی کار در واکنش به اینکه صالح‌آبادی بیان کرده است افزایش ۵۷درصدی دستمزد قطعاً برای ۱۴۰۲ تکرار نمی‌شود، تصریح کرد: صاحبان رأی در شورای‌عالی کار مشخص شده‌اند, آنها درباره دستمزد کارگران تصمیم می‌گیرند.

بیشتر ببینید: مزد منطقه ای در دستور شورای عالی کار/ احتمال طرح ترمیم مزد و افزایش قدرت خرید کارگران

خبر مورخ ۲۸ آذرماه ۱۴۰۱

تلاش می‌کنیم بخشنامه مزد ۱۴۰۲ کارگران همزمان با ابلاغ بودجه تعیین تکلیف شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تلاش می‌کنیم همزمان با ابلاغ بودجه، دستمزد کارگران در سال آینده تعیین تکلیف شود.

صولت مرتضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره این‌که در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ در دولت، وضعیت حقوق‌های سال آینده چگونه است، گفت: هیچ‌چیز در بودجه قطعی نیست، هنگامی که بررسی لایحه بودجه تمام و به مجلس تقدیم شد، همه چیز به طور شفاف در اختیار همگان قرار می‌گیرد.

وی درباره تعیین تکلیف دستمزد کارگران در روزهای پایانی سال بیان کرد: تلاش‌مان این است که همزمان با ابلاغ بودجه این اقدام صورت گیرد و برای این کار تلاش‌مان را می‌کنیم.

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

?روبیکا
https://rubika.ir/shenasname
?ایتا
eitaa.com/Shenasname
?بله
https://ble.ir/Shenasname
?سروش
splus.ir/Shenasname

1 دیدگاه

  1. با عرض سلام احتراما بنده بازنشسته شرکت توزیع برق آذربایجانغربی دارای مدرک فوق دیپلم قبل از استخدم برادر شهید حضورداوطلبانه در منطقه جنگی جنوب سال ۶۱ بمدت سه ماه، نوزده روز و در خدمت سربازی سال ۶۳،۶۴ در منطقه جنگی دشت ذهاب بمدت بیست ماه، یازده روز که ارتش پانزده ماه داوطلبانه حساب کرده در سال ۹۳ برای خرید سربازی مبلغ ۳۳۲۲۰۰۰ تومان قسطی پرداخت کردم و در سال ۹۵/۱۱/۱۰ بازنشسته شدم فقط در شرکت توزیع برق یک گروه تشویقی برای برادر شهید بودن دادند آیا مزایایی برای من شامل میشود و چرا تامین اجتماعی جواب قانع کننده نمیدهد همه صندوقها به خدمات جامع ایثارگران عمل کرده اند ولی تامین اجتماعی ایثارگری دولتی و غیر دولتی ایثارگری را تفسیر میکند اگر شامل میشود کتبا به تامین اجتماعی اعلام کنند تا اینکه اقدام کند /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا