آیین‌نامه فوق‌العاده ایثارگری، نشانها و خدمت اداری در مناطق جنگ زده

آیین نامه اجرایی نحوه تعیین فوق العاده ایثار گری، نشانها و خدمت اداری در مناطق جنگ زده موضوع بند۲ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری

فصل اول: تعاریف و کلیات، جانبازی و ایثارگری

ماده ۱- اصطلاحات و واژه های مندرج در این آیین نامه در معانی مشروح مربوط به کار می رود:

۱- قانون : قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۶۸

۲- بنیاد : بنیاد شهید و امور ایثارگران

۳–نیروهای مسلح : ستاد کل نیروهای مسلح ، آجا ، سپاه ، ناجا و وزارت دفاع

۴- ایثارگر ، به کسی اطلاق می شود که برای استقرار و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور ، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید ، مفقودالارر ، جانباز ، اسیر ، گروگان ، آزاده و رزمنده شناخته شود.

۵–شهید و مفقود الاثر: به کسی اطلاق می شود که جان خود را در راه تکوین ، شکوفایی ، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران ،استقلال و تمامیت ارضی کشور ، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده و یا در این رابطه مفقودالاثر شناخته شود.

۶-جانباز: به کسی اطلاق می شود که سلامتی خود را در راه تکوین،شکوفایی ، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران ،استقلال و تمامیت ارضی کشور ، مقابله با تهدیدات وتجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار از دست داده و به اختلالات و نقص های جسمی و یا روانی دچار شود.

۷— اسیر/ گروگان : به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین،شکوفایی ، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران ،استقلال و تمامیت ارضی کشور ، مقابله با تهدیدات وتجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل یا خارج از کشورگرفتار آمده و هویت و وضعیت وی مورد تأیید مراجع صلاحیتدار قرارگیرد.

۸–آزاده : به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین ، شکوفایی ، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران ،استقلال و تمامیت ارضی کشور ، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار در داخل یا خارج از کشور اسیر شود وضمن استمرار شرایط مذکور در طول دوران اسارت یا زندان آزاد شود .

همچنین به کلیه کسانی که از تاریخ ۱۳۳۲/۵/۲۸ تا ۱۳۵۷/۱۱/۱۶ با الهام از مبارزات و مجاهدت های امام خمینی (ر ه) به دلایل امنیتی ، مذهبی یا اتفاقات سیاسی دیگر حداقل به مدت سه ماه در بازداشت یا حبس قطعی بوده و سپس ازاد شده اند آزاده اطلاق می شود.

۹- رزمنده : به کسی اطلاق می شود که در راه تکوین ، دفاع و حفظ ارزشها و کیان جمهوری اسلامی ،استقلال و تمامیت ارضی کشور ،مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار با تأیید مراجع ذیصلاح به طور فعال حضور یافته است.

۱۰- درصد جانبازی : عبارت است از میزان آسیب دیدگی جسمی و روانی که توسط کمیسیون پزشکی تخصصی تعیین درصد بنیاد شهید و امور ایثارگران و در خصوص نیروهای مسلح توسط کمیسیون یا شورای عالی پزشکی موضوع مواد(۱۰۸) ق. آجا ، (۱۲۱) ق.م.ا.سپاه و (۱۲۸) ق. ناجا مشخص و حسب مورد تجدید نظر می شود.

۱۱- جانباز از کار افتاده کلی: کسی که به تشخیص کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران و در خصوص نیروهای مسلح توسط کمیسیون یا شورای عالی پزشکی از کار افتاده کلی شناخته شده و قادر به کار نباشد.

۱۲- جبهه (مناطق جنگی و عملیاتی منظم یا نا منظم) : به مناطقی اطلاق می شود که توسط ستاد کل نیروهای مسلح ، به عنوان منطقه جنگی و عملیاتی تعیین شود.

۱۳- مناطق جنگ زده : به بخشهای مسکونی و صنعتی در محدوده مناطق جنگی و عملیاتی اطلاق می شود (برابر فهرست دستورالعمل مربوط در محدوده زمان جنگ)

۱۴- خدمت اداری در مناطق جنگ زده : به خدمت کارکنان دولت در وظایف اداری و سازمانی در زمان جنگ تحمیلی در این مناطق به جز رزمندگان اطلاق می گردد.

۱۵- نشان : عبارت است از آن دسته از نشانهایی که عناوین و شرایط اعطای آنها در آیین نامر اعطای نشانهای دولتی مصوب ۱۳۶۹ هیئت وزیران و اصلاحیه های بعدی و همچنین دستورالعمل نشانهاینیروهای مسلح مصوب مقام معظم فرماندهی کل قوا تعیین شده است.

ماده ۲- ایثارگران، دارندگان نشان و خدمت اداری در مناطق جنگ زده از حیث تعیین و محاسبه« فوق العاده ایثارگری » ،« فوق العاده نشان» و «فوق العاده خدمت در مناطق جنگ زده»مشمول مفاد و ضوابط این آیین نامه قرار می گیرند.

ماده ۳- سه چهارم مدت خدمت کارکنان پایور و وظیفه که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ،کمیته ، شهربانی و ژاندارمری (نیروی انتظامی) ، وزارت سپاه وزارت دفاع(وزارت دفاع و پشتیبانی ن.م) و جهاد سازندگی سابق به جبهه ومناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده اند، خدمت داوطلبانه تلقی می گردد.

در حال تکمیل…

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهدی

پدر به مدت ۳ سال در جزیره خارک در شرایط جنگی در شرکت نفت زیر بمباران هوایی مشغول به کار بوده الان شرایط ایثارگریش به چه چه صورت هست