0 امتیاز
286 بازدید
در معاینات بیمه‌ای قبل از استخدام توسط
سلام. با رای جدید هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص ابطال دستورالعمل معاینات شغلی از سوی دیوان عدالت اداری، آیا دیگر الزامی به انجام این معاینه ها نداریم؟

لطفا هم درباره معاینات ابتدای استخدام و هم درباره معاینات ادواری توضیح بدهید .

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط

سلام. اولا به استناد ماده ۹۰ قانون تأمین اجتماعی کارفرمایان مکلفند قبل از به‌کار گماردن افراد شاغل در کارگاه ها، ترتیب معاینه پزشکی آنها را بدهند تا از قابلیت و استعداد جسمانی آنها ( به تناسب کارهای ارجاع شده به ایشان ) اطمینان حاصل کنند .

ثانیا وفق ماده ۹۲ قانون کار نیز کلیه کارگاه های مشمول قانون کار ( و حتی کارگاه های خانوادگی ) که شاغلین در آنها به اقتضای نوع کار در معرض بروز بیماری های ناشی از کار قرار دارند باید برای همه افراد مذکور پرونده پزشکی تشکیل دهند و حداقل سالی یک بار توسط مراکز بهداشتی درمانی از آنها معاینه و آزمایش های لازم را به عمل آورند و نتیجه را در پرونده مربوط ضبط نمایند .

بنابراین اولا معاینات پزشکی بدو استخدام و ثانیا معاینات سالانه، می بایستی طبق قانون کار و تامین اجتماعی ادامه یابند .

لیکن از آنجایی که مطابق ماده ۱۰۶ قانون کار، دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی مربوط به این موضوع می بایستی به پیشنهاد مشترک وزارت کار و امور اجتماعی و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به تصویب هیات وزیران برسند، و این تشریفات در مورد دستورالعمل معاینات پزشکی رعایت نشده بود، لذا تنها دستورالعمل ” نحوه انجام معاینات پزشکی ” از سوی دیوان عدالت اداری ابطال شد، لیکن اصل موضوع ( معاینه پزشکی بدو استخدام و معاینات ادواری سالانه ) کما فی السابق می بایستی انجام و رعایت گردد .

عدم انجام این تکلیف قانونی، می تواند ریسک بالایی برای کارفرمایان داشته باشد.

سوالات مشابه

0 امتیاز
3 پاسخ 7.8k بازدید
0 امتیاز
1 پاسخ 319 بازدید
0 امتیاز
0 پاسخ 233 بازدید
سوال شده ژوئیه 23, 2020 در بیمه خودرو و دیه توسط بی نام
...