اصلاحیه افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارگران مشمول قانون کار در دستگاه‌های اجرایی چه می‌گوید؟

تفاوت تطبیق همسان سازی حقوق 1401 پرداخت مشروط ثبت حقوق کارکنان در آبان مشارکت لایحه بودجه افزایش حقوق

اصلاحیه نحوه افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارگران مشمول قانون کار در دستگاه‌های اجرایی از سوی معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.

شناسنامه قانون- با توجه به ایرادات متعدد به افزایش حقوق و مزایای کارکنان مشمول قانون کار شاغل در دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی به میزان ۱۰ درصد و پیگیری نمایندگان مجلس در این خصوص، در این مصوبه، موضوع بررسی و اصلاح شده است.

دانلود متن کامل ابلاغی مصوبه اصلاحی

با این اوصاف افزایش حقوق این کارکنان به میزان افزایش سالیانه دستمزد مشمولین قانون کار در سال ۱۴۰۱ انجام خواهد شد یعنی ۵۷ درصد برای حداقل‌بگیران اضافه می‌شود. همچنین، سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۳۸ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۱۷۱۷۲۲ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد. برای سایر سطوح دستمزدی. همچنین مزایای جانبی نظیر کمک هزینه مسکن و بن کارگری بر اساس مصوبات شورای عالی کار خواهد بود.

بیشتر ببینید: بخشنامه حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ و دستورالعمل های تبعی آن

با این حال این افزایش یک قید دارد و اینکه لازم است تبصره ذیل ماده ۱۲۴ قانون مدیریت خدمات کشوری رعایت شود. مطابق این تبصره:

تبصره- مجموع دریافتی کارمندانی که به موجب قانون کار در دستگاه‌های اجرائی شاغل می‌باشند نباید از (۲ /۱) برابر حقوق و مزایای کارمندان مشابه تجاوز کند.

بر این اساس حقوق و مزایای شاغلین دستگاه‌های اجرایی که مشمول قانون کار هستند نباید بیش از ۲۰ درصد بالاتر از سایر شاغلین همطراز باشد. حال، اینکه در عمل منظور از شاغل همطراز چه شاغلی را درنظر می‌گیرند، به نظر جایی تفسیر دارد.

با این اوصاف افزایش حقوق نیروهای قرارداد کار معین، کارکنان مشمول تبصره سه وزارت بهداشت، نیروهای مشمول طرح پزشکان و پیراپزشکان و کارمندان پیمانی و رسمی همه سازمان‌ها به میزان ده درصد و افزایش حقوق نیروهای مشمول تبصره چهار و پنج وزارت بهداشت، کارکنان قرارداد موقت، کارکنان مشاغل کارگری و نیروهای شرکتی شاغل در دستگاه‌های اجرایی و سایر کارگران مشمول قانون کار که مشمول حداقل دریافتی هستند در سال ۱۴۰۱ بر اساس اصلاحیه جدید افزایش خواهند یافت.

بحث و تبادل نظر در صفحه اینستاگرام

2 دیدگاه دربارهٔ «اصلاحیه افزایش حقوق سال ۱۴۰۱ کارگران مشمول قانون کار در دستگاه‌های اجرایی چه می‌گوید؟»

  1. دانشجوی مدیریت دولتی

    آیا با این اصلاحیه حقوق کارگران خدماتی در دستگاهای دولتی بیشتر از حقوق کارمندان و شاغلین که پست مصوب دستگاه را دارند نخواهد شد،اگر اینطور باشد توازن بین خدمات و کارمندان اداری دستگاه ها بهم خواهد خورد

  2. علاقه مند مدیریت منابع انسانی

    سلام،
    این افزایش فقط شامل کارکنان مشاغل کارگری در دستگاههای اجرابی، که مشمول قانون کار هستند و به صورت مستقیم با دستگاه قرارداد دارند، خواهد بود.که بیشتر آنها در دستگاههای خدمات رسان ، مشغول خدمت می باشند. و به هیچ عنوان شامل نیروهای موقت و نیروهای شرکتی و نیروهای طرحی نخواهد بود، چون نیروهای شرکتی و موقت اینها اصلا به صورت مستقیم با دستگاه اجرایی قررا داد ندارند، و بلکه بایه شرکت پیمانکاری قرارداد دارند و اصلا کارگری محسوب نمی شوند. و نیروهای طرحی، هم همان ده درصد نیروهای قراردادی، رسمی و پیمانی خواهد بود،

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن