بخشنامه مزد ۱۴۰۱

تعیین میزان افزایش دستمزد سال 1401 کارگران

image_print

مزد ۱۴۰۱ | بخشنامه حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ و دستورالعمل های تبعی آن

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) همه ساله پس از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال آتی، در اجرای ماده (۴۱) قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هر چه بیشتر درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه، حداقل مزد ۱۴۰۰ را به تصویب می‌رساند.

بخشنامه مزد و دستورالعمل‌های تبعی آن از جمله “دستورالعمل نحوه اجرا در مورد دستمزد کارگاه‌های دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل” و “دستورالعمل نحوه اجرا در مورد کارگران کارمزدی دائم و موقت” نیز از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ خواهد شد.

خبر مورخ ۱۳ شهریورماه ۱۴۰۰

در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور، میزان علی‌الحساب افزایش حقوق مزد ۱۴۰۱ مشمولین قانون کار شاغل در این شرکت‌ها، به صورت علی‌الحساب (۱۰) درصد تعیین شده است.

ببینید: بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت

بر اساس جزء (۶) سرفصل “بودجه جاری” بخشنامه یاد شده اینگونه آورده شده است:

«۶) تمامی شرکت‌های دولتی از جمله شرکت‌هایی که دارای قوانین و مقررات خاص پرداخت حقوق و مزایا هستند، افزایش ریالی حقوق را به طور علی‌الحساب ده (۱۰) درصد لحاظ شود. رقم قطعی افزایش به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید. افزایش حقوق و دستمزد مشمولین قانون کار علی‌الحساب ده (۱۰) درصد لحاظ شود. رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار خواهد رسید. بدیهی است ضریب حقوق اعلامی در بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۱، ابلاغی توسط ریاست محترم جمهور، ملاک محاسبه و تنظیم نهایی هزینه پرسنلی تمامی شرکت‌های دولتی خواهد بود.»

بخشنامه‌های دستمزد سال‌های اخیر:

بخشنامه مزد ۱۴۰۰

بخشنامه دستمزد ۹۹

اصلاح بخشنامه دستمزد ۹۹ (از ابتدای تیرماه)

بخشنامه دستمزد ۹۸

بخشنامه دستمزد ۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.