اخبار اداری و استخدامی

میثم لطیفی برای ارائه پیشنهاد بهبود نظام اداری کشور فراخوان داد

دکتر میثم لطیفی طی نامه‌ای به تمامی وزارت‌خانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و شرکت‌های دولتی خواستار اجتناب از ارسال هرگونه پیام تبریک، تاج گل و سایر اقدامات مشابه برای تبریک انتصاب وی شد

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور نوشت:

ضمن سپاس از ابراز لطف و بذل محبت همۀ مدیران و همکاران در دستگاه‌های اجرایی کشور، نظر به لزوم پایبندی عملی به اهداف اقتصاد مقاومتی و پرهیز از هرگونه هزینه غیرضرور، خواهشمند است از ارسال هرگونه پیام تبریک، تاج گل و سایر اقدامات مشابه به منظور تبریک انتصاب این بنده اجتناب فرمایند.

بی‌شک اینجانب همواره و مشتاقانه خواستار دریافت پیشنهادات سازندۀ یکایک دوستان در پیشبرد هرچه بهتر نظام اداری کشور هستم.

میثم لطیفی

اشتراک در
اطلاع از
guest
21 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مختار

سلام و عرض ادب و احترام خدمت اقای دکتر لطیفی وزیر محترم. من دهه شصتی هستم و دارم از لحاظ سنی از دوره آزمون استخدامی خارج میشم، بخاطر ضعف مالی که ازدواج ممکن نبست، در راه رضای خدا فکری به حالمون کن. شرط سنی رو ببرید بالا. آزمونها رو همه از طریق سازمان سنجش برگزار کنید لطفا. نه خود سازمانها، مثلا 99 درصد ازمونهای بانکی خودشون برگزار میکنن ما دهه شصت نمیتونیم بخاطر شرط سن شرکت کنیم. ای که دستت می رسد کاری بکن در راه خدا.

علی

با سلام
از اینکه نیروی جوان و با انرژی در راس این سازمان قرار گرفته خوشحالیم توجه شما را به نحو نکته مهم جلب نی نماییم :
۱ لطفا در تبدیل وضع کارکنان شتابزده عمل نکنید در حوزه بکارگیری نیرو رانت خواری بیشماری در دو دهه گذشته رخ داده است افراد با تحصیلات نامرتبط و مدارک دانشگاهی مساله دار بصورت رانتی جذب دستگاهها شده اند ولی بسیار افراد مستعد و با پشتکار و انرژی پشت درهای استخدام مانده اند
۲ در انتصابات مدیران شایسته گزینی را به معنای واقعی انجام دهید شایستگی از روی کاغذ و فرم های اداری ویا بعضا طرحهای بی ارزش و کاغذ سیاه کن معلوم نمیشود بقول شاعر به عمل کار بر آید به سخنرانی نیست در کشورهای توسعه یافته تجربه نسبت به تحصیلات از ارزش بالاتری برخوردار است ولی متاسفانه در سیستم ما ارزش چندانی برای تجربه قائل نیستند
۳ بسیاری امتیازاتی که جهت ارتقای شغلی به افراد میدهند صرفا جنبه بوروکراسی دارد و ارزش این ایده ها تنها بر روی کاغذهاست و کاربردی ندارند و ایده پردازان صرفا جهت کسب نمره نظریه پردازی میکنند
۴ نکته مهم دیگر در خصوص انتصاب از طریق کانون های ارزیابی است بعضی از کانون های ارزیابی مدیران در دو سال اخیر بصورت فرمالیته بعضا افراد فاقد تجربه و شایستگی های تخصصی و تحصیلی لازم را جهت تصدی پستهای مدیریتی به دستگاهها معرفی کرده اند البته ناگفته نماند در این میان مدیران دستگاه از قبل نام افراد مد نظر را که متاسفانه متعلق به دسته و گروه خاصی بودند به کانون داده بودند وبه هیچ عنوان توانایی و شایستگی افراد انتصابی ملاک عمل نبوده است این صرفا یک ادعا نیست لطفا تحقیق کنید قطعا به نتیجه می رسید مدارک لازم جهت اثبات این ادعا به حدکفایت موجود است.لطفا لطفا لطفا به این نکته آخر توجه ویژه بشود!

داودامامعلیزاده

استحضار دارید نظام اداری کشور ما ” نظام وظیفه گرا ” با ساختار اداری ” عمودی ” ست که بیش از چهاردهه است در دنیا منسوخ و جای خود را به نظام اداری ” فرآیند محور ” با ساختار اداری ” افقی ” داده است . لذا بنظر باید جهت اصلاح نظام اداری و زدودن فساد و ناکارآمدی از چهره نظام اداری باید نظام و ساختار اداری متحول گردد .
بنده در این خصوص فی سبیل الله آماده همکاری هستم

مهدی

احسنت من خودم سالها در کارگزینی با این مشکل مواجه بودم نمایندگان مجلس و افراد متنفذ در استانمان اقوام خود را که از هر نظر مسئله داشتند و سواد نداشتند به اداره تحمیل کردند

نیروی شرکتی دانشگاه

سلام برادر محترم پس بنابه فرموده شما در نظام استخدامی ما مشکلات بسیاری هست عده ای را با رانت رسمی و عده ای را قراردادی و عده ای را بامنت شرکتی استخدام کرده اند. کم دولت روحانی از ما نیروهای شرکتی بیگاری کشیده هست که شما میفرمایید در تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شتابزده عمل نکنید. حتی یک روز تاخیر در سامان دهی نیروها حق بزرگی بر گردن مسئولان هست. اگر نیازی به خدمات نیروهای شرکتی نیست چرا باید آنها با کمترین حقوق و امنیت شغلی کار تخصصی یک کارمند رسمی را انجام دهند و یک سوم حقوق انها را دریافت کند!

محمد

عرض سلام و ادب و احترام
ما قانون در ادارات وسازمانهای به اندازه کافی داریم ولی مجریان قوانين را سلیقه ای اجرا می‌کنند و احتیاج به نظارت‌ وسیع داریم تا رانت وامضاء های طلایی گرفته شود.
باسپاس

مهدی ابراهیمی

سلام ضمن تبریک انتصاب جناب عالی. لطفا وضعیت نیروهای شرکتی و قراردادی شاغل در پست های کارشناسی در دانشگاه ها را ساماندهی کنید و تبعیض های موجود در نطام پرداخت را از میان بردارید. تشکر

معصومه داودی

با سلام و عرض ادب
شکن عرض تبریک انتصاب شایسته شما ازحضرتعالی خواسته ای دارم بنده با سابقه بیش از ۲۰ سال به عنوان کارمند اداری در دانشگاه پیام نور مشغول بکار می باشکوه متاسفانه با این سنوات خدمت قراردادی هستم و از همه مهمتر سه سال و اندکی که به اجبار در سال ۸۲ به شرکتی تبدیل وضع شدیم تا سال ۸۵ به عنوان سابقه خدمتی محسوب نکردید و از مزایایی چون پایه و رتبه محروم مانده ام و طلم دیکری که در حق کارکنان قراردادی در دانشکاه پیامپنور‌ روا داشته اند ذخیره مرخصی سالانه مرخصی استحقاقی استفاده نشده است لذا از حضرتعالی خواهشمندم نسبت به تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی ‌و احتساب سنوات خدمتی آنها در رمان شرکتی وذخبره مرخصی استحقاقی سالانه کارکنان قراردادی با اصلاح آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیات علمی در دانشکاه پیام نور دستور به اقدام عاجل و مساعد صادر فرمایید

رضا مقصودلوراد

تدوین آیین نامه حقوق و دستمزد واحد برای تمامی کارمندان دولت در هر وزارتخانه ای که کار می کنند. متاسفانه مشاهده می گردد دو کارمند در دو اداره مختلف ولی با مدرک و سابقه مشابه اختلاف حقوقی زیادی دارند

علیرضا مهدوی فر

باسلام
جناب لطفی عزیز لطفا وضعیت استخدامی هارو یکسان کنین. بنده با اینکه با ازمون و مصاحبه و تحقیقات قبول شدم چرا باید بیش از 15 سال قراردادی بمانم بزرگترین ظلم در حق ماست. کارمند وزارت علوم

مهدی

با سلام و احترام ..جناب دکتر وضعیت تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی با سه سال سابقه را مشخص کنید و در اولویت قرار دهید ..ان شاءالله مجلس هم تصویب و نهایی خواهد شد.

یک نسل فراسوخته

سلام ان شاله که هدف مقصودتان درست کردن کارباشد نه شوی تبلیغاتی برای آینده یتان.امروز بزرگترین مشکل درنظام اداری الودکی به پارتی بازی وفساد هست.اصلی ترین عامل خصوصی سازی درکشور بود که باعث شد تلیاردها دلار سرمایه با قیمت های غیرواقعی بیبن مسولین تقسیم شود بروید خصوصی سازی دولتی رابردارید سن استخدام رابه ۴۰ برسونید شاید مرهمی

نیروی شرکتی دانشگاه

باسلام و دعای خیر
جناب آقای دکتر در دهه اخیر استثمار نیروهای شرکتی در ادارات خیلی به چشم میخورد. نه امنیت شغلی و نه دریافتی های متناسب دارند و کارمندان رسمی در پی باج خواهی از کارمندان شرکتی به دلیل عدم امنیت شغلی هستند با وجود اینکه تمام این نیروها که جوان هستند و بهترین راندمان را برای سازمان دارند ولی این مسائل از کیفیت زندگی این افراد کاسته و جامعه را دچار آسیب های جدی نموده است. خواهشمند است وضعیت این نیروها را پایدار نمایید تا بهتر از این بتوانند به میهن عزیزمان ارائه خدمات نمایند و با ساماندهی استخدامی نیروهای جدید دیگر جفایی که در حق کارمندان شرکتی این دهه شده برای نیروهای جدید ظلمی صورت نگیرد.
چه طور ممکن است دانشگاهی که چند سال پیش آزمون استخدامی برگزار نموده عده ای را رسمی و عده ای را قراردادی و عده ای را شرکتی جذب کرده اند و در این چندین سال هیچ گونه ارتقایی برای نیروی شرکتی نداشته است آیا این عدالت هست؟
با وجود داشتن نیروهای شرکتی با سابقه بالای 5 سال و تحصیلات دانشگاهی که کار تخصصی انجام میدهند و قرارداد آنها کارگری ساده و با مدرک دیپلم و بدون اعمال سنوات هست، اخیرا فراخوان و آزمون جذب کارمندان پیمانی داده اند.

خلیلی

باسلام و خدافوت
آنچه که به نظر میرسد ، ساختار اداری نیازمندتحولی اساسی است. اینکه در یک سازمان ایرانی اسلامی چند نوع پرداخت وجود دارد خارج از اهداف نظام اسلامی است چون هم سبب بی عدالتی های فراوان و هم سبب وجود رانت های فراوان می باشد (که مشهود هم هست.) و زمانیکه این دو مورد محقق شود ، ظالم حاکم خواهد شد.
زمانیکه یک عضو رسمی بالاترین حقوق و بالاترین امنیت شفلی را داراست و همان کار را فرد قراردادی یا شرکتی با پایین ترین حقوق و پایین ترین امنیت شغلی انجام میدهند ، انگیزه ها برای انجام امور پایین خواهد بود هرچند این افراد خالصانه زحمت می کشند پس آنچه که در استخدام ها ، لازم است حذف انواع و اقسام( قراردادی ، شرکتی ، حجمی و ….) استخدام هاست. و واگذاری برخی امور سازمان ها به پیمانکاران باید به معنای واقعی و قانونی باشد نه به صورت سوری.
الان شاهد پیمانکاری شدن مشاغل حاکمیتی هستیم که برخلاف قانون است که این خود دورزدن قانون بخاطر خلا قانون است.
انچه که الان در درجه اولویت قرار دارد ، تعیین تکلیف نیروهای شاغل در سازمانها با وضع قانون جامع و شامل است که انواع و اقسام استخدام ها و پرداخت ها جای خود را به یکپارچگی دهد.که البته وضع این قوانین هم باید به گونه ای باشد که شمولیت داشته باشد و باعث دورزدن آن توسط سازمانها نباشد.
شمولیت این قانون باید به گونه ای باشد که افراد شایسته و باتجربه که به دلیل قوانین ناقص مورد بی عدالتی و بی مهری سازمانها قرار گرفتند را نیز شامل شود.
گام بعدی پس از تعیین تکلیف نیروهای شاغل در سازمان ها ، وضع قوانین چگونگی استخدام در سازمان هاست به گونه ای که متناسب با شرایط جامعه باشد(گروه های سنی نیازمند کار ، نیاز سازمانها و ….).البته این قانون هم باید جامع و شامل باشد و قابلیت دورزدن آن وجود نداشته باشد.
البته نکات زیاد است اما این فضا مجال آن را نمی دهد.
باتشکر

پیش به سوی پیشرفت

سلام.سهمیه را به هر نحوی از انحا که باشد از آزمون های استخدامی جمع کنید چه سهمیه خانواده ها معظم شهدا ایثارگران ، خانواده های فرهنگیان در آموزش پرورش و خانواده نیرو های مسلح در ارتش … اجازه دهید شایسته ترین ها براساس تخصص و دانائی جذب شود. در ادارات کارمندان بدون سهمیه دارند جور ناکارآمدی کارمندانی که با سهمیه جذب شدند را می کشند.
در خصوص خانواده ایثارگران کارمندان تازه استخدام سهمیه ای با حقوق و مزایای بالاتر انگیزه کار را از کارمندان با تجربه و سابقه دار می گیرند. حق ایثارگری مستقیم از سوی بنیاد پرداخت و از فیش حقوقی ادارات تفکیک این برای خودشان هم بهتر است تا مقایسه ای در بین نباشد.

امید

سلام. بعضاً در ادارات جذب ها قومی قبیله ای شده نیمه متمرکز بودن آزمون های استخدامی مرحله دوم آزمون را کاملا به ادارات واگذار کرده .من باب مثال اداره ای در اصفهان بدلیل بیش از هفتاد درصد از جذبش از لرهای شهر کرد و خرم آباد است که بصورت غیر بومی استخدام شدند. لطفاً بومی گزینی و گزینش متمرکز را سرلوحه کار خود قرار دهید.

آذر تیموری دکتری حرکات اصلاحی

باسلام لطفا هرچه زودتر با تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی بساط ظلم به کارکنان با واسطه قرار دادن مدیران دلال شرکتی برچیده شود
با سپاس

اکبر ف

باسلام و ارزوی موفقیت
۱. جایگزین مدیران جوان وکاربلد در هر حرفه ای
بویژه مدیران بانکها که سالها از سن بازنشستگی انان گذشته است و یا تغییر دولت فقط جایشان
عوض میشود
۲. جوانان بامید کار سالها تحصیل نموده اند و زمانبرای خود خریده اند تا جایی کار کنند و بتوانند زندگی نمایند که امروز سن استخدامشان
گذشته و از ترسشان ازدواج هم نمیکنند در اسلام عذب ماندن خود گناه محسوب میشود
۳. پیش نهاد میشود سن استخدام و بازنشستگی
اصلاح شود وار نیروی که استخدام میشود تعهد اخذگردد که پس از یکسال ازدواج نمایند ولی با
ارایه عقد نامه درصدی و پس از بچه دار شدن درصد دیگری به حقوقشان اضافه شودو هم چنین از طریق وزارت مسکن در اولویت واگذاری مسکن قرار گیرند
۴. ملکه یک کندو بدون زنبور های کارگر محکوم به فنا هستند، امروز کار فرمایان فقط به فکر این
هستند که سود خود را حداکثر نمایند بیکاری کارگرو از هم پاشیده شدن کانون خانواده برایشان مهم نیست
۵. بیکاری وعدم امنیت شغلی علت اصلی عدم ازدواج جوانان و عدم فرزند اوری و کشیده شدن به سمت سگ بازی است موفق باشید

نیروی شرکتی توزیع برق

باسلام واحترام فکری به حال نیروی های شرکتی شرکت توزیع برق کنید به خدا تبعیض از هرلحاظ به وضوح دیده می شود

ایران

لطفا در سازمان ها افراد درستگار، صادق و خداترس را شناسایی و به کارهای مهم و مدیریتی منصوب نمایید. در این سال ها هر چه دیده ایم تحویل گرفتن افراد باندباز بوده است. برای افراد تحصیلکرده ای که با توجه به استعدادهای تحصیلی خودشان بدون امکانات و از خانواده هایی با سطح زندگی متوسط وپایین تر بوده اند اما توانسته اند خودشان را به سطح قابل قبول تحصیلاتی برسانند حمایت کنید واقعا افرادی که در اوج نعمت و دارایی بوده و تحصیل کرده اند بخاطر روابط و شرایط مالی خانواده هایشان خیلی زود مشغول به کار می شوند اما افراد مستعد متاسفانه به دلیل نداشتن آن شرایط جایی مشغول به کار نمی شوند که بتوانند همچنان توانمندی هایشان را برای پیشرقت کشور به کار ببندند. و ثرمتمندان ثروتمندتر و قشر ضعیف ضعیف تر می شوند.

هادی طاهری

جناب آقای دکتر لطفی
سلام علیکم
با احترام ضمن عرض تبریک بمناسبت انتصاب شما مطالبی به شرح زیر استحضار می‌رسد
1-با توجه به اینکه ارزشمندترین سرمایه هر کشور منابع انسانی آن کشور است . فارغ از جنسیت، سن، رنگ، تحصیلات،قومیت ، ژن و … لذا پیشنهاد میکنم بر مبنای سیاستهای کلی نظام، نظام جامع مدیریت منابع انسانی کشور را تهیه و تصویب نمایید.
2-بر مبنای بند اول نظام مدیریت منابع انسانی اقشار مختلف را متناسب با تخصص های ایشان نیز تهیه و تصویب نمایید.
3- به منظور تعمیق دین مبین اسلام نظام اولویت بندی استخدام در سازمانها به ویژه سازمانهای عمومی دولتی را ازبین معتقدین به مکتب اسلام و انقلاب اسلامی انجام نمایید.
4-و …