طرح اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری در خصوص بومی‌گزینی در جذب و استخدام در دستگاه‌های اجرایی (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

خبر مورخ 30 اردیبهشت 1399

اصلاح ایراد شورای نگهبان

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 30 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح یک فوریتی اصلاح ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری ارجاع شده از سوی شورای نگهبان، با اصلاح ماده واحده و تبصره این قانون موافقت کردند که براساس آن جذب داوطلبان بومی توسط شورای توسعه مدیریت اولویت می گیرد.

براساس ماده واحده اصلاح شده طرح مذکور؛  به انتهای ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8 مهر 1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی جمله ذیل اضافه می شود: "شورای توسعه مدیریت مکلف است برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها، اولویت قائل شود. منظور از بومی شهرستان متولد همان شهرستان می باشد."

همچنین در تبصره اصلاح شده این ماده واحده ذکر شده که؛ در تبصره ماده واحده عبارت "و شامل کلیه مواردی که مهلت ثبت نام به پایان رسیده ولی هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است نیز می گردد." حذف شد./

خبر مورخ 26 بهمن 1398

ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری

رییس محترم مجلس شورای اسلامی

عطف به نامه شماره 88143/676 مورخ 8/11/1398 و پیرو نامه شماره 15562/102/98 مورخ 16/11/1398؛

طرح اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری

مصوب جلسه مورخ هفتم بهمن‌ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ 23/11/1398 شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گفت که به شرح زیر اعلام می‌گردد:

1- در مصوبه با توجه به این‌که مقصود از مفاهیم «بومی» و «کلان‌شهرها» به طور دقیق روشن نشده است، ابهام وجود دارد و پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

2- اطلاق تبصره ماده 44 اصلاحی موضوع ماده واحده مصوب، نسبت به مواردی که برای افراد موضوع تبصره حقی ایجاد ایجاده شده است، خلاف نظام اداری صحیح موضوع بند 10 اصل 3 قانون اساسی شناخته شد.

عباسعلی کدخدائی- قائم مقام دبیر شورای نگهبان

خبر مورخ 23 آبان 1398

گزارش کمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی

طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری به شماره چاپ 1655 که به این کمیسیون به عنوان اصلی ارجاع گردیده بود، در جلسه مورخ 5/9/1398 کمیسیون اجتماعی با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید.

اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.

رییس کمیسیون اجتماعی- عبدالرضا عزیزی

اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری

ماده واحده- به انتهای ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی جمله ذیل اضافه می‌شود:

«شورای توسعه مدیریت مکلف است برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران کلان‌شهرها و مراکز استان‌ها اولویت قائل شود.»

تبصره- این قانون از تاریخ تصویب، لازم‌الاجراء است و شامل کلیه مواردی که مهلت ثبت‌نام به پایان رسیده ولی هنوز نتیجه نهایی اعلام نشده است نیز می‌گردد.

گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری به مجلس شورای اسلامی

طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری به شماره چاپ 1655 که به این کمیسیون به عنوان فرعی ارجاع گردیده بود، در روز دوشنبه مورخ 4/9/1398 با حضور مسؤولان دستگاه‌های اجرایی و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی در متن تصویب شد.

اینک گزارش آن تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود.

رییس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فنآوری- محمدمهدی زاهدی

اصلاحات کمیسیون:

در ماده واحده عبارت «(به استثنای شهر تهران)» حذف گردید.

خبر مورخ 19 آبان 1398

طرح دو فوریتی اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری در ارتباط با لزوم بومی‌گزینی در هر گونه جذب و استخدام اعلام وصول شد.

نمایندگان در نشست علنی صبح صحن 19 آبان 1398 با دو فوریت آن مخالفت کردند و یک فوریت آن را به تصویب رساندند.

نمایندگان در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه، 19 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی پس از مخالفت با دوفوریت طرح اصلاح ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری با 131 رأی موافق، 27 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 208 نماینده حاضر در صحن با یک فوریت طرح مذکور موافقت کردند.

محمدمهدی مفتح به عنوان طراح این طرح، گفت: اولویت اشتغال و استخدام بومی ها در استخدامات دولتی باید مدنظر قرار بگیرد، اخیرا دو استخدام دولتی ابلاغ شده تا افراد واجد شرایط پس از طی مراحل استخدام شوند اما برخلاف آگهی های قبلی بومی ها در این استخدام اولویت نداشته و این موضوع را در حوزه شهر تویسرکان پیگیری کرده ام.

وی با بیان اینکه دیوان عدالت اداری با ذکر شرط بومی گزینی برای استخدام های دولتی مخالفت کرده است، تصریح کرد: این چند سطر که به صورت کارشناسانه نوشته شده و نواقص آن در کمیسیون اصلاح می شود، اشکالات موجود در زمینه بومی گزینی در استخدام های دولتی را از بین می برد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به استخدام های دولتی پیش رو در صورت عدم تصویب طرح فرصت جذب بومی ها از بین می رود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با جذب نیروهای غیربومی فرد استخدام شده از فردای استخدام به دنبال انتقال به شهر خود است، ادامه داد: با جذب افراد غیربومی جوانان تحصیلکرده شهرها امکان استفاده از فرصت به دست آمده را از دست می دهند و سرخورده می شوند.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین ارکان، ارائه خدمات، کارمند و نیروی انسانی است، زمانی که کارمند بومی نباشد به دلیل گرفتاری های شخصی امکان انجام امور را ندارد، خاطرنشان کرد: امیدواریم استخدام ها براساس اولویت ها و بومی گزینی صورت بگیرد.

مقررات مرتبط:

- ابطال امتیازات و سهمیه‌های بومی بودن در دفترچه راهنمای ثبت‌نام چهارمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه‌های اجرایی (دادنامه شماره 1919 مورخ 11/10/1397 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

ابطال بندهای مربوط به شرایط بومی بودن در دفترچه راهنما و اطلاعیه های سومین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور (دادنامه شماره 1627 الی 1629 مورخ 1397/7/17 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

ابطال ماده 27 بخشنامه شماره 9757/93/200- 19/7/1393 معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور در خصوص اعطای امتیاز به داوطلبان بومی استان و شهرستان در آزمون‌های استخدامی (دادنامه شماره 154 مورخ 10/2/1398 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

ابطال شرط "بومی تهران بودن" برای متقاضیان استخدام در معاونت علمی و فنآوری رییس‌جمهور و صندوق حمایت از پژوهشگران و فنآوران به دلیل تبعیض‌آمیز بودن و مغایرت با ماده (۴۱) قانون مدیریت خدمات کشوری (رأی شماره 1265 مورخ 15/12/1396 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)