تبدیل وضعیت شرکتی به قراردادی

پرسش و پاسخ در زمینه نيروهاي شركتي و قرارداد انجام كار معين (مشخص)

نظر به اينكه كراراً دستگاه هاي اجرايي درخصوص نيروهاي شركتي و قرارداد انجام كار معين (مشخص) سؤالات و ابهاماتي مطرح مي نمايند، بدين وسيله به منظور اتخاذ رويه اي يكنواخت و يكسان و پاسخگويي به ابهامات مطروحه و رفع مشكلات ايندسته از نيروهاي شاغل در دستگاه هاي اجرايي و با استناد به تصويب نامه هاي شماره ۸۴۵۱۵ت۳۴۶۱۳ه مورخ ۱۵/۱۲/۱۳۸۴ و ۷۷۹۶۱/ت۴۰۰۰-۶ه مورخ ۱۷/۵/۱۳۸۷ هيأت محترم وزيران و نامه هاي شماره ۲۱۴۹۷۵/۴۵۴۹۱ مورخ ۲۸/۹/۱۳۸۹ و ۴۱۷۷۷۷/۴۵۴۹۱ مورخ ۳۰/۹/۱۳۸۹ دبير محترم هيأت دولت پرسشها و پاسخهاي زير براي اطلاع اعلام مي گردد.

سئوال 1: کدام فعالیت‎ها از طریق قرارداد پیمانکاری انجام می شود؟

پاسخ: دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مجازند فعالیت های پشتیبانی خدماتی خود را در فعالیت هایی نظیر طبخ و توزیع غذا، امور حمل و نقل، خدمات فضای سبز، تعمیر و نگهداری ساختمان و تاسیسات و خدمات عمومی (چاپ و انتشارات، آبدارخانه، نظافت، نامه رسانی، تلفنخانه) از طریق انعقاد قرارداد پیمانکاری با شرکت ها و تشکل های حقوقی غیردولتی تایید صلاحیت شده به صورت مجموعه فعالیت و حجم و قیمت کار معین (فعالیت های حجمی) تامین نمایند.

سئوال 2: آیا شرکت‎ها مجاز به استفاده امکانات دستگاه‌های دولتی برای فعالیت‌های قرارداد پیمانکاری هستند؟

پاسخ: در این قبیل قرارداد ها استفاده از امکانات دستگاه از قبیل اتومبیل، تجهیزات یا هر نوع اموال دیگر و اعتبارات تنخواه مجاز نیست.

سئوال 3: آیا ادامه قراردادهای حجمی امکان پذیر است؟

پاسخ: تمدید و ادامه قراردادهای حجمی به شرح پاسخ سئوال 1، بلامانع است.

سئوال 4: دستگاه‌های اجرایی در کدام فعالیت‌ها می توانند قرارداد مستقیم با کارکنان منعقد نمایند؟

پاسخ: دستگاه‌های اجرایی تا قبل از ابلاغ نامه شماره 54326/ 220 مورخ 1389.10.21 درغیر از موارد مذکور در پاسخ سئوال 1، برای تامین نیروهای کارشناسی و کمک کارشناسی و انجام فعالیت های تخصصی و خدمات پشتیبانی اداری نظیر امور دفتری، ماشین نویسی، نگهبانی، سرایداری، بهداشتی و درمانی، فرهنگی و آموزشی، فنی و عمرانی، حسابداری و همچنین راننده مقامات سیاسی موضوع ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری، اقدام به انعقاد قرارداد حجمی نموده و نیروهای مورد نیاز خود را از آن طریق تامین نموده اند، موظفند نسبت به فسخ قرارداد با شرکت ها و تشکل های حقوقی غیردولتی، یا اصلاح قرارداد به منظور خارج نمودن فعالیت های موضوع سئوال 1، با رعایت مفاد قرارداد و سایر ضوابط مربوط اقدام و با رعایت موارد مطروحه در پاسخ سئوال 5، راسا با کارکنان ذیربط که قبل از سال 1389 در فعالیت موضوع قرارداد حجمی همکاری داشته اند قرارداد معین حداکثر یک ساله منعقد نمایند.

بدیهی است با توجه به ماده 18 قانون مدیریت خدمات کشوری امور تصدی گری که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه به یکی از طریق مقرر در ماده 13  قانون مذکور به بخش تعاونی و خصوصی و نهادها و موسسات عمومی غیردولتی واگذار شده یا می شود، تابع مقررات مربوطه به خود بوده و از شمول این بند مستثنی است.

سئوال 5: شرایط انعقاد کار معین با افراد به چه صورتی است؟

پاسخ: انعقاد انجام کار معین با کارکنان موضوع سوال4 با رعایت کلیه مقررات مربوطه منجمله مقررات گزینش و مشروط به دارا بودن شرایط لازم نظیر داشتن تابعیت ایران، انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان، عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر، نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر، دارا بودن مدرک تحصیلی مناسب با وظایف محوله، داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی انجام کار، اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی و التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments