آیین‌نامه اجرایی بند (ح) تبصره (9) قانون بودجه سال 1398 کل کشور

آیین‌نامه اجرایی بند (ح) تبصره (9) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور (تصویب‌نامه شماره 20167/ت56544هـ مورخ 24/2/1398 هیئت وزیران)

وزارت امور اقتصادی و دارایی- وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی- وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت جهادکشاورزی- سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت وزیران در جلسه ۱۳۹۸/۲/۲۲ به پیشنهاد شماره ۵۸۱۵۷ مورخ ۱۳۹۸/۲/۱۱ سازمان برنامه و بودجه کشور (با همکاری وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی) و به استناد بند (ح) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، آیین­‌نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی بند (ح) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور

ماده ۱- در این آیین­‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف- سازمان: سازمان برنامه و بودجه کشور .

ب- خزانه: خزانه­‌داری کل کشور .

پ- قانون: قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور.

ت- شرکت‌ها، بانک‌ها و مؤسسه‌ها: شرکت‌­ها، بانک‌­ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به‌دولت مندرج در پیوست شماره ( ۳) قانون که هزینه پژوهشی برای آنها منظور شده است.

ث- منابع: حداقل چهل درصد (۴۰%) از هزینه امور پژوهشی هر یک از شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسه‌ها .

ج- مراکز: دانشگاه­ها و مؤسسات آموزش­عالی و پژوهشی و فناوری و جهاد دانشگاهی دارای ردیف بودجه‌ای در قانون.

چ- دبیرخانه: دبیرخانه شورای­عالی علوم، تحقیقات و فناوری .

ح ـ سامانه: سامانه ملی عرضه و تقاضای پژوهش و فناوری(ساتع).

خ ـ حساب خاص: حساب خاصی که برای واریز منابع موضوع این آیین­‌نامه توسط خزانه ظرف دو هفته پس از ابلاغ این آیین‌نامه تعیین و اعلام می­‌شود.

ماده ۲- شرکت­ها، بانک‌ها و مؤسسه‌ها موظفند در پایان هر سه ماه معادل بیست و پنج درصد (۲۵%) از مبلغ منابع موضوع این آیین­نامه را به حساب خاص واریز و پس از اخذ تأییدیه خزانه، اسناد مثبته را در سامانه بارگذاری نمایند. در صورت واریز نشدن وجوه مربوط در موعد مقرر توسط هر یک از شرکت­ها، بانک­ها و مؤسسه­ها، به خزانه­ اجازه داده می­شود رأساً مبلغ مربوط را از حساب آنها نزد خزانه برداشت کرده و آن را به حساب خاص واریز کند.

ماده ۳- منابع موضوع این آیین­‌نامه برای مراکز، مازاد بر درآمدهای اختصاصی مندرج در جدول ( ۷) قانون می‌باشد . ابلاغ پرداخت توسط سازمان به منزله مازاد درآمد اختصاصی محسوب می‌شود.

ماده ۴- خزانه مکلف است برای جهاد دانشگاهی حساب درآمد اختصاصی ایجاد نماید و اعتباراتی که از محل منابع موضوع این آیین­‌نامه به جهاد دانشگاهی اختصاص می­‌یابد به حساب مذکور واریز نماید.

ماده ۵- خزانه مکلف است در پایان هر سه ماه، واریزی هر یک از شرکت­‌ها، بانک‌­ها و مؤسسه‌ها به تفکیک میزان مبالغ اختصاص یافته به مراکز و نیز پرداختی به مراکز را به سازمان و دبیرخانه گزارش نماید.

ماده ۶- منابع موضوع این آیین‌­نامه در راستای حل مسایل و مشکلات شرکت­‌ها، بانک‌ها و مؤسسه­‌ها از قبیل توسعه و ارتقای فناوری و نوآوری، افزایش بهره‌­وری، اصلاح ساختار، کاهش هزینه­‌های تولید و توسعه بازار در قالب موارد زیر از طریق مراکز هزینه می­‌شود:

الف- پروژه‌­های پژوهش کاربردی از طریق اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و فناوران.  

ب- اجرای پایان‌نامه­‌های تحصیلات تکمیلی و پروژه­‌های پسادکتری .

پ- پروژه­‌های تحقیقاتی دانش­آموختگان تحصیلات تکمیلی غیرشاغل تحت نظارت یکی از مراکز .

تبصره- تعهدات پرداخت نشده توافقنامه­های سال قبل (ثبت شده در سامانه) در اولویت پرداخت قرار دارد.

ماده ۷- هزینه‌­کرد اعتبارات موضوع این آیین‌­نامه به صورت امانی می‌­باشد.

ماده ۸- حداقل شصت درصد (۶۰%) مبلغ هر پروژه باید به دانشجویان و یا پژوهشگران پسادکتری و یا دانش‌­آموختگان پژوهشگر و یا نیروهای کارورز فعال در پروژه پرداخت شود.

ماده ۹- شرکت‌ها، بانک‌­ها و مؤسسه‌­ها می­‌توانند حداکثر تا ده درصد (۱۰%) از منابع موضوع این آیین­‌نامه را از طریق دانشگاه‌‏ها و مؤسسات پژوهشی که براساس اساسنامه وابسته به وزارتخانه یا سازمان ذی­ربط بوده و دارای ردیف بودجه­ای و مجوز از شورای گسترش آموزش­عالی می­باشند و جهاد دانشگاهی در چهارچوب این آیین­‌نامه هزینه نمایند.

ماده ۱۰ توافقنامه‌­های منعقد شده بین شرکت­‌ها، بانک‌­ها و مؤسسه­‌ها و مراکز باید در سامانه ثبت­‌شده و مطابقت آن با این آیین‌‏نامه به تأیید دبیرخانه برسد و پس از اعلام به سازمان و خزانه، اجرایی می­‌شود. سازمان مبالغ قابل پرداخت به مراکز را به خزانه اعلام می­نماید. خزانه موظف است نسبت به پرداخت به مراکز مربوط اقدام نماید.

ماده ۱۱- مسئولیت اجرای توافقنامه‌­ها و هزینه­‌کرد کل منابع اختصاص‌­یافته از جمله مانده انتقال­‌یافته به سال بعد، با بالاترین مقام مراکز مربوط است و گزارش اقدامات انجام­ شده را باید در سامانه ثبت نمایند. تعهدات باقی­مانده سال­ جاری در قالب توافقنامه‏‌های منعقده، از محل مانده اعتبار انتقال‌­یافته به سال بعد تأمین خواهد شد.

ماده ۱۲- دبیرخانه موظف است امکان دسترسی به سامانه را برای سازمان فراهم نماید و در راستای به‌­روزرسانی سامانه مواردی از قبیل گزارش‌گیری از طرح‌ها، شناسه (کد)گذاری مربوط به طرح‌ها، مشخص نمودن مراحل پرداخت را با هماهنگی سازمان ایجاد نماید.

ماده ۱۳- دبیرخانه موظف است گزارش اثربخشی و نتایج حاصل از اجرای توافقنامه‌ها را سالانه به سازمان و خزانه اعلام نماید.

معاون اول رئیس‎جمهور- اسحاق جهانگیری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *