شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

   


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.96 امتیاز(35 رای)

لایحه بودجه سال 1399 کل کشور

خبر مورخ 29 مهر 1398

بودجه سال ۹۹ در دو نوبت به مجلس ارسال می‌شود

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت:‌ بودجه کل به دو بخش تقسیم شده و در دو زمان ۱۵ آبان و ۱۵ آذرماه به مجلس ارسال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمدباقر نوبخت در پایان جلسه اخیر ستاد بودجه گفت: به‌همراه لایحه بودجه، سه برنامه عمرانی، اشتغال و یارانه‌های پنهان و آشکار خواهیم داشت که درباره این موارد در سیزدهمین جلسه ستاد بودجه تصمیم‌گیری شده است.

وی با بیان اینکه امسال سه برنامه دوساله به‌همراه لایحه بودجه تقدیم مجلس می‌شود، افزود: بر این اساس، ‌قرار شد لایحه بودجه سال 1399 به‌صورت دوسالانه تنظیم شود، یعنی هم ارقام و پیش‌بینی‌های منابع و مصارف سال 1399 و هم پیش‌بینی سال 1400 را با هم داشته باشیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: در این لایحه همه منابعی که حاصل از فروش نفت است خارج می‌شود؛ بنابراین لایحه بودجه سال 1399 و 1400 بدون انعکاس درآمدهای نفتی در منابع بودجه خواهد بود.

نوبخت افزود: با حذف منابع نفتی از بودجه جاری، درآمدهای نفتی را که در سال آینده داریم، با توجه به اینکه نوعی واگذاری سرمایه‌ای است به‌صورت تملک دارایی سرمایه‌ای برای طرح‌های عمرانی اختصاص خواهیم داد.

وی با ابراز اینکه "ما یک برنامه دوساله تهیه کرده‌ایم که برنامه عمرانی دولت برای سال 1399 و 1400 است"، گفت: منابعی برای طرح‌های عمرانی اولویت‌دار یعنی طرح‌هایی که می‌تواند در سال 1399 و 1400 به اتمام برسد و طرح‌هایی که مقام معظم رهبری و رییس جمهور در سفرهای استانی، آنها را مشخص کردند و همچنین طرح‌هایی که برای تعمیر و نگهداری و پرداختی کارمندان دولت از آن استفاده می‌کنیم و طرح‌هایی برای مناطق کمترتوسعه‌یافته به‌صورت ویژه، در نظر گرفتیم که از منابع فروش نفت تأمین خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور اضافه کرد: البته این همه منابع ما برای طرح‌های عمرانی نیست، بلکه سایر منابعی که از صندوق توسعه ملی، و تسهیلات بانکی که برای طرح‌های مشارکتی لازم داریم نیز به آن افزوده می‌شود که در قالب برنامه عمرانی دولت به‌همراه لایحه‌ای که بدون منابع نفت تنظیم می‌شود تقدیم خواهد شد.

نوبخت گفت: به‌غیر از آن برای سال 1399 و 1400 یک برنامه اشتغال دوسالانه نیز داریم و در آن هر سال، حدود یک میلیون فرصت شغلی پیش‌بینی کردیم که حداقل دو میلیون فرصت شغلی در این برنامه دوسالانه ایجاد شود.

وی افزود: اما این‌که از چه منابعی می‌توانیم این شغل‌ها را ایجاد کنیم و در چه فعالیت‌هایی امکان دارد این اشتغال ایجاد شود این همان کاری است که برای سال جاری انجام داده‌ایم و برای سال 1399 و 1400 نیز در نظر گرفتیم.

وی گفت: به‌جز اینها برنامه یارانه‌ها را نیز به مجلس تقدیم می‌کنیم که بر اساس آن برای مجلس و جامعه شفاف مشخص می‌کنیم که در اقتصاد ما چه‌مقدار یارانه می‌دهیم و آنها را چگونه تفکیک می‌کنیم و چه‌مقدار به‌صورت بودجه قرار است به دستگاه‌های مختلف بپردازیم که به‌صورت جزئی در برنامه مشخص شده است.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اینکه پایان این هفته، آخرین مهلت دستگاه‌های مرتبط برای اعلام بودجه شرکت‌ها است ادامه داد: بودجه کل، به دو بخش و در دو زمان به مجلس ارسال می‌شود؛ در بخش نخست که 15 آبان است بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت به مجلس ارایه می‌شود و در بخش بعدی، بودجه عمومی که شامل یک لایحه، یک سند اجرایی و سه برنامه عمرانی، یارانه‌ای و اشتغال است در 15 آذر تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.

خبر مورخ 23 مهر 1398

بررسی غلتان بودجه ۹۹ و ۱۴۰۰ در مجلس/ بودجه به صورت ۲ ساله ارائه نمی‌شود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس درباره بررسی بودجه سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ گفت: بودجه سال ۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت غلتان بررسی می‌شود، به این معنا که اگرچه برنامه بودجه دوسال با یکدیگر بررسی می‌شود اما عددی که برای ۱۴۰۰ تصویب خواهد شد، بودجه مصوب دولت نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی درباره برخی صحبت‌ها مبنی بر اینکه بودجه سال ‌99 و 1400 به صورت دوساله به مجلس ارسال می‌شود، گفت: بودجه به صورت دو ساله به مجلس ارسال نمی‌شود، در واقع زمانی که بودجه سال 99 در حال تصویب است، بودجه 1400 را نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد و سال آینده نیز در فصل بررسی بودجه، علاوه بر اینکه بودجه 1400 تصویب می‌شود نگاهی نیز به بودجه سال 1401 خواهد شد.

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی افزود: بودجه سال 99 و 1400 به صورت غلتان بررسی می‌شود، به این معنا که اگرچه برنامه بودجه دوسال با یکدیگر بررسی می‌شود اما عددی که برای 1400 تصویب خواهد شد، بودجه مصوب دولت نیست، در واقع بودجه دوساله بررسی می‌شود تا مشخص شود در سال‌های آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این پرسش که بررسی بودجه 1400 در سال جاری آیا همان اعتباری است که  در برنامه ششم توسعه برای آن پیش بینی شده؟ به خانه ملت گفت: بله؛ در واقع بودجه سال 99 در مجلس تصویب می‌شود اما تنها شیوه عملیاتی شدن بودجه 1400بررسی خواهد شد، و بطور طبیعی در سال آینده بودجه 1400 تصویب می‌شود و بودجه سال بعدش که 1401 است، بررسی خواهد شد که این امر مغایرتی با قانون اساسی ندارد.

خبر مورخ 6 مهر 1398

برنامه جلسات پيش بيني منابع لايحه بودجه كل كشور سال ۱۳۹۹

به گزارش شناسنامه قانون و به نقل از سایت سازمان برنامه و بودجه کشور، با وجودی که هنوز بخشنامه بودجه سال 1399 ابلاغ نشده است، برنامه جلسات پیش‌بینی منابع لایحه بودجه کل کشور سال 1399 به تفکیک معاونت‌ها و امور آن سازمان و برای کلیه دستگاه‌های اجرایی منتشر شد.

این جلسات از 20 تا 23 مهرماه سال جاری ادامه خواهد داشت.

 دانلود برنامه‌ جلسات

همچنین، اعلام شده است که چنانچه نمایندگان دستگاه‌های اجرایی امکان حضور در جلسات را نداشته باشند، در صورت تمایل می‌توانند کلیه اطلاعات و مستندات را به امور بخشی ذی‌ربط ارائه و نظر نهایی خود را به آنها اعلام نمایند تا در کارگروه مطرح گردد. بدیهی است تصمیم نهایی در کارگروه منابع اتخاذ خواهد شد.

خبر مورخ 2 مهر 1398

رويكرد لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور برنامه‌محور است

نهمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور به رياست دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و با حضور معاونان و مديران و روساي سازمان‌هاي وابسته در محل سازمان مذكور برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكترمحمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان در اين جلسه اظهار داشت: با ياري حق متعال، جلسه‌هاي ستاد تهيه و تدوين بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور با هماهنگي و وفاق در بخش‌هاي مختلف سازمان برنامه و بودجه كشور و مجموعه دولت، به نقطه عطفي رسيد و بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور آماده ابلاغ رييس‌جمهور محترم است.

وي افزود: روز گذشته در جلسه شوراي اقتصاد با اجماع، خط‌مشي بودجه سال آينده كل كشور نهايي شد و ما رويكردمان در اين بودجه، برنامه‌محور خواهد بود.

دكتر نوبخت در ادامه سخنان خود تأكيد كرد كه مجموعه سازمان برنامه و بودجه كشور در روند بررسي بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور، هر مرجع و دستگاه و مديري كه مي‌خواست توضيح و تشريح لازم را بشنود، به صورت شفاف تبيين لازم را ارايه كرد و هماهنگي كامل در سمت‌و‌سوي بودجه حاصل شده است.

رييس سازمان برنامه و بودجه در ادامه سخنان خود اظهار داشت: در روند تهيه و تدوين بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور، عقل جمعي حاكم بوده و خواهد بود و اميدواريم مجلس محترم شوراي اسلامي هم با لحاظ نمودن تمام اصلاحات ساختاري در بودجه و در شرايط سخت پيش رو بتواند تصميم‌هاي مقتضي اتخاذ كند.

گزارش مذكور حاكي است كه در اين جلسه، دكتر محمد‌‌حسين رحمتي رييس امور اقتصاد كلان سازمان برنامه و بودجه كشور، گزارش مشروحي از وضعيت اقتصاد كشور و تهديد و فرصت‌هاي لازم ارايه كرد و اظهار داشت: در شرايط حاضر تنها مسير رشد اقتصادي كشور، ارتقاي بهره‌وري است و تجديد نظر در تخصيص‌هاي بودجه هم گريز‌ناپذير است. 

بر اساس اين گزارش، در جلسه مذكور حميد محبوب خلجاني معاون بودجه تملك دارايي‌هاي سرمايه‌اي و مالي و نظارت سامانه‌هاي بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور هم گزارشي از اقدام‌هاي انجام شده در بخشنامه بودجه را ارايه كرد و گفت: بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور هفته آينده از سوي رييس‌جمهور ابلاغ مي‌شود.

گزارش مذكور حاكي است كه در اين جلسه تعدادي از معاونان و مديران سازمان، ديدگاه‌هاي كارشناسي خود را ارايه كردند.

خبر مورخ 20 شهریور 1398

تنظیم بودجه ۹۹ با نگاه ۲ساله/ نوبخت: مجلس با نظر سازمان برنامه و بودجه موافق است

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه در سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰ عملیاتی می‌شود، گفت: مقرر شد تا نیمه آذر بودجه۹۹ با نگاه ۲ساله به مجلس تقدیم شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمد باقر نوبخت با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه در سالهای 99 و 1400 عملیاتی می‌شود به تشریح آخرین چکش‌کاری‌های مجلس شورای اسلامی بر اصلاحیه اصلاح ساختار بودجه‌ریزی سال‌های 99 و 1400 اشاره کرد و افزود: با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و دستور مقام معظم رهبری ملزم به نگاهی بلندمدت و 2ساله به نحوه بودجه‌ریزی هستیم.

معاون رییس جمهور ادامه داد: این نگاه 2ساله ما را مجاب می‌کند تا قسمتی از مدیریت منابع موجود کشور را بر اساس فشار‌های ناجوانمردانه تحریم‌ها پایه‌ریزی کرده و از این فشار‌ها برای کشور فرصت شکوفایی فراهم آوریم، در واقع هدفمان همان شعاری که در ابتدای تقدیم اصلاحیه اصلاح ساختار بودجه به شورای عالی هماهنگی اقتصادی یعنی کاهش سهم درآمد‌های نفتی در بودجه کشور بیان شد خواهد بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ابراز کرد: کلیات این اصلاحیه بسیار مفصل بود به همین جهت در 4 فصل و 9 بسته گنجانیده شد تا مجلس شورای اسلامی بتواند آن را بررسی کند. مقرر است تا در نیمه آذر بودجه99 با نگاه 2ساله به مجلس تقدیم شود.

معاون رئیس جمهور با یادآوری اینکه ساختار بودجه98 طبق مصوب سال گذشته مجلس شورای اسلامی اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بررسی حجم گسترده اصلاح ساختار بودجه در مجلس زمان‌بر است ما نیز بررسی‌ها و سنجش‌های خود را برای بودجه‌ریزی متوقف نکرده‌ایم و بر اساس اصلاحیه اصلاح ساختار بودجه، بودجه سال آینده را تدوین می‌کنیم چرا که تا حدودی می‌دانیم مجلس شورای اسلامی با نظر سازمان برنامه و بودجه کشور و شورای عالی اقتصادی سران سه قوه موافق است.

خبر مورخ 12 شهریور 1398

لایحه بودجه سال ۹۹ به مجلس در موعد مقرر به مجلس تقدیم می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه: لایحه بودجه کشور در موعد قانونی (۱۵ آذرماه) تقدیم مجلس شورای اسلامی می شود

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، محمدباقر نوبخت در هشتمین جلسه ستاد بودجه ۹۹ با اشاره به ماده ۱۸۲ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در باره بودجه شرکت‌های دولتی گفت: واضح است سازمان برنامه و بودجه کشور اطلاعات مربوط به شرکت‌ها را قبل از تقدیم لایحه بودجه کل کشور، در اختیار مجلس می‌گذارد تا نمایندگان با زمان و فراغت بیشتری، بررسی‌های خود را انجام دهند.

وی گفت: در این صورت مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات یک ماه فرصت خواهند داشت تا بودجه شرکت‌های دولتی را بررسی کنند.

نوبخت تأکید کرد: در سازمان برنامه و بودجه کشور و در میان اعضای ستاد تهیه و تدوین بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مباحث به صورت جدی، کارشناسی و تخصصی بحث و دنبال می‌شود و در عین حال دیدگاه‌ها شاید در برخی از حوزه‌ها متفاوت باشد، اما در تحلیل نهایی، اجماع ستاد تعیین کننده خواهد بود.

وی افزود: مجلس به دلیل محدودیت زمان فرصت نمی‌کند بودجه شرکت‌ها را به نحو شایسته بررسی کند به همین دلیل برای اینکه این فرصت دراختیار مجلس قرار گیرد ماده ۱۸۲ آئین نامه داخلی مجلس تغییر کرد و تبصره ۴ به آن اضافه شد به این ترتیب دولت باید لایحه بودجه شرکت‌ها را تا ۱۵ آبان تقدیم مجلس کند درحالی که بودجه کل کشور هر سال ۱۵ آذرماه تقدیم مجلس می‌شود. 

نوبخت گفت: امسال مقرر شد بودجه شرکت‌ها را یکماه زودتر به مجلس بفرستیم تا مجلس آن را ۲۰ روز دراختیار دیوان محاسبات قرار دهد و ۱۰ روز کمیسیون برنامه و بودجه مجلس آن را بررسی کند و گزارش این بررسی‌ها به همراه بودجه کل کشور که در ۱۵ آذر به مجلس ارسال می‌شود، بررسی شود. 

وی افزود: این موضوع امروز در ستاد بودجه مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

نوبخت گفت: سند اجرایی بودجه، دستور کار جلسه امروز بود، بر این اساس در لایحه بودجه ۹۹، سی و هفت دستگاه سیاستگذار درنظر گرفته شده که براساس برنامه‌های این دستگاه‌ها اعتبارات جاری و عمرانی در لایحه گنجانده می‌شود و یک سند اجرایی شفاف مبتنی بر بودجه ریزی و برمبنای عملکرد تهیه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این سند اجرایی که حداکثر تا ۳۰ فروردین هرسال باید به تصویب دولت برسد و به مجلس ارسال شود و براساس مصوبات مجلس سند اصلاح خواهد شد، گفت: موافقت نامه همه دستگاه‌ها به جای اینکه ماه‌ها طول بکشد در همان ۳۱ فروردین مبادله می‌شود و شفافیت و سرعت عمل لازم را خواهد داشت و فصل و برنامه همه دستگاه‌های استانی براساس اعتباراتی که برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و اعتبارات هزینه‌ای در بودجه دستگاه‌های سیاستگذار است برش استانی هم پیدا می‌کند. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشورگفت:یک سوم از بودجه کل کشور، مربوط به بودجه عمومی دستگاه‌های دولتی و دو قوه دیگر است ودو سوم دیگر بودجه مربوط به شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت است.

نوبخت:بودجه را استانی می‌کنیم تامسولان استان تصمیم گیری کنند

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: شورای برنامه ریزی و توسعه استان در همه استان‌ها وجود دارد به این ترتیب بودجه را استانی می‌کنیم تا مسئولان استان بتوانند نسبت به استان خودشان تصمیم بگیرند.

آقای محمدباقر نوبخت در حاشیه هشتمین جلسه ستاد بودجه ۹۹ افزود: به این ترتیب بیش از پیش به استان‌ها حق انتخاب می‌دهیم و بودجه آنان را مشخص می‌کنیم و شورای برنامه ریزی و توسعه استان به مثابه یک دستگاه سیاستگذار مقررات مالی دریافت و پرداخت‌های استان خودش را رقم می‌زند و بودجه آن را آماده می‌کند.

سید حمید پورمحمدی معاون اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، نیز در این جلسه در مورد وظایف و مأموریت‌های کمیته بازنگری و بازبینی هزینه‌ها گفت: کاستن حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان از هزینه‌ها از وظایف این کمیته است که ناگزیریم چنین کاهشی را در بودجه سال آتی اعمال کنیم.

وی افزود: وظیفه و رسالت دیگر این کمیته، اصلاحات ساختاری شامل ادغام، انحلال، واگذاری و برون‌سپاری است و در این موارد باید با مجلس شورای اسلامی به تفاهم و تعامل برسیم و در نهایت حاصل این اجماع، راحت‌تر مورد قبول سران قرار خواهد گرفت.

در این جلسه، آرا افلاکی معاون بودجه هزینه‌ای امور هماهنگی و تلفیق بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارشی در مورد سند بودجه ارایه کرد و گفت: سند بودجه همان موافقت‌نامه است که این سازمان با دستگاه سیاست‌گذار و دستگاه مجری امضا می‌کند و این مرحله بعد از اعمال تغییرات مجلس در بودجه برای اجرا ابلاغ می‌شود.

حمید محبوب خلجانی معاون بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و نظارت سامانه‌های بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور هم گزارشی در مورد برنامه زمانی تدوین بودجه ارایه کرد و گفت: اصلاحات ساختاری که باید در لایحه بودجه منعکس شود، حداکثر باید تا پانزدهم شهریور امسال نهایی شده و در عین حال گزارش عملکرد برنامه ششم توسعه نیز باید تا همین تاریخ مهیا شود.

وی افزود: پیش‌نویس بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۹ هم باید تا بیست و سوم شهریور تدوین و تا اول مهر به دستگاه‌ها ابلاغ شود. 

در این جلسه تعدادی از معاونان و مدیران سازمان، دیدگاه‌های کارشناسی خود را ارایه کردند و مقرر شد جلسات ستاد بودجه به صورت فشرده و مرتب استمرار داشته باشد.

هشتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به ریاست محمدباقر نوبخت معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور معاونان و مدیران و روسای سازمان‌های وابسته در این سازمان برگزار شد.

خبر مورخ 10 شهریور 1398

لایحه بودجه سال 99 برنامه محور است/ اولویت هزینه‌کرد در هر استان با مالیات همان استان

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان این که بودجه ریزی سال ۱۳۹۹ در چارچوب طرح اصلاح ساختاری بودجه در حال انجام است گفت: بودجه ریزی ما از دستگاه محور، به سمت برنامه محور طراحی شده که بر این اساس دستگاه‌ها به سیاست گذار و مجری تقسیم شدند.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در بودجه سال 99 اهتمام وافری داریم تا اختیارات بیشتری به استان‌ها تفویض شود.

نوبخت در حاشیه هفتمین جلسه ستاد بودجه 99 افزود: بر پایه تفویض اختیار به استان‌ها مقرر شد که برنامه هر استان را در یک ترکیب سه وجهی با حضور دستگاه، سازمان مدیریت و استان بتوانیم توافق کنیم.

وی گفت: مبحث بعدی جلسه امروز ایجاد عوامل انگیزشی برای کسب درآمد در استان‌ها بود که در این شیوه برنامه ریزی کردیم هر استان موارد تخصیصش از درآمد‌های همان استان انجام شود، بنابر این اگر استانی تلاش کافی برای درآمد نداشته باشد، بداند ما تخصیصی نخواهیم داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: گرچه تخصیص ما براساس حوزه عملکرد و بودجه ریزی بر مبنای کارکرد و عملکرد است، اما مشروط بر این است که دستگاه بتواند از استان منابع لازم را از طریق مالیات در آن استان تأمین کند.

نوبخت گفت: بر این اساس انگیزه بیشتری به استان‌ها می‌دهیم تا درآمدی که برای آن استان تعیین می‌کنیم تأمین شود اگر دستگاه بداند چه تلاش کند و چه تلاش نکند در پایان ما از خزانه منابع لازم را تخصیص می‌دهیم، هیچ انگیزه‌ای برای جذب درآمد ندارد، اما اگر بداند که این منابع را تأمین نکند امکان پرداخت مالی نداریم تلاش بیشتری خواهد کرد.

وی افزود: بر اساس این روشی که تعیین کردیم بودجه هر استان یا بیشتر یا کمتر از منابع مالیاتی آن استان است چه بیشتر، چه کمتر هر مقدار که بخواهد هزینه کند ابتدا از مالیات هزینه می‌کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: برخی از دستگاه‌ها یا استان‌ها در مجموع مقدار مالیات شان زیاد نیست و ما باید از اعتبارات ملی به آن‌ها کمک کنیم البته همه پرداخت‌ها به صورت استانی انجام نمی‌شود و برخی پرداخت‌های استان‌ها از منابع مالی صورت می‌گیرد به طور مثال برای آموزش و پرورش و نیرو‌های مسلح منابع مالی لازم از منابع ملی تأمین می‌شود.

نوبخت افزود: بنابراین تعداد محدودی از استان‌ها می‌توانند بودجه خود را از منابع مالیاتی تأمین کنند.

وی گفت: بودجه ریزی سال 1399 در چارچوب طرح اصلاح ساختاری بودجه در حال انجام است هر چند این طرح به طور کامل در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب نرسیده، ولی کلیات آن مصوب شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در این شیوه، بودجه ریزی ما از دستگاه محور، به سمت برنامه محور طراحی شده که بر این اساس دستگاه‌ها به سیاست گذار و مجری تقسیم شدند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بودجه 99 را به گونه‌ای طراحی و برنامه ریزی می‌کنیم که استان‌ها و مناطق کمتربرخوردار بتوانند از اعتبارات متناسبی بهره ببرند تا عدالت و توازن در بین استان‌ها روزبه روز بیشتر شود.

محمدباقر نوبخت در هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1399 کل کشور گفت: استان‌هایی که درآمد‌های قابل توجهی دارند، باید به استان‌های کمتر برخوردار کمک کنند.

در این جلسه،حسین غلامرضانژاد کهریزکی معاون امور استان‌ها و مناطق سازمان برنامه و بودجه کشور، گزارشی از نظام درآمد هزینه استان‌ها ارایه کرد و گفت: 70 درصد درآمد‌های استانی یعنی در حدود 130 هزار میلیارد تومان مربوط به درآمد‌های مالیاتی است و ضرورت دارد در تخصیص اعتبارات استانی و از طریق مکانیزم تشویق و رقابت، استقرار نظام درآمد هزینه را کاربردی کنیم.

در این جلسه درباره تببین وضعیت اعتبارات استانی در بودجه سال 1399 کل کشور، تعدادی از شرکت کنندگان دیدگاه‌های خود را ارایه کردند و ادامه بحث در مورد سند اجرای بودجه و ساختار ستاد تهیه و تدوین بودجه مذکور به جلسه آتی موکول شد.

هفتمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1399 کل کشور به ریاست رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور معاونان و مدیران و روسای سازمان‌های وابسته و نیز جمعی از روسای سازمان‌های مدیریت و برنامه ریزی استان‌ها در این سازمان برگزار شد.

خبر مورخ 6 شهریور 1398

در اصلاح ساختار بودجه اختيارات بيشتري به استان ها و مناطق تفويض مي‌شود

ششمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور به رياست دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و با حضور معاونان و مديران و روساي سازمان‌هاي وابسته و نيز جمعي از روساي سازمان‌هاي مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها در محل سازمان مذكور برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور،دكترمحمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان در اين جلسه اظهار داشت: بودجه شفاف به اين مفهوم است كه قيمت تمام‌شده يك خدمت چه مقدار است و اين بودجه كجا هزينه مي‌شود. 

وي تصريح كرد كه در روند اصلاح ساختار بودجه، ما به دنبال ساز‌و‌كاري هستيم كه هر اختياري كه استان‌ها براي توسعه متوازن لازم دارند، به آنها تفويض كنيم و به‌گونه‌اي عمل كنيم كه امور را از مركز به مناطق و استان‌ها واسپاري كنيم.

دكتر نوبخت در ادامه سخنان خود تأكيد كرد كه در سازمان برنامه و بودجه كشور و استان‌ها، به‌ نوعي بايد عمل كنيم كه كار بي‌عيب و نقص باشد.

رييس سازمان برنامه و بودجه در خاتمه سخنان خود اظهار داشت: تمام همكاراني كه در جلسات ستاد تهيه و تدوين بودجه شركت مي‌كنند داراي حق اظهار نظر هستند و من وظيفه خود مي‌دانم از حضور و مشاركت فعالانه روساي تخصصي امور و روساي سازمان‌هاي مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ها صميمانه قدرداني كنم.

بر پايه اين گزارش، دكتر سيد حميد پورمحمدي معاون اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور، در اين جلسه در مورد جمع‌بندي حاصل شده در زيرگروه‌هاي كارشناسي ستاد تهيه و تدوين بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور گفت: مقرر شد كه در كميته بازبيني هزينه‌ها، موضوع طرح‌هاي ملي و استاني بازنگري شود. 

وي در ادامه سخنان خود گفت: در مورد اعتبارات استاني هم نگاه برنامه‌محور بايد حاكم باشد و دستگاه سياست‌گذار با همكاري امور بخشي، برش استاني برنامه‌ها در سطح شهرستان‌ها را در سند اجرايي بودجه مشخص كند.

گزارش مذكور حاكي است كه در اين جلسه تعدادي از معاونان و مديران سازمان، ديدگاه‌هاي كارشناسي خود را ارايه كردند و مقرر شد جلسات ستاد بودجه به صورت فشرده و مرتب استمرار داشته باشد.

شايان ذكر است كه جلسه هفتم ستاد تهيه و تدوين بودجه سال ۱۳۹۸ كل كشور شنبه هفته آينده برگزار مي‌شود. 

خبر مورخ 4 شهریور 1398

لایحه بودجه به صورت دوساله تنظیم خواهد شد

پنجمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور، به رياست دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و با شركت دكتر جهان‌بخش محبي‌نيا نايب رييس كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي و دكتر محمد خدابخشي عضو اين كميسيون و نيز با حضور معاونان و مديران سازمان در محل اين سازمان برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكترمحمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان در اين جلسه اظهار داشت: نقشه راه و مسير متفاوتي كه در روند اصلاحات ساختاري بودجه در پيش گرفته‌ايم، روندي است كه در آن منافع و مصالح مردم و كشور به صورت شفاف و نظارت‌شده لحاظ شده است.

وي افزود: در مسير جديد، همه اركان سازمان برنامه و بودجه كشور، هم‌دل و همراه و نيز يكپارچه و قوي حركت خواهيم كرد و به‌گونه‌اي تصميم خواهيم گرفت كه سياست‌گذاري‌ ما توأم با تأني و درايت و با در نظر گرفتن آثار اين تصميمات براي آيندگان هم خواهد بود.

وي تصريح كرد كه در مرحله اول در تصميم‌گيري‌ها، بايد انعطاف داشته باشيم و از نوسان‌ها در تصميم‌گيري‌ها و تصميم‌سازي‌ها بايد اجتناب كنيم و به ياد داشته باشيم كه نقشه راه ما بايد دورانديشانه و جامع و با افقي روشن و قابل‌دسترس تدوين و تنظيم شود.

دكتر نوبخت در واپسين بخش از سخنان خود تأكيد كرد كه اگر در جامعه و در ميان آحاد مردم شريف كشور، رنج و زحمت ايجاد شود و خداي ناكرده آسيبي وارد شود، سازمان برنامه و بودجه كشور به عنوان دستگاه سياست‌گذار خود را مسوول مي‌داند و وظيفه دارد همواره پاسخگو باشد.

بر پايه اين گزارش، در پنجمين جلسه ستاد تهيه و تدوين بوده سال ۱۳۹۹ كل كشور، دكتر سيد‌حميد پورمحمدي معاون اقتصادي و هماهنگي برنامه و بودجه كشور، گزارشي از روند اصلاحات ساختاري بودجه با تمركز بر بودجه ۱۳۹۹ كل كشور ارايه كرد و اظهار داشت: اگر مي‌خواهيم از روند موجود كه معايب و نواقصي دارد، گذر كنيم و به روند مطلوب برسيم، ضرورت دارد كه در مورد برخي مفاهيم كليدي و اساسي به اجماع و اتقان برسيم و از جمله اين مفاهيم، دستگاه‌هاي سياست‌گذار، دستگاه‌هاي مجري، سند اجرايي- برنامه محوري- بازنگري در هزينه ها، شفافيت در اطلاعات و اتصال سامانه ها، كارآ كردن و هدفمند كردن هزينه ها مي باشد.

وي افزود: برنامه سازمان برنامه و بودجه كشور اين است لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور را با ساختاري جديد مبتني بر اصلاحات ساختاري بودجه تدوين كند كه در آن، تعداد محدودي دستگاه اصلي و سياست‌گذار، پاسخگوي مجلس شوراي اسلامي باشند.

وي در ادامه گزارش خود به تشريح ديگر واژه‌هاي كليدي و اساسي در اصلاحات ساختاري بودجه از قبيل دستگاه مجري، برنامه، كميته بازبيني هزينه‌ها، سند بودجه، بودجه‌ريزي ميان‌مدت و تخصيص كارا و هدف‌گراي بودجه پرداخت و اظهار داشت:در مورد تك‌تك اين واژه‌ها گفت‌و‌گوها و جلسات متعدد كارشناسي در سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شده و اين جلسات با وسواس، دقت و جديت استمرار خواهد داشت تا به اجماع و هماهنگي كامل برسيم.

وي در خاتمه گزارش خود گفت: در بودجه‌ريزي ميان‌مدت، هر يك از برنامه‌هاي نهاد سياست‌گذار به صورت دوسالانه و غلتان تنظيم و تدوين مي‌شود و در نهايت بودجه‌هاي سنواتي هم دوساله تدوين خواهد شد.

گزارش مذكور حاكي است كه در اين جلسه تعدادي از معاونان و مديران سازمان، ديدگاه‌هاي كارشناسي خود را ارايه كردند و مقرر شد جلسات ستاد بودجه به صورت فشرده و مستمر ادامه داشته باشد.

خبر مورخ 3 شهریور 1398

لایحه بودجه 99 در چارچوب اصلاح ساختار در حال آماده شدن است/ بودجه ۹۹ با سال‌های قبلی متفاوت است

رییس سازمان برنامه و بودجه از تصویب کلیات اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی خبر داد و گفت: این اصلاح در ۴ محور درآمدهای پایدار، هزینه‌های کارا، ثبات اقتصادی و تقویت نهاد بودجه‌ریزی اجرایی می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نشست امروز کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز علاوه بر بررسی وضعیت بودجه سال جاری، روند اجرای طرح اصلاح ساختار بودجه ریزی کشور -که حَسَب ابلاغ مقام معظم رهبری باید آماده می شد- مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: اصلاح ساختار بودجه در 4 محور درآمدهای پایدار، هزینه‌های کارا، ثبات اقتصادی و تقویت نهاد بودجه‌ریزی بنا شده و برنامه‌های لازم برای تحقق هر یک از اجزای این طرح تقدیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی شده است.

لایحه بودجه سال 99 در چارچوب اصلاح ساختار بودجه تهیه شده به همین دلیل لایحه بودجه سال آینده نسبت به سنوات قبلی کاملا متفاوت است

عضو کابینه دوازدهم با بیان اینکه کلیات اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی تصویب شده و جزییات آن نیز در حال بررسی است، اظهار کرد: این شورا بخش درآمدی اصلاح ساختار بودجه را شروع کرده و بخش نخست آن که مربوط به نظام یارانه پنهان است، را تعیین تکلیف کرد.

نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اصلاح ساختار بودجه در سال جاری به مجلس ارائه می‌شود، توضیح داد: طرح اصلاح ساختار بودجه آماده بوده و تنها نیازمند نوعی تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی است از سوی دیگر کلیات این طرح در شورای عالی هماهنگی اقتصادی به تصویب رسیده است بنابراین لایحه بودجه سال 99 در چارچوب اصلاح ساختار درحال آماده شدن است.

رییس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: لایحه بودجه سال 99 در چارچوب اصلاح ساختار بودجه تهیه شده به همین دلیل لایحه بودجه سال آینده نسبت به سنوات قبلی کاملا متفاوت است.

خبر مورخ 2 شهریور 1398

در اصلاح ساختار بودجه از ديدگاه‌هاي صاحب‌نظران مختلف بهره‌مند خواهيم شد

چهارمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور به رياست دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور و با حضور معاونان و مديران سازمان در محل سازمان مذكور برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان در اين جلسه اظهار داشت: در روند اصلاح ساختار بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور، اصل شفافيت و مشخص بودن تمام روندها و اطلاعات ارايه شده را رعايت مي‌كنيم.

وي افزود: بي‌ترديد هيچ چيز از پيش تعيين شده نخواهيم داشت و در تمام جلساتي كه در سازمان برنامه و بودجه برگزار مي‌كنيم، كار جمعي و تيمي و نيز اتكاي به خرد جمعي را سرلوحه كار خود قرار مي‌دهيم.

وي تصريح كرد كه از نظر ماهوي و ماهيتي، بودجه سال ۱۳۹۹ با بودجه سال‌هاي قبل متفاوت خواهد بود و آن لحاظ كردن اصلاحات ساختاري در بودجه است.

دكتر نوبخت در ادامه سخنان خود تأكيد كرد كه در سازمان برنامه و بودجه كشور، برجسته‌ترين كارشناسان كشور حضور دارند و ما در عين حال در بررسي ساختار بودجه از ديدگاه‌هاي تمام صاحب‌نظران بودجه هم بهره‌مند خواهيم شد.

گزارش مذكور حاكي است كه در اين جلسه تعدادي از معاونان و مديران سازمان، ديدگاه‌هاي كارشناسي خود را ارايه كردند و مقرر شد جلسات ستاد بودجه به صورت فشرده و مستمر ادامه داشته باشد.

خبر مورخ 28 مرداد 1398

سومين جلسه ستاد تهيه و تدوين بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور امروز برگزار مي‌شود

سومين جلسه ستاد تهيه و تدوين بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور با حضور دكتر محمدباقر نوبخت معاون رييس‌جمهور و رييس سازمان برنامه و بودجه كشور، امروز دوشنبه بيست و هشتم مرداد ماه سال جاري در محل اين سازمان برگزار مي شود.

به گزارش مركز اطلاع‌رساني، روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، در اين جلسه كه معاونان و مديران اين سازمان شركت خواهند كرد، در مورد موضوع اصلاحات ساختاري لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور بحث و بررسي خواهد شد. 

خبر مورخ 20 مرداد 1398

بخشی از درآمدهای جایگزین نفت در بودجه به تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی رسید

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی تصویب و امروز هم یک بخش از موضوع درآمدهایی که جایگزین نفت در بودجه خواهد شد به تصویب شورای عالی هماهنگی رسید.

بخشی از درآمدهای جایگزین نفت در بودجه به تصویب شورای عالی هماهنگی اقتصادی رسید

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از صدا و سیما، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در حاشیه نخستین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1399 که دیروز برگزار شد، گفت: بر اساس اصلاح ساختاری که به صورت یک طرح تهیه شده باید بودجه سال آینده را متفاوت از سال‌های گذشته طراحی کنیم.

وی افزود: در اصلاح ساختار بودجه چهار حوزه نسبت به گذشته اصلاح و تغییر پیدا کرد که یکی از آنها اصلاح درآمدهاست با توجه به اینکه رویکرد اصلاح ساختار بودجه کاهش وابستگی به نفت است اما تا الان تحقق پیدا نکرده است.

نوبخت گفت: بنابراین باید بودجه سال آینده به گونه ای تهیه شود که منابع نفتی را بر اساس این ابلاغیه و اجرای طرح اصلاح ساختار به حداقل برسانیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: با توجه به اینکه می خواهیم از نفت جدا شویم و وابستگی آن را در بودجه به حداقل برسانیم باید منابع جایگزینی داشته باشیم بنابراین یک بخش کاهش منابع را از طریق جایگزین کردن منابع دیگر باید جبران کنیم و بخش دیگر را باید از طریق کاهش هزینه و کارا کردن هزینه ها تحقق ببخشیم.

نوبخت افزود: بنابراین در سال اینده هزینه هایی که دستگاه ها در سال گذشته و یا امسال داشتند باید بازبینی شود تا حداقل جمع هزینه ها کمتر از منابعی باشد که با کاهش درآمدهای نفتی در بودجه تراز شود بر این اساس باید در بخش درآمدها و منابع مالی و هزینه ها تجدید نظر کنیم.

وی گفت: طبق قانون محاسبات عمومی، بودجه یک برنامه مالی یکساله است که حاوی پیش بینی منابع و براوردی از مصارف برای دستیابی به اهدافی که در آن سال بودجه مد نظر است.

نوبخت افزود: در جلسه نخست ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه 99 رویکردی نوآورانه برای بودجه سال آینده از طرف معاونت اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه پیشنهاد شد و امروز این روش مورد بحث قرار گرفت و نقدهایی از طرف کارشناسان به آن وارد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: گرچه کلیات طرح اصلاح ساختار بودجه در شورای عالی هماهنگی تصویب و امروز هم یک بخش از موضوع درآمدهایی که جایگزین نفت در بودجه خواهد شد به تصویب شورای عالی هماهنگی رسید ولی باید انتظار داشته باشیم اصلاح ساختار در آن شورای عالی به تصویب برسد.

نوبخت گفت: در جلسه امروز وارد اعداد کمی نشدیم و بیشتر به رویکرد بودجه پرداختیم در جلسه امروز که جلسه مهمی بود که باوجود تهدیدات بدخواهان جمهوری اسلامی و دشمنان ملت ما که به شیوه های مختلف اعمال تحریم می کنند با همه این شرایط کشور مسیر عادی خودش را طی می کند و ما مثل هر سال بودجه را از الان تهیه می کنیم و در 15 آذر لایحه بودجه را به مجلس تقدیم خواهیم کرد.

وی درباره توجه به رونق تولید در لایحه بودجه سال آینده افزود: موضوع تولید و اشتغال از سال 95 با ابلاغیه مقام معظم رهبری با نام گذاری سال ها با محوریت تولید،​ اشتغال یا اقتصاد مقاومتی مطرح شد و هر سال تبصره ای در قانون بودجه با عنوان تبصره 18 که به طور خاص به اشتغال توجه دارد طراحی کردیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بر این اساس هر سال طبق برنامه ششم توسعه حدود 900 تا یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می کنیم و برای سال جاری نیز بیش از 988 هزار فرصت شغلی پیش بینی و همین میزان شغل نیز برای سال آینده در نظر گرفته شده است.

نوبخت اضافه کرد: رویکرد ما برای دستیابی به اشتغال به گونه ای نبود که منابعی را در نظر بگیریم تا بین متقاضیان شغل توزیع شود بلکه آن را بین هشت برنامه طراحی کردیم که یکی از برنامه های ما در بخش مسکن است.

وی گفت: برای پارسال، امسال و سال آینده مشخص شد که تعدادی مسکن ساخته و تعدادی هم نوسازی شود و تعدادی هم در روستاها برای محرومان تحت پوشش بسازیم بنابراین می دانیم هر تعداد مسکنی که بسازیم چه تعداد اشتغال ایجاد می کند که همین وضع در بخش کشاورزی و صنعت نیز وجود دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره یارانه ها و افزایش مصرف سوخت در لایحه بودجه سال آینده نیز گفت: بودجه سال اینده در چارچوب طرح اصلاح ساختار بودجه تعریف می شود که در این طرح چهار حوزه مورد توجه قرار می گیرد.

نوبخت گفت: وقتی نفت از بودجه خارج شود باید منابعی جایگزین گردد یکی از آنها مجموعه یارانه ای است که به صورت بودجه ای داریم و پرداخت می کنیم که حدود 100 هزار میلیارد تومان است یا یارانه ای که فرابودجه ای می پردازیم که 140 هزار میلیارد تومان است و بخشی نیز یارانه پنهان است که رقم قابل توجهی را شامل می شود که در کالاها و انرژی وجود دارد بنابراین باید در این خصوص تجدید نظر شود تا بتوانیم منابع جدیدی جایگزین نفت کنیم که جز اولین محور اصلاح ساختار است.

خبر مورخ 19 مرداد 1398

اولين جلسه ستاد لايحه بودجه ۹۹ برگزار شد

اولين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۳۹۹ به رياست دكتر محمدباقر نوبخت و با حضور معاونين و‌ روساي امور تخصصي سازمان برنامه و بودجه كشور برگزار شد.

به گزارش مركز اطلاع رساني روابط عمومي و امور بين الملل، گفتني است فرآيند تدوين و تنظيم لايحه بودجه ۱۳۹۹ از ۱۵ تير ماه سال جاري در سازمان آغاز شده است.

چارچوب كلان لايحه و اعمال مباني اصلاحات ساختاري در لايحه بودجه، برنامه محوري، شفافيت و تنوع گزارشات پيوست لايحه از جمله موضوعات در دستور كار اين نشست بود.

خبر تكميلي متعاقبا ارسال مي شود....

خبر مورخ 31 تیر 1398

سخنگوی هیات رئیسه مجلس با اشاره به اینکه مجلس بودجه سال 99 را بدون در نظر گرفتن نفت برنامه‌ریزی می‌کند، بیان کرد: برنامه اداره کشور بدون در نظر گرفتن صادرات نفت در نظر گرفته‌شده و تلاش می‌شود که یک بخش از کسری بودجه با دریافت مالیات از افرادی که فرار مالیاتی دارند جبران شود.

وی اصلاح ساختار دستگاه‌های اجرایی، اصلاح نظام مالی نفت و گاز، اصلاح مالیاتی، ارتقای توسعه، عدالت و تعهدات دولت و کنترل و نظارت بر درآمدهای نفتی را از مهم‌ترین برنامه‌های مجلس اعلام کرد.

 

مقررات مرتبط:

- لایحه بودجه سال 1398 کل کشور

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی