سلامت و تخلفات اداری

طرح مدیریت تعارض منافع

طرح مدیریت تعارض منافع

این طرح در جلسه علنی شماره ۳۰۱ روز دوشنبه مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۷ مجلس شورای اسلامی به صورت عادی اعلام وصول شده است.

مقدمه (دلایل توجیهی):

یکی از مشکلاتی که این روزها در کشور شاهد آن هستیم استفاده از رانت‌های حضور اقوام و خویشاوندان در پست‌ها و مناصب است که تعارض منافع در آن وجود دارد. در این طرح سعی شده موضوع تعارض منافع در کشور مدیریت گردیده و رفع شود.

طرح مدیریت تعارض منافع

فصل اول- کلیات

بخش اول: تعاریف و مشمولین

ماده ۱- واژگاه و اصطلاحات به کار رفته در این قانون به شرح زیر تعریف می‌شوند:

۱) تعارض منافع: عبارت است از موقعیتی که منافع شخصی مشمولان این قانون با انجام بی‌طرفانه و بدون تبعیض وظایف حرفه ای و اختیارات قانونی آنها دچار تعارض گردد.

۲) وظایف حرفه ای: آن دسته از وظایفی است که قانون برای پست سازمانی اشخاص تعیین نموده یا به موجب حکم یا قرارداد یا اقتضائات شغلی وظایفی برای وی پیش‌بینی شده است.

۳) مدیریت تعارض منافع: کلیه اقدامات و تدابیر اداری، نظارتی، قضایی و شبه قضایی لازم برای پیشگیری از ترجیح منافع شخصی بر منافع عمومی.

۴) منافع شخصی: منظور منافعی است اعم از بالفعل و بالقوه، مالی و غیرمالی که تماماً یا جزئاً عاید یک شخص، بستگان، شرکا یا نمایندگان او می‌شود.

۵) بستگان: افراد دارای قرابت نسبی یا سببی از هر یک از طبقات سه گانه تا درجه دوم با اشخاص مشمول این قانون یا دارای قرابت نسبی یا سببی از طبقات اول و دوم تا درجه دوم یا برادر و خواهر یا با عروس یا داماد اشخاص مشمول این قانون. فرزندخوانده از نظر قرابت در حکم فرزند است.

۶) نهادهای عمومی: مؤسسات، سازمان‌ها و نهادهای وابسته به دولت به معنای عام کلمه شامل تمام ارکان و اجزآء آن و همچنین مؤسسات خصوصی حرفه‌ای عهده‌دار خدمات عمومی که به عنوان نمونه دربرگیرنده مجموعه‌های ذیل می‌باشد:

دانلود طرح مدیریت تعارض منافع

مقررات مرتبط:

لایحه مدیریت تعارض منافع در انجام وظایف قانونی و ارایه خدمات عمومی

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments