قانون برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران

قانون برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران

سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه با اولویت پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌های کلی برنامه هفتم را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام و با اولویت پیشرفت اقتصادی توأم با عدالت تعیین شده است، به سران سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ابلاغ کردند.

متن کامل سیاست‌های ابلاغی را در لینک زیر بخوانید:

سیاست های کلی قانون برنامه هفتم توسعه

سند برنامه هفتم توسعه کشور تدوین شد/ سیاست‌های کلی ‌سال آینده به “مجلس و دولت” ابلاغ می‌شود‌

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از تدوین سند برنامه هفتم توسعه کشور خبر داد و گفت: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور در سال آینده به مجلس و دولت ابلاغ می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، محسن رضایی ظهر امروز 27 اسفندماه 1399 در نشست با مدیران دستگاه‌های اجرایی حوزه اقتصادی استان بوشهر با تبریک میلاد امام حسین(ع) و روز پاسدار، سیاست دریا محور را مورد اشاره قرار دارد و اظهار داشت: در این راستا سیاست‌های کلی که به عنوان سند ملی کشور محسوب می‌شود، در حال تدوین است.

دولت تصمیمی برای ارسال لایحه قانون برنامه هفتم توسعه به مجلس ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: با توجه به مدت زمان باقی مانده از عمر دولت و شرایط تحریمی و کرونایی لایحه قانون برنامه هفتم توسعه به مجلس ارسال نخواهد شد.

مهرداد گودرزوند چگینی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به لزوم آسیب شناسی برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به منظور تدوین برنامه‌‌ای جامع‌تر برای پنج سال بعدی کشور گفت: برنامه ششم در سال پایانی اجرای خود قرار دارد و ما منتظر بودیم تا دولت لایحه برنامه پنجساله هفتم را تدوین و به مجلس ارسال کند اما با توجه به مدت زمان باقی مانده از عمر دولت و شرایط تحریمی و کرونایی احساس می شود، این مهم اتفاق نخواهد افتاد.

نماینده مردم رودبار در مجلس ادامه داد: مجلس به‌ویژه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات بر روی آسیب‌شناسی برنامه ششم توسعه به منظور تعیین نقاط قوت و ضعف آن و تدوین و تصویب برنامه‌ای متناسب با نیازهای امروز جامعه و حل مشکلات مردم و جلوگیری از بروز مشکلات در آینده تاکید دارد و براین اساس این کار را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه یکی از ضعف‌های برنامه‌ریزی در کشور عدم آسیب‌شناسی برنامه‌های قبلی در ابعاد اجرایی است، اظهار کرد: لزوم حرکت به سمت توسعه و پیشرفت، استخراج نقاط قوت و ضعف برنامه‌های بالادستی کشور و تدوین برنامه‌ای عملیاتی با قابلیت اجراست.

برگزاری جلسات مشترک با دولت برای ایجاد آمادگی تدوین قانون برنامه هفتم توسعه

عضو کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس گفت: جلسات مشترک متعددی تاکنون با مسئولان مرکز پژوهش‌ها و سازمان برنامه و بودجه برای آسیب‌شناسی برنامه ششم و ایجاد آمادگی برای بررسی و تدوین قانون برنامه هفتم توسعه برگزار شده و ادامه خواهد داشت.

محمد خدابخشی عضو کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به برنامه‌ریزی این کمیته برای آسیب‌شناسی برنامه پنجساله ششم توسعه گفت: جلسات مشترک متعددی تاکنون با کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه برای بررسی ارتباط میان بودجه سنواتی و برنامه‌های 5 ساله توسعه در این کمیته برگزار شده است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس اظهار کرد: جلسات مشترک این کمیته با مسئولان مربوطه در راستای ایجاد آمادگی مجلس برای تدوین برنامه پنج ساله هفتم توسعه ادامه خواهد داشت.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: قرار شده، در جلسات کمیته برنامه‌ریزی، آمایش و آمار طی آسیب‌شناسی برخی احکام برنامه ششم توسعه مانند الزام دولت به اندازه‌گیری کارایی و بهره‌وری دستگاه‌های اجرایی واحدهای عملیاتی و یا کاهش 15 درصدی حجم ساختار دولت،  آمادگی نسبی برای تدوین قانون برنامه هفتم توسعه در مجلس ایجاد شود.

اطلاع از تازه‌های قوانین و مقررات

مقررات مرتبط:

قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران

7 دیدگاه

 1. سلام
  این همه زحمت و هزینه شده برای بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد چرا از تبصره های قانون بودجه حذف شد چرا سازمان ها را به سخره گرفتید؟

 2. اگر میشود کمک معیشت رزمندگان معسر که از ساتا کمک معیشت میگیرند را به بازنشستگی تبدیل کنند هم خوب میشد چون با توجه به کهولت سنی و ناتوانی کاری رزمندگان معسر کمک معیشت نمیتواند به جای بازنشستگی پشتوانه ایی برای اینده انها باشد.

 3. سلام
  قانون بازگشت به کار جانبازان بازنشسته مندرج در قوانین برنامه ششم توسعه برای جانبازانی که بعد از تاریخ شروع برنامه ششم توسعه بازنشسته شده اند مشکلاتی ایجاد کرده است. دولت محترم چنان چه تمایلی به ارایه برنامه هفتم توسعه و ابلاغ آن ندارد لا اقل تاریخ پایان محدودیت بازگشت به کار این عزیزان جانباز را تاریخ پایان برنامه ششم یعنی پایان سال 1400 قرار دهد. همان طور که از معنای برنامه پنج ساله ششم هویداست تاریخ اتمام دارد و آن هم پایان امسال است. بنابر این دولت محترم با راه کارهایی از جمله ارایه ی برنامه هفتم و یا تمدید برنامه ششم از تاریخ پایان سال 1400 تا 1405این مشکل را مرتفع سازد. همچنین می تواند به صورت بخشنامه برای وزارت خانه ها شروع بند بازگشت به کار جانبازان را از پایان سال 1400 قرار دهد و این مشکل را از پیش روی جانبازان بردارد.
  خدا نگهدار

 4. سلام علیکم
  امیدواریم دولت انقلابی برنامه هفتم توسعه را با توجه به روحیه ایثار و شهادت تدوین کند. در عین حال آن را در ماه جاری ارایه نماید و نشان دهد که اهتمام جدی در تدوین برنامه هفتم دارد و به جانبازان توجه نموده است.
  خدا نگهدار

 5. سلام علیکم
  امیدواریم دولت انقلابی برنامه هفتم توسعه را با توجه به روحیه ایثار و شهادت تدوین کند. در عین حال آن را در ماه جاری ارایه نماید و نشان دهد که اهتمام جدی در تدوین برنامه هفتم دارد و خدای ناکرده نسبت به آن بی توجه نبوده و یا آن را پشت گوش نینداخته است.
  خدا نگهدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.