1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.80 امتیاز(30 رای)

خبر مورخ 12 آذر 1396

نهایی شدن طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان برای ورود به صحن/ از پیشکسوتان در اتاق‌های فکر استفاده شود

نایب رئیس فراکسیون جوانان مجلس از نهایی شدن طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان و آماده شدن برای ورود به صحن خبر داد و گفت: این طرح که در فراکسیون جوانان تدوین شده تأثیر بسزایی در اوضاع اشتغال جوانان دارد.

زهرا سعیدی مبارکه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به رأی مثبت نمایندگان مجلس به یک فوریت طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با هدف به کارگیری کمی و کیفی بیشتر از جوانان، تأکید کرد: هیأت رئیسه فراکسیون جوانان مجلس پیگیری و اجرای این طرح مهم را در دستور کار خود قرار داده است و در حال حاضر این طرح در یکی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس در حال بررسی است.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در کنار پیگیری اعضای فراکسیون جوانان برای انتزاع بخش ورزش از وزارت ورزش و جوانان، پیگیری و اجرای طرح مذکور در ادارات و بخش‌های دولتی، تأثیر بسزایی در ایجاد اشتغال برای جوانان دارد، گفت: قطعا اگر وزارت امور جوانان یا سازمان جوانانی وجود داشت پیگیری و اجرای این طرح بسیار راحت‌تر صورت می‌گرفت.

وی با یادآوری اینکه طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی به امضای ۱۱۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسیده است، افزود: در حال حاضر کلیات طرح مذکور در کمیسیون تخصصی این طرح یعنی کمیسیون اجتماعی به سختی رأی آورد و این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار دارد.

طراح طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در دستگاه های اجرایی افزود: هدف این طرح به کارگیری و استفاده از افراد با تجربه و پیشکسوت در اتاق فکرها و سمت‌های مشاوره‌ای بوده و نیاز است با چنین تدبیری راه برای جوانان باز شود.

خبر شنبه مورخ 28 تیر 1396

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارش کارشناسی خود در خصوص «قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را منتشر کرده است.

مشاهده متن کامل گزارش

در جمع‌بندی این گزارش این‌گونه می‌خوانیم: «همان‌گونه که بیان شد متن تبصره به نحوی نگارش شده است که دامنه وسیع‌تری از اصلاحات مورد اشاره در مقدمه توجیهی را شامل و دامنه مستثنیات طرح را محدودتر کرده که از جمله می‌توان به حذف رزمندگان و همچنین مقامات موضوع بندهای «د» و «هـ» ماده 071) قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی استانداران و سفرا، معاونین وزرا و هم‌ترازان اشاره کرد که از منطق کافی برخوردار نیست. شیوه نگارش متن نیز با اشکالاتی مواجه است که زمینه تفسیرهای مختلف را فراهم می‌کند. لذا با هدف رفع ابهامات طرح و تحقق اهداف مطروحه در مقدمه توجیهی آن، متن زیر به عنوان متن جایگزین پیشنهاد می‌شود:

«تبصره 1- به‌کارگیری مقامات مذکور در ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری و هم‌ترازان آنها، فرزندان شهدا، آزادگان، جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر، رزمندگان با یک‌سال حضور در جبهه و بالاتر، در سمت‌های مدیریت سیاسی مذکور در ماده (71) و مدیریت حرفه‌ای موضوع ماده (57) قانون مدیریت خدمات کشوری و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری بلامانع است. همچنین به‌کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات در سقف پنج درصد (5%) پست‌های سازمانی مصوب، در دستگاه متبوع خود بلامانع است. مفاد تبصره «3» ماده واحده قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، از تاریخ تصویب این قانون لازم‌الاجراست.»

خبر یکشنبه مورخ 25 تیر 1396

نمایندگان مردم در خانه ملت با طرح یک فوریت اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در صحن علنی مجلس موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 25 تیرماه) مجلس شورای اسلامی، با طرح یک فوریت اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با 130 رأی موافق، 42 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 239 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی به عنوان طراح طرح یک فوریت اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: با تصویب طرح مذکور نشان می‌دهیم مجلس موافق کار بازنشستگان نیست و ما به دنبال سپردن مسئولیت در اتاق فکر به بازنشستگان هستیم.

وی ادامه داد: روزانه تماس‌ها و تلفن‌های بی‌شماری برای اشتغال از جوانان دریافت می‌کنیم لذا با تصویب لایحه مذکور می‌توانیم وضعیت اشتغال‌زایی جوانان را سر و سامان دهیم و اگر ما دم از حمایت از جوانان می‌زنیم باید فکری اساسی برای اشتغال این قشر داشته باشیم.

متن طرح یک فوریت اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

مقدمه:

براساس تبصره 1 ماده واحده قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب 1395/2/20 در جهت به کارگیری افراد با سابقه و متخصصین در پست‌های حساس مدیریتی، سیاسی، امنیتی و نظامی استثناهایی را لحاظ کرده که متاسفانه با تفسیر ناصحیح موجب نقض غرض قانونگذار و به کارگیری حداکثری بازنشستگان شده است.

این مقوله موجب می شود که تعداد پرشمار افراد متخصص و دانش آموختگان در سطوح عالی از حضور در صحنه های مدیریتی و سیاسی کشور کنار گذاشته شده و مجال خدمت به نظام اسلامی را نداشته باشند. لذا با توجه به حساسیت‌های برخی از سمت‌ها (بندهای 1 و 2 و 3 ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری) و نیاز احتمالی نیروها و دستگاه های حساس از جمله نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات به استمرار بهره مندی از سوابق مفید و موثر کارکنان خود در دستگاه های متبوع، پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در باب «تجدیدپذیری» و در راستای سنت‌های اسلامی طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بارنشستگان تهیه شده و در دستورکار قرار گرفته است.

متن طرح:

براساس طرح مذکور و  با توجه به ماده واحده آن تبصره 1 ماده واحده قانون ممنوعیت به کارگیری بارنشستگان به شرح زیر اصلاح می شود که در صورت تصویب نهایی اعمال خواهد شد.

تبصره 1- به کارگیری مقامات مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازان آنها و فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد و بالاتر و آزادگان در سمت‌های مذکور در بندهای الف ب و ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و دیگر سطوح مدیریتی کشور و دارندگان اجازات خاصه مقام معظم رهبری و نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات در دستگاه متبوع خود بلامانع است.

در صورت تصویب نهایی این طرح مفاد تبصره 1 قانونی و اجرایی خواهد شد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
 • ابوالقاسم شیرزاد

  باسلام ماده 84کارمندان دستگاه اجرائی سال سی روز مرخصی دارندکه نیمی آن راذخیره کند که این ماده را ربط به کسر ساعت جانبازان دادند درصورتی که درماده 42وماده 61درمورد استخدام ایثارگران وماموریت آموزشی ایثارگران تبصره ذارد که ایثارگران مشمول مقرارت خاص خود می باشنددرصورتی که این عبارت یا ثبصره درماده 84نیامد واین امرباعث این شده که درحق ماجانبازان که می توانستیم کسری ساعت کارخود را به عنوان ذخیره استفاده کنیم درحق ماظلم وستم شده است لذا خواهش می کنیم که دردائمی کردند این قانون این عبارت را به عنوان تبصره درماده 84قانون خدمات کشوری گذاشته شود باتشکر

  یکشنبه, Jan 21 2018 6:09:56am
 • محمدی

  دیگر سطوح مدیریتی کشور
  منظورشان از این متن چیست؟

  دوشنبه, Oct 23 2017 7:32:09pm
 • معافی

  سلام
  متاسفانه ماده 95 قانون مدیریت خدمات کشوری که ناظر به ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان بود ، با قانون جدید کاملا از بین رفت و باعث شد راه برای ورود برخی افراد غیر متخصص نیز باز شود
  لذا در صورتی که واقعا نمایندگان محترم مجلس مایل هستند تا از گسترش این رویه ناصواب جلوگیری نمایند ، باید گفت که متن فوق نیز با توجه به وجود برخی کلمات و عبارت در آن ، منتج به نتیجه ای درخور توجه نخواهد شد .
  اگر واقعا هدف شما عزیزان ممنوعیت بکارگیری است . لطفا در خصوص عبارات متن فوق بیشتر دقت کنید.
  والسلام.

  یکشنبه, Jul 16 2017 9:01:22pm