آیین نامه تشویق و حمایت از نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر موضوع ماده (69) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران (تصویبنامه شماره 129719/ت53308هـ مورخ 9/10/1398 هیئت وزیران)

وزارت ورزش و جوانان- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- بنیاد شهید و امور ایثارگران

سازمان برنامه و بودجه کشور- سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

هیئت وزیران در جلسه 4/10/1398 به پیشنهاد بنیاد شهید و امور ایثارگران (با همکاری سازمان برنامه و بودجه کشور) و به استناد ماده (69) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران -مصوب 1386- آیین‌نامه تشویق و حمایت از نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه تشویق و حمایت از نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر

ماده 1- در این آیین‌نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌‌روند:

1- نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر: خانواده شاهد و ایثارگران که بر اساس ضوابط و شاخص‌های مورد نظر بنیاد ملی نخبگان در حوزه‌های علمی، فرهنگی، ورزشی (با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان) و هنری (با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)‌ به عنوان استعداد برتر، شناسایی و معرفی می‌شوند.

2- بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران

3- عرصه‌های ملی: همایش، هم‌اندیشی(سمینار)، مسابقات و جشنواره‌های معتبر داخلی که حسب مورد با تأیید یک یا چند دستگاه اجرایی یا مرجع قانونی مربوط در سطح ملی انجام می‌شود.

4- عرصه‌های بین‌المللی: المپیاد، نمایشگاه، مسابقات و فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور که حسب مورد با مسئولیت یا تأیید مراجع ذی‌صلاح داخلی در سطح بین‌المللی انجام می‌شود.

ماده 2- دستگاه‌های اجرایی مکلفند نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر را در استفاده از امکانات و تسهیلات مربوط به ایثارگران در اولویت قرار دهند.

ماده 3- سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف است با رعایت قوانین و مقررات مربوط و با هماهنگی بنیاد نسبت به معرفی مشمولین در عرصه‌های تولید، اشتغال و کارآفرینی، علمی و پژوهشی، ورزشی (با هماهنگی وزارت ورزش و جوانان) و هنری (با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به عنوان الگوهای ایثارگر اقدام نماید.

ماده 4- بنیاد مکلف است علاوه بر حمایت‌های قانونی دستگاه‌های اجرایی، اقدامات زیر را به عمل آورد:

1- برگزاری جشنواره‌های نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر و اعطای جوایز به واجدین شرایط. دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، حسب وظایف قانونی مکلفند در اجرای این ماده همکاری لازم را با بنیاد به عمل آورند.

2- تشکیل بانک اطلاعات نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر.

3- انجام حمایت‌های لازم در خصوص تسهیل فرایندهای مربوط به تجاری‌سازی اندیشه(ایده‌)های نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر.

4- حمایت از مخترعین و صاحبان اندیشه(ایده‌)های برتر نحبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر در جهت رشد و شکوفایی و حضور مؤثر آنان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی در چهارچوب قوانین و مقررات مربوط از محل منابع داخلی.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهور

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (2)

  • سلام من فرزند شهید هستم آقای مهدی شعبانی شما می توانید از طریق بنیاد شهید شهرستان خود به کمیسیون ماده 16 ایثارگران شکایت کنید و اعلام نمایید طبق ماده 8 قانون جانبازان که از آن برخوردار هستید ( که شامل فرزندان شهدا هم می شود) و نسبت به تبدیل وضعیت به استخدام قطعی اعتراض کنید حتما به نتیجه می رسید والسلام

  • اینجانب مهدی شعبانی هستم فرزند شهیدازاستان ک.ب.شهرستان گچساران بیست ویکسال هست که درصنعت ونفت این شهرستان مشغول بکار هستم ولی متاسفانه بصورت پیمانکاری که تاکنون هیچ اقدامی ازطرف مسئولین برای تبدیل وضعیت بنده نشده. ایا می توانم از سنوات ارفاقی برای بازنشستگی اقدام کنم هرچند یک مرتبه مراجعه کردم ولی تامین اجتماعی بخشنامه صادره شده را قبول نمی کند. لطفا بگوییدمن چکارکنم که حقم را بگیرم