ساختارها و تشکیلات دستگاه‌های اجرایی

قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

قانون تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی (مصوب مجلس شورای اسلامی)

خبر مورخ 23 مرداد 1398

سخنگوی دولت؛ تشکیل وزارت میراث فرهنگی قطعا برای دولت بار مالی دارد

نشست خبری علی ربیعی امروز با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

در این نشست خبرنگاری از سخنگوی دولت درباره تصویب و تایید طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی سوال کرد و پرسید: تشکیل این وزارتخانه بار مالی زیادی برای دولت در این شرایط اقتصادی به همراه دارد. ضمن اینکه بر اساس قانون برنامه توسعه پنج ساله، بزرگ تر شدن دولت خلاف قانون است. با این اوصاف به چه دلیل نمایندگان مجلس این طرح را ارائه داده و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرده است؟

ربیعی در پاسخ گفت: دولت موافق تشکیل این وزارتخانه نبود و نظر خود را هم در مجلس به صراحت بیان کرد.

وی اظهار داشت: به طور قطع تشکیل وزارت میراث فرهنگی برای دولت بار مالی به همراه داشته و نیاز به گسترش تشکیلات  دارد.

سخنگوی دولت افزود: آقای امیری به عنوان معاون پارلمانی رییس جمهوری موظف شده است که مکاتبات لازم برای طی شدن مسیرهای قانونی ممکن در جهت جلوگیری از اجرای این مصوبه را پیش بینی و اجرا کند.

ربیعی تصریح کرد: به هر حال اگر مجلس به اجرای این مصوبه اصرار داشته باشد، طبق قانون دولت آن را اجرا خواهد کرد.

وی بیان داشت: باید توجه داشته باشیم که بزرگ تر شدن دستگاه ها و افزایش ساختارهای تشکیلاتی دولت حتما به معنی بهبود کار نخواهد بود. فکر می کنیم که تشکیل وزارتخانه های جدید در شرایط فعلی نمی تواند کمکی به حل مشکلات کشور داشته باشد.

سخنگوی دولت ادامه داد: این در حالی است که در جایی که ما نیازمند اقداماتی هستیم و باید در دوران تحریم، برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی فعالیت های حوزه بازرگانی را متمرکز کنیم، با بحث تشکیل وزارت بازرگانی مخالفت می شود!

ربیعی در پاسخ به پرسش مجددی مبنی بر اینکه آیا طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی به شورای حل اختلاف قوا ارجاع داده می‌شود؟ گفت: در حال تصمیم‌گیری برای اتخاذ یک راهکار قانونی در این زمینه هستیم و هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است. در این زمینه معاونت پارلمانی رییس جمهوری مکلف شده است که نظر دولت را از طریق راه‌های قانونی پیگیری کند.

خبر مورخ 20 مرداد 1398

معاون قوانین مجلس: احتمال رجوع مجلس به شورای حل اختلاف قوا در خصوص تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری بار مالی ندارد و دولت باید از مصوبه مجلس تمکین کند.

میرمحمد صادقی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: برخی از مخالفان تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری معتقدند این اقدام خلاف برنامه توسعه است در حالی که حتی اگر این موضوع هم درست باشد اگر قانونی رای دو سوم نمایندگان را داشته باشد می تواند خلاف برنامه هم باشد.

وی افزود: چیزی که در طرح مصوبه مجلس به آن تاکید شده این است که از همان ساختمان، نیروها و زیرساخت هایی استفاده شود که سازمان میراث فرهنگی از آن استفاده می کرده، لذا بار مالی جدیدی برای دولت در بر نخواهد داشت.

میر محمد صادقی در خصوص مخالفت دولت با این مصوبه گفت: اگر اینطور باشد شاید دولت مجدد به مقام معظم رهبری شکایت و به شورای حل اختلاف قوا مراجعه کند! اما این یک روال خطرناک است، نمی‌شود که هر قانونی که مجلس تصویب می کند از سوی دولت مورد اشکال قرار گیرد و توسط هیات حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه، قانون به کناری گذاشته شود. وقتی قانونی از سوی شورای نگهبان تأیید شد باید اجرا شود.

خبر مورخ 15 مرداد 1398

شورای نگهبان مصوبه تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را تأیید کرد

مصوبه مجلس درباره تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری از سوی شورای نگهبان تأیید شد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ در مصوبات اخیر شورای نگهبان، مصوبه مجلس درباره تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تأیید شد.

در نشست اخیر شورای نگهبان اعضای شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را مغایر شرع و قانون اساسی تشخیص ندادند.

خبر مورخ 24 تیر 1398

با موافقت نمایندگان: رفع ایرادات شورای نگهبان درباره تشکیل وزارت میراث فرهنگی

نمایندگان مجلس در جریان اصلاح طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، با قید عدم مغایرت شرع در تبدیل اختیارات و وظایف سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، ایرادات شورای نگهبان را رفع کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، 24  تیرماه) مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده واحده طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعاده شده از شورای نگهبان با 140 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر موافقت کردند.

همچنین نمایندگان با حذف تبصره 4 ماده واحده در مورد ضرورت رعایت موازین شرعی در تشکیل این وزارتخانه با 143 رأی موافق، 10 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 202 نماینده حاضر موافقت کردند.

متن اصلاح شده ماده واحده به شرح زیر است:

از تاریخ تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات در مواردی که مغایر شرع نیستند با رعایت بند د ماده 29 قانون خدمات مدیریت کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند الف ماده 28 قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» تبدیل می شود./

خبر مورخ 7 آذر 1397

به منظور تأمین نظر شورای نگهبان؛

سازمان میراث فرهنگی بدون توسعه تشکیلات به وزارتخانه تبدیل می‌شود/ رعایت موازین شرعی در تشکیل وزارتخانه ضروری است

نمایندگان مردم در خانه ملت با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارتخانه موافقت کردند که بر این اساس هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارتخانه تأمین می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 7 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون مشترک در مورد طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به منظور تأمین نظر شورای نگهبان با اصلاح ماده واحده این طرح با 159 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 214 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده اصلاحی آمده است که از تاریخ تصویب این قانون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات با رعایت بند (د) ماده (29) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند (الف) ماده (28) قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل می‌گردد. هزینه ناشی از تغییر عنوان دستگاه از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تأمین می شود.

در تبصره این ماده واحده عنوان شده است که در تشکیل این وزارتخانه رعایت موازین شرعی ضروری است.

خبر مورخ 24 شهریور 1397

شورای نگهبان طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی را رد کرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود که ظهر امروز (شنبه 24 شهریور) که در محل این شورا برگزار شد، اظهار داشت: طرح تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به دلیل داشتن بار مالی از سوی شورای نگهبان رد شد.

وی افزود: در صدر ماده واحده این لایحه، اطلاق قوانین و مقررات مربوط به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مواردی که خلاف موازین شرع باشند، نظیر قوانین و مقررات قبل از انقلاب اشکال دارد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اشکال دیگر این شورا نسبت به لایحه تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، اظهار داشت: در ذیل ماده واحده که بار مالی ناشی از تغییر عنوان را از محل صرفه جویی تأمین کرده است، با توجه به نظریه تفسیری شورای نگهبان مغایر اصل 75 قانون اساسی شناخته شد، ایرادات نسبت به این لایحه به مجلس شورای اسلامی ارجاع شده است.

خبر مورخ 10 مرداد 1397

نمایندگان مصوب کردند؛ سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل می شود

نمایندگان مردم با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 10 مردادماه) مجلس شورای اسلامی با ماده واحده طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی با 137 رأی موافق، 41 رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

براساس ماده واحده طرح مذکور؛ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با کلیه اختیارات و وظایفی که به موجب قوانین و مقررات دارا می باشد، با رعایت بند(د) ماده (۲۹) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۱۳۸6/7/8 با اصلاحات و الحاقات بعدی و بند(الف) ماده (۲۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 12/14/1395 و بدون توسعه تشکیلات و افزایش نیروی انسانی به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تبدیل می گردد و بار مالی ناشی از تغییر عنوان از محل منابع داخلی و صرفه جویی تأمین خواهد شد.

تبصره ۱- کلیه امکانات، اموال و نیروی انسانی سازمان مزبور در اختیار وزارتخانه جدید قرار می گیرد.

تبصره ۲- شرح وظایف این وزارتخانه مطابق قوانین مورد عمل سازمان مذکور خواهد بود و دولت موظف است تغییرات در شرح وظایف وزارتخانه جدید را حداکثر ظرف مدت یک سال برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

تبصره ۳- هرگونه افزایش نیروی انسانی، امکانات و بار مالی برای وزارتخانه موضوع این ماده در طول دوران اجرای برنامه ششم توسعه ممنوع است.

خبر مورخ 19 اردیبهشت 1397

ارجاع طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون مشترک

نمایندگان خانه ملت با ارجاع طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون مشترک موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی با ارجاع طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به کمیسیون مشترک با 160 رای  موافق، 19 رای مخالف و 4 رای ممتنع  از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن علنی موافقت کردند.

بنابراین گزارش دکتر علی لاریجانی درخصوص طرح یک فوریتی تشکیل وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی که کلیات آن در جلسات قبلی رأی نیاورده بود، توضیح داد: طبق بحث صورت گرفته در جلسه گذشته درخصوص تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آنجا که یک ماده واحده بود و خلاف قانون برنامه ششم نیزبود و با توجه به اینکه دو سوم رأی لازم را برای تصویب نیاورد، کلیات آن حذف شد، اما در پی یک تذکر آیین‌نامه‌ای که داده شد، این استنباط صورت گرفت که موارد خلاف برنامه در طول مسیر بررسی جزئیات رفع خواهند شد.

وی ادامه داد: از آنجا که این اشکالات علاوه بر بررسی کلیات در صحن با ارجاع به کمیسیون می‌تواند رفع شود، بنابراین اصل کلیات را پذیرفته و رفع اشکالات مربوط به اصل 175 و اصلاح مغایرت ها با برنامه ششم را به کمیسیون مربوطه سپرده می‌شود لذا طرح به کمیسیون مشترک ارجاع خواهد شد تا آن دو اشکال گفته شده را مرتفع کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در هیات رئیسه در این خصوص بحث شد که کلیات طرح را که بیش از 50 درصد رأی داشت بپذیریم و برای اصلاح جزئیات، طرح به کمیسیون مشترک ارجاع شود.

خبر مورخ 16 اردیبهشت 1397

موافقت هیئت‌رئیسه مجلس با تشکیل وزارتخانه جدید

رئیس فراکسیون میراث فرهنگی مجلس گفت:به دنبال تشکیک در آرای لازم برای تصویب کلیات تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هیئت رئیسه مجلس تصویب تشکیل این وزارتخانه را تائید کرد.

به گزارش مشرق، جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت با اشاره به جلسه بررسی طرح کلیات تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجلس گفت: روز گذشته کلیات طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شد. علی‌رغم اخطارهایی که نمایندگان طبق قانون اساسی و برنامه ششم در صحن ارائه کردند بیش از ۱۳۹ نماینده با این طرح موافقت کردند.

وی افزود: آقای لاریجانی پس از رای گیری برای این طرح اعلام کردند که این طرح خلاف برنامه و به دوسوم رای نیاز دارد و اما موافقین طرح هم گفتند که این خلاف برنامه نیست و نهایتا مناقشه‌ای در مجلس ایجاد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به تذکرات نمایندگان در این رابطه بیان داشت:با توجه به تذکرات نمایندگان، در نهایت ریاست مجلس قول داد که این مسئله را در هئیت رئیسه مجلس مطرح کند و نظر هئیت رئیسه را جویا شود که دیروز این جلسه شکل گرفت و هئیت رئیسه نظر نمایندگان را پذیرفت که مجلس رای مثبت به تشکیل وزرات گردشگری داده است و از فردا باید جزئیات این طرح در مجلس مطرح شود

رئیس فراکسیون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجلس بیان داشت: این وزرات‌خانه می‌تواند در توسعه گردشگری و سهم گردشگری ما در دنیا موثر باشد. تمامی فعالین گردشگری در بخش خصوصی و عمومی درخواست تشکیل این وزراتخانه را از نمایندگان داشتند که الحمدالله کلیات این طرح به تصویب نمایندگان رسید.

خبر مورخ 16 اردیبهشت 1397

امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک‌فوریت طرح تشکیل نوزدهمین وزارتخانه در دولت مخالفت کردند. بسیاری از نمایندگان از جمله رئیس مجلس، این طرح را مغایر با قانون اساسی می‌دانند.

به گزارش مشرق، لایحه اصلاح ساختار دولت در تیر ماه سال گذشته از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که در پی آن کمیسیون مشترکی متشکل از نمایندگانی از کمیسیون‌های شوراها، اجتماعی و اقتصادی، در مجلس تشکیل شد.

دولت در  لایحه اصلاح ساختارش قصد دارد که وزارت صنعت، معدن و تجارت را بار دیگر به دو وزارتخانه صنعت، معدن و وزارت بازرگانی تفکیک کند، همچنین تفکیک وزارت راه و شهرسازی به دو وزارتخانه جدید و نیز احیای سازمان ملی جوانان و تفکیک آن از وزارت ورزش از دیگر مطالبات دولت در این لایحه عنوان شده است.

اما تعداد دیگری از نمایندگان مجلس نیز معتقدند که باید یک وزارتخانه جدید به نام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شود. تعدادی از نمایندگان بر همین مبنا طرح تشکیل این وزارتخانه جدید را در قالب طرحی به هیئت رئیسه ارائه کرده  امروز پس از کش‌وقوس‌های فراوان، بررسی فوریت این طرح یک‌فوریتی در دستور کار نشست علنی مجلس قرار گرفت اما در نهایت نمایندگان مجلس به‌علت تأمین نشدن بار مالی این طرح، با تشکیل «وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» مخالفت کردند.

در همین زمینه، علی لاریجانی رئیس مجلس نیز امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در جریان بررسی یک‌فوریت این طرح، مخالفت خود را با تشکیل وزارت میراث فرهنگی اعلام کرد و گفت: این طرح دارای بار مالی بوده و با اصل 75 قانون اساسی مغایر است.

بند (10) سیاست‌های کلی نظام اداری، به‌صراحت می‌گوید که چابک‌سازی، متناسب‌سازی و منطقی‌سازی نظام اداری باید صورت گیرد، نمایندگان مخالف این طرح، در توضیح علت مخالفت‌شان با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، اعلام کرده‌اند که تشکیل وزارت میراث فرهنگی خلاف سیاست‌های نظام اداری است؛ از طرفی برخی دیگر از نمایندگان نیز معتقدند که طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی مغایر بند (16) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تعدادی دیگر نیز آن را مغایر با اصل 75 قانون اساسی می‌دانند و می‌گویند که تضمینی برای تأمین بار مالی آن وجود ندارد.

با توجه به اینکه یک‌فوریت طرح تشکیل وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امروز توسط نمایندگان رد شد، مجلس مقرر کرد که این طرح در هیئت‌رئیسه مورد بررسی‌ بیشتر قرار گرفته و نتیجه آن به طراحان اعلام شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments