طرح استفساریه قانون استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی (در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی)

خبر مورخ 13 بهمن 1398

مخالفت اعضای شورای عالی آموزش و پرورش با استفساریه قانون استخدام نیروهای حق‌التدریس

دبیرکل شورای آموزش و پرورش از مخالفت اعضای شورای عالی با استفساریه مجلس در خصوص قانون استخدام نیروهای حق التدریس و نهضت سوادآموزی خبر داد و گفت:‌ مقرر شد دیدگاه های اعضای شورای عالی آموزش و پرورش به شورای نگهبان ارائه شود.

به گزارش روابط عمومی شورای عالی آموزش و پرورش؛ مهدی نوید دبیرکل شورای آموزش و پرورش با اشاره به نهصد و هفتادمین جلسه این شورا که عصر روز شنبه در سالن جلسات وزارت آموزش و پرورش و با حضور وزیر آموزش و پرورش و سایر اعضای شورای عالی تشکیل شد؛ افزود: در این جلسه مسائل مختلف آموزش و پرورش از جمله مصوبه اخیر استفساریه قانون استخدام نیروهای حق‌التدریس و نهضت سواد آموزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی اظهار داشت: با توجه به ابهامات زیادی که این مصوبه و استفساریه مجلس محترم دارد و تاثیر منفی که در فرآیند تعلیم و تربیت به خصوص ایجاد تحول بنیادین در آموزش و پرورش می‌گذارد، اعضای شورای عالی آموزش و پرورش به اتفاق با این مصوبه مخالفت کردند.

نوید اضافه کرد: اعضای این شورا به شورای نگهبان پیشنهاد داد از منظر سند تحول بنیادین و سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری و ضرورت کسب شایستگی لازم برای ایفای اثربخش نقش معلم به این موضوع نگاه کنند و این مغایرت‌ها را ببینند و با این مصوبه به شکل فعلی موافقت نکنند و آن را رد کنند.

دبیرکل شورای آموزش و پرورش در پایان گفت: مقرر شد مخالفت و دیدگاه شورای عالی آموزش و پرورش در این خصوص به شورای نگهبان ارائه شود.

یادآور می شود: نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی 29 دی امسال با طرح استفساریه ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ موافقت کردند.

خبر مورخ 29 آذر 1398

تصویب استفساریه قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی

نمایندگان مجلس مشمولین خرید خدمت آموزشی حق التدریسی غیرمستمر و پیش دبستانی را مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 دی ماه) مجلس شورای اسلامی با تغییر دستورکار برای بررسی استفساریه ماده الحاقی به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی مصوب 13 شهریور 97 با 136 رأی موافق، 24 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در این استفساریه آمده است: آیا مشمولین تبصره 10ماده 17 قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش اصلاحیه مصوب 3 شهریور 95 که با آموزش و پرورش همکاری داشته اند و حقوق خود را از سرانه مدارس، مشارکت های مردمی، ساز وکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده اند از جمله نیروهای خرید خدمت آموزشی حق التدریسی غیر مستمر و پیش دبستانی که تا تاریخ 26 مهر سال 1391 و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق الذکر شامل استخدام در ماده الحاقی مصوب شهریور 97 می شود؟

در پاسخ به این استفساریه آمده است: بله مشمولین تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف معلمین حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی از جمله نیروهای خرید خدمات آموزشی حق التدریسی غیرمستمر و پیش دبستانی که تا تاریخ 26 مهر سال 91 و همچنین آموزشیاران و آموزش دهندگان مستمر نهضت سوادآموزی در قانون فوق الذکر که با آموزش و پرورش همکاری داشته و حقوق خود را از سرانه مدارس و مشارکت های مردمی، ساز وکار مدیر مدرسه، انجمن اولیاء و مربیان، کارفرما، موسس یا شرکت های طرف قرارداد با آموزش و پرورش دریافت کرده اند  شامل استخدام در ماده الحاقی مصوب 13 شهریور 97 می‌شوند.

نمایندگان مجلس با 159 رأی موافق، 18 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه این استفساریه را تصویب کردند.

خبر مورخ 24 آذر 1398

تصویب یک فوریت طرح استفساریه قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

نمایندگان مجلس با یک فوریت طرح قانونی استفساریه تبصره ۱۰ ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،تعدادی از نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (یکشنبه، 24 آذر ماه) مجلس شورای اسلامی درخواست طرح دوفوریتی قانونی استفساریه تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش را مطرح کردند که با 129 رأی موافق، 32 رأی مختلف و 4 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه رد شد.

جبار کوچکی نژاد به نمایندگی از نمایندگان پیشنهاد دهنده طرح دو فوریتی قانونی استفساریه تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش در بیان علت ارائه این طرح گفت: این طرح هیچ‌گونه بار مالی برای دولت به همراه ندارد ضمن اینکه دلیل پیشنهاد فوریت برای این طرح این است که به تازگی هیأت وزرا مصوبه‌ اصلاحی در رابطه با قانونی که در مجلس برای استخدام نیروهای پیش دبستانی و خرید خدمات تصویب شده بود ارائه دادند که به دلیل سند مالی بیش از 90 درصد این نیروها حذف می‌شوند ضمن اینکه وزارت آموزش و پرورش نیز بر آن تأکید دارد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این سند مالی در حالی مطرح شده است که حقوق نیروهای پیش دبستانی و خرید خدمات از طریق سرانه واحدهای آموزشی و در برخی شهرها از طریق مبالغی که اولیاء پرداخت می‌کنند، پرداخت شده است بنابراین اگر به دو فوریت این طرح رأی بدهید در رابطه سند مالی که ذکر شده شفاف سازی می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: شورای نگهبان در خصوص قانونی که در مجلس مصوب شد به دلیل زحماتی که این نیروها در روستاها و شهرها کشیده‌اند به رغم اینکه بار مالی برای دولت به همراه داشت آن را تأیید کرد بنابراین با توجه به اینکه مقدمات لازم در خصوص اجرای این قانون توسط وزارت آموزش و پرورش فراهم شده است، چنانچه به دوفوریت این طرح رأی دهید مشکل معلمان پیش‌دبستانی و خرید خدمات حل خواهد شد.

بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس در نهایت با یک فوریت این طرح با 126 رأی موافق، 26 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

متن طرح استفساریه نمایندگان به شرح زیر است:

طرح قانونی دو فوریتی استفساریه تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین و تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش

ریاست مجلس شورای اسلامی

احتراماً طرح ذیل که به امضای 29 نفر از نمایندگان رسیده است جهت طی مراحل قانونی تقدیم می‌شود.

مقدمه(دلایل توجیهی):

پس از تصویب قانون استخدام مشمولین ماده 17 تبصره 10 هیئت وزیران مصوب کرد کسانی که سند مالی دارند یعنی فیش حقوقی دولتی دارند شامل می‌شوند بیش از 90 درصد مشمولین قانون با این مصوبه هیئت وزیران حذف شدند در صورتی که قانون‌گذار تأکید بر همکاری با آموزش و پرورش را قید کرده بود این نوع همکاری شامل دریافت حق الزحمه از طریق سرانه مدارس و یا از محل بودجه انجمن اولیا و مربیان نیز می‌باشد.

موضوع استفساریه:

آیا تمام کسانی که به عنوان مربیان پیش دبستانی، نیروهای خرید خدمت آموزش و حق‌التدریسان غیرمستمر با آموزش و پرورش همکاری داشته‌اند و حق‌الزحمه(حقوق) خود را از محل سرانه مدارس و یا سازوکار انجمن اولیا و مربیان دریافت نموده‌اند مشمول تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی آموزش‌یاران در وزارت آموزش و پرورش اصلاحیه مصوب 1395/6/3 و صدر ماده الحاقی مصوب 1397/6/13 و صدر ماده الحاقی مصوب 1397/6/13می‌شوند یا خیر.

پاسخ:

بله تمام کسانی که به عنوان مربیان پیش دبستانی نیروهای خرید خدمت آموزش و حق‌التدریسان غیرمستمر با آموزش و پرورش همکاری داشتند و حق‌الزحمه (حقوق) خود را از محل سرانه مدارس و یا سازوکار انجمن اولیا و مربیان دریافت نموده‌اند مشمول تبصره 10 ماده 17 قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی آموزشیاران در وزارت آموزش و پرورش، اصلاحیه مصوب 1395/6/3 و صدر ماده الحاقی مصوب 1397/6/13 می‌شوند.

مقررات مرتبط:

- شیوه‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سواد آموزی (بخشنامه شماره 160150 مورخ 2/9/1398 وزارت آموزش و پرورش)

- اصلاح تحریری ماده (1) آیین‌نامه اجرایی بند (3) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش (نامه شماره 98443/56610 مورخ 6/8/1398 دبیر هیئت دولت)

- آیین‌نامه اجرایی استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی (تصویب‌نامه شماره 79795/ت56610هـ مورخ 30/6/1398 هیئت وزیران)

- قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش (مصوب 13/6/1397 مجلس شورای اسلامی)

نوشتن دیدگاه