اخبار اداری و استخدامی

سوالات پرتکرار در خصوص آزمون‌های وکالت و کارشناسان رسمی مرکز در سال ۱۴۰۰

سوالات پرتکرار در خصوص آزمون‌های وکالت و کارشناسان رسمی مرکز در سال ۱۴۰۰ 

آزمون کارشناس رسمی دادگستری 1400

شرایط انتقال حوزه در آزمون های وکالت و کارشناسان رسمی چگونه است؟

اگر نمره داوطلب بیشتر از نمره آخرین فرد قبولی در حوزه مورد تقاضا باشد به آن حوزه انتقال می یابد.

اما چنانچه نمره داوطلب کمتر از نمره آخرین فرد قبولی در حوزه مورد تقاضا باشد ، ضمن پرداخت هزینه انتقال مطابق دستورالعمل مربوطه باید همه شرایط زیر را داشته باشد:

براساس ماده۴ دستورالعمل نقل و انتقالات مرکزوکلاء،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

ثبت درخواست انتقال ارفاقی مشروط به دارا بودن همزمان کلیه شرایط زیر قابل طرح بوده و تصمیم گیری در خصوص آن در اختیار کمیسیون های استانی و مرکزی خواهد بود:

دارا بودن حداقل سابقه اشتغال به وکالت یا کارشناسی (صرف نظر از دوره کارآموزی) حسب مورد مطابق تبصره ۱ این ماده

نداشتن تمرکز غیر مجاز در دوره سه ساله فعالیت اخیر

فقدان محکومیت انتظامی درجه ۳ یا ۴ حداکثر ظرف ۳ سال و درجه یک یا دو حداکثر ظرف ۱ سال پیش از ارائه درخواست

انجام منظم تکالیف معاضدتی در دوره اشتغال مذکور در تبصره ۱ این ماده

کسب حداقل ۸۰ درصد نمره قبولي آخرين نفر بدون احتساب سهمیه از حوزه انتقالي مقصد در آخرین آزمون برگزار شده از سوی مرکز

عضویت فعال در سامانه شفافیت

تبصره ۱- حداقل سابقه مورد نیاز موضوع بند «۱» به شرح ذیل می باشد:

الف- برای وکلا:

به منظور انتقال درون استان به مقصد غیر از مرکز استان یا از یک استان به استانی دیگر به مقصد غیر از مرکز آن استان ۲ سال؛

به منظور انتقال به مراکز استان ۳ سال؛

به منظور انتقال به کلانشهرها ۵ سال؛

ب- برای کارشناسان رسمی:

به منظور انتقال درون استان به مقصد غیر از مرکز استان یا از یک استان به استانی دیگر به مقصد غیر از مرکز آن استان ۲ سال

به منظور انتقال به مرکز استان همان حوزه ۵ سال؛

به منظور انتقال به مرکز سایر استان¬ها ۷ سال؛

به منظور انتقال به کلانشهرها ۱۰ سال؛

تبصره ۲- در صورتی که درخواست¬کننده، سابقه انتقال داشته باشد، باید حداقل ۵ سال از زمان انتقال سابق گذشته باشد مگر اینکه درخواست انتقال به استناد یکی از شرایط مذکور در ماده ۳ باشد. این حکم درمورد اشخاصی که قبلاً به کلانشهرها یا به استان تهران منتقل شده و درخواست برگشت به حوزه انتقالی سابق را دارند اجرا نمی شود.

 

شرایط اعمال سهمیه ایثارگری برای متقاضیان آزمون وکالت و کارشناسان رسمی چگونه است؟

بر اساس ماده ۵۹ مکرر قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، طبق بند چ ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه، <<قوه قضائیه، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی، مرکز وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، مکلفند سی‌درصد(۳۰%) از سهمیه صدور دفاتر خدمات قضائی و الکترونیک، سردفتری، صدور پروانه وکالت، مجوز کارشناسان رسمی دادگستری را به فرزندان و همسران شهدا، جانبازان با حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با داشتن حداقل سه‌ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش‌ماه حضور در جبهه و همسر و فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر و فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده‌ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، بدون رعایت شرط سنی در صورت واجد شرایط بودن اختصاص دهند>>

 

اعتراض نسبت به اعمال سهمیه ایثارگری در آزمون های پیش رو از چه طریقی انجام می شود؟

با توجه به اینکه اخذ استعلام های مربوط به این دو آزمون توسط مجری آزمون(سازمان سنجش آموزش کشور) انجام می شود، بنابراین مرجع پاسخگویی به اعتراضات مربوط به سهمیه ایثارگری مجری آزمون بوده و به این مرکز هیچگونه ارتباطی ندارد.

ضمن آن که آخرین مهلت جهت درج کد ایثارگری و اعلام آن زمان ثبت نام بوده و مسئولیت هرگونه اشتباه بر عهده خود داوطلب می باشد.

 

آیا بعد از برگزاری آزمون می توان نسبت به اعمال سهمیه ایثارگری درخواست داد؟

آخرین مهلت درخواست اعمال سهمیه ایثارگری و درج کد ایثارگری هنگام ثبت نام در آزمون می باشد و پس از اتمام زمان ثبت نام هیچ گونه حقی برای داوطلب ایجاد نمی شود.ضمن آن که مسئولیت هرگونه اشتباه در وارد کردن اطلاعات بر عهده خود داوطلب می باشد.

 

اعتراض به نمرات و کارنامه صادر شده از چه طریقی انجام می شود؟

با توجه به اینکه مجری آزمون(سازمان سنجش آموزش کشور) مسئولیت تصحیح پاسخنامه ها و صدور کارنامه ها را بر عهده دارد بنابراین مرجع رسیدگی به این نوع اعتراضات مجری آزمون بوده و به این مرکز هیچگونه ارتباطی ندارد.

 

درصورتی که ظرفیت رشته محل انتخابی ما خالی باشد چگونه میتوانیم در آنجا پذیرش شویم؟

برای قبولی در آزمون باید علاوه بر خالی بودن ظرفیت حوزه مورد تقاضا نمره حد نصاب قبولی را نیز کسب کرده باشید.

 

آیا حدنصاب قبولی در یک رشته محل با رشته مشابه در شهر دیگر یکسان است؟

خیر،نمره حد نصاب هر حوزه در هر رشته امتخانی با توجه به نمرات کسب شده داوطلبان در آن حوزه و رشته امتحانی مورد تقاضا و بعد از آزمون تعیین می شود.

 

آیا کسب حدنصاب نمره قبولی در یک رشته محل به معنی قبولی حتمی در آنجا می باشد؟

برای قبولی در آزمون باید علاوه بر کسب نمره حدنصاب قبولی حوزه مورد تقاضا، ظرفیت خالی هم موجود باشد. برای مثال ممکن است ظرفیت یک حوزه ۲۰ نفر باشد و نمره ۵۰ نفر بیشتر از حد نصاب قبولی باشد و تنها ۲۰ نفر اول از بین آن ۵۰ نفر موفق به قبولی شده و ۳۰ نفر دیگر مردود می شوند.

در ضمن توجه به این نکته ضروری است که آزمون های مرکز دو مرحله ای بوده و نمره کسب شده از سوی داوطلب در هر دو مرحله ملاک خواهد بود.

 

آیا کارشناس رسمی به عنوان شغل محسوب می شود و کارمندان دولت می‌توانند در آزمون کارشناسی رسمی شرکت کنند؟

خیر،کارشناسی رسمی دادگستری شغل محسوب نمی شود و داوطلب می تواند در کنار یک شغل دیگر(به جز وکالت، مشاوره خانواده و قضاوت) پروانه کارشناسی رسمی دریافت نماید.

 

آیا می توان به صورت همزمان درآزمون وکالت و کارشناسان رسمی پروانه دریافت کرد؟

داوطلبان می توانند در هر دو آزمون شرکت کنند اما بنابر مصوبه هیئت محترم نظارت مرکز داشتن همزمان پروانه وکالت و کارشناسی رسمی امکان پذیر نبوده و اخذ پروانه منوط به استعفا می باشد.

 

آیا در آزمون کارشناسی رسمی امکان شرکت در چند رشته و دریافت چند پروانه می‌باشد؟

خیر

 

شرایط بومی بودن برای شرکت در آزمون کارشناسی رسمی چیست؟

۱. دارا بودن سابقه پرداخت حق بيمه به مدت ۴ سال در استان مورد تقاضا تا روز برگزاری آزمون

۲. مقطع تحصيلي دوره متوسطه را در استان مورد تقاضا گذرانده باشند. (با ارائه گواهي مدرك ديپلم)

۳. يكسان بودن محل اخذ مدرك تحصيلي دوره كارشناسي با استان مورد تقاضا

۴. يكسان بودن محل تولد متقاضي با استان مورد تقاضا

۵. محل سكونت همسر براي بانوان متقاضي با استان مورد تقاضا (ارائه سند مالكيت با ۴ سال سابقه نقل و انتقال يا قرارداد اجاره داراي كد رهگيري به مدت ۴ سال)

۶. يكسان بودن محل صدور سند ازدواج متقاضي با استان مورد تقاضا

*ضمن آن که در آزمون وکالت شرایط بومی گزینی وجود ندارد.

 

آیا قبولی در آزمون کتبی به معنای قبولی نهایی است؟

خیر،آزمون دو مرحله ای بوده و  پذیرفته شدگان آزمون کتبی دعوت به آزمون شفاهی می شوند.ضمن آن که مطابق بند ۹ آیین نامه اجرای مرکز پس از انجام آزمون،مصاحبه،تحقیق و گزینش،صلاحیت اخلاقی و رفتاری پذیرفته شدگان توسط هیات تعیین صلاحیت بررسی می شود و قبولی نهایی منوط به تایید هیات این هیات می باشد.

 

مواد امتحانی مشترک برای کلیه رشته های آزمون کارشناسان رسمی شامل چه مواردی می شود؟ 

قوانین و مقررات مربوط به کارشناسی دادگستری با آخرین اصلاحات که لیست قوانین آن به شرح زیر می باشد

الف) قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب ۱۳۸۱/۰۱/۱۸

ب) آیین نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری

ج) ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی

د) آیین نامه اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم اقتصادی مصوب ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ رئیس قوه قضائیه

ه) مواد مرتبط با موضوع کارشناسی از قوانین آیین دادرسی مدنی و کیفری

 

در آزمون وکالت ۱۴۰۰ تا چه تاریخی فرصت داریم گواهی فراغت از تحصیل را ارائه دهیم؟ 

متقاضیانی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند، باید حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/۶/۳۱ گواهی فراغت از تحصیل خود را ارائه نمایند، در صورت عدم ارائه مدرک مربوطه، پذیرفته شدن متقاضی در آزمون و مصاحبه هیچگونه حقی ایجاد نمی کند و پذیرش ایشان کان لم یکن خواهد بود. 

تذکر۱:داوطلبینی که گواهی فراغت از تحصیل را تا ۱۴۰۱/۶/۳۱ ارائه می کنند نیازمند است نسبت به امضای تعهد نامه و بارگذاری تصویر آن در هنگام ثبت نام اقدام نمایند.

*جهت دریافت متن تعهد نامه به تارنمای www.۲۳۰۵۵.ir مراجعه نمایید.

تذکر۲:در آزمون کارشناسان رسمی داشتن گواهی فراغت از تحصیل در هنگام ثبت نام ضروری است.

 

در آزمون وکالت ۱۴۰۰ تا چه تاریخی فرصت داریم کارت پایان خدمت را ارائه دهیم؟ 

مطابق مصوبه هیئت محترم نظارت بر وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده، در خصوص پذیرفته شدگان آزمون وکالت سال۱۴۰۰ سرباز کارآموز پذیرفته نمی شود. بنابراین متقاضیانی که به هر نحوی مشمول خدمت سربازی می باشند یا پس از فراغت از تحصیل مشمول خواهند شد، باید حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۱/۶/۳۱ کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت خود را ارائه نمایند. در صورت عدم ارائه مدرک مربوطه، پذیرفته شدن متقاضی در آزمون و مصاحبه هیچگونه حقی ایجاد نمی کند و پذیرش ایشان کان لم یکن خواهد بود.

تذکر۱:داوطلبینی که مدرک پایان خدمت را تا ۱۴۰۱/۶/۳۱ ارائه می کنند نیازمند است نسبت به امضای تعهد نامه و بارگذاری تصویر آن در هنگام ثبت نام اقدام نمایند.

*جهت دریافت متن تعهد نامه به تارنمای www.۲۳۰۵۵.ir مراجعه نمایید.

تذکر۲:در آزمون کارشناسان رسمی داشتن مدرک معافیت از خدمت در هنگام ثبت نام ضروری است.

 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments