سامانه ساجد دیوان عدالت اداری | sajed.divan-edalat.ir

نحوه ثبت غیرحضوری دادخواست در دیوان عدالت اداری

براساس سامانه اخذ دادخواست الکترونیک دیگر نیاز نیست مردم برای ثبت دادخواست مراجعه حضوری به دیوان عدالت اداری داشته باشند.

شناسنامه قانون- دیوان عدالت اداری در راستای ارائه خدمات الکترونیک بهتر به مردم، سامانه اخذ دادخواست الکترونیک را در سایتی به نشانی sajed.divan-edalat.ir فراهم کرده است و مردم از این پس می‌توانند دادخواست‌های خود را حتی در منزل از طریق اینترنت برای رسیدگی به دیوان ارسال کنند.

علاوه بر مردم، دستگاه‌های اجرایی هم که در مقام پاسخگویی و تجدیدنظرخواهی هستند از این پس نیاز به مراجعه حضوری به دیوان عدالت اداری یا دفاتر خدمات الکترونیک ندارند و می‌توانند دادخواست‌های تجدیدنظر را از اداره خود بدهند و این باعث می‌شود کار با سرعت و دقت بیشتری طی شود.

افراد فقط قبل از ورود به سایت دیوان باید از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شماره ثنا گرفته باشند که به نوعی احراز هویت قضایی است و از طریق این شماره می‌توانند در سایت دیوان ثبت نام کنند که مراحل بعد از ثبت نام نیز از طریق پیامک یا ابلاغ الکترونیک به درخواست کنندگان ارائه می‌شود.

پاسخ به پرسش‌های متداول

سامانه ساجد چیست و چه کاربردی دارد؟

سامانه ساجد ، سامانه ثبت درخواست و پیگیری درخواست های ارباب رجوع دیوان عدالت اداری است . در حال حاضر ثبت و پیگیری مواد ۷۹ (درخواست بررسی مجدد توسط رییس دیوان)  و ۸۹(درخواست بررسی تعارض آرای شعب) از قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و پیگیری ماده ۸۰(درخواست ابطال مصوبات) در سامانه ساجد انجام میگیرد


تفاوت سامانه ساجد با سامانه های ثنا و سخا چیست؟

سامانه ثنا ،سامانه ابلاغ قوه قضاییه است و نتایج دعاوی (دادخواست ها) در تمام مجموعه قوه قضاییه به افراد اعم از حقیقی و حقوقی ابلاغ میگردد.این سامانه یک طرفه و صرفا تبادلات از طرف قوه قضاییه انجام میگیرد. 

سامانه سخا نیز سامانه ثبت دادخواست های قوه قضاییه است. 

در صورتی که سامانه ساجد ، سامانه ثبت درخواست ها و صرفا مربوط به دیوان عدالت اداری است.لازم به تذکر است که موارد مربوط به شعب در سامانه ساجد پیگیری نمیشوند.


نحوه ورود به سامانه ساجد چگونه است؟

از طریق آدرس sajed.divan-edalat.ir   و بدون www   از طریق مرورگر گوگل کروم(آخرین نسخه) سامانه ساجد قابل دسترسی است.

چگونه در سامانه ساجد ثبت نام کنم؟ نام کاربری و رمز عبور را چگونه باید دریافت کنم؟

همه افراد میتوانند در سامانه ساجد ثبت نام کنند که نحوه آن به شرح زیر میباشد:

افراد حقیقی: از قسمت ثبت نام واقع در صفحه اول سایت میتوانند اقدام به ثبت نام نمایند.نام کاربری آنها کد ملی و رمز عبور مقداری است که در مراحل ثبت نام از آنها دریافت میشود. به هنگام ثبت نام شماره ملی ، تاریخ تولد و موبایل خود را در دسترس قرار دهید. 

وکلا: وکلا نیز ابتدا باید مانند افراد حقیقی در سایت ثبت نام کرده و در حین ثبت نام دکمه وکیل میباشم را فعال نموده و سپس با قرار دادن تصویر صفحه اول پروانه وکالت (صفحه عکس دار)، وارد کردن تاریخ انقضا و شماره پروانه وکالت ثبت نام خود را انجام دهند.تایید/عدم تایید وکالت در کمتر از ۲۴ ساعت از طریق پیامک به وی اطلاع داده می­شود

افراد حقوقی

افراد حقوقی غیردولتی (شرکت ها، موسسات و …):   این نهاد ها ابتدا یک نفر را به عنوان نماینده انتخاب کرده، سپس نماینده با ورود به سامانه ساجد و قسمت ثبت نام، گزینه  فرد حقوقی بخش خصوصی(شما نماینده قانونی هستید)  را انتخاب میکنند.در ابتدا اطلاعات نماینده را وارد کرده و پس از تایید و احراز هویت نماینده، صفحه ثبت شرکت برای وی فعال میشود.نماینده می­بایست پس از تکمیل اطلاعات تصویر آگهی روزنامه رسمی و معرفینامه شرکت (ذیل بند پایین) بصورت تایپ شده در سربرگ و با مهر و امضا را در سامانه بارگذاری کند.پس از تکمیل اطلاعات و در کمتر از ۲۴ ساعت تایید/عدم تایید احراز هویت شرکت و در صورت تایید نام کاربری و رمز عبور شرکت از طریق پیامک به وی اطلاع داده می­شود

سایر افراد حقوقی:  سایر افراد حقوقی از دو طریق میتوانند ثبت نام کنند.اول از طریق مراجعه حضوری نماینده قانونی و دوم از طریق فکس معرفینامه به شماره ۵۱۲۰۳۳۲۶-۰۲۱. در هر دو صورت همراه داشتن و ارسال معرفینامه بصورت تایپ شده در سربرگ و با مهر و امضای صاحبان امضا به شرح ذیل برای نمایندگی قانونی یک نفر الزامی میباشد.

نمونه معرفی نامه :

مدیرکل فناوری اطلاعات دیوان عدالت اداری 

جناب آقای مهندس خلج 

با سلام 

احتراما به استحضار میرساند با توجه به الکترونیکی شدن فرآیند ثبت و پیگیری درخواستهای اعمال ماده ۷۹ و ۸۹ و امور مربوط به هیئت عمومی و هیئت تخصصی  دیوان عدالت اداری، بدینوسیله اطلاعات نماینده‌ی ……………………….. (نام سازمان) به شناسه ملی ……………………… 

که به این شرح می باشد: جناب آقای/سرکار خانم ……………………….. فرزند ……………………….. با کدملی ………………………..به تاریخ تولد…/…/….. و شماره موبایل ……………………….. جهت دریافت نام کاربری و رمز عبور در سامانه ساجد، خدمتتان ارسال میگردد.

رونوشت : جناب آفای کریمی مدیرکل اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات جهت اطلاع

رونوشت : جناب آقای دربین،  مدیرکل هیات عمومی و هیات های تخصصی جهت اطلاع


در صورت فراموشی رمز عبور باید چکاری انجام دهم؟

افراد حقیقی :   در صفحه اول سایت ، روی دکمه فراموشی رمز عبور کلیک کرده و با وارد کردن اطلاعات مربوطه رمز را روی گوشی موبایل به صورت پیامک دریافت میکند.

افراد حقوقی :   از طریق نامه نگاری با مدیرکل فناوری اطلاعات دیوان عدالت اداری(امکان ارسال درخواست بازیابی رمز عبور با فکس نیز وجود دارد)


راه های تماس با مجموعه پشتیبانی ساجد به چه صورت است؟

از دو طریق میتوان با مجموعه پشتیبانی ساجد تماس گرفت :

از طریق تماس تلفنی با شماره ۵۱۲۰۰-۰۲۱ داخلی ۵۴۰۶

از طریق قسمت پشتیانی موجود در قسمت پایین صفحه سمت چپ دکمه سبز رنگ(ویژه کاربران)


آیا میتوان به صورت پستی و غیر سیستمی ، ثبت ماده ۷۹ انجام داد ؟ در صورتی که درخواست ماده ۷۹ به صورت پستی ارسال شود آیا پیگیری خواهد شد؟

پاسخ به هر دو سوال منفی است.از سال ۹۷ تمام درخواست های ماده ۷۹ بصورت سیستمی و از طریق سامانه ساجد انجام میگیرد و موارد پستی پیگیری نخواهند شد.در صورت ارسال ماده ۷۹ به صورت پستی ، موارد بدون ثبت در سامانه به شما مرجوع خواهد شد و در صورت عدم مراجعه موارد ارسال شده امحا خواهد شد.


حجم مجاز برای بارگذاری مدارک،مستندات و فایلها در سامانه ساجد به چه ترتیب است؟فرمت های مجاز کدام است؟ چگونه چند فایل عکس را در یک انتخاب اضافه کنم؟

فرمت های مجاز در سامانه «.pdf,.jpg,.png,.bmp,.tif» می­باشد. بطور کلی حجم هر صفحه باید کمتر از ۳۰۰ کیلوبایت و حجم کل فایلها کمتر از ۵ مگابایت باشد. مثلا در یک pdf  ۱۰ صفحه ای باید حجم کمتر از ۳ مگابایت باشد(۱۰ صفحه به ازای هر صفحه کمتر از ۳۰۰ کیلوبایت). برای انتخاب چند فایل پیش از شروع ثبت ابتدا تمام عکس ها را در یک پوشه کامپیوتر قرار داده سپس هنگام انتخاب فایل بعد از زدن دکمه انتخاب فایل، پوشه ساخته شده را باز کرده ، روی یکی از عکس ها کلیک کرده و سپس دکمه ctrl+a  را بطور همزمان  روی کیبرد فشار دهید تا همه فایلها انتخاب شود. سپس دکمه open   را میزنیم. شما در هنگام ثبت نام حداکثر حدود ۱۶ صفحه را با حجم ۳۰۰ کیلوبایت می­توانید بارگذاری کنید (۳۰۰کیلوبایت x ۱۶ ~= ۵ مگابایت)


من ماده ۷۹ با موفقیت ثبت کرده ام اما بعد از ثبت متوجه شدم که «در متن درخواست اشتباهی تایپ کردم/مدرکی را فراموش کردم/مدارک بیش از حجم مذکور میباشد» ولی دیگر امکان ویرایش ندارم.باید چکار کنم؟

از طریق قسمت اضافه کردن مدرک پس از ثبت پرونده می­توانید مدارک تان را بارگذاری نمایید.در صورتی که در متن درخواست اشتباهی رخ داده است لایحه تکمیلی را تنظیم کنید که در آن پس از معرفی خود و ذکر پرونده و کلاسه درخواست مورد اشتباه را بطور دقیق ذکر کرده و مورد صحیح را مرقوم نموده و سپس انتهای نامه را امضا کنید و در نهایت از طریق قسمت اضافه کردن مدرک تصویر آن را بارگذاری کنید..در صورتی که مدارک شما بیش از حجم ذکر شده در شماره قبل بود میبایست فایلهای خود را در قالب دسته کمتر از ۵ مگابایتی دسته بندی کرده، هنگام ثبت قسمت اول و هربار از طریق اضافه کردن مدرک قسمت ها را تا انتها بارگذاری کنید.در صورتی که مدرکی را نیز فراموش کردید میتوانید از این بخش اقدام نمایید 

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments