مصوبات جدید مجلس در خصوص نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی

مصوبات جدید مجلس در خصوص نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی

بررسی گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی در صحن علنی مطرح است و امروز نیز ادامه یافت.

در جلسه صحن علنی روز یکشنبه ماده شماره (۱) در مورد تعاریف به تصویب رسید و نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی، مواد دیگری را به تصویب رسانیده و یک ماده را مجدداً به کمیسیون اجتماعی عودت دادند.

بیشتر ببینید: تصویب تعاریف طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی

ممنوعیت انتقال کسور بازنشستگی یا حق بیمه مشخص شد

نمایندگان مجلس انتقال کسور بازنشستگی یا حق بیمه تمامی کسانی که کسور بازنشستگی یا حق بیمه خود را از صندوق بازنشستگی ذیربط دریافت نمایند را ممنوع کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوقهای بازنشستگی با ماده ۲ این طرح با ۱۸۲ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ‌ماده ۲؛ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، نقل و انتقال سوابق بیمه یا کسور بازنشستگی در مورد اشخاصی که به علت انتقال، استعفاء، بازخریدخدمت، اخراج، انفصال دائم و همچنین تغییرات ساختاری ناشی از ادغام، انحلال و واگذاری‌ها، رابطه استخدامی آنان با کارفرما متبوع قطع و به تبع آن از عضویت و شمول صندوق بازنشستگی مربوط خارج شده یا می‌شوند یا به سبب تبدیل وضع استخدامی مشترک صندوق جدید شده یا بشوند، امکان‌پذیر می‌باشد.

‌در تبصره ۱ آمده است: نقل و انتقال سوابق حق بیمه یا کسور بازنشستگی پس از برقراری حقوق بازنشستگی، ازکارافتادگی و یا مستمری بازماندگان از صندوق پرداخت کننده مستمری به سایر صندوق‌ها ممنوع است.

‌براساس تبصره ۲؛ تمامی اشخاصی که کسور بازنشستگی یا حق بیمه خود را به هر علت، از صندوق بازنشستگی ذیربط دریافت نموده یا بنمایند، امکان انتقال کسور بازنشستگی یا حق بیمه آنان ممنوع می‌باشد.

قابلیت انتقال حق بیمه یا کسور بازنشستگی براساس تقاضای کتبی بیمه شده از صندوق قبلی به جدید

نمایندگان مردم در خانه ملت مصوب کردند تا حق بیمه یا کسور بازنشستگی که به هر یک از صندوق‌های بیمه بازنشستگی پرداخت شده است براساس تقاضای کتبی بیمه شده موضوع این قانون یا بازماندگان واجد شرایط وی پس از بروزرسانی از صندوق قبلی به صندوق جدید منتقل شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه ای اشخاص با ماده ۳ این طرح با ۱۷۸ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۳ این طرح؛ حق بیمه یا کسور بازنشستگی که به هر یک از صندوق‌های بیمه بازنشستگی پرداخت شده است براساس تقاضای کتبی بیمه شده موضوع این قانون یا بازماندگان واجد شرایط وی پس از بروزرسانی از صندوق قبلی به صندوق جدید منتقل می شود. بیمه شده ذی‌نفع تقاضای انتقال سابقه پرداخت حق بیمه یا کسور بازنشستگی را به صورت کتبی به صندوق جدید ارائه نموده و صندوق جدید نیز پس از بررسی و انطباق تقاضا با ضوابط و مقررات ذیربط ظرف یک ماه انتقال وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی را از صندوق بازنشستگی قبلی تقاضا می‌نماید. صندوق بازنشستگی قبلی مکلف است حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ تقاضای صندوق جدید، وجوه قابل انتقال را به آن صندوق منتقل کند.

براساس تبصره این ماده؛ در صورتی که صندوق‌های مشمول این ماده طبق مقررات، علاوه بر پرداخت حقوق بازنشستگی، از کار افتادگی اعم از کلی وجزئی و فوت، مشترکین خود را در برابر بیماری‌ها، کمک ازدواج، بارداری، حقوق ایام بیماری و غرامت نقص عضو بیمه نموده باشند، هنگام انتقال حق بیمه یا کسور بازنشستگی به صندوق مقصد، سهم درمان به علاوه یک درصد (۱%) بابت مزایای یاد شده از جمع وجه قابل انتقال کسر می‌شود.

موضوع مابه‌التفاوت حق بیمه یا کسور بازنشستگی برای نقل و انتقال به صندوق مقصد به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد

نمایندگان مجلس با ارجاع موضوع مابه‌التفاوت حق بیمه یا کسور بازنشستگی برای نقل و انتقال به صندوق مقصد به کمیسیون اجتماعی جهت بررسی بیشتر ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی ماده ۴ طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه ای اشخاص مورد بررسی قرار گرفت.

در جریان بررسی این ماده نمایندگان پیشنهادات اصلاحی را در رابطه با این موضوع مطرح کردند که در نهایت با نظر رئیس مجلس و جهت بررسی بیشتر، ماده مذکور به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اجازه دهید ماده (۴) به کمیسیون ارجاع داده شود تا ابهامات این ماده مرتفع شود. اگر این موضوع شفاف نشود مردم در انتقال بین صندوق‌ها اذیت می‌شوند و مشکلات جدی برای مردم پیش می‌آید لذا بر اساس ماده۱۵۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، این ماده به کمیسیون ارجاع داده می‌شود.

در ماده ۴ ارجاعی آمده است: صندوق مبدا مکلف است وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی سال‌های قابل انتقال به صندوق مقصد را براساس نرخ سود اوراق مشارکت اعلامی از سوی بانک مرکزی محاسبه و به روز رسانی ‌نموده و به صندوق مقصد پرداخت نماید. مابه‌التفاوت مربوط به وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی بر اساس آخرین حقوق و مزایای مبنای برداشت کسور بازنشستگی یا حق بیمه در صندوق قبلی یا حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در زمان تقاضا نزد صندوق مقصد (هر کدام که بیشتر است) ضرب در تعداد ماه‌های سنوات قابل قبول در صندوق بازنشستگی مقصد و بر اساس نرخ مورد عمل صندوق‌های بازنشستگی توسط صندوق مقصد محاسبه می‌گردد که پس از کسر وجوه منتقله از سوی صندوق مبدا از بیمه شده اخذ می‌گردد.

همچنین در تبصره آن نیز آمده است: اعتبارات لازم برای اجرای این قانون از محل منابع داخلی و سود سرمایه گذاری صندوق ها و سازمان های بازنشستگی و افراد ذی نفع تامین می شود.

8 دیدگاه

 1. اگر الان در حال دریافت حقوق بازنشستگی هستید که نه ولی اگر الان شاغل در صندوق تامین اجتماعی هستید باید پول هنگفتی برای انتقال پرداخت کنید به من گفتند برای انتقال ۶ سال سابقه باید حدود 396 میلیون تومان پرداخت کنم

 2. با سلام
  بنده هم امیدوارم این طرح بدون مشکل تصویب نهایی بشود و هزاران نفر خوشحال شوند، فقط اگر خدای نکرده باز اما و اگر آوردند و …. دوستانی که به مراجع دینی معتبر دسترسی دارند اگر امکان دارد سوال کنند از نظر شرعی درسته چندین سال پرداختی حق بیمه و بازنشستگی افراد بدلیل تغییر شغل و صندوق بازنشستگی که معمولا خارج از اراده فرد میباشد و بتا بر وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور رخ میدهد بلاتکلیف بماند و افراد اجازه انتقال آن را نداشته باشند؟مثلا خود بنده ۶ سال سابقه ام حدود ۲۲ سال در صندوق تامین اجتماعی مانده و اجازه انتقال آن به صندوق کشوری را نمیدهند حتی حاضرم مابه التفاوت هم بدهم ولی باز قبول نمیکنند؟

 3. سلام.کسی میدونه هزینه تغییر صندوق از تامین اجتماعی به بازنشستگی با 6 سال سابقه بیمه چقدر میشه؟

 4. باسلام،بهتر بود تمهیداتی برای کسانی که حق بیمه خود را از صندوق بازنشستگی قبلی دریافت کرده اند نیز اندیشیده میشد مانند اینکه این قبیل اشخاص سوابقشون قابل انتقال باشه اما حق بیمه را خودشون پرداخت کنند.ضمنا برای جانبازان نیز مثل قانون اعاده به خدمت، فرصت یکباره ای رو برای اعاده حق بیمه های دریافتی به صندوق و امکان استفاده از تسهیلات این قانون فراهم میکردند.

 5. باسلام
  مگر یک‌کارمند چقدر حقوق دریافت می کند که حالا برای نقل و انتقال هم بروز رسانی شود و پول هنگفتی پرداخت نماید من در سال ۸۳ تقاضا دادم ولی پس از مکاتبات بین تامین اجتماعی و اداره کار بلاتکلیف ماند و بدون اطلاع من بایگانی کردند آیا با این همه ضرری که به من زده شده ، حالا قرص کنم تا پول ما به تفاوت را بدهم و حتی اداره باصندوق بازنشستگی هم تبانی کرده است.

 6. با سلام. مسلم است که قانون نقل و انتقال صندوق بیمه و بازنشستگی باید بروزرسانی شده و در نهایت به سود ذی نفع و قابل قبول برای صندوق مقصد باشد در غیر این صورت نه اصلاحی در قانون سال ۶۵ و نه سودی برای بیمه شدگان خواهد داشت بلکه عامل ضرر و زیان آنها خواهد شد. با تشکر.

 7. باسلام بنده بیست و چهار سال در نیروهای مسلح خدمت کردم و اخراج شدم .حق بیمه من به چه شکلی هست .میتونم انتقال بدم .چون سه پنجم حقوق به خانواده میدن .این امکان پذیر هست یا نه

 8. با سلام
  امروز از طریق رادیو جلسه رسیدگی به این طرح را دنبال می کردم،ظاهرا تا اینجای طرح هنوز مشخص نیست سوابق خصوصی را به دولتی و دولتی را به خصوصی میتوان انتقال داد یا نه، ماده ۴ طرح هم که برگشت خورد به کمیسیون، اگر با همین استدلال های نماینده دولت که امروز اعلام می کردطرح پیش برود تغییر چندانی با قانون نقل و انتقال مصوب سال ۶۵ نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه‌ها در کانال تلگرام