مصوبات جدید مجلس در خصوص نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی

مصوبات جدید مجلس در خصوص نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی

بررسی گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی در صحن علنی مطرح است و امروز نیز ادامه یافت.

در جلسه صحن علنی روز یکشنبه ماده شماره (۱) در مورد تعاریف به تصویب رسید و نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی، مواد دیگری را به تصویب رسانیده و یک ماده را مجدداً به کمیسیون اجتماعی عودت دادند.

بیشتر ببینید: تصویب تعاریف طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی

ممنوعیت انتقال کسور بازنشستگی یا حق بیمه مشخص شد

نمایندگان مجلس انتقال کسور بازنشستگی یا حق بیمه تمامی کسانی که کسور بازنشستگی یا حق بیمه خود را از صندوق بازنشستگی ذیربط دریافت نمایند را ممنوع کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون اجتماعی در مورد طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوقهای بازنشستگی با ماده ۲ این طرح با ۱۸۲ رأی موافق، ۳ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ‌ماده ۲؛ از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، نقل و انتقال سوابق بیمه یا کسور بازنشستگی در مورد اشخاصی که به علت انتقال، استعفاء، بازخریدخدمت، اخراج، انفصال دائم و همچنین تغییرات ساختاری ناشی از ادغام، انحلال و واگذاری‌ها، رابطه استخدامی آنان با کارفرما متبوع قطع و به تبع آن از عضویت و شمول صندوق بازنشستگی مربوط خارج شده یا می‌شوند یا به سبب تبدیل وضع استخدامی مشترک صندوق جدید شده یا بشوند، امکان‌پذیر می‌باشد.

‌در تبصره ۱ آمده است: نقل و انتقال سوابق حق بیمه یا کسور بازنشستگی پس از برقراری حقوق بازنشستگی، ازکارافتادگی و یا مستمری بازماندگان از صندوق پرداخت کننده مستمری به سایر صندوق‌ها ممنوع است.

‌براساس تبصره ۲؛ تمامی اشخاصی که کسور بازنشستگی یا حق بیمه خود را به هر علت، از صندوق بازنشستگی ذیربط دریافت نموده یا بنمایند، امکان انتقال کسور بازنشستگی یا حق بیمه آنان ممنوع می‌باشد.

قابلیت انتقال حق بیمه یا کسور بازنشستگی براساس تقاضای کتبی بیمه شده از صندوق قبلی به جدید

نمایندگان مردم در خانه ملت مصوب کردند تا حق بیمه یا کسور بازنشستگی که به هر یک از صندوق‌های بیمه بازنشستگی پرداخت شده است براساس تقاضای کتبی بیمه شده موضوع این قانون یا بازماندگان واجد شرایط وی پس از بروزرسانی از صندوق قبلی به صندوق جدید منتقل شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ مردادماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه ای اشخاص با ماده ۳ این طرح با ۱۷۸ رأی موافق، ۴ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده ۳ این طرح؛ حق بیمه یا کسور بازنشستگی که به هر یک از صندوق‌های بیمه بازنشستگی پرداخت شده است براساس تقاضای کتبی بیمه شده موضوع این قانون یا بازماندگان واجد شرایط وی پس از بروزرسانی از صندوق قبلی به صندوق جدید منتقل می شود. بیمه شده ذی‌نفع تقاضای انتقال سابقه پرداخت حق بیمه یا کسور بازنشستگی را به صورت کتبی به صندوق جدید ارائه نموده و صندوق جدید نیز پس از بررسی و انطباق تقاضا با ضوابط و مقررات ذیربط ظرف یک ماه انتقال وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی را از صندوق بازنشستگی قبلی تقاضا می‌نماید. صندوق بازنشستگی قبلی مکلف است حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ تقاضای صندوق جدید، وجوه قابل انتقال را به آن صندوق منتقل کند.

براساس تبصره این ماده؛ در صورتی که صندوق‌های مشمول این ماده طبق مقررات، علاوه بر پرداخت حقوق بازنشستگی، از کار افتادگی اعم از کلی وجزئی و فوت، مشترکین خود را در برابر بیماری‌ها، کمک ازدواج، بارداری، حقوق ایام بیماری و غرامت نقص عضو بیمه نموده باشند، هنگام انتقال حق بیمه یا کسور بازنشستگی به صندوق مقصد، سهم درمان به علاوه یک درصد (۱%) بابت مزایای یاد شده از جمع وجه قابل انتقال کسر می‌شود.

موضوع مابه‌التفاوت حق بیمه یا کسور بازنشستگی برای نقل و انتقال به صندوق مقصد به کمیسیون اجتماعی ارجاع شد

نمایندگان مجلس با ارجاع موضوع مابه‌التفاوت حق بیمه یا کسور بازنشستگی برای نقل و انتقال به صندوق مقصد به کمیسیون اجتماعی جهت بررسی بیشتر ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۱۲ مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی ماده ۴ طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی بین صندوق‌های بازنشستگی و تجمیع سوابق بیمه ای اشخاص مورد بررسی قرار گرفت.

در جریان بررسی این ماده نمایندگان پیشنهادات اصلاحی را در رابطه با این موضوع مطرح کردند که در نهایت با نظر رئیس مجلس و جهت بررسی بیشتر، ماده مذکور به کمیسیون اجتماعی ارجاع داده شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اجازه دهید ماده (۴) به کمیسیون ارجاع داده شود تا ابهامات این ماده مرتفع شود. اگر این موضوع شفاف نشود مردم در انتقال بین صندوق‌ها اذیت می‌شوند و مشکلات جدی برای مردم پیش می‌آید لذا بر اساس ماده۱۵۳ آیین‌نامه داخلی مجلس، این ماده به کمیسیون ارجاع داده می‌شود.

در ماده ۴ ارجاعی آمده است: صندوق مبدا مکلف است وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی سال‌های قابل انتقال به صندوق مقصد را براساس نرخ سود اوراق مشارکت اعلامی از سوی بانک مرکزی محاسبه و به روز رسانی ‌نموده و به صندوق مقصد پرداخت نماید. مابه‌التفاوت مربوط به وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی بر اساس آخرین حقوق و مزایای مبنای برداشت کسور بازنشستگی یا حق بیمه در صندوق قبلی یا حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در زمان تقاضا نزد صندوق مقصد (هر کدام که بیشتر است) ضرب در تعداد ماه‌های سنوات قابل قبول در صندوق بازنشستگی مقصد و بر اساس نرخ مورد عمل صندوق‌های بازنشستگی توسط صندوق مقصد محاسبه می‌گردد که پس از کسر وجوه منتقله از سوی صندوق مبدا از بیمه شده اخذ می‌گردد.

همچنین در تبصره آن نیز آمده است: اعتبارات لازم برای اجرای این قانون از محل منابع داخلی و سود سرمایه گذاری صندوق ها و سازمان های بازنشستگی و افراد ذی نفع تامین می شود.

17 دیدگاه

 1. باعرض سلام وادب مشکل اساسی در این مصوبه این است که هرگاه شخص بیمه شده ولو به اجبار در موقع تغییر وضعیت مکلف است شخصا مبلغ ماب التفاوت به نرخ روز صندوق جدید را پرداخت نماید.مثلا همسر اینجانب کارمند آموزش وپرورش شهر قدس بوده که حدود10سال اولیه استخدام را اداره شهریار علیرغم کسر بیمه از حقوق هیچگونه واریزی به تامین اجتماعی نداشته که بعد از32 سابقه و شکایت و شکایت کشی ودرخواست بازنشستگی و دستور دیوان به محاسبه و واریز سنوات دریافتی وحق کارفرما به نرخ روز اکنون صندوق بازنشستگی حدود2برابرهمان مبلغ دریافتی تامین اجتماعی را بابت ماب التفات انتقال از صندوق تامین به بازنشستگی محاسبه وشروع به کسر از حقوق بازنشستگی ایشان کرده.بعداز اعتراض صندوق بازنشستگی اعلام کرد که ما نفعی نداشتیم و این پولی را که تامین از شما گرفته بابت حق سنوات خودش بود شما بایستی ماب التفاوت صندوق را شخصا پرداخت نماید.
  لذا چه درخواست بدهی وچه اجبارا صندوقت را عوض بکنی 2بارنقره داغت میکنندو باید پول بدهی.هیچ جای دنیا اینطوری نیست کسی که بعداز30سال تلاش برای اجتماع وواریزحق بیمه در زمان بازنشستگی ولو درخواست انتقال چرا جبران کننده منابع صندوق های قدیم وجدید باید باشد؟چرا کارمندی که از اول علاقه ای به یک صندوق نداردولی سازمان مربوطه اش او را وادار وکسر از حقوقش میکند که بیمه اش را آنجا کند باید تاوان این تبدیل را پرداخت کند؟

 2. با سلام
  آقای لطفی سخنگوی کمیسیون اجتماعی اعلام کرد در جلسه امروز 1401/5/30 بررسی ماده 4 طرح مذکور که مربوط به بروز رسانی حق بیمه ها از صندوق مبدا به صندوق مقصد بود مورد توافق و تصویب نرسید و صندوق ها اختلاف دارند که بررسی مجدد آن به هفته بعد موکول گردید لازم به ذکر است مجلس سه هفته یک بار به منظور رسیدگی نمایندگان به امور شهر و منطقه که منتخب آن هستند تعطیل است،حالا خدا میداند چه مدت زمان طول می کشد تا این ماده مهم طرح در کمیسیون تایید و مجددا به صحن علنی بیاید و پس از تصویب باید کل طرح برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال و در آنجا اگر خدا بخواهد بی حرف و حدیث تصویب شود.نکته جالب اینکه روز ارسال طرح پس از شور دوم ظاهرا بر سر ماده 4 توافق شده بود ولی در روز رسیدگی به این ماده رییس مجلس پس از بحث و گفتگو اعلام کرد این ماده یک سری اشکالات دارد و باید به کمیسیون برگردد!!!! صندوق ها نمیخواهند مبلغی را که سالیان سال با آن سود کردند به روز کرده و به صندوق دیگر پرداخت نمایند، مثال خود بنده 6 سال بیمه پرداخت کرده ام و حدود 23 سال در صندوق مبدا بلاتکلیف مانده و اجازه انتقال نمی دهند البته که 23 سال سود بردند.بنابرابن به دوستان توصیه می کنم حتی المقدور با صندوق اولی که بیمه پردازی را شروع کردید ادامه دهید و آن را تا پایان خدمت ادامه دهید.تشکر

  1. سلام
   متاسفانه مجلس هر طرحی که به سلیقه خود بخواهد تصویب کند به سرعت و بدون معطلی بررسی و تصویب و امور آن را انجام میدهد مثل طرح تغییر ساعت رسمی کشور که سریعا کار بررسی و تصویب و ارسال به شورای نگهبان و سپس رفع ایراد آن شورا انجام و در نهایت به قانون تبدیل شد،ولی طرح هایی که نخواهد انجام دهد مثل نقل و انتقال سوابق بیمه،بیمه کارگران ساختمانی، تبدیل وضعیت و ساماندهی کارکنان و…..ماه ها و سال ها طول می دهند و در نهایت مشخص نیست بالاخره تصویب بشود یا خیر.

 3. کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی
  با سلام
  در ماده ۴ ارجاعی آمده است: صندوق مبدا مکلف است وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی سال‌های قابل انتقال به صندوق مقصد را براساس نرخ سود اوراق مشارکت اعلامی از سوی بانک مرکزی محاسبه و به روز رسانی ‌نموده و به صندوق مقصد پرداخت نماید. مابه‌التفاوت مربوط به وجوه حق بیمه یا کسور بازنشستگی بر اساس آخرین حقوق و مزایای مبنای برداشت کسور بازنشستگی یا حق بیمه در صندوق قبلی یا حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در زمان تقاضا نزد صندوق مقصد (هر کدام که بیشتر است) ضرب در تعداد ماه‌های سنوات قابل قبول در صندوق بازنشستگی مقصد و بر اساس نرخ مورد عمل صندوق‌های بازنشستگی توسط صندوق مقصد محاسبه می‌گردد که پس از کسر وجوه منتقله از سوی صندوق مبدا از بیمه شده اخذ می‌گردد.
  حال اگر نرخ بانک مرکزی را 20% بگیریم وکسی از سال1378 مبلغ500.000 تومان از صندوق مبداء طلب داشته باشد حالا از صندوق مبدا با فرمول نرخ بهره فوق حداکثر 33.000.000 تومان تعلق میگیرد
  حساب کنید: 33.000.00=23^〖1.20〗*500.0000
  در صورتیکه صندوق مقصد 13برابر آنرا میخواهد تا سوابق را قبول نماید
  پس این نرخ بهره بانک مرکزی باید چیزی حدود 35% باشد نه 20%
  لطفاً این نرخ بهره را عادلانه کنید تا کمی به نفع بیمه شده باشد.
  -در مورد ماده 2و3 هم کسانیکه مبلغ ذخیره مبدا را به مقصد منتقل کرده اند و لی سوابق را نتوانستند منتقل کنند هم یک فکری کنید که چیز ی در اینمورد نیامده.
  این ماده4 گویا در کمیسون اجتماعی خاک میخورد پیگیری کنید نرخ بانک مرکزی را عادلانه ئصویب کنند وگرنه بود ونبود این قانون فرقی ندارد.

 4. در مورد اینکه کسانی که بیش از ده سال سابقه واریزحق بیمه دارند و قبلا باز خرید شده اند و تازه به سن شصت سالگی رسیده اند آیا میتوانند با آن سابقه باز نشست شوند ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.