مولاوردی، معاون رییس جمهور: مرخصی‌ زایمان در انتظار‌ اعلام‌ نظر سازمان‌ مدیریت

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، ارزشگذاری کار خانگی زنان و بیمه زنان خانه‌دار را از جمله اقداماتی دانست که در دولت دوازدهم برای به نتیجه رسیدن پیگیری می‌شود.

به گزارش ایسنا، شهیندخت مولاوردی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان جمعیت هلال‌احمر و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری که امروز برگزار شد، افزود: در حال جمع‌بندی دو موضوع هستیم تا از ابتدای دولت دوازدهم انجام شود؛ یعنی از اقدامات، ارزش‌گذاری کار خانگی زنان است و پژوهشی در این زمینه انجام شده است. تلاش می‌کنیم از یافته‌های آن برای محاسبه ارزش کار خانگی زنان و آثاری که به دنبال دارد، استفاده کنیم. بحث دیگر مربوط به بیمه زنان خانه‌دار است که در دولت‌های متعدد مورد توجه بود اما به نتیجه مناسبی نرسید.

تصویب لایحه بیمه زنان خانه‌دار /بیمه‌های پایه اجتماعی در دولت

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: در دولت یازدهم این مساله را در چند قالب پیش‌بینی کردیم، در چارچوب ماده 27 برنامه پنجم توسعه، بیمه زنان خانه‌دار را با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدنظر قرار دادیم و سازمان تامین اجتماعی باید آیین‌نامه‌ای را در این زمینه به دولت ابلاغ می‌کرد تا مورد تصویب دولت قرار بگیرد. این لایحه در حال حاضر تصویب شده است. همچنین در لایحه دوم، بیمه‌های پایه اجتماعی زنان را گنجاندیم که در کمیسیون اجتماعی دولت است.

مولاوردی ادامه داد: سومین لایحه مربوط به بیمه تکمیلی است که به تصویب هیات وزیران رسیده است. همچنین زنان در حال حاضر می‌توانند به صورت خویش‌فرما خود را بیمه کنند بدین ترتیب پس از 15 سال بازنشسته محسوب می‌شوند.

وی در مورد اقداماتی که برای زنان سرپرست خانوار انجام شده است نیز گفت: این مساله به همراه زنان بهبود یافته یکی از اولویت‌های دولت بود و تلاش کردیم با سازمان‌هایی که در این زمینه وظایفی دارند همکاری شبکه‌ای داشته باشیم در همین راستا طرحی را به صورت پایلوت در شهرری انجام دادیم و پس از آن این طرح برای 15 استان ارائه شد. با تلاش‌هایی که صورت گرفت، در بند «ت» ماده 80 برنامه ششم توسعه توانمندسازی زنان خانوار مورد توجه قرار گرفت و تدوین و اجرای آن نیز به عهده زنان گذاشته شد. همچنین چند وقت پیش در مجلس جلسه‌ای برگزار شد و گزارش اقدامات دستگاه‌های مسوول ارائه شد و ما در این جلسه حضور داشتیم.

اجرای مرخصی زایمان زنان در انتظار نظر نهایی سازمان مدیریت

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در مورد مدت زمان مرخصی زایمان نیز گفت: این مساله هم یک روند فرسایشی را طی کرد و به دیوان عدالت اداری رسید. جلساتی هم برای بررسی موانع اجرایی و اعتباری آن برگزار شد و منتظر نظر نهایی سازمان مدیریت هستیم. البته با این حال ما راهکارهای جایگزین را هم دنبال کردیم و جلسات متعددی با بخش‌های مختلف برگزار کردیم. فعلا منتظر هستیم تا راهکارهای سازمان مذکور را دریافت کنیم.

وی ضمن اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری میان جمعیت هلال‌احمر و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز گفت: مقدمات این تفاهم‌نامه از مدت‌ها پیش فراهم شده بود و این توفیق را داریم که در آستانه دهه کرامت تفاهم‌نامه‌ای را که برای زنان و خانواده بسیار مهم است، امضاء کنیم.

وی اضافه کرد: در هر دو نهاد بانوان از ظرفیت بسیار زیادی برخوردار هستند، که امیدواریم با هم‌افزایی میان دو نهاد بتوانیم از این ظرفیت در زمینه اهداف تفاهم‌نامه که معطوف به موضوعات بشردوستانه، مدیریت بحران و کاهاش آلام در زمان حوادث است، استفاده کنیم.

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در آستانه تشکیل دولت دوازدهم هستیم و ریاست جمهوری برنامه‌ای را در این حوزه با عنوان توانمندسازی همه زنان و دختران در جامعه دوستدار خانواده ارائه کرده است و این تفاهم‌نامه می‌تواند بستر مناسبی برای توانمندسازی بانوان فراهم کند.

مولاوردی اضافه کرد: کارگروه مشترکی در راستای این تفاهم‌نامه تشکیل می‌شود و با نظارت و پایشی که صورت خواهد گرفت، فعالیت‌هایی در قالب موافقتنامه اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به روز ملی دختران عنوان کرد: در آستانه این روز هستیم و ضمن تبریک امیدواریم دخترانمان از ظرفیت تفاهم‌نامه استفاده لازم را ببرند و با همکاری هلال‌احمر گام‌های خوبی برداریم.

 

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده عنوان کرد: این تفاهم‌نامه زمینه‌ای را فراهم می‌کند و ما می‌توانیم با بررسی‌هایی که انجام می‌دهیم از این زمینه و از ظرفیت ایجاد شده در جمعیت هلال‌احمر بهره‌مند شویم.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments