مطالب کوتاه

آیا حق اولاد به زنان مطلقه تعلق می‌گیرد؟

برای دریافت حق اولاد کافیست که خانم با داشتن سابقه بیمه 720 روز به صورت اجباری، فرزندان زیر 18 سال داشته باشند.

حق اولاد خانم های مطلقه چگونه است؟

شناسنامه قانون- وحید حاجی زاده مشاور روابط کار در این رابطه نوشت:

موضوعی در مجموعه ها و سازمان های مختلف به این صورت باب شده است: اگر خانم از همسر جدا شود و یا طبق رای دادگاه حق سرپرستی یا حضانت فرزندان برعهده پدر خانواده باشد، به خانم حق اولاد تعلق نمی گیرد! این موضوع کاملا اشتباه است. پرداخت این فوق العاده به خانم هایی که از همسر جدا شدند، هیچ منع قانونی ندارد؛ در قانون تأمین اجتماعی موضوع سرپرستی یا حضانت فرزندان مطرح نیست.

برای دریافت این فوق العاده کافیست که خانم 720 روز به صورت اجباری سابقه بیمه داشته باشد؛ ضمن اینکه فرزندان زیر 18 سال داشته باشند. اینجا حتی اگر رای دادگاه سرپرستی و حضانت را برعهده مرد گذاشته باشد، به این خانم حق اولاد تعلق می‌گیرد. البته اگر هر دو نفر هم در یک مجموعه فعالیت داشته‌ باشند به هر دو اینها تعلق می گیرد.

مطابق ماده ۸۶ قانون تأمین اجتماعی، کمک عائله‌ مندی منحصراً تا دو فرزند بیمه شده پرداخت می‌شود مشروط بر آنکه:

۱- بیمه شده حداقل سابقه پرداخت حق بیمه هفت صد و بیست روز کار را داشته باشد.

۲- سن فرزندان او از هجده سال کمتر باشد و یا منحصراً به تحصیل اشتغال داشته باشند تا پایان تحصیل یا در اثر بیماری یا نقص عضو طبق‌گواهی کمیسیونهای پزشکی موضوع ماده ۹۱ این قانون قادر به کار نباشند.

‌میزان کمک عائله‌مندی معادل سه برابر حداقل مزد روزانه کارگر ساده در مناطق مختلف برای هر فرزند در هر ماه می‌باشد.

مطلب مرتبط: کمک هزینه عائله مندی و اولاد کارمندان زن

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments