همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 99

خبر مورخ 21 فروردین 1399

دکتر سالاری پس از دیدار با رییس سازمان برنامه و بودجه خبر داد:حمایت جدی دکتر نوبخت برای تامین منابع متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در سال جاری

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به دیدار با معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه که همزمان با شب میلاد مهدی موعود(عج) برای پیگیری منابع مالی اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برگزار شد، از اهتمام و اراده جدی دکتر نوبخت برای تحقق این موضوع خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، دکتر سالاری با اشاره به برگزاری جلسات متعدد طی ۶ ماه گذشته با رییس و معاونین سازمان برنامه و بودجه، از اراده جدی و حمایت‌های ارزشمند دکتر نوبخت و همکارانشان جهت رفع مشکلات سازمان و توجه به مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی قدردانی کرد.

سالاری با بیان اینکه مسائل و مطالبات حدود ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بازنشسته شریف تامین اجتماعی که سال‌ها در عرصه‌های مختلف کشور تلاش و خدمت کرده‌اند، همواره مورد تاکید رئیس جمهور محترم بوده است‌، خاطرنشان کرد: در ادامه‌ی جلسات متعددی که بویژه طی نیمه دوم سال گذشته در سازمان برنامه و بودجه داشتیم، متعاقب دستور رییس سازمان روز دوشنبه در جلسه‌ با دکتر پورمحمدی و مدیران ذیربط، روش‌های تامین منابع این طرح بررسی شد.

وی افزود: در جلسه شب گذشته و همزمان با شب میلاد باسعادت حضرت صاحب الزمان(عج) نیز، روش‌های تامین مالی و راهکارهای اجرایی شدن برنامه متناسب‌سازی طی مذاکره با دکتر نوبخت تحلیل و بررسی شد که با همت و اراده‌ای که ایشان در تحقق موضوع دارند و رویکرد خوب و همراهی دکتر دژپسند وزیر محترم اقتصاد از جمله در آخرین جلسه سال گذشته، امیدواریم متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی طی ماه‌های آینده اجرایی شود.

گفتنی است با توجه به اینکه تحقق متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با جمعیت سه‌برابری نسبت بازنشستگان کشوری و لشکری و به عنوان بزرگترین جامعه بازنشستگی کشور، مستلزم تامین منابع مالی قابل‌توجهی مجزا از اندوخته‌های سازمان، نظیر اسناد خزانه، سهام شرکتهای دولتی و سایر دارایی‌ها از محل واگذاری منابع و دارایی‌های غیرنقدی دولت است؛ این طرح و مطالبه مهم بازنشستگان تامین اجتماعی می‌تواند با حمایت و همراهی دولت محقق و اجرایی شود.

خبر مورخ 19 فروردین 1399

رئیس کانون بازنشستگان کارگری سازمان تأمین اجتماعی درباره آخرین جزئیات همسان سازی حقوق بازنشستگان توضیحاتی داد.

علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان کارگری سازمان تأمین اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین جزئیات افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود که ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شود.

وی افزود: همچنین مقرر شد که ۳۰ درصد از این مبلغ ( ۵۰ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی) را به همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص دهیم.

دهقان کیا ادامه داد: رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور (محمدباقر نوبخت) هنوز مشخص نکرده که قرار است چه میزان از این بدهی پرداخت شود، به همین دلیل مشخص نیست که حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی بعد از همسان سازی چه میزان خواهد شد.

دهقان کیا افزود: در حال حاضر حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی یک میلیون و ۵۲۰ هزار تومان است و بعد از اعطای بخشی از بدهی دولت به تأمین اجتماعی مشخص می‌شود که حقوق بازنشستگان بعد از همسان سازی چه میزان خواهد شد.

خبر مورخ 13 فروردین 1399

تکلیف حقوق کارگران و بازنشستگان هرچه سریعتر مشخص شود

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران عنوان می‌کند: نه تنها بحث حقوق کارگران تعیین تکلیف نشده که ماجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اخیرا رئیس سازمان برنامه و بودجه تکلیف حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری را مشخص کرد، اما هنوز مشخص نیست که چه تصمیمی درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گرفته و عاقبت همسان‌سازی چه می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، فتح‌الله بیات با بیان اینکه هر چند هم اکنون نیز تبعات اقتصادی ناشی از شیوع بیماری کرونا را بر زندگی کارگران مشاهده می‌کنیم، اما با ادامه یافتن این شرایط وضعیت وخیم‌تر می‌شود، می‌گوید: ما سال جدید را در اوج بحران شروع کرده‌ایم و در شرایطی که برخی کاستی‌ها وجود داشت، بحران تعطیلی یا کاهش فعالیت کسب‌و‌کار‌ها هم رقم خورد. ادامه این وضعیت تا یکی دو ماه دیگر می‌تواند بحران را عمیق و خطرناک کند، مگر اینکه اقدامات عاجلی صورت گیرد و خسارت‌ها جبران شود.

او با اشاره به وعده‌هایی که برای جبران خسارت‌هایی که کرونا به کسب‌و‌کار‌ها وارد کرده، داده می‌شود، عنوان می‌کند: بحث پرداخت ۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت به بنگاه‌های اقتصادی مطرح و این پرداخت مشروط به این شده است که بنگاه‌ها کارگران خود را حفظ کنند. باید عنوان کرد برای جلوگیری از ریزش مشاغل و تعدیل نیروی کار این شرط کافی نیست و باید اقدامات بیشتر و متناسب با همه کار‌ها صورت گیرد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران توضیح می‌دهد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد بنگاه‌های خرد بیشترین آسیب را از کرونا دیده‌اند. این بنگاه‌ها که خصوصی و نیمه خصوصی هستند کمابیش در بحث دریافت تسهیلات ارزان قیمت نادیده گرفته شده‌اند، حال آنکه عمدتا نیروی شاغل در این کارگاه‌ها هستند که در معرض بیکاری قرار دارند.

با حلو حلو دهان شیرین نمی‌شود

بیات با اشاره به وعده‌هایی که برای حمایت از بنگاه‌های اقتصادی داده شده، عنوان می‌کند: بحث پرداخت حق بیمه، تنفس در بازپرداخت اقساط وام‌ها و ... مطرح است. ما باید این اصل را در نظر داشته باشیم که بنگاه‌های اقتصادی به شدت آسیب دیده‌اند و در مواردی کارفرمایان واقعا توان تامین نقدینگی و ادامه کار را ندارند. با حلوا حلو کردن دهان شیرین نمی‌شود، بلکه واقعا باید وعده‌ها عملیاتی شوند.

او ادامه می‌دهد: در بحث تنفس بازپرداخت وام‌ها عنوان می‌شود فرصتی چند ماه داده می‌شود. هر چند گاهی این حرف در حد وعده و وعید است، اما باید عنوان کرد که در صورت تحقق هم فایده چندانی ندارد. تنفس در بازپرداخت وام‌ها حداقل باید یک ساله باشد.

تعیین تکلیف حقوق کارگران و بازنشستگان

بیات با اشاره به تعویق در تعیین تکلیف حقوق کارگران و بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، می‌گوید: درست است که شرایط ویژه است، اما لازم بود قبل از پایان سال تکلیف حقوق کارگران تعیین می‌شد و در این مورد باید به خواسته کارگران که منطقی و به حق است تن داده شود.

او ادامه می‌دهد: نه تنها بحث حقوق کارگران تعیین تکلیف نشده که ماجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. اخیرا رئیس سازمان برنامه و بودجه تکلیف حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری را مشخص کرد، اما هنوز مشخص نیست که چه تصمیمی درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گرفته و عاقبت همسان‌سازی چه می‌شود.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران با اشاره به وعده‌هایی که درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در روزهای پایانی سال گذشته داده شد، می‌گوید: باید دولت بدهی خود به تامین اجتماعی را پرداخت کند، اما هنوز این اتفاق نیفتاده و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، همسان‌سازی اجرا نمی‌شود. انتظار ما این است که هرچه سریعتر هم تکلیف حقوق کارگران و هم بحث همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشخص شود.

او تاکید می‌کند: ما در یک وضعیت اضطراری قرار داریم و اگر دولت در این وضعیت از کارگر و کارفرما حمایت نکند تبعات ناشی از شیوع کرونا بسیار زیاد خواهد بود و اتفاقات ناگواری رخ می‌دهد.