قانون تمرکز وظايف و اختيارات مربوط به بخش کشاورزي در وزارت جهاد کشاورزی

image_print

قانون تمرکز وظايف و اختيارات مربوط به بخش کشاورزي در وزارت جهاد کشاورزي (مصوب مورخ 24/11/1391 مجلس شورای اسلامی)

شماره ۷۵۶۵۴/۱۰۳ مورخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۱

جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (۱۲۳) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی که با عنوان طرح یک فوریتی انتزاع وظایف و اختیارات بخش کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و الحاق آن به وزارت جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود ، با تصویب در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ ۲۴/۱۱/۱۳۹۱ و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌گردد.

قانون تمرکز وظايف و اختيارات مربوط به بخش کشاورزي در وزارت جهاد کشاورزي

ماده 1- کليه اختيارات، وظايف و امور مربوط به سياست‌گذاري، برنامه‌ريزي، نظارت و انجام اقدامات لازم در موارد زير از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزي واگذار مي‌شود:

الف- تجارت اعم از صادرات، واردات و تنظيم بازار داخلي محصولات و کالاهاي اساسي زراعي، باغي و گياهان دارويي شامل گندم، برنج، جو، ذرت، پنبه‌وش، روغن و دانه‌هاي روغني، چاي، سيب‌زميني، پياز، حبوبات، سيب، پرتقال، خرما، کشمش، قند، شکر و کنجاله و همچنين محصولات دامي، طيور و آبزيان شامل شير و فرآورده‌هاي لبني، گوشت سفيد، گوشت قرمز، تخم‌مرغ و نيز پيله ابريشم.

ب- صنايع تبديلي بلافصل ذيل با يک مرحله تبديل در بخش کشاورزي:

1- عمل‌آوري و حفاظت گوشت و محصولات گوشتي از فساد.

2- عمل‌آوري و حفاظت آبزيان و محصولات حاصل از آبزيان از فساد.

3- عمل‌آوري و حفاظت ميوه و سبزيجات از فساد.

4- روغن‌کشي.

5- فرآورده‌هاي لبني.

6- توليد دانه‌هاي آسياب‌شده.

7- توليد نشاسته.

8- توليد غذاهاي آماده براي حيوانات.

9- محصولات غذايي و صنايع تبديلي مرتبط با انواع ميوه، سبزي، صيفي و چاي چنانچه در حوزه مسؤوليت ساير وزارتخانه‌ها طبقه‌بندي نشده باشد.

10- توليد فرآورده‌هاي گياهان دارويي و انواع عرقيات.

11- توليد کودهاي آلي (غيرشيميايي) .

ماده 2- اعضاي هيأت مديره و مديرعامل بانک کشاورزي به پيشنهاد وزير جهاد کشاورزي و تصويب مجمع عمومي بانک مذکور و با حکم وزير امور اقتصادي و دارايي منصوب مي‌شوند. احکام بند (3) ماده (11) و بند (الف) ماده (19) اساسنامه بانک کشاورزي مصوب 24/4/1359 شوراي انقلاب در مورد مديرعامل و اعضاي هيأت مديره بانک کشاورزي از تاريخ لازم‌الاجراءشدن اين قانون به شرح مقرر در اين ماده اصلاح مي‌شود.

تبصره- انتخاب مديرعامل بانک کشاورزي از حکم ماده (15) لايحه قانوني اداره امور بانک ها مصوب 2/7/1358 شوراي انقلاب مستثني است.

ماده 3- وزارت جهاد کشاورزي موظف است در واردات هر يک از کالاهاي بند (الف) ماده (1) اين قانون براي تأمين نياز داخلي و تنظيم بازار به نحوي عمل نمايد که سالانه حداقل ده درصد به ميزان توليد داخلي اين محصولات افزوده شود تا کالاهاي مزبور به مرز خودکفايي در توليد داخلي برسد.

ماده 4- شرکت پشتيباني امور دام با کليه وظايف، اختيارات، نيروها و امکانات از وزارت صنعت، معدن و تجارت منتزع و به وزارت جهاد کشاورزي ملحق مي‌گردد.

ماده 5- آيين‌نامه اجرائي اين قانون توسط وزارتخانه‌هاي جهاد کشاورزي و صنعت، معدن و تجارت و معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رئيس‌جمهور تهيه مي‌شود و حداکثر ظرف سه ماه از تاريخ لازم‌الاجراء شدن اين قانون به تصويب هيأت وزيران مي‌رسد.

قانون فوق مشتمل بر پنج ماده درجلسه علني روز سه‌شنبه مورخ بيست و چهارم بهمن ماه يکهزار و سيصد و نود و يک مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و در تاريخ 2/12/1391 به تأييد شوراي نگهبان رسيد.

رئیس مجلس شورای اسلامی- علی لاریجانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.