نظرات مشورتی دیوان عدالت اداری

در ارائه دادخواست حضور شخص وکیل و اصیل الزامی نیست

در ارائه دادخواست حضور شخص وکیل و اصیل الزامی نیست

نظر مشورتی شماره ۲۳‍۰/۵۷۲۲۶/۲‍۰‍۰ مورخ ۱۴‍۰‍۰/‍۰۲/‍۰۵ کمیسیون اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری

مدیرکل محترم دبیرخانه مرکزی و دفاتر استانی دیوان عدالت اداری

با سلام ؛

      بازگشت به نامه شماره ۲۰۰/۴۸۲۱۴/۲۷۱ مورخ ۲۳/۹/۱۳۹۹ در پاسخ به سوال آن مرجع مبنی بر اینکه با توجه به ماده ۱۷ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری که مقرر داشته دادخواست باید از سوی اصیل یا وکیل دادگستری تقدیم گردد، لیکن مشاهده می گردد دادخواست توسط اصیل تنظیم شده است اما برای ارائه دادخواست شخصی غیر از وکیل و اصیل مراجعه می نماید،  آیا دفاتر استانی مکلف به پذیرش این گونه دادخواست ها هستند؟ نظرکمیسیون مشورتی اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری به شرح زیر اعلام می گردد :

«مستفاد از مواد ۱۷ و ۲۴ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری چنانچه دادخواست توسط ذی نفع یا وکیل یا قائم مقام یا نماینده قانونی وی مطابق ماده ۱۸ قانون مزبور تنظیم شده باشد و هویت و اصالت امضاء تنظیم کننده دادخواست از طرق اطمینان آوری همانند گواهی امضاء در دفاتر اسناد رسمی احراز گردد، در این صورت تحویل دادخواست از طرف شخص ثالث بلامانع می باشد.»

رضا فضل زرندی – معاون قضائی و سرپرست معاونت حقوقی، پیشگیری و پژوهش

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments