1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.50 امتیاز(25 رای)

متن استفساریه

استفساریه:

آیا قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت مصوب 20/10/1374 در مورد کارگران شاغل در دستگاه‌های اجرایی که تا سال 1391 عیدی و پاداش خود را برابر قانون نحوه پرداخت عیدی و پاداش کارگران مشمول قانون کار مصوب 6/12/1370 دریافت‌ کرده‌اند،‌جاری است؟

پاسخ: بله، با توجه به مواد 75 و 117 قانون مدیریت خدمات کشوری روال پرداخت باید مطابق با مصوبه 6/12/1370 صورت پذیرد.

تکمیلی:

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌و‌گو با آنا: کارمندان تحت پوشش قانون تامین اجتماعی معادل کارگران عیدی می‌گیرند

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب استفساریه «قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت» در این کمیسیون خبر داد و گفت: در صورت تایید این استفساریه در صحن مجلس شورای اسلامی، کارمندان دولت که تحت پوشش قانون تامین اجتماعی هستند، معادل کارگران یعنی دو برابر حقوق و دستمزد خود، عیدی دریافت می‌کنند.

عبدالرضا عزیری، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، در خصوص بررسی استفساریه «قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت» مصوب 1374 در این کمیسیون توضیح داد: بخشی از کارکنان دستگاه‌های دولتی، اگرچه کارمند دولت هستند اما تحت پوشش تامین اجتماعی قرار دارند و حقوق آنها نیز مطابق با قانون کار پرداخت می‌شود اما بر اساس «قانون نحوه پرداخت عیدی کارکنان دولت مصوب 1370» به اینها معادل کارمندان عیدی و پاداش پرداخت می‌شود و از این منظر، آنها را کارمند حساب می‌کردند.

وی ادامه داد: بر این اساس، این اشکال وجود داشت که اینها تحت پوشش قانون کار بودند اما عیدی و پاداش آنها مطابق قانون کار نبود.

عزیزی گفت: بر اساس استفساریه‌ای که به تصویب کمیسیون اجتماعی مجلس رسیده است، از این پس، دولت باید به این افراد که مشمول قانون تامین اجتماعی هستند، مطابق با قانون کار،‌ یعنی دو برابر حقوق و دستمزد، عیدی پرداخت کند تا از اجحاف در حق این گروه از کارمندان جلوگیری شود.

رئیس‌کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سوال که آیا این بررسی استفساریه به صورت طرح، با توجه به افزایش تعهدات دولت، مغایر اصل 75 قانون اساسی نیست، گفت: هیچ مغایرتی در این خصوص وجود ندارد و ما قانونی که وجود داشته را تفسیر کرده‌ایم؛ تازه باید از دولت جواب خواست که چرا تاکنون قانون را درست اجرا نکرده است؟

عزیزی البته تاکید کرد که اجرای این استفساریه منوط به تصویب آن در صحن علنی مجلس و تائید شورای نگهبان است.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
 • حامد

  آیا مستمری بگیران از کار افتاده که طبق قانون کار حقوق دریافت میکنند و عیدی به اندازه ی کارکنان دولت میگیرن نیز شامل این قانون میشوند که دو برابر حقوق دریافت کنند یا نه

  سه شنبه, Nov 28 2017 9:11:37am
 • عادله علیپور

  سلام و عرض ادب
  سایتتون عاااالیه
  به امید موفقیت و ارتقای روز افزون

  سه شنبه, Nov 28 2017 6:04:11am
 • ماهان

  با سلام آیا این قانون شامل کارمندان تحت پوشش صندوق بازنشستگی هم میشود ؟

  سه شنبه, Nov 28 2017 5:33:17am
 • مجید

  سلام ایا این تفسیر شامل کارکنان قراردادی شاغل در دستگاههای اجرایی میشود یانه

  سه شنبه, Nov 28 2017 5:01:29am
 • علی

  با سلام بنده بعنوان ی کارمند شاغل در تامین اجتماعی همیشه این قانون را مخدوش میدانستم و خدارا شکر بلاخره ب این امر توجه شده است ??

  دوشنبه, Nov 27 2017 8:09:59pm
 • علی

  با سلام بنده بعنوان ی کارمند شاغل در تامین اجتماعی همیشه این قانون را مخدوش میدانستم و خدارا شکر بلاخره ب این امر توجه شده است ??

  دوشنبه, Nov 27 2017 8:09:58pm