1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.23 امتیاز(47 رای)

دستورالعمل تعیین شهرها و روستاهای مرزی (بخشنامه شماره 144538/42/4/1 مورخ 17/11/1391 وزارت كشور)

استانداران محترم سراسر کشور

سلام علیکم

در اجرای ماده 36 آیین نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری به پیوست دستورالعمل مربوط به نقاط مرزی جهت هر گونه هماهنگی و اقدام قانونی لازم ابلاغ می گردد. بدیهی است سایر دستورالعمل های ابلاغی هیأت محترم وزیران از قبیل فهرست مناطق کمتر توسعه یافته و امور حمایتی مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم کشور همچنان به قوت خود باقی و دستورالعمل ضمیمه مختص مناطق مرزی می باشد.

دستورالعمل تعیین شهرها و روستاهای مرزی

در راستای اجرایی نمودن ماده (36) آیین نامه اجرایی قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و قانون اصلاح ماده (8) قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن مبنی بر ابلاغ نقاط جغرافیایی مرزی از سوی وزارت کشور و با توجه به اهمیت این موضوع، بر اساس شاخص هایی نظیر سطوح مرزی تقسیمات کشوری، کمتر توسعه یافتگی، تأثیرپذیری از مرز و مسائل امنیتی، 16 استان مرزی کشور به 3 گروه الف، ب و ج به شرح ذیل تقسیم می گردد:

گروه الف: این گروه شامل استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، گلستان، گیلان و مازندران است که از شاخص های بالاتری برخوردار بوده و سطح پایه تعریف شده برای روستا و شهر مرزی، دهستان مرزی می باشد.

تبصره یک- در استان های گیلان و مازندران کلیه شهرهای واقع در دهستان مرزی به استثنای مرکز بخش و مرکز شهرستان، حائز شرایط شهرهای مرزی می باشند.

تبصره دو- در استان های آذربایجان شرقی، اردبیل و گلستان کلیه شهرهای واقع در دهستان مرزی به استثنای مرکز شهرستان حائز شرایط شهرهای مرزی می باشند.

گروه ب: این گروه شامل استانهای بوشهر، خراسان رضوی، خراسان شمایل، خوزستان و هرمزگان است که از شاخص های متوسطی برخوردار بوده و سطح پایه تعریف شده برای روستا و شهر مرزی، بخش مرزی می باشد.

تبصره- در استان های بوشهر، خراسان رضوی و هرمزگان کلیه نقاط شهری تابع بخش مرزی به استثنای مرکز شهرستان حائز شرایط شهرهای مرزی می باشند.

گروه ج: این گروه شامل استان های آذربایجان غربی، ایلام، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کردستان و کرمانشاه است که از شاخص های ضعیف تری برخوردار بوده و سطح پایه تعریف شده برای روستا و شهر مرزی، شهرستان مرزی می باشد.

تبصره- در استان های آذربایجان غربی و کرمانشاه کلیه نقاط شهری واقع در شهرستان مرزی به استثنای مرکز شهرستان حائز شرایط شهرهای مرزی می باشند.

لازم به ذکر است:

1- مراکز استانهای مرزی به دلیل سطح برخورداری، شهر مرزی تلقی نمی گردند.

2- محدوده مصوب مناطق ویژه و مناطق آزاد اقتصادی به دلیل شرایط خاص مشمول دستورالعمل فوق نمی گردند.

3- دستورالعمل فوق با فهرست مناطق کمتر توسعه یافته و امور حمایتی مرکز توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری مصوب هیأت دولت تعارضی نداشته و آن فهرست به قوت خود باقیست.

4- با توجه به روند تغییرات و تحولات آتی، شاخص های تعیین شهرها و روستاهای مرزی این فهرست متناسب با برنامه های پنجساله توسعه کشور بازبینی و اعلام می گردد و اختیار اصلاح و الحاق دستورالعمل با معاونت سیاسی و هماهنگی مراجع ذیمدخل خواهد بود.

مصطفی محمدنجار- وزیر کشور

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
 • احسان

  محیط بان شهر مرزی تایباد فوقالعاده نوار مرزی داده نمیشه لطفا" رسیدگی نمایید.

  پنج شنبه, Dec 6 2018 9:40:53am
 • یعقوبی

  فرهنگیان قصرشیرین هیچگونه حق نوار مرزی دریافت نمیکنن لطفا رسیدگی نمایید

  سه شنبه, Aug 14 2018 6:36:38pm
 • معصومه

  متن کامل این دستورالعمل با فهرست نقاط مرزیش و از کجا میتونم بگیرم؟

  سه شنبه, Jul 3 2018 4:01:02am
 • میرداماد

  سلام علیکم حق نوار مرزی در خصوص مناطق ویژه اقتصادی که اکنون تبدیل به مناطق آزاد شده اند قانون چگونه اعمال خواهد شد؟

  جمعه, Mar 16 2018 10:46:44am
 • لاله

  سلام.لطفا نمایندگان مجلس تصویب کنند این قانون بازنشستگی خانمها ۲۵ سال سابقه بدون شرط سنی باشد .نه با شرط سنی که الان در قانون جدید می خواهد مصوب شود.باتشکر.

  جمعه, Jan 19 2018 10:58:03am
 • بهروز رضائی

  باسلام واحترام
  درگاه حاضر ، بسیار خوب و ثمربخش طراحی و اداره می شود و در اکثر مواردی که به آن رجوع نموده ام ، منتج به حصول نتیجه مناسب شده است.
  برای جناب آقای رضائی که بانی این مرجع مبارک هستند ، اجر وافر آرزومندم.
  ضمناً در صورت دسترسی و امکان اصلاحیه این دستورالعمل را هم به مجموعه اضافه فرمائید . گویا شماره اصلاحیه 440816/42/4/1 - 92/4/10 می باشد.

  شنبه, Mar 11 2017 8:47:51am