آیین‌نامه اجرایی بند (ب) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور موضوع: پرداخت کمک معیشت به جانبازان و آزادگان فاقد شغل و درآمد (تصویبنامه شماره 72196/ت56908هـ مورخ 12/6/1398 هیئت وزیران)

سازمان برنامه و بودجه کشور- بنیاد شهید و امور ایثارگران

هیئت وزیران در جلسه 6/6/1398 به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران و به استناد بند (ب) تبصره (17) ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی بند (ب) تبصره (17)‌ ماده واحده قانون بودجه سال 1398 کل کشور

ماده 1- در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف- کمک معیشت: مبلغی معادل حداقل حقوق کارکنان شاغل دولت موضوع ماده (76) قانون مدیریت خدمات کشوری -مصوب 1386-

ب- بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران

پ- معسر: جانباز و آزاده غیرحالت اشتغال که فاقد درآمد و شغل بوده و هیچگونه خدمات و تسهیلاتی بابت اشتغال از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و عمومی غیردولتی دریافت نکرده باشد.

تبصره 1- در صورتی که جانباز و آزاده دارای اموال قابل بهره‌برداری برای اشتغال و یا کسب درآمد باشند، با تشخیص بنیاد مشمول این آیین‌نامه نمی‌باشند.

تبصره 2- مشمولین این آیین‌نامه برای برخورداری از کمک معیشت موظفند مدارک زیر را به بنیاد محل پرونده خود ارایه نمایند:

الف- اصل تقاضانامه مربوط

ب- اقرارنامه محضری مبنی بر فاقد شغل و درآمد بودن

ماده 3- بنیاد موظف است به منظور برقراری کمک‌معیشت، اقدامات زیر را به عمل آورد:

الف- استعلام از مراجع مربوط شامل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صندوق‌های بیمه و بازنشستگی، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حسب مورد به تشخیص بنیاد.

ب- پایش اطلاعات مشمولین این آیین‌نامه از حیث اشتغال یا درآمد یا تغییرات ایجاد شده در وضعیت آنان هر شش‌ماه یکبار.

پ- بررسی و اقدام لازم در خصوص درخواست‌های دریافتی.

تبصره- دستگاه‌های مذکور در بند (الف) این ماده موظنفد برای احراز عدم وجود درآمد مشمولین این آیین‌نامه استعلام‌های بنیاد را ظرف یک‌ماه پاسخ دهند.

ماده 4- بنیاد موظف است نسبت به اتخاذ تصمیم درباره کمک معیشت مشمولین این آیین‌نامه بر اساس اولویت درصد جانبازی، شرایط سنی، بیماران صعب‌العلاج و معلولین دارای محدودیت‌های جسمی حرکتی و ضایعات غیرجانبازی که با تأیید کمیسیون پزشکی بنیاد قادر به کار نمی‌باشند، ظرف سه‌ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این آیین‌نامه اقدام نماید.

ماده 5- برقراری و پرداخت کمک معیشت به مشمولین در چارچوب ضوابط اجرایی قانون بودجه سال 1398 کل کشور و در سقف اعتبارات تخصیص‌یافته از ابتدای سال 1398 امکان‌پذیر است.

ماده 6- نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه بر عهده بنیاد است.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهور

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (2)

 • این مصوبه دقیقا سال گذشته در مهر ماه یک بار تصویب شد، ولی اقای شهیدی انرا اجرا نکرد و حالا برای دومین بار تصویب شده !

 • از طرف جانبازان زیر25% سرباز

  ابزار مدیریت

  با سلام
  بر اساس بند (ژ) ماده 78 قانون برنامه ششم توسعه کشور، پرداخت کمک معیشت همه جانبازان زیر25% فاقد شغل و درآمد و بیمه به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران گذاشته شده است.

  سرلشکر باقری در جلسه شورای راهبردی اجرای سند خدمت رسانی به رزمندگان که در تیر ماه سال 1397 برگزار شد، اعلام کردند یکی از تصمیم ها که در این جلسه گرفته شد این بود که رسیدگی به جانبازان زیر 25 درصد از ابتدای سال 98 به بنیاد شهید واگذار شود. آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت کمک معیشت جانبازان زیر25% توسط هیات محترم وزیران در تاریخ 15/7/1397 تصویب و برای اجرا به بنیاد شهید و امور ایثارگران ابلاغ شده است.

  نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 98 (بند7 تبصره 17) بنیاد شهید و امور ایثارگران را مکلف کردند، به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که بر اساس قوانین نیروهای مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی باشند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند.

  هیات محترم وزیران روز چهارشنبه 6 شهریور سال 98، مطابق قانون بودجه سال ۱۳۹۸ کشور،‌ بنیاد شهید و امور ایثارگران را موظف کرد، به جانبازان و آزادگان غیرحالت اشتغال معسر فاقد درآمد که براساس قوانین نیرو‌های مسلح مشمول دریافت حقوق وظیفه نمی شوند، تا زمانی که فاقد شغل و درآمد باشند، ماهانه کمک معیشت معادل حداقل حقوق کارکنان دولت پرداخت کند.

  لیکن با وجود این همه مصوبه و قانون، هرگاه جانبازان واجد شرایط آیین نامه به بنیاد مراجعه می کنند با پاسخ های غیر منطقی مواجه می شوند به گروهی گفته شده است باید سن بالای 60 سال داشته باشید، به گروهی گفته شده باید بیماری لاعلاج داشته باشید، و به گروهی دیگر نداشتن بودجه بهانه شده است و همچنین به جانبازان سرباز ارتش نیز گفته شده است، کمک معیشت جانبازان آجا و ناجا به عهده امور ایثارگران ارتش هستند!

  لذا از دولت محترم تقاضا داریم با توجه به موارد ذکر شده دستور فرمایید در جهت حمایت از جانبازان زیر25% که طی 30 سال گذشته محروم و مظلوم از هر نوع حمایتی بوده اند، در این شرایط اقتصادی خاص، نسبت به ابلاغ و اجرای مصوبه دولت محترم مبنی بر پرداخت کمک معیشت به میزان حداقل حقوق در همه مناطق کشور اقدام شود و برای اجرای این مصوبه عدالت و انصاف رعایت شود. بنحوی که اولویت بندی براساس مجموع مدت حضور در جبهه بعلاوه درصد جانبازی تعیین شود که به یاری خدا همه جانبازان واجد شرایط به نوبت از حق قانونی خود بهره مند شوند.

  با تشکر فراوان
  جمعی از جانبازان زیر25% واجد شرایط سرباز ارتش