قانون اصلاح بند (ز) ماده (1) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

خبر مورخ 10 شهریور 1398

جانبازان بالای ۷۰ درصد از امتیاز خانواده شاهد بهره‌مند می‌شوند

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس، از بررسی طرحی در راستای بهره‌مندی جانبازان بالای ۷۰ درصد از امتیاز خانواده شهدا در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.

علی ساری در گفت‌وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه 10 شهریورماه) کمیسیون متبوعش، گفت: طرح اصلاح بند (ز) ماده (1) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در خصوص جانبازان بالای 70 درصد بود که از امتیازهای خانواده شاهد بهره‌مند شوند که پیش از این تنها شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان شهدا می‌شد.

خبر مورخ 15 مهر 1397

این طرح در جلسه علنی شماره 248 روز یکشنبه مورخ 15/7/1397 مجلس شورای اسلامی مطرح گردید و به صورت عادی اعلام وصول گردید.

مفدمه (دلایل توجیهی):

نظر به اینکه وضعیت جسمی و روحی جانبازان 70% یکسان نیست و برخی از آنان در شرایط ویژه و استثنایی قرار دارند که باید به صورت ویژه مورد حمایت قرار گیرند و ماده (14) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران تأکید خاص بر گروه های ویژه جانبازان شده است که نشان دهنده لزوم تفکیک جانبازان عزیزی است که با شرایط سخت جسمی و روحی به حمایت بیشتر نیاز دارند و از طرفی طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش، خانواده جانباز 70% در حکم خانواده شاهد تلقی می شوند. مهمتر از اینکه مقام معظم رهبری در هامش نامه شماره 12/7454 مورخ 24/12/1370 بنیاد شهید وقت در خصوص جانبازان 70% فوتی مرقوم فرمودند: «اینگونه عزیزان را شهید محسوب نمایید.»

از آنجا که به لحاظ معیارهای ارزشی و فرهنگی و موارد گفته شده در بالا رسیدگی به خانواده جانبازان 70% به عنوان شهید، پس از فوت آنان قابل توجیه نیست و به منظور تقویت فرهنگ والای ایثار و شهادت و رسیدگی به خانواده معزز جانبازان 70% ویژه طرح زیر برای طی تشریفات قانونی ارائه می شود.

طرح اصلاح بند (ز) ماده (1) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

ماده واحده: بند (ز) ماده (1) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به شرح زیر اصلاح می شود:

ز- خانواده شاهد: خانواده های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده شان (پدر، مادر، همسر و فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر یا جانباز 70% ویژه شده باشند.

تبصره: جانبازان 70% ویژه شامل افراد زیر می باشند:

جانبازان 70% صرف اعصاب و روان، جانبازان کوادری و تری پلژیک با درصد کلی 70%، جانبازان شیمیایی با ضایعه ریوی شدید با درصد کلی 70%، جانبازان قطع عضو دوبل اندام تحتانی یا قطع عضو دوبل اندام فوقانی با درصد کلی 70%، جانبازان نابینای کامل هر دو چشم با درصد کلی 70%، جانبازان همی پلژیک غیرقابل حرکت با درصد کلی 70% و جانبازان فلج مغزی و با درصد کلی 70% تشخیص و تطبیق موارد همطراز با گروه های فوق با کمیسیون پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (6)

 • خیلی کند پیش رفت
  اداره ما که تو این یکسال، تلافی اون یکسال قبلش که مرخصی آموزشی داشتم رو در آورد و حسابی پوستمو کند. فشار آوردن ترک تحصیل کنم برگردم سرکار
  از من که گذشت چون فقط پایان‌نامه مونده اما الحمدلله برا بقیه درست شه خیلیا به هوتی مأموریت ادامه تحصیل دادن و ضدحال خوردن...

 • در واقع الان فرزندان جانباز ۷۰ درصد ویژه میتوانند از امتیاز فوق العاده ایثارگری و معافیت بیمه و مالیاتی بهره مند شوند!؟

 • لطفا راهنمایی بفرمایید که چرا از مهر ماه تا الان وضعیت این لایحه راکد مونده و بررسی و تصویب نمیشه... !!!!
  کاش یه جدول زمانبندی مشخصی وجود داشت برای بررسی که لازم نباشه ما روزی دو بار به کانالتون یا سایتتون سر بزنیم....
  همه لوایح انقدر لاک پشتی به مجلس میرن !!!
  خوبه کلا تعداد فرزندان جانباز ۷۰درصد ویژه در کل کشور که در این سالها جذب دولت شده اند به ۱۰۰۰ نفر هم نمیرسه که بگویند بخاطر بار مالی تصویب نخواهد شد...
  ممنونم از سایت فوق العادتون

 • با سلام
  آیا این قانون اصلاح شده یا نه؟

 • سلام و ادب و احترام
  قانون اصلاح بند (ز) ماده یک که در روز سه شنبه همین هفته رفت در کمیسیون اجتماعی، آیا خبری از تصویب شده؟

 • بسمه تعالی
  جانبازان هم شهیدان زنده اند با این تفاوت که فرصت نیافتند تا همچون شهدا جرعه جام شیرین شهادت را بنوشند و رنج زندگی همواره به دوش خریدند (امام خامنه ای مدظله العالی)
  نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
  موضوع: بازنگری قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران در خصوص خانواده جانبازان 70%
  با اهدأ سلام؛
  ضمن عرض ادب و تحیات بدینوسیله به استحضار حضرتعالی میرساند؛ همان گونه که مطلع هستید پس از انقلاب اسلامی تا کنون قانون گذاران و مسئولین با توجه به مشکلات عدیده ایثارگران و خانواده های آنان اقدام به وضع قوانین حمایتی از این قشر برآمدند از جمله:
  1) اساس نامه طرح شاهد شورای عالی انقلاب فرهنگی‌حسب اختیارات تفویضی به ریاست شورای عالی فصل اول ‌تبصره ماده 2 فرزندان جانبازانی که متحمل ضایعاتی بیش از 70% شده‌اند در حکم فرزندان شاهد محسوب گردیده و از مزایای ایشان بهره‌مند خواهند شد.
  2) ماده60 قانون برنامه پنجم توسعه کشور تعيين و اعمال امتيازات شغل و شاغل و فوق‌العاده‌هاي مربوط به ايثارگران (جانبازان،‌ آزادگان، رزمندگان و فرزندان شهيد و فرزندان جانبازان هفتاد درصد 70% و بالاتر) و اجراي ساير احكام قانون مديريت خدمات كشوري در مورد آنان بايد به گونه‌اي صورت گيرد كه دريافتي آنان بابت ايثارگري كاهش نداشته و امتيازات قانوني نظير عدم نياز به شركت در آزمونهاي استخدامي و شرط سني و تحصيلي كماكان اجراء و اعمال گردد.
  3) بند 2 اصلاحات لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام که مقرر گردید اعضای خانواده جانبازان 70% و بالاتر شامل پدر؛ مادر، همسر و فرزندان از امتیازات و تسهیلات همانند خانواده شاهد برخوردار خواهند بود.

  علاوه بر موارد فوق در دوره های پیشین مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص اقداماتی انجام شده که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
  1) اظهار نظر کارشناسی درباره طرح خدمات رسانی به ایثارگران 29/11/1386دوره هفتم
  "ماده (2) برگرفته از تعاریف مندرج در فصل اول لایحه مصوب مجلس است. به این نحو که علاوه بر استفاده از تعریف خانواده شهدا در بند (ز) ماده (1) لایحه مصوب مجلس، جهت تعیین مشمولین برخورداری از طرح مذکور، اعضای خانواده جانبازان 70 درصد و بالاتر را نیز مشمول برخورداری از امتیازات این قانون و سایر قوانین مربوط قرار داده است."
  2) اظهار نظر کارشناسی درباره طرح خدمات رسانی به ایثارگران 25/8/1387 دوره هشتم
  "ماد ه(2) طرح به تعریف خانواده شاهد و اعضای آن پرداخته و اعضای خانواده جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر را مشمول همه امتیازات و تسهیلات مقرر برای خانواده شاهد در این قانون و سایر قوانین برشمرده است.
  ماده (2) طرح قبلی به تعریف خانواده شهدا و اعضای آن اختصاص داشت و عین طرح فعلی می باشد.
  لایحه جامع: لایحه جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خانواده شهید یا مفقودالاثر یا اسیر را خانواده شاهد دانسته و اعضای خانواده جانبازان 70 درصد و بالاتر را مغفول گذاشته است لذا از این نظر ماده (2) طرح تکامل یافته تر از لایحه جامع است.
  نتیجه: ماده (2) طرح فعلی از نظر محتوا شبیه ماده طرح قبلی ولی از نظر تنظیم عبارات بهتر است و نسبت به لایحه، به دلیل مورد توجه قرار دادن اعضای خانواده جانبازان 70 درصد و بالاتر برای برخورداری از امتیازات مشابه خانواده شهدا یا مفقودالاثرها یک نوآوری شایسته تقدیر است. با عنایت به اینکه زحماتی که خانواده های آنها متحمل می شوند بی تردید از همه خانواده های دیگر بیشتر است."
  3) طرح یک فوریتی طرح خدمات رسانی به ایثارگران 19/8/1387 دوره هشتم
  " ماده 2- خانواده شاهد: خانواده های معظمی که در راه اعتلاء اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضاء خانواده آنها (پدر، مادر، همسر و فرزند) شهید یا مفقودالاثر شده باشد.
  اعضاء خانواده جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر (پدر، مادر، همسر و فرزند) از امتیازات تسهیلات مقرر در این قانون و سایر قوانین مربوط همانند خانواده شاهد برخوردار خواهند بود."
  4) گزارش یک شوری و پیشنهادها در مورد طرح یک فوریتی خدمات رسانی به ایثارگران دوره هشتم 13/12/1378
  " ماده 1- خانواده شاهد: خانواده های معظمی که در راه اعتلاء اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضاء خانواده آنها (پدر، مادر، همسر و فرزند) شهید یا مفقودالاثر شده باشد.
  اعضاء خانواده جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر (پدر، مادر، همسر و فرزند) از امتیازات تسهیلات مقرر در این قانون و سایر قوانین مربوط همانند خانواده شاهد برخوردار خواهند بود."
  5) اظهار نظر کارشناسی درباره طرح خدمات رسانی به ایثارگران و یک شوری طرح خدمات رسانی به ایثارگران (در اجرای ماده 140 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی) دوره نهم 5/4/1391
  " ماده 2- خانواده شاهد: خانواده های معظمی که در راه اعتلاء اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضاء خانواده آنها (پدر، مادر، همسر و فرزند) شهید یا مفقودالاثر شده باشد.
  اعضاء خانواده جانبازان هفتاد درصد (70%) و بالاتر (پدر، مادر، همسر و فرزند) از امتیازات تسهیلات مقرر در این قانون و سایر قوانین مربوط همانند خانواده شاهد برخوردار خواهند بود."
  6) گزارش یک شوری طرح اصلاح قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی دوره نهم 20/11/1392
  "ماده 4- در بند (ز) ماده (1) قانون بعد از عبارت «شهید یا مفقودالاثر یا اسیر» عبارت «یا جانباز هفتاد درصد (70%) و بالاتر» اضافه گردید"
  باعنایت به مطالب فوق لازم به ذکر است، تاکنون فرزندان جانبازان70% نتوانسته اند از ماده60 و سایر قوانین حمایتی استفاده نمایند و از این رو مورد بی مهری و کم توجهی بنیاد شهید و امور ایثارگران، قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، قانون ششم توسعه قرار گرفته اند. و در نهایت، تفاسیر گوناگون مسئولین موجب تضییع حقوق فرزندان70 درصد شده است؛ فلذا باتوجه به آنچه در این متن شرح داده شد از شما عزیزان که همواره در جهت حمایت از مجاهدان فی سبیل الله از هر تلاشی دریغ نورزیده اید تقاضای پیشنهاد و تصویب "خانواده جانبازانی (شامل پدر، مادر، همسر و فرزندان) که متحمل ضایعات 70% و بالاتر شده اند در حکم فرزندان شاهد محسوب شده و از مزایای ایشان بهره مند می گردند." ذیل بند ز ماده 1 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، را داریم.
  پیشاپیش از بذل محبت و همکاری صمیمانه نمایندگان محترم کمال تشکر را داشته و امیدواریم با توکل بر خداوند متعال و تصمیمات مدبرانه در رسیدن به اهداف کلان انقلاب اسلامی و میهن عزیزمان ایران موفقیت روزافزون حاصل گردد.