1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.67 امتیاز(27 رای)

قانون استفساریه عدم شمول حکم ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری در رعایت سقف مرخصی قابل ذخیره به ایثارگران مشمول قانون حالت اشتغال و ذخیره مرخصی ناشی از اعمال مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان مصوب 31/3/1374 (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

این طرح در جلسه علنی شماره 248 مورخ 15/7/1397 مجلس شورای اسلامی به صورت عادی مطرح گردید و به صورت عادی اعلام وصول گردید.

مقدمه (دلایل توجیهی):

کلیه کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری به هنگام نیل به بازنشستگی با رعایت مفاد ماده (107) قانون مذکور، از پاداش پایان خدمت به همراه وجوه مربوط به مرخصی های ذخیره شده برخوردار می گردند.

شهدا و جانبازان مشمول قانون حالت اشتغال نیز هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه اعتبارات منظور شده برای شاغلان همطراز (مانند پاداش پایان خدمت و ذخیره مرخصی و...) برخوردار می گردند. همچنین، در اجرای مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، جانبازان شاغل و کسانی که وظیفه مراقبت و پرستاری از ایشان را بر عهده دارند، به واسطه برخورداری از کسر ساعت کار، می توانند تمام یا بخشی از آن را به صورت مرخصی سالیانه ذخیره نموده و هنگام نیل به بازنشستگی از آن بهره مند گردند.

از طرفی چون در ذیل ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری تأکید شده، پانزده روز از سالی سی روز مرخصی کارکنان در هر سال قابل ذخیره می باشد، لذا در نظر برخی افراد و مدیران این تصور به وجود آمده است که در محاسبه میزان ذخیره مرخصی ایثارگران ناشی از ذخیره مرخصی سالیانه شهدا و جانبازان مشمول قانون حالت اشتغال و یا ذخیره مرخصی ناشی از اعمال مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی مفاد ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری ملاک عمل قرار گرفته و در نتیجه سقف مرخصی قابل ذخیره برای ایشان نیز در هر سال بیش از پانزده روز در سال نخواهد بود.

این در حالی است که:

1- در تبصره (3) ماده (42) قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین در تبصره ذیل ماده (61) قانون بر استثنا بودن ایثارگران از قواعد عامه و پیروی ایشان از ضوابط خاص مربوط به خود تأکید شده است.

2- همچنین، ماده (53) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب 2/10/1391 (که از جمله قوانین مؤخر بر قانون مدیریت خدمات کشوری می باشد) تأکید دارد:

«کلیه دستگاه های مشمول این قانون موظفند مرخصی استحقاقی و عملیاتی استفاده نشده شهدا و مفقودین را به ازای هر ماه طلب مرخصی آنان معادل یک ماه آخرین حقوق و مزایای دریافتی آنان محاسبه و از سوی دستگاه های ذیربط پرداخت نماید.»

3- افزون بر آن در بند (ح) ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه مصوب 14/12/1395 که می توان از آن به عنوان یک قاعده کلی و اصل جاری و ساری از منظر نمایندگان محترم در رسیدگی به امور ایثارگران یاد کرد، تأکید شده است:

«ایثارگران و فرزندان شهدا مشمول قوانین، مقررات و ضوابط استخدامی خاص مربوط به خود بوده و کلیه دستگاه های مشمول ماده (2) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مکلف به انجام آن هستند.»

به هر حال با دقت در مصوبات بالا به نظر می رسد، در موضوع محاسبه میزان مرخصی قابل ذخیره برای شهدا و جانبازان و آزادگان از کار افتاده مشمول قانون حالت اشتغال و مشمولان مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی، عبارت «حداکثر نیمی از مرخصی کارکنان در هر سال قابل ذخیره شدن است» مذکور در ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری برای ایثارگران لازم الاجرا نبوده و ایثارگران تابع قوانین و مقررات و ضوابط مربوط به خود می باشند.

طرح استفساریه عدم شمول حکم ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری در رعایت سقف مرخصی قابل ذخیره به ایثارگران مشمول قانون حالت اشتغال و ذخیره مرخصی ناشی از اعمال مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان مصوب 31/3/1374

موضوع استفساریه:

آیا مشمولان قانون حالت اشتغال (مصوب 30/6/1372) و مشمولان مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان (مصوب 31/3/1374)‌ در میزان ذخیره مرخصی سالیانه تابع حکم مذکور در ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر قوانین مشابه می‌باشند؟

پاسخ:

خیر، مشمولان قانون حالت اشتغال و مشمولین مواد (9) و (11) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان در ذخیره مرخصی سالیانه مشمول حکم مذکور در ماده (84)‌ قانون مدیریت خدمات کشوری و سایر قوانین و احکام مشابه نبوده و ذخیره مرخصی‌های ایشان بلامانع است.

 

مطلب مرتبط:

ذخیره مرخصی جانبازان موضوع آیین نامه اجرایی مواد (11) و (9) قانون تسهیلات استخدامی جانبازان حداکثر به میزان مقرر در ماده (84) قانون مدیریت خدمات کشوری (15 روز) امکان پذیر است (دادنامه شماره 771-770 مورخ 16/8/1396 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
 • ولی الله

  سلام بزرگوار
  دعا مادران شهدا وجانبازان به مردان وزنان که
  مدیر ومسئول در دولت هستن و ازحق حقوق
  جانبازان مظلوم خوب وبا دقت دفاع میکنند

  یکشنبه, Nov 25 2018 1:09:51am
 • جعفری

  این استفساریه شامل جانبازان شاغل هم می شود یا خیر ؟ چون اشاره شده به جانبازان حالت اشتغال ومشمولین مواد 9 و11 قانون تسهیلات .مشمولین این مواد جانبازان شاغل می باشند.

  سه شنبه, Nov 13 2018 9:23:10am
 • علی خسروی

  با سلام .باتوجه به استفساریه فوق و ذخیره مرخصی شهدا و ایثارگران حالت اشتغال بطور کامل و سالی یک ماه و رای مخالف آن از سوی دیوان عدالت و تاکید بر 15 روز طبق قانون استخدام کشوری ..تکلیف ایثارگران حالت اشتغال و دستگاهای استخدامیشان چیست؟؟؟؟؟لطف راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.جانباز حالت اشتغال.تهران

  پنج شنبه, Oct 11 2018 12:16:25pm