ابطال ماده (9) آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر در خصوص اعطای مجوز مأموریت آموزشی به فرزندان جانباز بالای 25% (دادنامه شماره 1268- 1267 مورخ 2/5/1397 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

شماره دادنامه: 1268- 1267

تاریخ دادنامه: 2/5/1397

کلاسه پرونده: 96/880، 96/432

مرجع رسیدگی: هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

شاکی: آقای رحمان اصفهانی- سازمان بازرسی کل کشور

موضوع شکایت و خواسته: ابطال بند 9 آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر موضوع بخشنامه شماره 262756/41459- 27/11/1388 معاون اول رییس‌جمهور

گردش کار: الف) سرپرست معاونت حقوقی و نظارت همگانی و رییس کمیسیون تطبیق مصوبات دستگاه‌های اداری با قانون در سازمان بازرسی کل کشور به مجوب شکایت نامه شماره 102470- 17/5/1396 اعلام کرده است که:

"سلام علیکم

احتراماً آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان 25% بالاتر از جهت انطباق با قانون در کمیسیون تطبیق مصوبات دستگاه‌های اداری با قانون این سازمان مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه به شرح زیر اعلام می‌شود.

1- وفق ماده (12) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی (مصوب 31/3/1374 مجلس شورای اسلامی) کلیه دستگاه‌های مشمول قانون مزبور، مکلفند ضمن فراهم آوردن امکانات لازم برای آموزش‌های کوتاه‌مدت، با ادامه تحصیل جانبازانی که در استخدام دارند تا پایان تحصیلات دانشگاهی به صورت مأموریت آموزشی تمام وقت یا نیمه وقت موافقت نمایند. همچنین ماده (3) آیین‌نامه اجرایی ماده (12)‌ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان (مصوبه شماره 18060هـ- 10/8/1378 هیأت وزیران) نیز کلیه دستگاه ها را مکلف به مأموریت آموزشی مستخدمان جانباز خود در کلیه مقاطع تحصیلی رسمی مورد تأیید نموده است.

2- ماده (9) آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان 25 درصد و بالاتر (مصوبه شماره 262756/41459 - 27/12/1388 هیأت وزیران) مقررات حاکم بر مأموریت آموزشی جانبازان را در مورد فرزندان شاهد و جانباز نیز لازم‌الاجرا نموده است. شایان ذکر است در قوانین موضوع تنها فرزندان شاهد از امتیازات جانبازان برخوردار شده‌اند.

3- بر اساس اصل (138)‌ قانون اساسی، مفاد مقررات، آیین‌نامه و بخشنامه‌ای که هیأت وزیران یا هر یک از وزرایی که مأمور تدوین آن می‌باشند، نباید با متن و روح قوانین مخالف باشد، در حالی که مفاد ماده (9)‌ آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان 25 درصد و بالاتر مبنی بر توسعه حکم قانونی به مأموریت آموزشی فرزندان جانبازان، مغایر مفاد (12)‌ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی می‌باشد. با عنایت به مطالب لذا درخواست می‌شود در اجرای تبصره (2) بند (د) ماده (2) قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور، موضوع در هیأت عمومی آن مرجع به طور فوق‌العاده و خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گرفته و این سازمان را از تصمیم متخده مطلع نمایند."

ب) آقای رحمان اصفهانی به موجب دادخواستی ابطال بند 9 آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان 25 درصد و بالاتر موضوع بخشنامه شماره 262756/41459- 27/12/1388 معاون اول رییس‌جمهور را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که:

"همانگونه که مستحضر می‌باشید ماده (61)‌ قانون مدیریت خدمات کشوری اشعار می‌دارد:

ماده 61: اعزام کارمندان دستگاه‌های اجرایی از زمان تصویب این قانون برای طی دوره‌های آموزشی که منجر به مدرک دانشگاهی یا معادل آن می‌گردد در داخل و خارج از کشور با هزینه دستگاه‌های مربوط و استفاده از مأموریت آموزشی ممنوع می‌باشد.

تبصره: ایثارگران مشمول مقررات خاص خود می‌باشند.

همچنین، ماده (9) آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان 25% عنوان می‌دارد:

ماده 9 آیین‌نامه: همان‌گونه که مستحضرید مأموریت آموزش فرزندان شاهد مطابق با بند «و» ماده (44)‌قانون برنامه پنجم و نیز مقررات حاکم بر مأموریت آموزشی جانبازان در مورد فرزندان شاهد و جانباز نیز لازم‌الاجراست.

تبصره (3) ماده (33)‌قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مصوب 10/11/1395 مجاز می‌باشد (هر چند در زمان تصویب آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد در 26/12/1388 که مواد قانونی اخیرالذکر تصویب نگردیده بودند، مجاز نبوده است) لیکن فرزندان جانباز 25% و بالاتر که در ماده (9)‌ آیین‌نامه برشمرده شده است با استناد به ماده (1)‌ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و سایر مقررات موضوعه (برای تعریف ایثارگر) قطعاً از جمله ایثارگران موضوع تبصره ماده (61) قانون مدیریت خدمات کشوری نبوده و لذا ممنوعیت اعزام ایشان به مأموریت‌های آموزشی (که منجر به اخذ مدرک تحصیلی می‌گردد) شامل آنها نیز می‌شود. بنابراین، به جهت مغایرت ماده (9) آیین‌نامه مورد اشاره با مفاد ماده (61) قانون مدیریت خدمات کشوری، تقاضای ابطال آن را از قضات هیأت عمومی دیوان عدالت اداری می‌نمایم."

متن آیین‌نامه در قسمت مورد اعتراض به قرار زیر است:

"ماده 9- مقررات حاکم بر مأموریت آموزشی جانبازان در مورد فرزندان شاهد و جانباز نیز لازم‌الاجراست."

علی رغم ارسال نسخه ثانی دادخواست و ضمایم آن برای طرف شکایت تا زمان رسیدگی به پرونده در هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، هیچ پاسخی از طرف شکایت واصل نشده است.

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 2/5/1397 با حضور رییس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آرا به شرح زیر به صدور رأی مبادرت کرده است.

رأی هیئت عمومی

با توجه به اینکه مطابق ماده (61)‌ قانون مدیریت خدمات کشوری، پرداخت هزینه‌های آموزشی از بودجه دستگاه‌های اجرایی به کارکنان ممنوع شده و وفق تبصره ذیل آن ایثارگران مشمول مقررات خاص خود می‌باشند و در ماده 1 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب سال 1391، فرزندان ایثارگران مشمول عنوان ایثارگر ذکر نشده اند و در ماده (44)‌ قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و ماده (88)‌ قانون برنامه ششم توسعه، صرفاً فرزندان شهدا از کلیه امتیازات جانبازان پنجاه درصد برخوردار شده‌اند، بنابراین حکم مقرر در ماده (9) آیین‌نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان 25 درصد و بالاتر که فرزندان جانبازان را نیز واجد برخورداری از امتیازات جانبازان تلقی کرده است، مخالف قانون بوده و مستند به بند 1 ماده (12)‌ و ماده (88)‌ قانون تشکیلات و آیین ‌دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

محمد کاظم بهرامی- رییس هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
بار گذاری نظرات قدیمی تر
 • با سلام و احترام اقای محترمی که این تقاضا رو دادین ایا شما واقعا درد خانواده های جانبازان رو حس کردین?اصلا میدونید فرزند و همسر جانباز مخصوصا اعصاب و روان و شیمیایی چی میکشن بعد از این همه درد و رنج کمترین توقع اینه که فرزندشون بدون دغدغه ای درس بخونه واقعا این عادلانه هست?چه فرقی به حال بقیه میکنه که ماموریت تحصیلی شامل این فرزندان بشه?

  سه شنبه, Aug 21 2018 2:21:20pm
 • سلام چند دسته کردن ایثارگران کار درستی نیست به قول مریم خانم که نظر دادن فرزند جانباز با فرزند آزاده و به نظر من فرق فرزند جانباز و آزاده و شهید چیه ؟ فرزند جانبازان تازه بیشتر مشکل دارن درگیر معالجه پدر یا مادری هستن که هنوز از آلام روحی و جسمی جنگ رنج میبره و علاوه بر اون خانواده جانبازان نیز بسیار درگیر این موضوع هستن و عینه شاهد مشکلات جانبازان هستن و یک سره در استرس و اضطراب . بخصوص جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی و قطع عضو و ویلچری ما نمیگیم چرا به فرزندان شهید امتیاز دادید حقشون هست ، ولی فرزندان جانباز را هم در یابید .

  دوشنبه, Aug 20 2018 7:15:06am
 • سلام
  لطفا اين نظر من با نظر قبلي من را ثبت فرماييد...
  الان فرزند جانباز با فرزند آزاده چه فرقي مي كند كه با توجه به بخشنامه شماره 19/710 مورخ 21/5/1397 فرزند آزاده مي تواند از مأموريت استفاده كند ولي فرزند جانباز نه؟!!!

  یکشنبه, Aug 19 2018 8:32:15am
 • خب چرا هيچ حمايت و دفاعيه اي از جانب بنياد شهيد و فراكسيون ايثارگران صورت نگرفته؟
  در ماده 61 فرزندان جانباز جزء ايثارگران نيستند پس چي هستند؟ جزء كارمندان عادي هم نيستند....

  یکشنبه, Aug 19 2018 8:17:46am
 • با سلام. با توجه به اینکه برابر رای هیات عمومی ماده 9 آیین نامه ساماندهی و اشتغال فرزاندان جانباز و 25% به بالا خلاف قانون تشخیص داده شده و اثر این موضوع به آتیه است قطعا عطف بما سبق نمی شود و کسانی که در حال حاضر مشغول تحصیل بصورت ماموریت آموزشی هستند قطعا تا پایان دوره مشکلی نخواهند داشت. لیکن بنظر می رسد در حال حاضر افرادی در آزمون های مانند دکتری و کارشناسی ارشد شرکت کرده اند با توجه به اینکه آزمون ها از حیث مقررات مشمول مقررات تاریخ آخرین روز آگهی ثبت نام می باشند بنظر اینجانب برای این دسته از شرکت کنندگان نیز در صورت پذیرش می توانند از تسهیلات ماده 9 آیین نامه استفاده کنند . البته قطعا محل بحث خواهد بود .

  شنبه, Aug 18 2018 4:24:19pm
 • ابطال این ماده غیر عادلانه است.
  ایثارگران در ماده 61 قانون خدمات کشوری یک عنوان کلی است و برداشت هیات دولت در خصوص شمول فرزندان جانبازان منافاتی با مفهوم ایثارگران ندارد.

  شنبه, Aug 18 2018 7:06:09am
 • سلام والله پدر ما هم در جبهه و جنگ زحمت کشیده فقط شهید نشده و جانباز اعصاب و روان است و هم شیمیایی و هم گلوله خورده . چرا تفاوت قائل میشوید بین فرزندان جانباز و شهید این چه عدالتی است همه تسهیلات برای فرزندان شهید است و بس در قبال چند امتیاز ناچیز برای فرزندان جانبازان که نسبتش یک به صد است . این خودش باعث تبعیض است بین فرزندان جانباز و شهید و ایجاد دو دستگی

  شنبه, Aug 18 2018 5:44:06am
 • فکر کنم طبق قانون عطف به ماسبق این حکم شامل کسانی که در حال ماموریت هستند نشود و جدید ماموریتی داده نمی شود

  پنج شنبه, Aug 16 2018 8:38:16pm
 • باسلام.
  الان ما وسط تحصیل چکارکنیم لااقل افرادی الان مشغول به تحصیل هستن رو استثنا کنن.

  پنج شنبه, Aug 16 2018 5:17:56am
 • بسمه تعالی
  با سلام لطفا در مورد رای جدید هیات عمومی دیوان مبنی بر عدم تحصیل فرزندان جانبازان و ابطال بند 9 آیین نامه سازماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانباز 25 درصد و بالاتر که شاهد ابطال آن هستیم و عدم دفاع و ارائه دفاعیه به دیوان از سوی مسئولین ذیربط و سکوت معنا دار که منجر به ابطال آیین نامه مذکور گردیده که این رای حقوق بحق فرزندان جانباز شاغل را تضعیع نموده خواهشمند است اعتراض خود را همراه با اطلاع رسانی برای پیگیری موضوع و اصلاح قوانین از طیق مجلس نمایید همانگونه در رای مذکور اشاره شده فرزندان جانبازان همانند فرزندان شاهد مشمول عنوان ایثارگر لحاظ نشده است که با اصلاح قانون و قرار گرفتن در شمول و حکم ایثارگر این رای عملا نقض می گردد با تشکر و امید پیگیری و اعتراض نسبت به رای صادر شده لطفا به انتهای صفحه 3 و ابتدای صفحه 4 دقت کنید هیچگونه دفاعی به نفع فرزندان جانبازان از سوی مسئولین نشده است لطفا با ارتباط گیری با نمایندگان ایثارگران در مجلس پیگیر این موضوع باشید تشکر

  چهارشنبه, Aug 15 2018 2:29:10pm

در موضوع مقررات ایثارگران بخوانید!

اصلاح اساسنامه صندوق اشتغال و کارآفرینی ایثارگران

مصادیق تنزل پست سازمانی ایثارگران برای بهره‌مندی از مابه‌التفاوت حقوق و مزایای مربوط

«خدمت 35 ساله» بند چ ماده 87 برنامه ششم مربوط به جانبازانی است که حداقل دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر باشند

ابطال نامه شماره 96256؍12؍1؍2213 مورخ 16؍10؍1396 معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح موضوع: ضوابط تعیین تکلیف جبهه کارکنان دولت (دادنامه شماره 519-518 مورخ 12/8/1398 هیئت تخصصی دیوان عدالت اداری)

نحوه اجرای رأی مربوط به احتساب سه چهارم خدمت وظیفه در جبهه به عنوان داوطلبانه

طرح الحاق یک تبصره ذیل ماده 18 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موضوع: تسری تسهیلات و مزایای قانونی جانبازان بالای 25 درصد به جانبازان زیر 25 درصد

ابلاغ دو رأی مربوط به تاریخ اِعمال یک مقطع بالاتر رزمندگان و پرداخت مابه‌التفاوت تنزل پست سازمانی ایثارگران

- مشاهده کل مطالب این موضوع -