قانون تفسیر جزء (6) بند (ث) ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه در خصوص یک مقطع تحصیلی بالاتر رزمندگان (مصوب مورخ 21/12/1397 مجلس شورای اسلامی)

شماره 10176 مورخ 4/2/1398

بنیاد شهید و امور ایثارگران

سازمان اداری و استخدامی کشور

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به پیوست «قانون تفسیر جزء (6) بند «ت» قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» که در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و یکم اسفندماه یکهزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 28/1/1398 به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره 5730/511 مورخ 3/2/1398 مجلس شورای اسلامی واصل گردیده، جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.

حسن روحانی- رییس‌جمهور

شماره 10176 مورخ 3/2/1398

حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر حسن روحانی

رییس محترم جمهوری اسلامی ایران

در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم (123) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون تفسیر جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که با عنوان طرح به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده بود، با تصویب در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ 21/12/1397 و تأیید شورای محترم نگهبان، به پیوست ابلاغ می‌گردد.

علی لاریجانی- رییس مجلس شورای اسلامی

قانون تفسیر جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

موضوع استفساریه:

آیا منظور از مزایای اجتماعی مذکور در جزء (6) بند «ث» ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مزایای مالی و استخدامی هم می‌باشد؟

پاسخ: بلی

تفسیر فوق در جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ بیست و یکم اسفندماه یکهزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در تاریخ 28/1/1398 به تأیید شورای نگهبان رسید.

علی لاریجانی- رییس مجلس شورای اسلامی

 

مطالب مرتبط:

در خصوص بهره مندی رزمندگان از امتیاز ارتقاء به یک مقطع تحصیلی بالاتر در اجرای حکم جزء (6) بند (ث) ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه (بخشنامه شماره 56925/34133 مورخ 3/5/1397 معاونت حقوقی رییس جمهور)

- طرح اصلاح جزء (6) بند (ث) ماده (88) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
 • حسن ابراهیمی پیر الوان

  ابزار مدیریت

  من رزمنده دفاع مقدس با 19 ماه جبهه داوطلب و26سال هست در ادارات دولتی با مدرک دیپلم وبا شغل مشاغل کارگری مشغول کارم وچرا تبدیل وضیعت نمیشم ویک مقطع تحصیلی نمیدن

  چهارشنبه, Aug 21 2019 4:59:28am
  پاسخ
 • با سلام
  این قانون از ابتدای تصویب قانون برنامه ششم توسعه یعنی1396/1/1 قابل اجرا می باشد.اصلا شکی هم وجود ندارد. استفساریه هم آن راتائید کرده است.منتهی آقایون تمکین نمی کنند.این حق مسلم زن وبچه این افرادکه ازجان وفرزندومال و...گذشتند می باشاشد.چرا درحق آنان ظلم می شود واقعا سئوالی است که هیچکس جواب نمی دهد؟؟؟؟

  پنج شنبه, Aug 1 2019 12:14:42pm
  پاسخ
 • باسلام واحترام اعمال یک مدرک بالاتر برای بازنشستگان چرااجرانمی شود

  دوشنبه, Jul 15 2019 9:01:47am
  پاسخ
 • تانومااینترنت‌‌پرسرعت.فیبرنوری

  ابزار مدیریت

  چرا رییس‌جمهورابلاغیه‌یک.مقطع.تحصیلی.بالاتر.برای.برای‌مخابرات‌ایران‌که‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌۵۱درصدآن‌غیردولتی‌است‌یااداره‌ابلاغ‌ننموده‌است؟

  دوشنبه, Jul 8 2019 3:11:57pm
  پاسخ
 • قانون فقط روی کاغذ نوشته می شود و از اجرای قانون تا به حال چیزی ندیدم و آنچه تا به حال در جریان زندگی و شغلی داشتیم تابع تصمیمات اشخاص ذی نفوذ بوده است

  سه شنبه, Jul 2 2019 5:07:18pm
  پاسخ
 • با سلام
  بالاخره برای بنده وخیلی از عزیزان مشخص نشد این بند قانون از چه تاریخی قابل اجراست.آیا از ابتدای تصویب قانون برنامه ششم توسعه ،در اینصورت شامل افرادی که در سال ۹۷ بازنشسته شده اند خواهد شد؟ اگرشامل نمیشه این تبعیضی آشکار وپایمال نمودن حق تعدادی از عزیزانی است که از سال ۹۶ به بعد بازنشسته شده اند.والبته خلاف قانون برنامه ششم توسعه..زیرا که مجلس فقط به استفساریه ای جواب داده واصل قانون که از زمان تصویب یعنی ابتدای ۹۶ باید اجرا شود..لطفا دوستانی که اطلاعات کافی در این زمینه دارند اظهار نظر کنند.متشکر

  جمعه, Jun 28 2019 7:39:56pm
  پاسخ
 • ئیس فراکسیون ایثارگران مجلس با تأکید بر اجرای قانون اعمال یک مقطع تحصیلی بالاتر برای ایثارگران، گفت: دولت مکلف به اعمال این قانون برای ایثارگران از سال ۹۶ است.

  حسن نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تأکید بر اجرای بند 6 ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه که مربوط به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران می‌‎شود، گفت: بر اساس این بند قانونی دولت مکلف است به ایثارگران دارای کمتر از 25 درصد جانبازی و رزمندگانی که بیش از 6 ماه خدمت داوطلبانه در مناطق عملیاتی داشته‌ باشند، حقوق و مزایای یک مقطع تحصیلی بالاتر را لحاظ کند. یعنی ایثارگر با مدرک لیسانس دارای شرایط مذکور در دریافت حقوق و مزایای باید فوق لیسانس محاسبه شود.

  نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت این قانون را در سال‌های گذشته اجرا کرد ولی به دلیل ابهامی که در اجرا برای دولت ایجاد شد، اجرای آن را متوقف کرد.

  در متن قانون نیز قید شده که کلیه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون باید حداکثر ظرف 6 ماه سال اول اجرای قانون برنامه تصویب و ابلاغ شود

  نوروزی اضافه کرد: در همین راستا معاونت اداری و استخدامی ریاست جمهوری، استفساریه‌ای از مجلس خواست و که مجلس مصوبه خود را تفسیر کردکه بر همین اساس خدمات به ایثارگران تعریف شد.

  وی تصریح کرد: حال سوال این است قانون باید از چه زمانی برای ایثارگران اعمال و حقوق و مزایای آن‌ها افزایش یابد؟ که پاسخ این است که قانون باید از سال 96 برای ایثارگران محاسبه و معوقات آنان در این دو سال پرداخت شود چرا که قانون برنامه ششم توسعه در سال 96 به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شده است و در متن قانون نیز قید شده که کلیه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون باید حداکثر ظرف 6 ماه سال اول اجرای قانون برنامه تصویب و ابلاغ شود.

  رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بنابراین زمان اجرای اجرای قانون سال 96 است نه سال 98؛ چرا که امسال مجلس فقط مصوبه پیشین خود را تفسیر کرده است.

  سه شنبه, Jun 25 2019 8:25:10am
  پاسخ
 • غیرتی ( دانشگاه کاشان )

  ابزار مدیریت

  با سلام و احترام، بنا به ابلاغیه های مرتبط ازجمله نامه سازمان برنامه و بودجه، قانون استفساریه مزایای مقطع بالاتر برای رزمندگان از لحاظ مالی و استخدامی، نه تنها از زمان اجرای برنامه ششم ( 1/ 1/ 96 ) قابل اجرا نیست، بلکه از زمان تصویب در مجلس در تاریخ 97/12/21 و نیز حتی از زمان ابلاغ رئیس جمهور بتاریخ 98/2/4 نیز اجرا نمی شود بلکه از زمان 15 روز پس از انتشار قانون مذکور در روزنامه رسمی یعنی از تاریخ 98/2/22 اجرا می شود.

  دوشنبه, Jun 24 2019 12:27:54pm
  پاسخ
 • با سلام و احترام متاسفانه با توجه به ارسال طرح از سوی رئیس جمهوری به سازمان امور استخدامی و امور ایثارگران و ابلاغ آن به وزارت نیرو و شرکت توانیر از آنجا که کارکنان شرکت یاد شده از گذشته از مزایای این طرح با توجه به عدم برقراری آن برای زیر مجموعه از تاریخ 1396/01/01 برخوردار گشته اند اما تاکنون تاریخ ابلاغی برای طرح به زیر مجموعه وزارت نیرو اعلام نگشته و عملا دستور ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران کلا ملغ گشته است و این واقعا جای تاسف دارد

  یکشنبه, May 26 2019 8:40:42pm
  پاسخ
 • جناب آقای غیرتی باسلام
  لطفا هر چیزی که به قول خودت شنیدی ننویس لذا در موضوع نوشته شده تفسیر قانون برنامه ششم توسعه ودر جواب سوال نوشته شده است بلی

  شنبه, May 11 2019 7:01:09am
  پاسخ
بارگذاری بیشتر...