آیین‌نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران (تصویب‌نامه شماره 136726/ت52740هـ مورخ 30/10/1396 هیئت وزیران)

 دانلود در فرمت پی‌دی‌اف

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

بنیاد شهید و امور ایثارگران- سازمان برنامه و بودجه کشور

هیأت وزیران در جلسه 20/10/1396 به پیشنهاد مشترک بنیاد شهید و امور ایثارگران و وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و ستاد کل نیروهای مسلح و به استناد تبصره ماده (20) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران -مصوب 1391-، آیین‌نامه اجرایی فصل سوم قانون مذکور را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین‌نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران

ماده 1- در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:

الف- قانون: قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران -مصوب 1391-

ب- بنیاد: بنیاد شهید و امور ایثارگران

پ- افراد مشمول:

1- والدین، همسر و فرزند شهید، مفقودالاثر و اسیر

2- جانبازان و افراد تحت تکفل آنان

3- آزادگان و افراد تحت تکفل آنان

ت- دستگاه‌های اجرایی:‌دستگاه‌های موضوع ماده (2) قانون

ث- هزینه‌های بهداشتی- درمانی پایه: صددرصد هزینه‌های بهداشتی- درمانی که در قالب بیمه پایه سلامت بر اساس سرانه مصوب دولت، تأمین و پرداخت می‌شود.

ج- هزینه‌های بهداشتی-درمانی مکمل و خاص: صد در صد هزینه‌های بهداشتی- درمانی که در قالب بیمه مکمل و درمان خاص (خدماتی که مشمول قوانین بیمه همگانی و تکمیلی نمی‌گردند) در چارچوب آیین‌نامه اجرایی ماده (12)‌ قانون، تأمین و پرداخت می‌شود.

ماده 2- تأمین صد در صد (100%) هزینه بهداشتی- درمانی افراد مشمول شاغل و بازنشسته دستگاه‌های اجرایی و افراد تحت تکفل آنان پس از پرداخت هزینه‌های متعلق به بیمه پایه در قالب مکمل بر عهده بنیاد است.

تبصره- ارایه خدمات بیمه بهداشتی- درمانی پایه، مکمل و خاص به افراد مشمول در چارچوب آیین‌نامه اجرای ماده (12) قانون مجاز خواهد بود.

ماده 3- بنیاد موظف است ضمن تهیه و تأمین امکانات بهداشتی، درمانی، تشخیصی، توانبخشی، آموزشی، پیشگیری، دارو و تجهیزات مورد نیاز برای گروه‌های ویژه جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان، نخاعی و اندام‌های مصنوعی داخلی و خارجی جانبازان، جهت ارایه امکانات مناسب‌تر، از ظرفیت‌های بخش‌های دولتی و غیردولتی از طریق عقد قرارداد خرید خدمت از مراکز یاد شده استفاده کند.

تبصره 1- وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلفند حسب درخواست بنیاد و با رعایت مقررات نسبت به صدور مجوزهای لازم برای توسعه یا تأمین مراکز تحت پوشش همکاری نمایند.

تبصره 2- بنیاد موظف است به منظور بهینه‌سازی مراکز درمانی و توان‌بخشی جانبازان شیمیایی، اعصاب و روان و نخاعی وابسته به خود و آسیب‌شناسی موانع عملکردی این مراکز، با همکاری سازمان‌های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور، ساز و کار ارتقای کارکرد آنها برای تحقق اهداف مندرج در ماده (14)‌ قانون را تهیه و اجرایی نماید. بنیاد می‌تواند با اولویت استفاده از ظرفیت بخش‌های دولتی و غیردولتی موجود، در صورت ضرورت با تأیید سازمان‌های اداری و استخدامی کشور و برنامه و بودجه کشور و تصویب هیئت وزیران نسبت به توسعه و تأسیس مراکز یاد شده اقدام نماید.

ماده 4- سازمان بهزیستی کشور موظف است با اولویت در ارایه خدمات به فرزندان معلول ایثارگران از محل اعتبارات مصوب سازمان یادشده، اقدام نماید.

ماده 5- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است نسبت به واکسیناسیون خاص رایگان افراد مشمول ماده (15) قانون در مراکز منتخب بهداشتی- درمانی با هماهنگی و معرفی بنیاد اقدام نماید.

ماده 6- بنیاد موظف است با اولویت استفاده از ظرفیت پزشکان متخصص مورد نیاز جانبازان برای درمان در داخل کشور، در صورت ضرورت نسبت به اعزام جانبازانی که امکان درمان آنها در داخل کشور وجود ندارد به کشورهای دارای امکانات و تخصص‌های لازم حسب تشخیص و نظر کمیسیون پزشکی و تأیید شورای عالی پزشکی بنیاد و با رعایت دستورالعمل‌های مربوط اقدام نماید.

تبصره- بنیاد موظف است پس از تأیید شورای عالی پزشکی بنیاد در طول دوره درمان جانباز و در صورت نیاز، نسبت به راهنمایی و تعیین همراه و نیز تأمین محل اسکان آنان اقدام نماید.

ماده 7- بیمارستان‌ها و تمامی مراکز پزشکی درمانی دولتی، عمومی غیردولتی و خصوصی موظفند ظرف شش ماه پس از درخواست بنیاد، نسخه‌ای از اسناد و مدارک پزشکی و سوابق درمانی موجود مربوط به مجروحیت رزمندگان و مصدومان دفاع مقدس در سطح کشور را به بنیاد ارایه نمایند.

تبصره- بنیاد موظف است با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به منظور حفظ اسناد و مدارک و سابقه مجروحیت و تمرکز اطلاعات و آمار مجروحان دوران دفاع مقدس نسبت به ایجاد بانک جامع اطلاعات پزشکی و پیراپزشکی و تشکیل پرونده سلامت ایثارگران اقدام نماید. دستگاه‌های اجرایی موظفند اسناد و اطلاعات پزشکی مربوط را به بنیاد ارایه نمایند.

ماده 8- بنیاد موظف است به منظور ارایه خدمات مشاوره‌ای و مددکاری، پیشگیری و درمان جهت ارتقای سطح سلامت و تأمین بهداشت روانی ایثارگران و خانواده آنها، با رعایت مقررات مربوط و اخذ مجوزهای لازم، نسبت به ایجاد مراکز مشاوره و مددکاری ایثارگران اقدام نماید.

دستورالعمل نحوه فعالیت مراکز موضوع این ماده ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این آیین‌نامه توسط بنیاد با همکاری و هماهنگی وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعاون کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان و سازمان بهزیستی کشور تهیه و ابلاغ می‌شود.

ماده 9- مفاد این آیین‌نامه در خصوص افراد مشمول شاغل و بازنشسته نیروهای مسلح از طریق سازمان ذی‌ربط اجرا می‌شود.

ماه 10- سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است اعتبار لازم برای اجرای این آیین‌نامه را در لوایح بودجه سنواتی پیش‌بینی و بر اساس قوانین مربوط تأمین و به بنیاد و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط بر اساس تکالیف مقرر در این آیین‌نامه و سایر مقررات مربوط پرداخت نماید.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهور

 

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (12)

بار گذاری نظرات قدیمی تر
 • با سلام ودرود برجنابعالی
  شاغل سازمان شیلات دفترمرکزی هستم. علیرغم ابلاغ قانون جامع ایثارگری و نیزصدورواجرای احکام درشیلات استانهای کشور ونیز اعمال بخشودگی مالیاتی حقوق از مهرماه 97 ،سازمان شیلات درتاریخ اذرماه با پیگیریهای متعدد ایثارگرانفاحکام مربوطه را صادر اما درتوضیحات حکم ، مشروط به تامین اعتبارازسازمان برنامه وبودجه ونیز سازمان اموراستخدامی وسایرنهاد ها نموده که عملا هیچگونه اقدامی درپرداخت افزایشات واجرای احکام نکرده ومدعی می باشد که دولت اشتباه کرده واین طرح غلط می باشد درحالیکه دربودجه هزینه ای نسبت به سال قبل بیش از 6 میلیارد تومان افزایش بودجه ای داشته و کل هزینه سالانه 45 نفر ایثارگر سازمان دردوازده ماه به 80 میلیون تومان هم نمی رسد. لطفا راهنمائی درخصوص احقاق حقوق این عزیزان بنمایید.
  لازم به ذکراست تمام دستگاههای زیرمجموعه وزارت جهاد سازندگی این قانون اعمال شده و شیلات امتناع می نماید.با تشکر فراوان

 • دلخوش
  با سلام در آیین نامه فوق لطفا بفرمایید چرا علیرغم نام بردن قانون برنانه ششم از رزمندگان برای شمولیت بهره مندی از قانون جامع خدمات ایثارگران مشخصا رزمندکان را در آیین نامه فوق حذف نموداند؟
  وبا توجه به اینکه در قانون خدمات ایثارگران هم رزمندگان را احصا ونام برده اما در عمل به رزمندگان هیچ خدماتی ارایه نمیشود؟ قانون در دست اقای جهانگیری مثل توپ فوتبال است به هر طرف که دلشان بخواهد پرتاپ میکند قانونی برنامه ششم توسعه را که خودشان نوشته اندراهم قبول ندارند چون فرمانده اقتصاد مقاومتی است

 • اینجانب ۵۶ روز نامه حضور در جبهه به صورت داوطلبانه داشتم. این چه عدالتی است که هیچ امتیازی به ما از نظر حقوقی تعلق نگیرد. و اکنون نیز بازنشسته می باشم

 • با سلام در آیین نامه فوق لطفا بفرمایید چرا علیرغم نام بردن قانون برنانه ششم از رزمندگان برای شمولیت بهره مندی از قانون جامع خدمات ایثارگران مشخصا رزمندکان را در آیین نامه فوق حذف نموداند؟
  وبا توجه به اینکه در قانون خدمات ایثارگران هم رزمندگان را احصا ونام برده اما در عمل به رزمندگان هیچ خدماتی ارایه نمیشود؟

 • سلام افرادی که سابقه جبهه دارند به عنوان ایثارگر شناخته میشوند ولی در این آیین نامه ها هیچ نامی از این افراد برده نشده در این خصوص لطفا اطلاع رسانی کنید

 • با سلام و احترام ؛ متاسفانه این دو گانه گی وجود دارد اینجانب 6 ماه جبهه در ارتش جمهموری اسلامی دارم یعنی شش ماه احتیاط و پنج ماه بسیجی ؛ بسیج می گویید حضور در جبهه شما در ارتش به ماه ربطی ندارد و قبول ندارن


  واقعا شرم اور است یک. فرد با یک حدف با یک لباس در یک جبهه خدمت کند. و امروز سپاه مدارک حضور در جبهه از سوی ارتش قبول نکند از جمله اینکه دولت مردان ماه بعد از 35 سال یاد شان امده. رزمندگانی بودن در جبهه

  از همه مهم تر در خصوص پرداخت حق بیمه از بنده در ماه دریافت می کنن 260 هزار تومان می باشد


  ولی بیمه رانندگان 70 در صد بخشیدگی دارد ایا رانندگی بهتر و سخت تر از حضور در جبهه و شرکت در عملیات ها می باشد


  چرا با نام بسیج و با هزینه شخصی اشخاص حق بیمه پرداخت می کنن

 • حکومت با ایثارگران نیروهای مسلح بد کرد نیازکه داشتند سلام وصلوات بود خرکه از پل گذشت وعدهایش رافراموش کردبیش از 75ماه سابقه جبهه و 50درصدجانبازی بنیاد واز کار افتاده کلی کمیسون نیروهای مسلح هستم مگر حقوق ایثارگری جدای از دیگر حقوق و...نیست؟!
  که نه حقوق بنیاد و...
  اما درمان که فقط ازبیمارستانهای دولتی استفاده کنیم ودیگر فرقهایی که با جانبازانی که زیر پوشش بنیاد هستند که انشا...الله دوباره محتاج شوید وکسی یاریتان نکند تا بفهمید چه کرده ایدوهمیشه به فرزندان وبستگان میگویم به طناب اینها اطمینان نکنید.

 • با سلام این ضد انسانی ترین و نژاد پرستانه ترین طرح تاریخ بشر میباشد زیرا جانبازان نیروهای مسلح را از خدمات درمانی مراکز معتبر بخش خصوصی حذف و در مقابل بقیه جانبازان از بهترین امکانات تمام بیمارستان ها اعم از خصوصی و غیره برخوردار میشوند.قبل از اجرای این قانون ما که جانباز نیروهای مسلح هستیم از طرف بنیاد شهید تحت بیمه ایران قرار داشته و از خدمات تمام مراکز درمانی استفاده می کردیم اما بنیاد با پیگیری و همراهی نمایندگان مجلس ما را کشتند و نابود کردند و امروز فقط میتوانیم برای درمان از بیمارستان های دولتی و نظامی برای درمان استفاده کنیم.قانونی ضد بشری که هیچ بشر با وجدانی با آن موافقت نمی کند.09122211941

 • اقای رضایی سلام و خسته نباشید ایا در قانون برنامه ششم واسه فرزندان شهدا بیمه تکمیلی شامل همسر و فرزند میشود یا نه در حال حاضر واسه دونفر 100هزار تومن کسر میشه

 • سلام و خسته نباشید خوشحال هستیم که همچنان به اطلاع رسانی و لطف شما نسبت به مردم ادامه میدهید بدون هیچ چشم داشتی
  اقای رضای خواهشا در مورد بازنشتگی 8 سال ارفاقی اطلاع رسانی کنید ادارات از نبود ردیف بوجه امتناع میکنند ایا در مجلس هنگام تصویب این قانون ردیف بوجه مشخص شد
  سپاس فراوان