آیین نامه اجرایی نحوه محاسبه حق بیمه کسر شده کارکنان دولتی از فوق‌العاده اضافه کار موضوع قسمت دوم ماده (59) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران (مصوبه شماره 122290/ت51128هـ مورخ 5/10/1395 هیأت وزیران)

 متن کامل آیین نامه اجرایی در فرمت پی دی اف (pdf)

دستورالعمل اجرایی شماره 70 مستمری‌ها سازمان تأمین اجتماعی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی- سازمان اداری و استخدامی کشور

هیئت وزیران در جلسه 1/10/1395 به پیشنهاد مشترک سازمان اداری و استخدامی کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین نامه اجرایی قسمت دوم ماده (59) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران را به شرح زیر تصویب کرد:

آیین نامه اجرایی قسمت دوم ماده (59) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

ماده 1- حقوق بازنشستگی کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول قانون تأمین اجتماعی که قبل از 17/4/1393 از اضافه کار آنان کسور بازنشستگی کسر و به حساب صندوق تأمین اجتماعی واریز شده است، به شرح و فرمول زیر محاسبه و پرداخت می شود:

الف- سازمان تأمین اجتماعی موظف است در مورد هر یک از کارکنان یاد شده با همکاری دستگاه های اجرایی ذیربط و با استفاده از مستندات مربوط، نسبت مجموع اضافه کار ماهانه پرداختی که از آن حق بیمه کسر شده است به مجموع اقلام حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه در طول دو سال آخر خدمت (بدون اختساب مبالغ اضافه کار) حداکثر منتهی به 17/4/1393 را محاسبه نماید.

ب- نسبت (درصد) موضوع جزء (الف) در مبلغ میانگین حقوق و مزایای مستمر و فوق العاده ویژه موضوع بند (10) ماده (68) قانون مدیریت خدمات کشوری مشمول کسر حق بیمه (بدون احتساب اضافه کار) فرد ظرف دو سال آخر منتهی به بازنشستگی ضرب می شود.

پ- مبلغ حاصل از اعمال جزء (ب) در یک سی ام مجموع سنوات پرداخت حق بیمه از اضافه کار منتهی به تاریخ 17/4/1393 ضرب می شود.

ت- مبلغ به دست آمده از اعمال جزء (پ) به مبلغ مستمری بازنشستگی موضوع ماده (77) قانون تأمین اجتماعی که در آن متوسط مزد یا حقوق بیمه شده بدون لحاظ اضافه کار محاسبه شده است، اضافه می شود.

فرمول محاسبه مستمری نهایی:

A: مجموع اضافه کار ماهانه که از آن حق بیمه کسر شده است در طول دو سال خدمت منتهی به 17/4/1393.

B: مجموع اقلام حقوق و مزایای مستمر مشمول کسر حق بیمه در دو سال خدمت منتهی به 17/4/1393.

C: مبلغ حقوق و مزایای مستمر مشمول کسر حق بیمه (بدون احتساب اضافه کار) در دو سال آخر.

N: مجموع سنوات پرداخت حق بیمه همراه با اضافه کار منتهی به 17/4/1393.

Y: نسبت A به B.

ماده 2- پاداش پایان خدمت کارکنان یاد شده نیز به شرح زیر محاسبه می شود:

مبلغ محاسبه شده موضوع جزء (پ) ماده (1) این آیین نامه به مبلغ آخرین حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه (بدون محاسبه اضافه کار) اضافه شده و مجموع این دو مبلغ در سنوات خدمت کارمند (حداکثر 30 سال) ضرب می شود.

اسحاق جهانگیری- معاون اول رییس‌جمهور

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (34)

بار گذاری نظرات قدیمی تر
 • با سلام. حرف شما درسته. ولی هنگامی که گفته شده حقوق بازنشستگی را حساب می کنیم، متضمن همین معدل دو سال آخر هست.

 • حقوق بازنشستگی معدل ۲سال آراسته پاداش آخرین حقوق ×۳۰ مثال بالااشتباه است

 • با سلام. همه مشمولین تأمین اجتماعی که نیستند. شاغلین در دستگاه‌های اجرایی مشمول این مصوبه هستند.
  ضمناً هیچ حق بیمه‌ای نیز از کارمندان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری کسر نمی‌گردد.

 • با سلام. بله حق با شماست. سازمان تأمین اجتماعی باید ترتیبی برای استرداد حق بیمه‌هایی که اضافه دریافت کرده و عودت آن به کارمندان پیش‌بینی کند.

 • این مصوبه باز هم به ضرر کارمند می باشد،سهم 21%کارفرما یعنی دولت به سازمان تامین اجتمایی پرداخت نمی شود،سازمان تامین اجتمایی هم فقط اضافه کاری که بیمه کسر شده را می پردازد،ان هم منتهی بتاریخ93/4/17.در صورتیکه اسفند93و 9ماه از سال 94 غیر از ماه های مرداد ،شهریور،ابان،و 5ماه از از اول سال 95کسر نکرده اند،واکنون هم از ماه شهریور سال جاری از اضافه کاری بیمه کسر میکنند!یعنی کلا از 30سال خدمت 15ماه کسر نکرده اند،جالب است در سازمان ما تمام ادارات غیر از اداره ما،9ماه کسر نکرده اند ،و حتی در یک اداره سازمان ما شخصی کل بیمه اضافه کاری را یعنی هم سهم کارمند و سهم کارفرما خودش واریز کرده است!یک قانون و چندین روش اجرا !یعنی می شود،می بینید که شده است.

 • بیچاره مشمولین تامین اجتماعی

 • جناب اقای رسول رضایی ؛ اگر هم دستگاه اجرایی تخلفی کرده است ولی عملا کارمندی که تا الان از اضافه کارش بیمه کثر شده ، مجازات میشود

 • با سلام. از آنجایی که بعد تاریخ ذکر شده مربوط به مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در خصوص عدم وجاهت کسر حق بیمه از اضافه کار است بنابراین مقررات از آن حمایتی نمیکنند و در واقع کسر حق بیمه بعد از این تاریخ تخلف دستگاه اجرایی دولتی بوده است

 • تکلیف کسانیکه که بیمه اضافه کار انها از تارخ 93/4/17به بعد پرداخت شده شرایط باز نشستگی چگونه است

 • مثال مربوط به پرداخت پاداش پایان خدمت کارکنان برابرایین نانه اجرایی ماده 59 قانون برنامه پنجم اشتباه می باشد . برابر ماده 2 این ایین نامه امده که پاداش مزبور برابراخرین حقوق ومزایای در یافتی برابرحکم کارگزنی که از ان حق بیمه کسر میشود بعلاوه مبلغ محاسبه شده درجزء پ ماده 1یک این ایین نامه در مجموع سنوات خدمت کار مند ملاک عمل خواهد بود در صورتیکه در مثال فوق از میانگین دوسال اخردریافتی کارمندمرد استفاده قرارگرفته است .

در موضوع حق بیمه و بازنشستگی بخوانید!

احتساب فوق‌العاده جذب در حقوق و پاداش بازنشستگی در سازمان انتقال خون

حق بیمه کسر شده از اضافه کار کارمندان در بازنشستگی حساب می‌شود

در خصوص تقاضای ابطال بند (6) ضوابط ساماندهی و ایجاد وحدت رویه در مسائل اداری کارکنان قراردادی موضوع: عدم کسر حق بیمه بازنشستگی از اضافه کار پرداختی به کارکنان قرارداد کار معین (دادنامه شماره 571 مورخ 6/9/1398 هیئت تخصصی استخدامی دیوان عدالت اداری)

کسور حق جذب در حقوق بازنشستگی کارکنان شرکت‌های واگذار شده دولتی لحاظ می‌شود (رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

ضرورت اقدام به بازنشسته نمودن کارکنانی که حداقل سابقه مقرر در قوانین برای بازنشستگی را دارا هستند

لایحه نظام جامع بازنشستگی

تأکید بر اطلاع‌رسانی موارد امکان عقد قرارداد خویش‌فرمایی در اجرای بند «الف» ماده (6) قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور (بخشنامه شماره 7140/ص/355 مورخ 17/6/1398 سازمان بازنشستگی کشوری)

- مشاهده کل مطالب این موضوع -