قانون استفساریه بند (ج) ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم توسعه موضوع: تسری مزایای مناطق عملیاتی و امنیتی به بازنشستگان (در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی)

خبر مورخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۹

حقوق افراد حاضر در مناطق جنگی در زمان دفاع مقدس افزایش می یابد

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، از پاسخ آری اعضای این کمیسیون به طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم توسعه که به افزایش حقوق افرادی که در دوران دفاع مقدس در مناطق جنگی حضور داشته‌اند، اشاره داشت، خبر داد.

علی بابایی کارنامی در گفت‌ و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در بیان دستورکار نشست امروز (سه‌شنبه ۲۵شهریورماه) کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، گفت: در این نشست طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم ساری و میاندرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در این استفساریه آمده که آیا افرادی که در دوران ۸ سال دفاع مقدس در منطقه جنگی بوده‌اند بنا بر تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح مشمول افزایش حقوق قرار می‌گیرند که بعد از بررسی‌های صورت گرفته، جواب نمایندگان به این استفساریه آری بود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، تصریح کرد: در گذشته برای تحقق این امر بین سازمان اداری و استخدامی کشور و طراحان این طرح اختلاف نظر وجود داشت.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مهمانان حاضر در این نشست، یادآور شد: در این نشست نمایندگانی از سازمان‌های اداری و استخدامی کشور، برنامه و بودجه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

خبر مورخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

اظهارنظر کارشناسی درباره: «طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی (اعاده شده از شورای نگهبان (۱))

تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۵/۱۴

مقدمه

طرح استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۶/۱۱/۱۳۹۸ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شورای نگهبان در نامه مورخ۹/۱۱/۱۳۹۸  خود، این مصوبه را به جهت قانونگذاری جدید بودن، تفسیر ندانسته و آن را با اصل هفتادوسوم قانون اساسی و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۷۶ خود مغایر و به مجلس اعاده نموده است. در ادامه به بررسی ایراد شورای نگهبان در این خصوص خواهیم پرداخت. بررسی ایراد شورای نگهبان شورای نگهبان در اظهارنظر خویش، به‌موجب نامه شماره ۱۷۶۷۹/۱۰۲/۹۹ مورخ ۱۳/۳/۱۳۹۹ ،دلیل مغایرت استفساریه با اصل هفتادوسوم قانون اساسی را عدم تفسیر و قانونگذاری جدید دانسته است. به نظر می رسد ایراد شورای نگهبان به مصوبه مورخ ۶/۱۱/۱۳۹۸ مجلس از آن جهت است که در متن مصوبه عبارت «شاغلان در مناطق عملیاتی دفاع مقدس» به بازنشستگان زمان دفاع مقدس و پس از آن تسری داده شده است، درحالیکه دلالت لفظی و اصطلاحی واژه «شاغلان» شامل بازنشستگان نمی‌گردد و اساساً دو مفهوم «شاغل بودن» و «بازنشستگی» ناظر به دو وضعیت متفاوت شغلی است. بنابراین شورای نگهبان تسری دادن مشمولین دارای وصف «شاغل بودن» ذیل ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه را قانونگذاری جدید محسوب و با اصل هفتادوسوم و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۷۶ شورای نگهبان مغایر دانسته است.

نتیجه‌گیری

با عنایت به مراتب پیش‌گفته، وضعیت شاغل بودن با وضعیت بازنشستگی دو حالت شغلی متفاوت است و توسعه دادن مشمولین دارای وصف شاغل بودن، قانونگذاری جدید محسوب می‌گردد. بنابراین استفساریه مذکور توسعه و اصلاح قانون بوده و مغایر اصل هفتادوسوم و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۷۶ شورای نگهبان است؛ و از طرفی عدم اصرار بر مشمول نمودن «بازنشستگان زمان دفاع مقدس در مناطق عملیاتی یا پس از آن»، به معنای منتفی شدن موضوع این مصوبه خواهد بود.

خبر مورخ 12 بهمن 1398

عدم تأیید برخورداری بازنشستگان از مزایای مناطق عملیاتی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری امروز (شنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۸) نظرات شورای نگهبان در خصوص مصوبات مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد

طرح دوفوریتی استفساریه بند «ج» ماده (۱۱۲) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

مصوب جلسه مورخ ششم بهمن ماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به‌شرح زیر اعلام نظر می‌گردد:

- از آنجا که طرح مذکور تفسیر نیست و قانون‌گذاری جدید محسوب می‌شود، مغایر اصل ۷۳ قانون اساسی و نظر تفسیری شماره ۵۸۳/۲۱/۷۶ مورخ ۱۰/۳/۱۳۷۶ شورای نگهبان از این اصل شناخته شد.

خبر مورخ 6 بهمن 1398

برخوردار شدن بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی زمان دفاع مقدس از مزایا

نمایندگان مجلس با استفساریه بند (ج) ماده (۱۱۲) قانون برنامه ۵ ساله ششم که در مورد ارائه مزایا به بازنشستگان شاغل در مناطق عملیاتی زمان دفاع مقدس و پس از آن است، موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت،نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 6 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح استفساریه بند (ج) ماده (112) قانون برنامه 5 ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران که به دو سوم رأی نیاز داشت با 150 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

خبر مورخ 24 دی 1398

بررسی درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه

موافقان درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه معتقدند که مشکلات بازنشستگان ایثارگر نادیده گرفته شده، بنابراین باید با قید فوریت در مجلس مورد بررسی قرار گیرد و مخالفان نیز معتقدند این استفساریه تفسیر نبوده و قانونگذاری جدید محسوب شده و با مخالفت شورای نگهبان روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در جریان بررسی درخواست دوفوریت استفساریه بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم توسعه در نشست علنی امروز (سه شنبه 24دی ماه) مجلس شورای اسلامی مهرداد بائوج لاهوتی و احمد امیرآبادی فراهانی به عنوان نمایندگان مخالف و احمد سالک کاشانی و حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان نمایندگان موافق این استفساریه به ارائه نظر پرداختند.

مهرداد لاهوتی به عنوان نماینده مخالف استفساریه فوق با بیان اینکه باید راه اساسی جهت رفع مشکل بازنشستگان ایثارگر پیدا شود، گفت: این استفساریه با ایراد شورای نگهبان روبرو خواهد شد، ضمن اینکه ما در بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم سازمان اداری استخدامی کشور را مکلف به صدور احکام پرداخت مزایای شاغلان مناطق دفاع مقدس کردیم، اما در این زمینه به بازنشستگان توجه نشد که این ایرادی که بر عملکرد نمایندگان مجلس وارد است، بنابراین باید در متن در کنار شاغلان کلمه بازنشستگان را نیز اضافه کنیم.

احمد سالک کاشانی به عنوان نماینده موافق این استفساریه با اشاره به اینکه نظر آقای لاهوتی به عنوان مخالف این استفساریه به نوعی موافقت با آن است، تصریح کرد: اگر لازم باشد که اشتباهی که در زمان تصویب بند (ج) ماده 112 قانون برنامه ششم ایجاد شده، رفع شود، زمانش همین الان است ضمن اینکه باید به این نکته توجه شود که بازنشستگان ایثارگر سرمایه های اصلی انقلاب هستند که برای کشور پیروزی به ارمغان آوردند، بنابراین باید از حقوقشان دفاع کنیم.

احمد امیرآبادی فراهانی نیز به عنوان مخالف با این استفساریه یادآور شد: یکی از مشکلات موجود در این استفساریه ابهام در دلیل درخواست دوفوریت برای آن است که طراحان آن را مشخص نکرده و تنها به ماهیت این موضوع پرداخته اند، بنابراین می توان به صورت عادی این استفساریه را مورد بررسی قرار داد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این استفساریه تفسیر نبوده و در واقع قانونگذاری جدید است، ضمن اینکه در این متن شاغلان آمده و به بازنشستگان اشاره نشده است و تصویب آن اصلاح برنامه بوده و حداقل به دو سوم رأی نیاز دارد، از سوی دیگر اعمال تغییر در آن مشمول اصل 75 قانون قرار می گیرد، بنابراین اقدام بی نتیجه ای است.

در ادامه حشمت الله فلاحت پیشه به عنوان موافق استفساریه با اشاره به اینکه در قانون مدیریت خدمات کشوری برای تامین حقوق ایثارگرا به ازای هر سال خدمت در دوران دفاع مقدس 125 امتیاز در نظر گرفته شده است، تاکید کرد که اگر براساس این قانون در جهت حقوق بازنشستگان ایثارگر اقدام می شد، ابهامی وجود نداشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه بی توجهی به این مهم ظلم به جامعه ایثارگران است، خاطرنشان کرد: هم اکنون صدور احکام بازنشستگی به گونه ای است که فردی که در 8سال دفاع مقدس از میهن دفاع کرده، ایثارگر محسوب نشده ، اما فردی که بعد از اتمام جنگ متولد شده است، از حقوق ایثارگری بهره مند می شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تاکید کرد: این استفساریه نیاز به دو سوم رأی ندارد و تصویب آن باعث می شود حقوق افرادی که از کشور دفاع کرده اند، تامین شود.

خبر مورخ 1 مرداد‌ماه 1398

گزارش کمیسیون اجتماعی به مجلس شورای اسلامی

شماره 34959/50/د مورخ 30/4/1398

طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه به شماره چاپ 1395 که به این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود، با حضور طراحان، کارشناسان دیوان محاسبات کشور، سازمان اداری و استخدامی کشور، مرکز پژوهش‌های مجلس و سایر کارشناسان و مسؤولان اجرایی ذی‌ربط مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهائی مورخ 2/4/1398 کمیسیون با اصلاحاتی در عنوان و متن به شرح زیر به تصویب رسید.

اینک گزارش آن در اجرای ماده (143) قانون آیین‌نامه داخلی به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌شود.

ضمناً گزارش کمیسیون‌های فرعی امنیت ملی و سیاست خارجی و برنامه و بودجه و محاسبات تا این تاریخ واصل نشده است.

رییس کمیسیون اجتماعی- عبدالرضا عزیزی

طرح استفساریه بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران

موضوع استفساریه:

آیا شاغلانی که در زمان دفاع مقدس در دستگاه‌های اجرایی مناطق عملیاتی و امنیتی موضوع مصوبه 1376 ستاد کل نیروهای مسلح خدمت کرده و در آن زمان یا پس از آن بازنشسته شده‌اند نیز مشمول مزایای مندرج در بند «ج» ماده (112) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 14/12/1395 در خصوص مزایای شاغلان مناطق عملیاتی دفاع مقدس می‌شوند؟

پاسخ: بله

خبر مورخ 22 اردیبهشت 1398

طرح استفساریه بند (ج) ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 22 اردیبهشت ماه 1398 اعلام وصول شد.