عدم ابطال نامه 10780/93/224 مورخ 10/8/1393 معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور مبنی بر عدم امکان انتقال کارکنان پیمانی دارای تعهد خدمتی در اجرای مصوبات کارگروه انتقال از تهران (دادنامه شماره 242 مورخ 29/10/1395 هیأت تخصصی اداری و استخدامی دیوان عدالت اداری)

تاریخ تنظیم گزارش: 16 بهمن 1395

هیأت تخصصی اداری و استخدامی

شماره پــرونده: هـ ع/94/763

دادنامه : 242

تاریخ : 29/10/95

شاکی : آقای ارسلان درجی 

طرف شکایت: معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور 

مـوضـوع شکایت و خواسته: لغو مصوبات کارگروه انتقال و نامه شماره 10780/93/224 مورخ10/8/1393 مرکز آمار، برنامه ریزی و تأمین نیروی انسانی 

متن مقرره مورد شکایت 

مدیرکل محترم توسعه منابع انسانی وزارت کشور 

موضوع: اعلام پاسخ 

با سلام و احترام، بازگشت به نامه شماره 83063 مورخ 7/7/1393 در خصوص نیروهای قرارداد کار معین (مشخص) که بر اساس مصوبات کارگروه انتقال و با سپردن تعهد خدمت، منتقل شده اند به استحضار می رساند: انتقال از منطقه محروم به منطقه برخوردار میسر نمی باشد و جابجایی بین دستگاهی در منطقه محروم پس از موافقت دستگاه مبدأ و مقصد، امکان پذیر می باشد. در صورت جابجایی افراد مذکور به مناطق برخوردار احکام پیمانی آنان لغو گردیده و در صورت نیاز، با رعایت تبصره ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری می توانند به صورت قراردادی به محل کار قبلی خود بازگشت نمایند.

توضیح اینکه: استانداری مرکزی از وزارت کشور سوال می کند که شخص به پیمانی تبدیل وضعیت استخدامی شده و متعهد گردیده در مدت 10 سال در فرمانداری آشتیان کار کند لیکن گواهی پزشکی ارائه شده از سوی کارمند مورد نظر حکایت از این دارد که وی مبتلا به بیماری است و امکان رفت و آمد به شهرستان محل کار را ندارد. استانداری سوال کرده که آیا امکان انتقال وی به مرکز استان هست یا خیر؟ - وزارت کشور نیز همین سوال را از معاونت توسعه مدیرت و سرمایه انسانی رییس جمهور مطرح کرده و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رییس جمهور به شرح نامه مورد شکایت اظهارنظر کرده است.

دلایل شاکی برای ابطال مقرره مورد شکایت (حسب مورد با تصریح به مغایرت با قانون یا شرع یا خروج از حدود اختیارات) 

نامه مورد شکایت با ماده 41 قانون مدیریت خدمات کشوری و بند الف ماده 65 قانون برنامه پنجم توسعه مغایر است.

رأی هیات تخصصی اداری و استخدامی

نظر به اینکه طبق ماده 45 قانون مدیریت خدمات کشوری مستخدم پیمانی برای تصدی پست‌های سازمانی و برای مدت معین استخدام می شوند به موجب تبصره 4 این ماده، تعیین محل خدمت و شغل مورد تصدی کارمندان پیمانی در پیمان نامه مشخص می شود، بنابراین مستخدم پیمانی، استخدام پیمانی می شود تا وظیفه مشخصی را در محل معینی و در بازه زمانی مشخص انجام دهد. با این وصفT انتقال این قبیل مستخدمان به صرف موافقت دستگاه مبدأ و مقصد محقق نمی شود و در فرضی که این انتقال انجام شود به منزله این است که موضوع قرارداد پیمانی به شرحی که بیان شد موضوعاً منتفی است. با توجه به مراتب، نامه مورد شکایت با مقررات مربوط به استخدام پیمانی در قانون مدیریت خدمات کشوری مخالفتی ندارد و با مواد 41 قانون مذکور و بند الف ماده 65 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه مغایرت ندارد و قابل ابطال تشخیص نشد و رأی به رد شکایت صادر می شود. این رأی به استناد ماده 84 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ظرف مدت 20 روز از تاریخ صدور از سوی رئیس دیوان عدالت اداری و یا 10 نفر از قضات دیوان عدالت اداری قابل اعتراض است.

سید کاظم موسوی- رئیس هیأت تخصصی اداری و استخدامی دیوان عدالت اداری

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (4)

  • باسلام، بنده کارمند پیمانی یکی از شرکت های تابعه وزارت نیرو می باشم که دارای تعهد خدمتی ده ساله هستم که در این تعهد ذکر شده امکان انتقال وجود ندارد مگر با صلاحدید و موافقت شرکت. اینجانب خواستار انتقال به یکی از شرکت های دیگر وزارت نیرو می باشم، با توجه به اینکه درخواست بنده هم درون وزارتی و هم درون استانی است طبق قانون امکان گرفتن انتقالی در صورت توافق شرکت مبدا و مقصد وجود دارد؟
    پیشاپیش از حسن توجه شما متشکرم

  • با سلام.احتراما بنده از سال ۸۵ تا سال۹۱ بصورت قراردادی کار معین در شهرداری بودم و سال ۹۱ پس از قبولی در آزمون استخدامی به پیمانی تبدیل شدم لیکن اخیرا پس طرح در شورای اداری استانداری سنوات دوران قراردادی نیز احتساب شد.اکنون قصد انتقال به یک شهرداری دیگر در شهر دیگری را دارم آیا رای صادره دیوان عدالت اداری شامل حال من نیز میشود لطفا راهنمایی فرمایید

  • با سلام . بنده نیروی قراردادمعین خدماتی مهر ۹۳ از آموزش و پرورش شهرستان بروجرد به شهرستان ازنا انتقال داده شدم اما پیمانی نشدم . چگونه میتوانم خواهان این تبدیل وضعیت شوم؟
    آیا شکایت به دیوان عدالت اداری نتیجه میدهد؟
    قبلأ از پاسخ شما کمال تشکر و امتنان دارم.

  • با سلام سایت شما از طریق اینترنت ملی قابل دسترسی نمی باشد لطفا در صورت امکان برقرار شود تشکر

در موضوع انتقال و مأموریت کارکنان بخوانید!

اصلاح آیین‌نامه نظارت بر مسافرت‌های خارجی دستگاه‌های اجرایی (در حال تصویب در هیئت وزیران)

اصلاح آیین‌نامه اجرایی تبصره (2) ماده‌(21) و ماده (121) قانون مدیریت خدمات کشوری موضوع: ممنوعیت انتقال کارکنان نهاد‌ها و مؤسسات عمومی غیردولتی به دستگاه‌های اجرایی دولتی (در حال تصویب در هیئت وزیران)

دستورالعمل نحوه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان انتقالی در سال 1398 و پیش بینی اعتبار مربوطه در لایحه بودجه 1399 (بخشنامه شماره 186825 مورخ 15/04/1397 سازمان برنامه و بودجه کشور)

لغو آیین‌نامه‌های تسهیلات به کارکنان انتقالی از تهران و کلانشهر‌ها

عدم الزام به تبدیل وضعیت کارکنان انتقالی از کلانشهرها از قراردادی به پیمانی

عدم ابطال بخشنامه شماره 1498665 مورخ 15/8/1396 سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص اعلام عدم امکان انتقال و مأموریت کارمندان در دوره رسمی آزمایشی (دادنامه شماره 9709970906010152 مورخ 26/6/1397 هیئت تخصصی اداری و استخدامی دیوان عدالت اداری)

آیین‌­نامه اجرایی قانون امکان‌سنجی انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور و ساماندهی تمرکززدایی از تهران

- مشاهده کل مطالب این موضوع -