1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.53 امتیاز(78 رای)

طرح تعطیلی تمام مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها در روز پنجشنبه (در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی)

خبر مورخ 3 شهریور 1398

تعطیلی پنج شنبه‌ها در انتظار ارائه لایحه اصلاح قانون خدمات کشوری در 3 ماه آینده

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به مراعا ماندن تعطیلی مراکز آموزشی و اداری در روزهای پنج‌شنبه غیر از تهران از سوی این کمیسیون گفت: به دلیل داشتن بار مالی برای دولت باید ظرف 3 ماه آینده لایحه اصلاح قانون خدمات کشوری از سوی قوه مجریه به قوه مقننه ارائه شود تا تکلیف روشن شود.

رسول خضری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌های مراکز اداری و آموزشی گفت: این طرح خیلی پخته نبود و با آنکه یکی از همکاران این موضوع را تدوین کرده بود اما باید موضوع قانع‌ کننده باشد.

وی افزود:‌ چون تعطیلی مراکز اداری و آموزشی روز پنج‌شنبه به جز استان تهران در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است به همین دلیل باید بدانیم که این تصمیم‌گیری مربوط به دوایر دولتی است و اگر با دستگاه‌های دولتی و بخش‌های مختلف قوه مجریه مشورتی صورت نگیرد این موضوع می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از بررسی طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در کمیسیون اجتماعی مجلس به این نتیجه رسیدیم که دارای نواقص زیادی است و تصمیم گرفتیم این طرح مراعا مانده و قرار شد تا دولت لایحه‌ای برای اصلاح تبصره 3 ماده 87 قانون خدمات کشوری بیاورد تا دولت موارد مدنظرش را در اصلاحیه مذکور به مجلس پیشنهاد دهد.

خضری خاطرنشان کرد: شنبه و یکشنبه در خارج از کشور تعطیل است و در ایران هم روزهای پنج‌شنبه در تهران و جمعه در کل کشور تعطیل است و چون عمده‌ کارهای سیاسی و اقتصادی در تهران است عملاً با چهار روز تعطیلی مواجه هستیم که باید فکری عاجل در این مورد صورت گیرد.

وی گفت: باید کارشناسان خبره در این باره تصمیم‌گیری کرده و با اصلاحیه تبصره 3 ماده 87 قانون خدمات مدیریت کشوری وضعیت را به سمتی ببریم که مشکلات تلاقی 2 روز تعطیلی ایران با 2 روز تعطیلی خارج از کشور کمتر شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چون تعطیلی روزهای پنج‌شنبه در کشور می‌تواند بار مالی برای دولت داشته باشد باید پیشنهاد آن از سوی قوه مجریه به قوه مقننه ظرف سه ماه به مجلس ارائه شود تا کمیسیون اجتماعی و صحن علنی مجلس در این باره تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مخاطبان گرامی با ثبت سوژه‌ای در بخش «فارس من» با عنوان «تعطیلی پنج شنبه ها یک ضرورت انکارناپذیر است!» خواستار پیگیری این موضوع شدند. 

خبر مورخ 30 مرداد 1398

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: طرح تعطیلی پنجشنبه‌ها در کمیسیون رد نشده است

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از در دست بررسی بودن طرح تعطیلی پنجشنبه در کمیسیون خبر داد و گفت: اعلام رد این طرح در کمیسیون از سوی برخی از خبرگزاری‌ها درست نبود.

عبدالرضا عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بجنورد٬ اظهار داشت: تعطیلی روزهای پنجشنبه برای شهرستانی‌ها در نظر گرفته شده و به نفع آن‌ها است٬ چرا که بیشتر تهرانی‌ها پنجشنبه‌ها را تعطیل هستند.

وی افزود: به‌عنوان رئیس کمیسیون به شدت با این طرح موافق هستم و این طرح در کمیسیون در حال بررسی و مراعا است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: این طرح در کمیسیون در حال بررسی بیشتر است و معتقد هستیم برای انجام فعالیت‌های اداری و مالی در روزهای تعطیلی هم می‌شود با اینترنت و وجود ارتباطات گسترده٬ این اقدامات را انجام داد.

عزیزی در پاسخ به این سوال که آیا بهتر نیست به جای پنجشنبه٬ شنبه تعطیل باشد تا در مراودات بانکی و مالی کشور با کشورهای اروپایی مشکلی ایجاد نشود٬ تصریح کرد: ما مراوده مالی خاصی با دنیا نداریم و اگر هم باشد می‌توان این مراودات را از طریق شبکه اینترنت انجام داد. پیشنهاد موجود تعطیلی روزهای پنجشنبه است که در کمیسیون در حال بررسی است.

خبر مورخ 27 مرداد 1398

میرزاده در تشریح نشست امروز کمیسیون آموزش خبر داد: تصویب طرح تعطیلی روز پنجشنبه ها در کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تصویب بررسی طرح تعطیلی روز پنجشنبه کلیه مراکز اداری و آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران برای تحکیم بنیان خانواده در کمیسیون متبوعش خبر داد.

خبر مورخ 26 مرداد 1398

مختار در تشریح دستورکار کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد: بررسی طرح تعطیلی روز پنجشنبه مراکز اداری، آموزشی و قضایی کشور

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس، از بررسی دو طرح تعطیلی روز پنجشنبه کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و بکارگیری نیرو در پست‌های بلاتصدی ادارات در استان‌های مرزی در نشست امروز این کمیسیون خبر داد.

روح‌اله بابایی صالح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستورکار نشست امروز (شنبه 26 مردادماه) کمیسیون متبوعش، گفت: در این نشست طرح تعطیلی روز پنجشنبه کلیه مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها مورد بررسی قرار گرفته و ادامه بررسی آن نیز به نشست آتی این کمیسیون موکول شد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: ادامه بررسی طرح بکارگیری نیرو در پست‌های بلاتصدی ادارات در استان‌های مرزی از دیگر موضوعاتی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، تاکید کرد: بررسی این طرح نشان می‌دهد که اجرای آن نیازمند تامین اعتبارات بوده به همین دلیل شامل ماده 75 می‌شود، چرا که برای دولت بار مالی ایجاد خواهد کرد، بنابراین مراعا باقی ماند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مهمانان حاضر در این نشست، یادآورشد: در این نشست مسئولانی از سازمان اداری و استخدامی کشور، وزارت کشور و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

خبر مورخ 25 تیر 1398

اظهارنظر كارشناسي مرکز پژوهش‌های مجلس درباره: «طرح تعطيلي روز پنجشنبه كليه مراكز اداري و آموزشي و قضائي در كليه استان‌ها و شهرستان‌ها همانند تهران»

مقدمه

پيشنهاددهندگان طرح حاضر در مقام توجيه آن اعالم داشتهاند به منظور هماهنگي هرچه بيشتر نظام اجرايي و قضايي كشور، جلوگيري از هزينههاي اداري، پيشگيري از آلودگي هواي شهرها به‌خصوص کلان‌شهرها، كاهش رفت‌وآمد، كاهش هزينه حمل‌ونقل، رفع مشكالت خانواده‌هايي كه فرزندان آنان روزهاي پنجشنبه در منزل هستند، و كاهش مصرف انرژي در ادارات و نهادهاي انقلاب اسلامی تسري تعطيلي روز پنجشنبه مراكز اداري و آموزشي و قضايي تهران به استانها و شهرستانها مفيد و مطلوب است و براي تحقق اين اهداف پيشنهاد زير را ارائه كرده‌اند:

«به موجب اين مصوبه كليه مراكز اداري و قضايي در استانها و نيز شهرستانها همانند تهران از تاريخ تصويب اين قانون تعطيل ميباشد. ساعات كار كاركنان دولت چهل‌وچهار ساعت در هفته تغييري با اين مصوبه نخواهد داشت».

در اين گزارش ابعاد و زواياي مختلف طرح مذكور بررسي شده است.

ارزيابي طرح

1. استفاده اشتباه از واژه »تعطيالت« در عنوان، مقدمه و متن مادهواحده: طراحان محترم در عنوان، مقدمه توجيهي و متن مادهواحده از واژه »تعطيلي« روزهاي پنجشنبه استفاده كرده‌اند در حالي كه تعطیلات رسمي روزهاي مشخصي هستند كه به موجب قانون اساسي و قوانين خاص در تقويم رسمي كشور تعطيل اعالم شده و در هيچيك از قوانين مذكور روز پنجشنبه تعطيل ذكر نشده و با وجود تصور پيشنهاددهندگان طرح اين روز در تهران نيز در زمره روزهاي تعطيل نيست. آنچه مورد اشاره طراحان محترم است نحوه تقسيم ساعات كار كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي در تهران است كه به استناد تبصره «2» ماده (87) قانون مديريت خدمات كشوري صورت پذيرفته است. به عبارتي دستگاه‌هاي اجرايي مشمول اين ماده در تهران، ساعات كاري خود را در پنج روز هفته تنظيم كرده‌اند. اين تمايز در حوزه مديريت منابع انساني و به‌ويژه در نظام جبران خدمات كاركنان مي‌تواند به افزايش هزينه‌هاي پرسنلي منجر شود. به طور مثال براساس تبصره «1» ماده (62) قانون كار كارگراني كه روزهاي جمعه كار مي‌كنند، در مقابل عدم استفاده از تعطيلي روز جمعه 40 درصد اضافه بر مزد دريافت خواهند كرد. لذا اطلاق واژه تعطيل به روزهاي پنجشنبه فاقد وجاهت است.

2. ابهام در تأثيرات و پيامدهاي طرح پيشنهادي: طراحان محترم در مقدمه توجيهي خود با ذكر برخي دلایل سعي در اثبات وجوه مثبت تعطيلي پنجشنبه‌هاي مراكز اداري، آموزشي و قضايي دارند؛ در حالي كه برخي ديگر از صاحبنظران معتقدند كه با توجه به شرايط ويژه كشور چنين رويكردي با سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي و شعار سال (رونق توليد) در تعارض است. بررسي اين‌گونه استدلال‌ها و اظهارنظرها مؤيد آن است كه هر دو گروه در تبيين عقايد و نظريات خود غالباً به توجيهات و مفاهيم كلي توسل جسته و از انجام تحقيقات ميداني و كسب نتايج عيني خودداري كرده‌اند. با توجه به تأثيرات مستقيم و غيرمستقيم چنين تصميماتي بر ارائه خدمات به شهروندان، رفاه كاركنان و... در گام اول بايد از ارائه‌دهندگان خدمات اداري و شهروندي مانند بوروكرات‌هاي سطح 1 خيابان و نيز شهروندان به عنوان ذي‌نفعان اصلي چنين تصميماتي نظرخواهي شود. كه اين مهم خود نيازمند انجام پژوهش‌هاي علمي دقيق به عنوان مبناي ارائه هرگونه طرح و يا لایحه است. موضوعي كه در طرح حاضر و نيز بسياري از لوايح و طرح هاي ارائه شده غالباً مورد توجه قرار نمي‌گيرد. لذا با توجه به عدم شناخت و آگاهي از آثار و نيز هزينه‌هاي احتمالي طرح، به نظر مي‌رسد تا زماني كه از وجوه مثبت اين طرح اطمينان حاصل نشود تصويب آن فاقد توجيه است.

3. ابهام در دامنه شمول طرح: استفاده از واژگان ناشناخته و مبهمي از جهت حقوقي مانند »مراكز اداري، آموزشي و قضايي «يكي از اشكال‌هاي بنيادين طرح است كه به شفاف‌سازي در عنوان و متن ماده واحده نيازمند است. استفاده از چنين واژگان نامأنوسي ضمن ايجاد بستر عدم اجراي قانون، تسري اين طرح به نهادها و سازمان‌هايي چون شركت‌هاي دولتي، مؤسسات و نهادهاي عمومي غيردولتي، دانشگاه‌هاي پيام‌نور و آزاد و... را عملاً با اشكال مواجه مي‌سازد. از ديگر وجوه چالش‌برانگيز دامنه شمول طرح مذكور، عدم توجه به تفكيك‌ناپذير بودن بخش اداري و آموزشي از بدنه اجرايي واحدهاي خدماتي چون بيمارستان‌هاست كه مي‌تواند به بروز ناهماهنگي در نظام اداري منجر شود. همچنين شمول طرح حاضر به دستگاه‌ها و مراكز آموزشي مستقر در ساير مناطق تقسيمات كشوري مانند بخش‌ها نيز ابهام دارد.

4. اخلال در نظام آموزشي كشور: مطابق «برنامه درسي ملي جمهوري اسلامی ايران»، ساعات كار هفتگي دوره ابتدايي 25 ساعت در هفته، دوره متوسطه اول 30 ساعت، دوره متوسطه دوم نظري حداكثر 35 ساعت و دوره متوسطه دوم فني و حرفه‌اي و كاردانش 40 ساعت در هفته است. بر اين اساس در برخي از مناطق شهري و روستايي كم برخوردار كشور با توجه به كمبود فضاي آموزشي، بالا بودن جمعيت دانش‌آموزي و كمبود نيروي انساني امكان داير بودن مدارس در يك شيفت وجود ندارد،

واحدهاي آموزشي و پرورشي، به صورت »دو شفيت« صبح و بعدازظهر و بهصورت 6 روز در هفته فعال هستند. بنابراين، از اين حيث امكان تنظيم ساعات آموزشي مدارس متوسطه در پنج روز هفته و افزايش تعداد روزهاي تعطيل همه مدارس اعم از ابتدايي و متوسطه به دو روز در هفته در همه مناطق شهري و روستايي كشور (اعم از تهران و شهرستان‌ها) وجود ندارد. با اين حال، حسب اقتضائات آموزشي و شرايط اقليمي خاصِ مناطق مختلف كشور، تغيير و تعديل روزهاي فعال مدارس به پنج روز در هفته از طريق شوراي آموزش و پرورش استان امكانپذير است. مضافاً اينكه، در حال حاضر برنامه درسي «مدارس ابتدايي» به مدت پنج روز در هفته (25 ساعت در هفته) تنظيم شده است و براي روز پنجشنبه همه مدارس ابتدايي سراسر كشور، برنامه درسي رسمي پيش‌بيني نشده است، هرچند تعطيل رسمي نيز براي روز پنجشنبه عنوان نشده است و مقرر بود در اين روز فعاليت‌هاي فوق برنامه پيگيري شوند، با اين حال در هيچ مصوبه‌اي از سوي شوراي عالي آموزش و پرورش به عنوان بالاترین مرجع رسمي «سياستگذاري در حوزه وظايف آموزش عمومي و متوسطه» به تعطيلي روز پنجشنبه مدارس متوسطه شهر تهران و يا ديگر نقاط شهري و روستايي كشور اشاره نشده است. لذا، از اين حيث، مسئله فعاليت يا عدم فعاليت مدارس ابتدايي و متوسطه كشور در روزهاي پنجشنبه، تابع اقتضائات آموزشي، منابع، زيرساخت‌هاي مربوط، و شرايط اقليمي است و محدوديت يا خلأ قانونگذاري يا تصميم‌گيري در اين زمينه براي آموزش و پرورش وجود ندارد.

يادآوري ميشود، هرچند اصولاً روزهاي پنجشنبه و جمعه همه دانشگاه‌هاي دولتي و مراكز آموزش عالي سراسر كشور مي‌توانند از ارائه خدمت خودداري كنند. با اين حال، نظر به اينكه دانشجويان برخي از آنها (از جمله دانشگاه آزاد، پيام نور و علمي كاربردی) اغلب از كاركنان دستگاه‌هاي اجرايي يا شاغلان بخش غيردولتي مي‌باشند، جهت تسهيل در ادامه تحصيل دانش‌آموختگان مزبور و بهره‌گيري از دانش و تخصص اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي دولتي، اين‌گونه واحدهاي آموزشي در روزهاي پنجشنبه و جمعه داير مي‌باشند. بنابراين، الزام به عدم فعاليت روز پنجشنبه مراكز آموزش عالي مي‌تواند در اجراي برنامه آموزشي برخي از واحدهاي آموزشي اختلال ايجاد كند.

5 .ابهام در نحوه نگارش طرح پيشنهادي: در كنار همه ابهامها و ايرادهاي مطرح شده متن حكم پيشنهادي نيز به لحاظ نگارشي ايرادهاي متعددي دارد كه اساساً سبب مردود بودن حكم پيشنهادي مي‌شود. به عنوان مثال در متن پيشنهاد به تعطيلي روزهاي پنجشنبه و تعطيلي مراكز آموزشي به عنوان مباني ارائه طرح، اشارهاي نشده است.

جمع‌بندي و نتيجه‌گيري

طرح پيشنهادي به دلایلی همچون عدم ارتباط مقدمه توجيهي با محتواي طرح پيشننهادي، اسنفاده اشنباه از واژه «تعطیلات» در عنوان، مقدمه و حكم پيشنهادي، ابهام در تأثيرات و پيامدهاي طرح، ابهام در دامنه شمول طرح، اختلال در نظام آموزشي كشور و ابهام در نحوه نگارش قابل تأييد نيست. بنابراين رد كليات آن پيشنهاد مي‌شود.

1 در صورتي كه نتايج مطالعات امكان‌سنجي مؤيد آثار مثبت تصويب طرح مذكور باشند از طریق اصلاح تبصره «3» ماده (87) قانون مديريت خدمات كشوري ميتوان به هدف مورد نظر نائل شد.

خبر مورخ 24 اردیبهشت 1398

اعلام وصول طرح تعطیلی تمام مراکز اداری استان ها در روز پنجشنبه

عضو هیات رئیسه مجلس طرح تعطیلی تمامی مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان ها و شهرستان ها در روز پنجشنبه را اعلام وصول کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علیرضا رحیمی در نشست علنی امروز (سه شنبه، 24 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، طرح تعطیلی تمامی مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان ها و شهرستان ها در روز پنجشنبه را اعلام وصول کرد.

متن این طرح به شرح زیر است:

عنوان طرح:

طرح تعطیلی روز پنجشنبه کلیه مراکز اداری و آموزشی و قضایی در کلیه استانها و شهرستانها همانند تهران

مقدمه (دلایل توجیهی)

روزهای پنجشنبه وزارتخانه‌ها، مراکز قضایی در تهران و مجلس شورای اسلامی تعطیل میباشد همچنین در بخشی از نظام اداری، شرکت‌های گاز، مخابرات، نفت، برق و مدارس تعطیل می‌باشد.

به منظور هماهنگی هرچه بیشتر نظام اجرایی و قضایی کشور و جلوگیری از هزینه‌های اداری و پیشگیری از آلودگی هوای شهرها به خصوص کلانشهرها، کاهش رفت و آمد، کاهش هزینه حمل‌ونقل و رفع مشکلات خانواده‌هایی که فرزندان آنها روزهای پنجشنبه در منزل می باشند، اضافه می‌نماید این طرح باعث کاهش مصرف انرژی در ادارات و نهادهای انقلاب اسلامی می‌شود.

ماده واحده:

به موجب این مصوبه کلیه مراکز اداری و قضایی مراکز استان‌ها همانند تهران از تاریخ تصویب این قانون تعطیل می‌باشد، ساعت کار کارمندان دولت 44 ساعت در هفته تغییری با این مصوبه نخواهد داشت.