لایحه کاهش ساعت کاری بانوان شاغل دارای شرایط خاص (با آخرین تغییرات مصوب مجلس شورای اسلامی)

ماده واحده- ساعات کار هفتگی بانوان شاغل اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی که موظف به 44 ساعت کار در هفته هستند، اما دارای معلولیت شدید یا فرزند زیر شش سال تمام یا همسر و فرزند دارای معلول شدید یا صعب‌العلاج هستند، یا زنان سرپرست خانوار شاغل در دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده 222 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و بخش غیردولتی اعم از مشمولان قانون کار و قانون تأمین اجتماعی بنا به درخواست متقاضی از دستگاه اجرایی مستخدم و تأیید سازمان بهزیستی کشور یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یا دادگستری به 36 ساعت در هفته با دریافت حقوق و مزایای 44 ساعته تعیین می‌شود.

تبصره 1- تأیید میزان و شدت معلولیت توسط سازمان بهزیستی اعلام می‌شود.

تبصره 2- زمان شروع و خاتمه کار در اجرای این قانون با توافق مشمولان و مسئولان مربوطه آن‌ها تعیین می‌شود.

تبصره 3- کارفرمایان غیردولتی از تخفیف پلکانی یا تأمین بخشی از حق بیمه سهم کارفرما برخوردار می‌شوند.

تبصره 4- زنانی که براساس سایر مقررات از امتیاز کاهش ساعت کار بهره‌مند هستند تا زمانی که از مقررات مزبور استفاده می‌کنند یا دستگاه‌های تابع مقررات اداری و استخدامی خاص امتیازات مشابه این قانون را دارند، از شمول این قانون مستثنی هستند.

تبصره 5- درصورتی‌که مشمولان این قانون هم‌زمان شرایط استفاده از امتیاز مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند یا هم‌زمان دارای شرایط مصرح در این قانون باشند، حق انتخاب یکی از این امتیازات را دارند. تبصره ششم هم می‌گوید در دوران استفاده مشمولان این قانون از مزایای آن، دستگاه‌های اجرایی و کارفرمایان بخش غیردولتی مشمول این قانون نمی‌توانند به صرف استفاده زنان از مزایای کاهش ساعت کاری، آن‌ها را اخراج کنند یا محل جغرافیایی خدمت آن‌ها را تغییر دهند. هرگونه اخراج، جابه‌جایی و استخدام جایگزین آن‌ها ممنوع است.

تبصره 7- بار مالی ناشی از اجرای این قانون برای کارفرمایان بخش‌های غیر دولتی و خصوصی مشمول این قانون همه ساله در بودجه سالانه پیش بینی و پرداخت می‌شود.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (7)

 • سلام در سازمان ما این قانون اجرا میشه ولی چون در قانون گفته زیر 6 سال بنده که فرزندم نیمه دوم سال به دنیا آمده و عملا یک سال تحصیلی عقب هست حدود 8 ماه را نمی توانم استفاده کنم ایکاش این قانون گفته بود تا قبل از مدرسه رفتن. چون کسی که فرزندش شهریور به دنیا آمده می تواند استفاده کند ولی کسی که مثل من فرزندش دی ماه همان سال به دنیا آمده 8 ماهش را نمی توانم استفاده کنم.

 • به نام خدا

  با عرض سلام خدمت شما
  با احترام به استحضار می رساند که در دستگاهی که من شاغل هستم و مهد کودک هم داخل سازمان داریم. به این صورت بوده که : مادرانی که فرزند زیر دو سال داشتندمیتوانستند یک ساعت به داخل مهد بروند و شیردهی داشته باشند. حالا که قانون کاهش ساعت کاری مادران شاغل با فرزند زیر 6 سال آمده، مادرانی که فرزند شیرده دارند (با توجه به اینکه در طول روز یک ساعت به مهد می روند)هم میتوانند مثل مادرانی که فرزند زیر 6 سال دارند به جای ساعت 16 ، ساعت 15 از سازمان خارج شوند؟
  در واقع میخواستم سوال کنم که ما که فرزند شیرده داریم و 1 ساعت به مهد سر میزنیم. میتوانیم ساعت 15 خروج بزنیم یا ما با توجه به کوچکتر بودن نوزادمان باید تا ساعت 16 بمانیم و مادرانی که فرزندشان از فرزند ما خیلی بزرگتر(2 تا 6 ساله) است میتوانند یک ساعت زودتر از ما از سازمان خارج شوند؟

 • آیا این قانون راجع به زنانی که سرپرستی کودک رو به عهده دارن وبعد ازدواج.مجدد داشته اند قابل اجرا است

 • با سلام من در بیمارستان چمران کار میکنم متاسفانه این قانون برای ما لحاظ شده ولی بیشتر از ساعت لحاظ شده برا ما شیفت میذارن به ما بابت اضافه کاری پولی نمیدن اما به اجبار میگن باید شیفت رو پر کنیم
  بنده 2 فرزند دارم یکی 3 ساله و دیگری 1 ساله خیلی اذیت میشم خواهش میکنم منو راهنمایی کنید چکار کنم

 • آیا با اجرای این طرح کمک هزینه غذا مشمولین حذف می گردد؟

 • خواهشمند است قانونن کاهش ساعت کاری بانوان را پیگیری فرمایید
  این قانون در جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با کاهش مزایا وقطع اضافه کار همکاران همراه بوده است
  وپیگیریهای حضوری منجر به تهدید وارعاب همکاران ذینفع می شود.

 • سلام . ادمين عزيز ممنون بابت سايت خوبتون . اگه امكانش هست نسخه PDF بخشنامه ها رو توسايت بارگذاري كنيد .

در موضوع تعطیلات و مرخصی بخوانید!

مرخصی استحقاقی کمتر از یک روز (ساعتی) نباید از 12 روز تجاوز کند

بخشنامه تغییر ساعات کاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی و بانک‌ها در نیمه اول مهر‌ 1398

پرداخت حقوق و فوق العاده های ایام مرخصی زایمان 6 ماه تا 9 ماه زنان شاغل در بخش غیردولتی و خصوصی بر عهده سازمان تأمین اجتماعی است (دادنامه شماره 288 الی 305 و 307 مورخ 31/2/1389 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

طرح تعطیلی تمام مراکز اداری، آموزشی و قضایی در کلیه استان‌ها و شهرستان‌ها در روز پنجشنبه (در حال بررسی در مجلس شورای اسلامی)

گزارش مرکز پژوهش های مجلس: معمای اجرای قانون تغییر ساعت

ابطال بند 2 نامه شماره 43458-1395/3/10 مدیرکل روابط کار جبران خدمت موضوع: جواز صدور حکم مرخصی استحقاقی یک طرفه به میزان ذخیره شده از سوی دستگاه پیش از بازنشستگی کارمند (دادنامه شماره 1750-1749 مورخ 1397/8/15 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

اعطای مجوز به دستگاه های اجرایی و بانک ها برای مجاز تلقی کردن تأخیر کارمندان در شهر تهران تا ساعت 9 صبح (بخشنامه شماره 84756/54694 مورخ 31/6/1397 معاون اول رییس جمهور)

- مشاهده کل مطالب این موضوع -