اصلاح دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای (مصوبه شماره 1351824 مورخ 30/5/1396 شورای عالی اداری)

 دانلود متن کامل مصوبه در فرمت پی دی اف

تمامی وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، شرکت‌های دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی

شورای عالی اداری در یکصد و هفتاد و نهمین جلسه مورخ 27/04/1396 بنا به پیشنهاد سازمان اداری و استخدامی کشور با هدف بهره‌گیری از توانمندی‌های زنان و جوانان مستعد کشور برای تصدی پست‌های مدیریت حرفه‌ای و افزایش سهم و نقش آنان در مدیریت اجرایی کشور، دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای، موضوع تصویب‌نامه شماره 579095 مورخ 1/4/1395 شورا را به شرح زیر اصلاح و تصویب نمود:

1- دو تبصره به شرح زیر به عنوان تبصره (6) و تبصره (7) به ماده 2 الحاق می‌شود:

تبصره 6- به منظور بهره‌گیری از ظرفیت زنان و جوانان توانمند کشور برای تصدی پست‌های مدیریتی، میزان تجربه مورد نیاز برای تصدی هر یک از سطوح مدیریت حرفه‌ای (از تجربه خدمت دولتی) در مورد زنان و کارمندان کمتر از 15 سال سابقه در مواردی که سایر شرایط، احراز شده باشد به دو سوم مدت زمان پیش‌بینی شده در جدول شماره (1) تصویب‌نامه، توسط شورای راهبری توسعه مدیریت دستگاه تقلیل می‌یابد.

تبصره 7- زنان و جوانان شاغل در دستگاه‌های اجرایی کشر می‌توانند با ارائه اقدامات علمی و پژوهشی خود در زمینه موضوعات مدیریتی یا در رابطه با حوزه‌های تخصصی عملکرد دستگاه متبوع از امتیازات ویژه‌ای برای تصدی پست‌های مدیریتی برخوردار گردند. آیین‌نامه اجرایی نحوه برخورداری از این امتیازات حداکثر طی مدت سه ماه پس از ابلاغ این مصوبه، توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و به تصویب شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی خواهد رسید.

2- چهار تبصره به شرح زیر به ماده 5 الحاق می‌شود:

تبصره 1- به منظور بهره‌گیری از ظرفیت زنان و جوانان توانمند کشور برای تصدی پست‌های مدیریتی، دستگاه‌های اجرایی مکلفند در انتخاب و انتصاب مدیران حرفه‌ای (موضوع جدول شماره 1 تصویب‌نامه) به نحوی برنامه‌ریزی نمایند که تا پایان برنامه ششم توسعه، متوسط سابقه خدمت مدیران نسبت به وضع موجود، 8 سال کاهش پیدا کند.

تبصره 2- تا پایان برنامه ششم توسعه نسبت مدیران زن در پست‌های مدیریتی به 30% افزایش یابد. سهم هر یک از دستگاه‌های اجرایی برای انتصاب مدیران زن با در نظر گرفتن شرایط و ویژگی‌های هر دستگاه، توسط سازمان اداری و استخدامی کشور و با هماهنگی دستگاه اجرایی ذی‌ربط تعیین و ابلاغ خواهد شد.

تبصره 3- به منظور جوان‌گرایی و بهره‌گیری از نیروهای جوان و مستعد در اداره امور کشور، دستگاه‌های اجرایی ضمن فراهم کردن تمهیدات لازم، می‌بایست در خصوص کاهش متوسط سوابق خدمت به گونه‌ای اقدام نمایند که از انتصاب افراد جدید با داشتن بیش از 25 سال سابقه خدمت و یا دارای سن بیشتر از 55 سال به پست‌های مدیریت پایه خودداری نمایند.

تبصره 4- رعایت شایستگی‌های عمومی و شرایط تخصصی برای انتخاب مدیران حرفه‌ای الزامی است؛ لیکن به منظور بهره‌گیری از ظرفیت زنان و جوانان توانمند کشور برای تصدی پست‌های مدیریتی، در شرایط مساوی کسب امتیازات مربوط به شایستگی‌های عمومی و شرایط تخصصی، اولویت با انتخاب زنان و نیروهای جوان‌تر خواهد بود.

حسن روحانی- رییس‌جمهور و رییس شورای عالی اداری

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0

نظرات (5)

 • ناگفته نماند فرزند جانباز40% می باشم مدرک تحصیلی در حال اتمام لیسانس هستم.. 09142900915

 • باسلام وخسته نباشید. بنده 12 ساله بصورت شرکتی واز سال 87 قراردادی هستم جمع خدمتم 12 ساله از مسئولان عزیز و بزرگوار خواهشم اینه قانون برنامه ششم فرزندان جانباز مشمول تبدیل وضعیت هستن چرا در مورد من صدق نمیکنه

 • متاسفم باز به آزمونی اقدام میکنیم که صدایش چند سال بعد درخواهد آمد . داشتن نجربه و یا مثلا سن (55 سال ) در هیچ جای دنیا منافاتی با مدیریت ندارد فقط حق کسانی را که عمری در سازمان زحمت کشیده اند را به قیمت تربیت مدیران جوان که شامل قشری خاص هستند را به هدر میدهند .

 • با تشکر از محبت شما عزیزان
  سوال. اگر کسی را بدون دلیل از پست ریس اداره ای منتقل و جابجا کرده باشند دلیل چیست؟
  آیا دولت کمک می کند؟
  09381744246

 • سلام،ببخشید برای این انتصاب باید رزوه را جایی ۵استاد؟

در موضوع عزل و نصب مدیران بخوانید!

درخواست ابطال آیین‌نامه‌ اجرایی بند(ج) و تبصره (2) ماده (54) قانون مدیریت خدمات کشوری از حیث پیش‌بینی برخی شرایط عزل مدیران

در خصوص درخواست ابطال مصوبات شورای عالی اداری مبنی بر جواز انتصاب نیروهای قرارداد کار معین در پست های مدیریتی (دادنامه های شماره 463- 464 مورخ 10/7/1398 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

اطلاعيه سازمان اداري و استخدامي كشور درخصوص اصلاح مصوبه «برنامه آموزش و تربيت مديران آينده دستگاه‌هاي اجرايي»

فهرست كانون‌های ارزيابی شايستگی‌های مديران

اصلاح بند (3) ماده (3) مصوبه برنامه آموزش و تربیت مدیران آینده دستگاه‌های اجرایی با تغییر سقف سنی مشمولین (مصوبه شماره 226725 مورخ 31/4/1398 شورای عالی اداری)

ممنوعیت انتخاب یا انتصاب مقامات و مدیران دارای تابعیت مضاعف و مرتبط با کشورهای خارجی (در حال تصویب در مجلس شورای اسلامی)

دستورالعمل نحوه ارزیابی و توسعه شایستگی‌های عمومی مدیران حرفه‌ای (به همراه مدل شایستگی عمومی) (بخشنامه شماره 1657363 مورخ 4/11/1396 سازمان اداری و استخدامی کشور)

- مشاهده کل مطالب این موضوع -