شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی

   


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 5.00 امتیاز(3 رای)

اصلاح آیین‌نامه اجرایی استخدام کارکنان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی

خبر مورخ 22 آبان 1398

نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس: دولت در تبدیل وضعیت «حق‌التدریسی‌ها» سنگ‌اندازی می‌کند

تابناک / نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان اینکه دولت در اجرای قانون تبدیل وضعیت نیروهای حق‌التدریسی مدام سنگ‌اندازی می‌کند گفت: مهلت قانونی دولت بری اصلاح آیین‌نامه اجرایی استخدامی نیرو‌های حق‌التدریس امروز به پایان رسید. 

ولی داداشی در گفت‌وگویی از پایان مهلت دولت برای اصلاح آیین‌نامه اجرایی استخدامی نیرو‌های حق التدریس خبر داد و اظهار داشت: مهلت وزیر آموزش و پرورش برای ارجاع این آئین‌نامه به دولت و اصلاح آن امروز تمام شد بنابراین وی در صورت عدم اصلاحات لازمه باید در صحن علنی مجلس جهت پاسخگویی حاضر شود. 

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به خاطر سئوال وی به وزیر آموزش و پرورش جهت اصلاح آئین‌نامه اجرایی جذب این نیروها 2 هفته مهلت داده بود عنوان کرد: طبق تبصره 10 ماده 17 سه گروه نهضتی، شرکتی، مربیان پیش‌دبستانی که تا سال 91 کار کردند باید تبدیل وضعیت شوند.

داداشی از کمبود معلم در مدارس سطح کشور و فراهم بودن امکان جذب معلمان شرکتی، نهضتی و مربیان پیش‌دبستانی سخن گفت و تصریح کرد: امروز در کشور کلاس‌های خالی بدون معلم مشاهده می‌شود بنابراین انتظار می‌رفت دولت نیز از ظرفیت نیروهای نهضتی، شرکتی، مربیان پیش‌دبستانی به عنوان حق‌التدریسی استفاده کند.

وی جذب معلمان شرکتی، نهضتی و مربیان پیش‌دبستانی در آموزش و پرورش توسط دولت مطابق با قانون برنامه ششم توسعه را مورد تأکید قرار داد و ابراز داشت: دولت به جای اجرای قانون سال گذشته تعدادی از نیروهای پیش‌دبستانی و شرکتی را حذف کرد و امسال نیز به وسیله یک آئین‌نامه قصد فرار کردن و عدم اجرای قانون را دارند.

نماینده مردم آستارا در مجلس با بیان اینکه دولت برای عدم جذب این نیروها یک اشکال قانونی را مطرح کرده و مدعی است نیروهای پیش‌دبستانی و شرکتی باید از دولت فیش حقوقی داشته باشند افزود: بر اساس همین سنگ‌اندازی‌های غیرقانونی دولت، آموزش و پرورش تمام ابلاغیه‌های صادر شده امسال برای این نیروها را لغو کرد. 

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس از پیگیری‌های خود و قول مساعد وزیر آموزش و پرورش برای اصلاح آئین‌نامه اجرایی استخدامی نیرو‌های حق‌التدریس در مدت یک هفته سخن گفت و ابراز داشت: با توجه به اینکه مهلت وزیر برای انجام این کار امروز به پایان می‌رسد امیدواریم وعده‌های وی برای اصلاح آئین‌نامه در دولت تحقق پیدا کرده باشد.

داداشی تضاد و تناقص آشکار آیین‌نامه اجرایی استخدامی نیرو‌های حق‌التدریس با قانون را بار دیگر مورد تأکید قرار داد و با بیان اینکه دولت همیشه با اجرای این بخش از قانون مشکل داشته است عنوان کرد: مسأله فیش حقوقی و یا برگزاری آزمون در حقیقت بهانه‌تراشی‌های دولت است تا از زیر بار اجرای قانون مصوب مجلس فرار کند.

وی ادعای دولت مبنی بر اینکه تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی، نهضتی و پیش‌دبستانی بار مالی زیادی دارد را کاملاً رد کرد و با اشاره به اینکه ردیف اعتباری لازم برای آن توسط مجلس مشخص شده تصریح کرد: اگر همچنان دولت از قانون تمکین نکند وزیر آموزش و پرورش به زودی باید در صحن علنی مجلس جهت پاسخگویی به نمایندگان حاضر شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس از درخواست خود به وزیر کشور جهت ارتقاء سطح شهرداری آستارا نیز سخن گفت و در تشریح این مطلب ابراز داشت: چند وقت پیش بنده درخواستی از وزیر کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای انجام این کار داشتم که البته با موافقت وزیر کشور هم‌اکنون درجه شهرداری آستارا به 8 ارتقاء پیدا کرد.

داداشی در مورد مهم‌ترین مزیت‌ها و کارکردهای ارتقاء درجه شهرداری آستارا مواردی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: تأمین امکانات و تجهیزات در سطحی بالاتر، تخصیص اعتبارات و بودجه بیشتر و مواردی از این دست از جمله مزیت‌هایی است که شهرداری آستارا پس از ارتقاء درجه خود به نحو بیشتری می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

خبر مورخ 15 آبان 1398

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از طرح ۵ سؤال در نشست امروز کمیسیون آموزش خبر داد و گفت: پاسخ‌های حاجی میرزایی به دو سؤال برای نمایندگان سؤال کننده قانع کننده نبود.

سیدحمایت میرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست امروز (سه‌شنبه 14 آبان ماه) کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نشست امروز با حضور محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و معاونانش برای پاسخگویی به سؤالات نمایندگان برگزار شد.

نماینده مردم گرمی مغان در مجلس شورای اسلامی افزود: سؤال نخست از جانب سیدقاسم جاسمی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس درباره شهریه مدارس غیرانتفاعی مطرح که مقرر شد تا دو هفته آینده پس از بازدید میدانی از مدارس غیرانتفاعی درباره قانع شدن یا نشدن نماینده سؤال کننده اظهار نظر کند.

وی افزود: سئوال بعدی را هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور در مجلس  درباره مشکلات اردوگاه نیشابور و مشکلات منطقه‌ای آموزش و پرورش مطرح کرد که نماینده سؤال کننده قانع نشد و مقرر شد این سؤال برای طرح در صحن علنی مجلس به هیأت رئیسه ارائه شود.

میرزاده اضافه کرد: سؤال سوم را محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس درباره عزل و نصب‌ها در شهرستان الیگودرز مطرح کرد که مهلت دو هفته‌ای برای بررسی بیشتر این سؤال داده شد.

این نماینده مردم در مجلس یادآور شد: سؤال چهارم را علیم یارمحمدی به نمایندگی از سه ‌نفر از نمایندگان هم استانی خود پیرامون مشکلات آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان مطرح کرد که به عنوان سؤال منطقه‌ای این سؤال نیز راهی صحن علنی مجلس خواهد شد.

وی ادامه داد: ولی داداشی نماینده مردم آستارا در مجلس سؤال آخر از وزیر آموزش و پرورش را مطرح کرد که این سؤال درباره تدوین آیین نامه اجرایی استخدامی نیروهای حق التدریس بود که نهایتا مقرر شد ایرادات وارده به این آیین نامه با توجه به حساسیت اعضای کمیسیون به آن، ظرف دو هفته آینده برطرف شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: سایر نمایندگان سؤال کننده نیز از طرح سؤال از وزیر انصراف و یا برای طرح سؤال خود در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حاضر نشدند.

مقررات مرتبط:

- اصلاح تحریری ماده (1) آیین‌نامه اجرایی بند (3) قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریس و آموزشیاران سوادآموزی در وزارت آموزش و پرورش (نامه شماره 98443/56610 مورخ 6/8/1398 دبیر هیئت دولت)

- آیین‌نامه اجرایی استخدام نیروهای حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت سوادآموزی (تصویب‌نامه شماره 79795/ت56610هـ مورخ 30/6/1398 هیئت وزیران)

شناسنامه قانون در پیام‌رسان‌های داخلی