قانون استخدامی شهرداری‌ها

خبر مورخ 23 آذر 1398

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که پنجشنبه 21 آذر در نشست مدیریت شهری و روستایی استان کهکیلویه و بویر احمد در جمع شهرداران و دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستای این استان سخن می گفت، از تصویب طرح ساماندهی، استخدام و تبدیل وضعیت نیروی انسانی شهرداری ها در کمیسیون اجتمای مجلس خبر داد و گفت: این طرح بزودی آماده ارایه و بررسی در صحن علنی مجلس خواهد بود.

خبر مورخ 10 آذر 1398

بررسی خارج از نوبت لایحه تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: ۶۰ امضا برای بررسی خارج از نوبت لایحه تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری‌ها جمع‌آوری شده است.

امیر خجسته در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان با بیان اینکه ۶۰ امضا برای بررسی خارج از نوبت لایحه تبدیل وضعیت کارکنان شهرداری‌ها جمع‌آوری شده است اظهار کرد: در تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری‌ها پس از ۲۰ سال مصمم هستیم.

وی افزود: با پیگیری‌های چند ساله و عزم مجلس تبدیل وضعیت استخدام ۳۵۰ هزار نیروی غیررسمی شهرداری‌ها پس از ۲۰ سال بلاتکلیفی تعیین تکلیف می‌شود.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون اداری و استخدامی کارکنان شهرداری‌های سراسر کشور تصریح کرد: کلیات لایحه استخدام شهرداری‌ها در کمیسیون اجتماعی تصویب اما با توجه به اینکه روند ارسال آن به صحن زمان بر بود با ۶۰ امضا جمع آوری و به هیأت رئیسه ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه وضعیت استخدامی کارکنان شهرداری‌های همدان و شهرستان‌های استان در کنار ۳۵۰ هزار نیروی شهرداری با اجرای این لایحه استخدام شهرداری‌ها تعیین تکلیف می شود ادامه داد: کارکنان شهرداری‌ها در پنج گروه بر اساس نوع کار و تحصیلات مربوطه و میزان همکاری با شهرداری تقسیم‌بندی می‎شوند.

خجسته با بیان اینکه  وضعیت استخدامی کارکنان سال‌های سال بلاتکلیف مانده و تبدیل وضعیت نشده‌اند که با اجرای این لایحه به قرارداد پیمانی تبدیل می‌شوند خاطرنشان کرد: امیدوارم با ارسال هر چه سریعتر این موضوع به صحن و عزم نمایندگان مجلس برای به سرانجام رسانیدن آن شاهد تغییر و تحول و تحقق عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد و امنیت شغلی کارکنان باشیم.

خبر مورخ 13 مرداد 1398

خضری: مجلس به دنبال تبدیل وضعیت ۳۵۰ هزار نیروی شهرداری‌ها به پیمانی پس از ۲۰ سال بلاتکلیفی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با تلاش مجلس تبدیل وضعیت استخدام ۳۵۰ هزار نیروی غیررسمی شهرداری‌ها به پیمانی پس از ۲۰ سال بلاتکلیفی تعیین تکلیف می‌شود.

رسول خضری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد اصلاح قانون اداری و استخدامی کارکنان شهرداری‌های سراسر کشور، گفت: کلیات لایحه استخدام شهرداری‌ها در کمیسیون اجتماعی تصویب و برای رای گیری نهایی به صحن علنی مجلس ارائه شد که با اجرای آن ساماندهی کارکنان غیررسمی شهرداری‌های سراسر کشور فراهم می‌شود البته تهران مستثنی شده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه وضعیت استخدامی 350 هزار نیروی شهرداری با اجرای لایحه استخدام شهرداری‌ها تعیین تکلیف می شود، افزود: کارکنان شهرداری‌ها در 5 گروه کارمندان رسمی و پیمانی، قراردادی انجام کار معین ( مشخص ) کارگران دائم و کارکنان دارای قرارداد موقت مشاغل کارگری ساماندهی می‌شوند.

وضعیت استخدامی برخی از کارکنان  حدود 18 تا 20 سال بلاتکلیف مانده است

وی ادامه داد: وضعیت استخدامی برخی از این کارکنان حدود 18 تا 20 سال است بلاتکلیف مانده و هنوز قراردادی هستند و تبدیل وضعیت به قرارداد پیمانی نشده‌اند و بیش از 20 سال است شهرداری‌ها از این مشکل رنج می‌برند که این کارکنان با اجرای لایحه تبدیل به قرارداد پیمانی می‌شود؛ خوشبختانه لایحه بار مالی ندارد زیرا دولت حمایت لازم را خواهد داشت و مجلس نیز پای کار است از سویی بیش از 80 تا 90 درصد درآمد شهرداری‌ها مربوط به خودشان بوده  و کمتر از اعتبارات دولتی استفاده می‌کنند.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم یادآور شد: با تصویب لایحه مذکور عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد و امنیت شغلی کارکنان محقق می‌شود؛ کلیات این لایحه با رای قاطع نمایندگان در کمیسیون اجتماعی تصویب شد.

خضری ادامه داد: انتظار می‌رود مورد توجه نمایندگان در صحن علنی نیز قرار گیرد تا آرامش خاطر کارکنان به ویژه کارکنانی که وضعیت مشخص ندارند و به شکل قرارداد معین و موقت مشغول هستند تامین شود.

خبر مورخ 7 مرداد 1398

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس از تصویب کلیات لایحه استخدامی شهرداری‌ها در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: ثبات و امنیت شغلی کارکنان مورد توجه قرار می‌گیرد.

ناهید تاج‌الدین در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح دستور کار امروز( یک‌‌‌‌‌ شنبه، 6 مردادماه) کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، از بررسی و تصویب کلیات لایحه استخدامی شهرداری‌های سراسر کشور با حضور جمالی نژاد، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در نشست امروز این کمیسیون خبر داد و گفت: ماده 117 قانون مدیریت خدمات کشوری مربوط به رابطه استخدامی در شهرداری‌ها است که مقرر شد قانون اداری و استخدامی کارکنان شهرداری‌های سراسر کشور مجزا از قانون مدیریت خدمات کشوری باشد و در نشست امروز کمیسیون کلیات لایحه مذکور تصویب شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: بر اساس این لایحه ثبات و امنیت شغلی کارکنان شهرداری‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد و بار مالی نیز ندارد؛ رابطه استخدام در شهرداری‌ها نسبت به سایر ارگان‌ها متفاوت است البته ممکن است با ارتقای شغلی، حقوق کارکنان به میزان اندکی کاهش یابد اما ثبات و امنیت شغلی آنها مورد توجه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: بر اساس ماده یک لایحه مذکور، شهرداری‌های سراسر کشور و سازمان‌های وابسته به لحاظ اداری و استخدامی تابع این قانون هستند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: همچنین طبق ماده 2؛ کارکنان شهرداری‌ها در پنج گروه کارمندان رسمی و پیمانی، قراردادی انجام کارمعین (مشخص)، کارگران دائم و کارکنان دارای قرارداد موقت مشاغل کارگری سازماندهی می‌شوند.

خبر مورخ 17 مرداد 1395

نامه شماره 57725/51430 مورخ 17/5/1395 رییس جمهور

جناب آقای دکتر لاریجانی

رییس محترم مجلس شورای اسلامی

لایحه استخدامی شهرداری‌ها که به پیشنهاد مشترک وزارت کشور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در جلسه مورخ 2/4/1395 هیأت وزیران به تصویب رسیده است، برای طی تشریفات قانونی به پیوست تقدیم می‌شود.

حسن روحانی- رییس جمهور

مقدمه (دلایل توجیهی):

به منظور ساماندهی امور اداری و استخدامی شهرداری‌های کل کشور متناسب با جمعیت و لزوم انعطاف در پیش‌بینی مقررات متفاوت متناسب با تنع و گستردگی وظایف شهرداری‌ها و نیز لزوم خروج امور استخدامی شهرداری‌ها از شمول قانون استخدامی کشوری -مصوب 1345- که با توجه به سپری شدن زمان طولانی، در بسیاری از موارد قابلیت اجرا و پیشبرد امور استخدامی شهرداری‌ها را ندارد، لایحه زیر برای طی تشریفات قانونی تقدیم می‌شود:

عنوان لایحه:

استخدامی شهرداری‌ها

ماده واحده- مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها به تفکیک کلانشهرها (شهرهای با جمعیت یک میلیون نفر و بالاتر)، شهرهای مراکز استان با جمعیت کمتر از یک میلیون نفر و سایر شهرها با رعایت سیاست‌های کلی نظام اداری بر اساس آیین‌نامه‌ای خواهد بود که توسط وزارت کشور با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و شورای عالی استان‌ها ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون با توجه به تنوع، گستردگی و پیچیدگی وظایف شهرداری‌های مختلف تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد. بار مالی ناشی از اجرای آیین‌نامه موضوع این قانون از محل درآمدهای قانونی شهرداری‌ها تأمین می‌شود.

از تاریخ لازم‌الاجرا شدن آیین‌نامه موضوع این قانون، تبصره (38) قانون بودجه اصلاحی سال 1343 کل کشور، ماده (58) اصلاحی قانون شهرداری مصوب 1345، ماده (12) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 1370 و اصلاحیه‌های بعدی آن در خصوص شهرداری‌ها، آیین‌نامه استخدامی شهرداری تهران مصوب 1358 و اصلاحیه‌های بعدی آن، لایحه شمول قانون استخدام کشوری درباره کارکنان شهرداری‌های سراسر کشور (غیر از شهرداری پایتخت) مصوب 1358 شورای انقلاب، آیین‌نامه نحوه تطبیق وضع مستخدمین شهرداری‌ها با قانون استخدام کشوری مصوب 1358 شورای انقلاب و سایر قوانین مغایر با این قانون لغو می‌شود.

رییس‌جمهور                                          وزیر کشور

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
 • سلام علیکم. چندی پیش بخشنامه ای از طرف استانداری گیلان صادر شده گویا در آن مجوز تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی به قراردادی بدون هیچ گونه شرطی اعلام شده به شهرداری های گیلان. آیا این درست هست؟ لطفا پیگیری نمایید. بعد عدالت استخدامی چه می‌شود؟

  یکشنبه, Aug 25 2019 10:11:05am
 • اگر قراردادتون شامل قانون کار باشه بلی

  دوشنبه, Aug 5 2019 6:00:32am
 • سلام علیکم بس نیروهای شرکتی چی میشه

  یکشنبه, Aug 4 2019 7:46:05am
 • پس نیروهای شرکتی شهرداری چی میشه

  شنبه, Aug 3 2019 7:48:57pm
 • من موندم چرا ما نباید مثل سایر ارگان ها خدمات کشوری باشیم.چرا از سال ۸۶ تا حالا هر سال وعده ی اضافه شدن شهرداریها به قانون خدمات کشوری رو دادن‌ولی الان بعد ۱۲سال یه چیز جدید از تو آستینشون در آوردن.فقط اینو میدونم که از وزارت کشور گرفته تا سازمان شهرداریها و دفاتر امور شهری استانداریها که همگی زیر نظر قانون خدمات کشوری هستن دارن برا ما تصمیم گیری میکنن.اگه خدمات کشوری خوبه براشما برا ما هم اجرا کنید اگر هم بده شما هم بیاید زیر نظر قانونی که ما هستیم.اینجوری میشه که هیچ کدومشون دلسوز حقوق و مزایای ما نیستن و نمیدونن داریم با چه بدبختی زندگی میکنیم.شهرداری ها بیشترین خدمات رو به مردم و شهروندان میدن ولی کمترین اهمیت رو واسه مسولین دارن.عیب از خودمون هست که هر بلایی به سرمون میارن صدامون در نمیاد

  شنبه, Aug 3 2019 4:26:40pm
 • با سلام . ما در فرهنگسراها به صورت ساعتی کار میکنیم . قرارداد موقت داریم در واقع روز مزد هستیم این قانون شامل ما هم میشود ؟

  شنبه, Aug 3 2019 2:02:30pm

در موضوع شهرداری بخوانید!

پرداخت تفاوت تطبیق ناشی از کاهش حقوق به جهت تبدیل وضعیت استخدامی از قراردادی به رسمی

عدم امکان ادامه خدمت ایثارگران تا 35 سال با احتساب یک مقطع بالاتر در شهرداری‌ها

دستورالعمل اجرای ماده (112) قانون برنامه ششم توسعه موضوع: امتیازات شاغلین مناطق عملیاتی در شهرداری‌ها

شهرداری از واحدهایی است که مالکیت عمومی بر آن صدق می‌کند و حتی در مواردی که از بودجه کل کشور استفاده نمی‌کند نیز مشمول نظارت دیوان محاسبات خواهد بود (دادنامه هیئت تخصصی اقتصادی مالی دیوان عدالت اداری)

افزایش درصد فوق‌العاده جذب کارکنان شهرداری‌ها در سطوح مختلف، موضوع ماده (6) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت (در حال بررسی در هیئت وزیران)

ابطال حق ایاب و ذهاب مدیران شهری و شورای شهر (رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

ابطال بند ۱۲ بخشنامه بودجه سال ۱۳۹۷ شهرداری های کشور از حیث تصریح به ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان «تحت هر عنوان» (دادنامه شماره 1961 مورخ 25/10/1397 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری)

- مشاهده کل مطالب این موضوع -