نظر مشورتی در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران حق التدریس دانشگاه ها

نظر مشورتی در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران حق التدریس دانشگاه ها (نامه شماره ۹‍۰‍۰‍۰/۲۳‍۰/۲‍۰۸۶‍۰/۲‍۰‍۰ مورخ ۱۴‍۰۱/۱‍۰/۱۳ کمیسیون اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری)

شناسنامه قانون- دیوان عدالت اداری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه «آیا تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگر به موجب بند ذ ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و دستورالعمل بند و تبصره ۲‍۰ قانون بودجه سال ۱۴‍۰۱ مشمول نیروهای حق التدریس شاغل در دانشگاه ها می‌شود؟» پاسخی را به عنوان نظر مشورتی ارائه کرده است.

نظر مشورتی در خصوص تبدیل وضعیت ایثارگران حق التدریس دانشگاه ها

جناب آقای ضرغامی

مدیرکل محترم دفتر امورحقوقی، قراردادها وپاسخ گویی به شکایات دانشگاه فنی و حرفه ای

باسلام؛

بازگشت به نامه شماره ۸۰۸۸/۲۵ مورخ ۷/۸/۱۴۰۱ متضمن طرح این سوال که آیا تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگر به موجب بند ذ ماده ۸۷ قانون برنامه ششم توسعه و دستورالعمل بند و تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مشمول نیروهای حق التدریس این دانشگاه نیز می گردد یا خیر؟ پس از طرح موضوع درکمیسیون مشورتی اداری، استخدامی و فرهنگی دیوان عدالت اداری، نظر مشورتی کمیسیون مزبور به شرح زیر اعلام می گردد:

به موجب بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ «در راستای اجرای بند (ذ) ماده (۸۷) قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه‌های مشمول ماده (۲) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مکلفند، نسبت به استخدام و نیز تبدیل وضعیت استخدامی کلیه مشمولان ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران که با عناوین مختلف در دستگاه های موضوع قانون مذکور شاغل هستند و رابطه شغلی آنها به صورت پیمانی، قرارداد انجام کار معین یا شرکتی میباشد و یا از محل اعتبارات جاری و تبصره ماده (۳۲) و ماده (۱۷) قانون مدیریت خدمات کشوری و اعتبارات طرح های عمرانی و یا سایر عناوین از جمله حاکمیتی و تصدی گری موضوع بندهای (الف) و (ب) ماده (۴۵) قانون مدیریت خدمات کشوری خدمت نموده و یا می نمایند با طی مراحل گزینش با رعایت تبصره (۲) بند (و) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹/۱۰/۱۵ به صورت استخدام رسمی اقدام نمایند. …» از سوی دیگر به موجب ماده ۷۲ قانون خدمات رسانی به ایثارگران «دانشگاه ها و مراکز و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و وزارتخانه‎ های علوم ، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، مکلفند حداقل بیست درصد (۲۰ %) اعضای هیأت علمی مورد نیاز خود را از بین جامعه ایثارگران شامل رزمندگان با بیش از شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه، جانبازان بالای بیست و پنج درصد (۲۵ %)، آزادگان بالای سه سال اسارت، همسران و فرزندان جانبازان بالای پنجاه درصد (۵۰ %)، همسران و فرزندان شهدا و فرزندان آزادگان با بیش از سه سال اسارت که دارای مدرک علمی مورد تأیید وزارتخانه‎ های «علوم ، تحقیقات و فناوری» و « بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» می ‎باشند، حسب مورد از طریق استخدام و یا موافقت با انتقال کارکنان دیگر دستگاه‌ها یا تبدیل وضعیت کارکنان غیرهیأت علمی تأمین و از ابتداء آنان را به‌صورت عضوهیأت علمی رسمی قطعی با احتساب سوابق آموزشی، پژوهشی و اجرائی مرتبط و تأثیر آن در پایه و مرتبه علمی با رعایت شرایط اخلاقی ، علمی و سنی و بدون آزمون و مصاحبه استخدام کنند.» لهذا نظربه اینکه بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ دستگاه های اجرایی را مکلف به تبدیل وضعیت استخدامی مشمولان ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران کرده است و اعضای حق التدریس آن دانشگاه از شمول ماده ۲۱ قانون خدمات رسانی به ایثارگران خروج موضوعی دارند و مشمول ماده ۷۱ این قانون می باشند آن دانشگاه تکلیفی به تبدیل وضعیت اعضای حق التدریس به موجب بند د تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ ندارد.

جواد سپهری کیا- سرپرست معاونت حقوقی ، پیشگیری و پژوهش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا