1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 5.00 امتیاز(1 رای)

در حالی که در آخرین روز سال ۹۷ سازمان برنامه و بودجه، تخصیص‌های استفاده نشده را باطل کرده است بررسی‌ها نشان می‌دهد، این روال با وجود تحقق تقریبا کامل درآمدهای عمومی بودجه خللی به پرداخت اعتبارات دستگاه‌ها و پیمانکاران ایجاد نکرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در آخرین روز سال 97 یعنی 97/12/29 رئیس سازمان برنامه و بودجه در مکاتبه‌ای با خزانه دار کل کشور موضوع ابطال تخصیص‌های پرداخت نشده بودجه را مطرح می‌کند.

در نامه نوبخت به اکرمی آمده است، خواهشمند است، نسبت به لغو تمام تخصیص‌های ابلاغی این سازمان که تاکنون پرداخت نشده اقدام فرمایید.

در میان تعطیلات نوروزی بحث ابطال تخصیص‌های پرداخت نشده در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد، همچنین شبهه عدم پرداخت اعتبار برخی پیمانکاران پروژه‌ها نیز در این بین دست به دست شد.

این درحالی است که بررسی‌ها نشان می‌دهد، قسمت عمده‌ای از منابع بودجه 97 تامین شده است بنابراین مشکلی برای پرداخت هزینه‌های مندرج در بودجه به خصوص بحث اعتبارات عمرانی وجود نداشته است.

بر اساس اعلام سازمان برنامه و بودجه، حدود 98 درصدی بودجه سال 97 محقق شده است. همچنین  از منابع مربوط به واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای حدود  107 هزار میلیارد تومان  وصول شده است. 

یک مقام مطلع در سازمان برنامه در این رابطه به خبرنگار تسنیم گفت: با توجه به اینکه این نامه در آخرین روز سال 97 صادر شده است، معنای عدم پرداخت و ابطال تخصیص‌های پرداخت نشده مربوط به دستگاه‌ها است که تا آخرین روز سال از تخصیص صورت گرفته از سازمان برنامه و بودجه استفاده نکرده‌اند. بنابراین ابطال تخصیص مختص سازمان‌هایی که است که احیانا به این اعتبار نیازی نداشته‌اند درغیر این صورت از تخصیص مربوطه استفاده می‌کردند.

گفتنی است، سازمان و برنامه و بودجه وظیفه تخصیص اعتبارات بر اساس قانون بودجه سنواتی و همچنین خزانه داری کل کشور نیز وظیفه پرداخت اعتبارات را برمبنای تخصیص صورت گرفته از سوی سازمان برنامه بر عهده دارد.

Share

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
 • با سلام خدمت شما
  تمامی این صحبتهای مسئول محترم بی اساس است زیرا ما از یکماه قبل به دنبال تحقق تخصیص ها بودیم و تمامی پرداختها منوط به بیست ونهم اسفند شد که متاسفانه هیچکدام پرداختدنگردید مگر نور چشمی ها نه دستگاههایی که نیاز نداشتند.

  چهارشنبه, Apr 17 2019 9:01:24pm
  پاسخ
 • با سلام
  والا ما از بس تلفن کردیم و حضوری رفتیم پیگیر بودجه شدیم چه از سازمان برنامه و هم از وزارت اقتصاد جز کلمه واریز میشود یا تخصیص داده میشود چیزی نشنیدیم. بعد حالا چطور میگن دستگاه ها نیاز نداشتن که تخصیص ندادیم خیلی جالب و خنده دار است.

  چهارشنبه, Apr 10 2019 8:17:38am
  پاسخ
 • با سلام و احترام؛ لطفاٌ صحیح،مستند و دقیق اعلام نظر فرمایند؛
  1- طبق بند(ب) ماده(28) قانون الحاق تنظیم برخی مقررات(2)"هرگونه پرداخت توسط خزانه از جمله پرداخت حقوق و مزاياي مستمر دستگاههاي اجرائي و موارد ضروري يا از محل تنخواه گردان خزانه با رعايت ساز و كار موضوع ماده (۳۰) قانون برنامه و بودجه مصوب ۱۳۵۱ مجاز است. " که متاسفانه این امر از طریق سازمان برنامه و بودجه رعایت نمی گردد و چندین صباحی است که صورتجلسه کمیته تخصیص اعتبار مشاهده نمی گردد هرچند هماهنگی های انجام می گردد.
  2-طبق آئين نامه تخصيص اعتبار بودجه عمومي دولت موضوع ماده(30)قانون برنامه و بودجة كشور (مصوبه شماره 75128 مورخ 15/2/1353 هیأت وزیران) تخصیص اعتبار می بایست با توجه به گزارش خزانه در ارتباط با میزان نقدینگی و برآورد وصوليهاي دولت از بابت كليه درآمدها وساير منابع انجام گردد. لذا در پایان سال سازمان برنامه و بودجه می بایست با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به ابلاغ تخصیص اقدام نماید تا بعلت عدم نقدینگی منجر به ابطال نگردد.
  3- این گفته که "ابطال تخصیص‌های پرداخت نشده مربوط به دستگاه‌ها است که تا آخرین روز سال از تخصیص صورت گرفته از سازمان برنامه و بودجه استفاده نکرده‌اند. بنابراین ابطال تخصیص مختص سازمان‌هایی که است که احیانا به این اعتبار نیازی نداشته‌اند درغیر این صورت از تخصیص مربوطه استفاده می‌کردند" به هیج وجه صحیح نمی باشد. ابطال تخصیص ها همانگونه که آقای نوبخت فرمودند به دلیل عدم تحقق کامل منابع درآمدی می باشد.
  4- این گفته که "سازمان و برنامه و بودجه وظیفه تخصیص اعتبارات بر اساس قانون بودجه سنواتی و همچنین خزانه داری کل کشور نیز وظیفه پرداخت اعتبارات را برمبنای تخصیص صورت گرفته از سوی سازمان برنامه بر عهده دارد" صحیح و دقیق نمی باشد، طبق آیین نامه پیش گفته ، وزارت امور اقتصادی و دارایی عضو کمیته تخصیص اعتبار است و لبته مسئول پرداخت تخصیص های صادره می باشد.

  سه شنبه, Apr 9 2019 5:43:10am
  پاسخ