1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4.40 امتیاز(68 رای)

خبر مورخ 31 اردیبهشت 1397

تأیید طرح دو فوریتی استفساریه جزء (1) بند «الف» تبصره (12) قانون بودجه سال 1397 کل کشور از سوی شورای نگهبان

دبیر شورای نگهبان طی نامه‌ای طرح دو فوریتی استفساریه جزء (1) بند «الف» تبصره (12) قانون بودجه سال 1397 کل کشور را تأیید کرد.

به گزارش شناسنامه قانون، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان طی نامه‌ای به علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آورده است:

طرح دو فوریتی استفساریه جزء (1) بند «الف» تبصره (12) قانون بودجه سال 1397 کل کشور مصوب جلسه مورخ بیست و ششم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و هفت مجلس شورای اسلامی در شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

خبر مورخ 26 اردیبهشت 1397

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 26 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی با طرح استفساریه جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 97 کل کشور در خصوص افزایش پلکانی نزولی حقوق پایین ترین طبقه با 159 رأی موافق، 37 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

موضوع استفساریه:

آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه سال 1397 کل کشور که طبقات پایین‌تر از درصد افزایش بیشتری برخوردار می شوند، میزان افزایش پایین‌ترین طبقه 20 درصد است؟

پاسخ: بله.

گفتنی است، دکتر لاریجانی در جریان تصویب این طرح گفت: دولت تاکید دارد طرح مذکور بار مالی داشته در صورتی که در این طرح بر افزایش پلکانی نزولی حقوق تاکید شده است بنابر قانون پایین ترین افزایش 16 درصد است اما دولت 12 درصد افزایش حقوق اعلام کرده است. مبنای تهیه طرح استفساریه نیز اعلام 12 درصدی حداقل افزایش حقوق کارمندان است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: طرح مذکور به موجب قانون بودجه سال 97 بر افزایش 20 درصدی حداقل حقوق بگیران تاکید دارد، در محاسبات مرتبط با حقوق اساتید دانشگاه دولت می تواند در تنظیمات خود به وضعیت آن ها رسیدگی کند.

اصلاح بودجه برای افزایش حقوق‌ها ۱۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی دارد

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر مجلس در قالب استفساریه جزء یک بند الف تبصره ۱۲، قانون بودجه را اصلاح کند حداقل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی به دولت نحمیل می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، سیدحمید پورمحمدی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 26 اردیبهشت) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح استفساریه افزایش حقوق ۲۰ درصدی کارکنان دولت، در دفاع از عملکرد دولت برای افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۱۳۹۷ گفت: مجلس در قالب بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۷ حداکثر افزایش حقوق را ۲۰ درصد تعیین کرد. دولت در سال ۱۳۹۶،  ۱۲۰ هزار  میلیارد تومان حقوق پرداخت که در سال ۹۷ با ۱۰ درصد افزایش ۱۳۲ هزار میلیارد تومان پرداخت خواهیم کرد. آن چیزی که در جدول افزایش حقوق‌ها مشاهده می‌کنید بعد از دهها جلسه و صدها محاسبه توسط دولت انجام شد تا نظر نمایندگان تامین شود.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: براساس جدول افزایش حقوق کارکنان دولت رشد حقوقی مقامات و همطراز آنان «صفر درصد» خواهد بود یعنی مقامات و معاونان و مدیران ارشد در سالجاری حقوق‌شان افزایش نمی‌یابد. کارکنانی که حداقل حقوق یعنی یک میلیون و ۳۵ هزار تومان دریافت می‌کنند ۱۶ درصد افزایش می‌یابد نه ۱۰ یا ۱۲ درصد. همچنین افرادی که حقوق شان کمی بیشتر بود ۱۵ الی ۱۴ درصد و به همین ترتیب نزولی خواهد بود به طوری که وقتی به کارکنان دادگستری و امثال آنها می‌رسد ۶ درصد افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به طرح استفساریه مجلس، گفت: چطور می‌توان حداکثر مندرج در قانون را ۲۰ درصد تعیین کرد و حداقل را یک درصد تعیین کرد. از نظر دولت، مجلس با این استفساریه قانون بودجه سالجاری را اصلاح کرده است.

پورمحمدی با اشاره به آثار این استفساریه، گفت: تبعات این تصمیم این است که لاجرم حقوق قضات، هیات‌های علمی، کارشناسان دستگاه‌های دیپلماسی، نفت، پتروشیمی و دیوان محاسبات با رشد صفر درصدی روبرو خواهد بود در حالی که دولت حقوق این طبقه را شش درصد افزایش داده است.

وی ادامه داد: دولت بعد از دو ماه احکام کارمندان را صادر کرد اگر استفساریه با رویکرد اصلاح بودجه ۹۷ انجام شود احکام جدید باید صادر شود که حدود یک ماه زمان نیاز دارد و تازه مشخص نیست که آیا بشود مصوبه مجلس را اجرایی کرد یا خیر.

معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه متذکر شد: اگر مجلس با این استفساریه، قانون بودجه را اصلاح کند حداقل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بار مالی جدید برای دولت به وجود خواهد آورد و دولت در میانه سال مالی پولی برای پرداخت نخواهد داشت و مجبور می‌شود برای اجرای مصوبه مجلس به بودجه عمرانی دست درازی کند.

دکتر علی لاریجانی در پاسخ به توضیحات معاون امور اقتصادی و هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه، گفت: بار مالی مورد ادعای شما باید برای نمایندگان روشن شود. آقای محبی‌نیا پس از بررسی اعلام کرد این استفساریه بار مالی ندارد. ما به نظر کمیسیون برنامه اعتماد می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بار مالی داشته باشد اصلا نمی‌شود تفسیر کرد چرا که مشکل اصل هفتاد و پنجی پیدا می‌کند.

وی متذکر شد: در پلکانی نزولی افزایش حقوق‌ها نباید تردید کنید.

دکتر لاریجانی خطاب به پورمحمدی،‌ گفت: شما در رسانه‌ها اعلام کردید افزایش حقوق‌ها ۱۲ درصد است اما اینجا اعلام کردید ۱۶ درصد افزایش داده‌اید به هر حال مجلس به اظهارت امروز شما اعتماد می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موارد مندرج برای افزایش صعودی حقوق‌ها کاملا مشخص است و این تفسیر نیز درصدد اعمال ۲۰ درصد مصوب است.

وی خاطرنشان کرد: گفتید که حقوق قضات و اساتید دانشگاه صفر می‌شود، به نظر می‌شود اینطور نباشد. شما می‌توانید افزایش حقوق‌ها را طوری تنظیم کنید که این گونه نباشد.

محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در توضیح این طرح یادآور شد: در کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 و در صحن علنی مجلس به جهت رسیدگی به اقشار آسیب پذیر و کسانی که حقوق کمتر دریافت می نمایند تصمیم گرفته شد تا در سال 97 حقوقشان بیشتر افزایش یابد اما متاسفانه دولت از این جزء تبصره 12 برداشت درست نداشته و افزایش حقوق کارکنان دولت را بین 6 تا 12 درصد تعیین نموده است.

وی افزود: مقامات در سال 97 نسبت به سال 96 افزایش حقوق نخواهند داشت، پاداش پایان خدمت نیز طبق قانون معادل 7 برابر حداقل حقوق خواهد بود اما دولت در اجرای این حکم پلکانی نزولی مصوبه ای تصویب کرده که مغایر قانون است.

مفتح ادامه داد: میزان افزایش ها در مصوبه دولت با توجه به هدف نمایندگان از تصویب قانون نبوده چرا که مجلس بر افزایش حداقل 20 درصد رشد حقوق طبقات پایین تاکید داشته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به افزایش نرخ ارز و کاهش قدرت پول ملی توان افراد از نظر درآمدی کاهش یافته، بنابر گزارش سازمان برنامه و بودجه در کمیسیون حداقل حقوق بگیران یک میلیون و 35 هزار تومان دریافت می کنند که جمعیتی به میزان 35 هزار و 751 نفر هستند.

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: طرح استفساریه تاکید دارد تنها به حقوق 35 هزار و 751 نفر میزان 20 درصد افزوده شود. این اقدام با حفظ منابع مالی موجود می تواند انجام گیرد زیرا در قانون برای طبقات بالاتر چون مقامات، نمایندگان، سفرا و وزرا هیچ افزایش حقوقی در نظر گرفته نشده است.

خبر مورخ 25 اردیبهشت 1397

با موافقت نمایندگان انجام شد؛ تصویب دو فوریت طرح استفساریه در خصوص افزایش ۲۰ درصدی حقوق طبقات پایین‌تر

نمایندگان دو فوریت طرح استفساریه جزء یک بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۷ را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 25 اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی دو فوریت استفساریه جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه 97 در خصوص افزایش حقوق طبقات پایین جامعه و جلوگیری از افزایش حقوق نمایندگان، وزرا، معاونین، استانداران و مقامات دیگر با 168 رأی موافق، 22 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

گفتنی است احمد امیرآبادی در توضیح دو فوریت این طرح گفت: نمایندگان زمان تصویب قانون بودجه سال 97 کار بزرگی مبنی بر افزایش حقوق پایین ترین طبقات جامعه انجام دادند.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی افزود: هدف این بود افرادی که دارای پایین ترین دریافتی حقوق هستند در سال 97 دریافتی بیشتری داشته باشند همچنین طبقات بالاتر حقوق‌شان به میزان کمتری افزایش پیدا کند بنابراین قرار شد به صورت پلکانی و نزولی این مصوبه اجرایی شود.

وی تصریح کرد: البته در بند دیگری از تبصره 12 تاکید شد حقوق مقامات، نمایندگان مجلس، وزرا، سفرا و استانداران در سال 97 اضافه نشود بنابراین دولت می توانست با دست بازتر حقوق افراد پایین دست را افزایش دهد اما دولت در آئین نامه اجرایی افزایش را بین 6 تا 12 درصد در نظر گرفته است.

امیرآبادی تاکید کرد: منظور مجلس از این مصوبه آن بود که حقوق پایین‌ترین طبقه جامعه باید 20 درصد افزایش پیدا کند بنابراین استفساریه‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه آیا منظور از افزایش پلکانی نزولی حقوق مندرج در جزء یک بند الف تبصره 12 قانون بودجه 97 یعنی برای طبقات پایین تر افزایش 20 درصدی حقوق در نظر گرفته شود که پاسخ آن بله است.

لازم به ذکر است مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان باید حداکثر ظرف 72 ساعت آینده طرح را در صحن علنی مجلس مطرح کنند که بررسی جزئیات طرح فردا ( چهارشنبه 26 اردیبهشت) در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد.

خبر مورخ 18 اردیبهشت 1397

اصلاحیه تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ امروز به هیئت رئیسه تقدیم می‌شود/ میزان افزایش حقوق درباره پایین‌ترین حقوق‌ها باید اصلاح شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ از تقدیم اصلاحیه تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ درباره میزان افزایش حقوق امروز به هیئت رئیسه مجلس خبر داد.

علی اصغر یوسف نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه دولت باید افزایش حقوق 20 درصدی را برای کارمندانی که کمترین حقوق را دریافت می کنند، اعمال کند، گفت: بر اساس تبصره 12 قانون بودجه سال 97 و مشروح مذاکرات و توضیحاتی که اینجانب بارها در تلویزیون و صحن علنی درباره افزایش حقوق  مطرح کردم، دولت حتما باید با رعایت تبصره 12 قانون بودجه سال 97، 20 درصد افزایش حقوق را برای قشر پایین که کمترین حقوق را دریافت می‌کنند، داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال 97 مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آنچه که در تبصره 12 قانون بودجه آمده افزایش پلکانی حقوق تا سقف 20 درصد برای پایین‌ترین حقوق‌ها است، افزود: دولت با برداشت شخصی از این تبصره عدد افزایش حقوق را کمتر لحاظ کرده است که بنده به عنوان سخنگوی کمیسیون تلفیق در این باره نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته‌ام و در این باره متذکر شده‌ام که روح تصویب این تبصره، مشروح مذاکرات و توضیحات مخالفان و موافقان این پیشنهاد رعایت عدد 20 درصد برای افزایش حقوق کمترین دریافت کنندگان بوده است.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه هم اکنون منتظر رئیس مجلس و هیئت رئیسه در این باره هستیم، تصریح کرد: امروز طرح اصلاح تبصره 12 قانون بودجه که رعایت عدد 20 درصد را برای کمترین دریافت‌کنندگان الزامی کرده تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود و در این باره نظر صحن علنی مجلس اخذ می‌شود که با سابقه ذهنی که از مجلس وجود دارد به این اصلاحیه رأی مثبت می‌دهد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
شرایط و قوانین.
 • عزیز

  این مصوبه عین بی عدالتی است.آیا مدرک دکتری و سابقه سی ساله بار مسولیت مدیر بودن بایک تازه وارد تفاوتی ندارند و افزایش باید معکوس باشد.

  جمعه, May 25 2018 5:19:08pm
 • محمد

  تشکرازتوضیحات شما

  جمعه, May 25 2018 12:57:32pm
 • حسن

  سلام دوست عزیزی که خواستند منبع خبر تایید شورای نگهبان راپیدا کنندلطفابه سامانه جامع نظرات شورای نگهبان مراجعه کنند این هم منبع خبر

  جمعه, May 25 2018 12:48:19pm
 • ابراهیم ملکی

  سلام
  بین افراد بایستی تفاوت باشد و نه (تبعیض)
  آقایان این معما را حل کنید .فردی که سابقه بالا-مدرک بالا-و مجموعه ای از عوامل متعدد امتیاز آور را کسب کرده با فرد دیگر که از این عوامل ،کمتر برخورد است ،تفاوت ندارد.مگر کسب سلسله مراتب بر مبنای ضوابط سازمان و اداره متبوع نیست.این طرح(پلکانی معکوس)عین بی عالتی است.(عدل یعنی قرا ر دادن هر چیز در جای خود)
  بنده با ۳۱ سال سابقه و مدرک فوق لیسانس و....مثلا۳۰۰ هزار تومان و همکار من با سابقه کمتر و مدرک پایین تر و...مثلا ۴۰۰هزار تومان .این یعنی چی جز بی عدالتی و سلب انگیزه.

  جمعه, May 25 2018 12:38:49pm
 • علیرضا به محمد

  دوست عزیزی که برای اثبات عدم تأیید این طرح توسط شورای نگهبان به گزارش مرکز پژوهش های مجلس استناد کرده اند، دو نکته را توجه کنند:
  اولاً، گزارش های آن مرکز قبل از تصویب در صحن علنی مجلس است و صرفاً جنبه کارشناسی دارد؛
  ثانیاً، مگر مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مرجع انطباق قوانین با قانون اساسی است که مستند شما قرار گرفته است؟
  ضمن اینکه خبرهای منتشره در خبرگزاری تسنیم، منبع دقیقی برای مباحث کارشناسی و تخصصی حوزه اداری و استخدامی و مالی نیست.

  جمعه, May 25 2018 10:56:25am
 • محمد

  مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد:مصوبه افزایش ۲۰درصدی حقوق به دلیل داشتن بار مالی و عدم تعیین منابع مغایر اصل۷۵ قانون اساسی و به دلیل اینکه قانونگذاری جدید بوده و درصدد اصلاح قانون است نه بیان مراد مقنن،مغایر اصل۷۳ قانون اساسی و تفسیر شورای نگهبان است.۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵ خبرگزاری تسنیم

  جمعه, May 25 2018 10:15:16am
 • محمد

  شورای نگهبان هنوزدراین موردنظری ندادند لطفا منبع خودراذکرکنید.

  جمعه, May 25 2018 8:57:05am
 • مجید

  قانون مدیریت خدمات کشوری امتیازات مکتسبه را مشخص و فاصله را در طبقات تعریف شده احصاء نموده و اینگونه افزایش ضوابط مندرج در قانون مذکور را تحت تاثیر قرارداده و از منطق حاکم بر ان قانون دور خواهد نمود

  چهارشنبه, May 23 2018 5:11:51pm
 • احمد

  سلام ، این وسط تجربه یا سنوات و مدرک چی میشه ، یه نفر ممکن طی سالها تجربه و مدرک بالای که داره و پستی که با توجه به سابقه کاری و تجربه اشغال ، نباید افزایش حقوق داشته باشه اما اونیکه سه یا چهار سال سابقه داره باید 20 درصد افزایش داشته باشه ، به نظر عادلانه نیست ، من خودم جزء 20 درصدیها میشم چون سنوات زیاد ندارم و حداقل بگیرم

  دوشنبه, May 21 2018 8:56:52pm
 • حسین

  باز هم ناقصه مجلس فقط پایینترین رو گفته بیست درصد خوب پله بعدی چه رقمیه و چند درصد؟؟دولت میاد باز پایینترین رو ۲۰ درصد افزایش میده و پله بعد رو ۱۰ درصد اینجوری ایا باز حق اعمال میشه؟؟باید مشخص میکردن چه حقوقی چقدر افزایش

  دوشنبه, May 21 2018 2:30:08pm
بارگذاری بیشتر...