امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرکار خانم دکتر امین زاده، معاون محترم حقوقی رییس جمهور پنج شنبه ٢٨ آذرماه ١٣٩٢ در برنامه "گفتگوی ویژه خبری" شبکه دو سیما ضمن پاسخگویی به سؤالات حقوقی مربوط به دولت، به معرفی و توضیح برخی از امکانات سامانه ملی قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

معاون حقوقی‌رئیس‌جمهور درباره برنامه‌اش برای فهم دقیق‌تر قوانین و اجرای درست آن توسط دستگاه‌ها گفت: " امروزه قوانینی وجود دارد که قوانین قبلی خود را نسخ می‌کند اما به دلیل عدم اطلاع ما از وجود چنین قوانینی، قانون معتبر و منسوخه به صورت موازی در کشور اجرا می شوند. این موضوع سبب بروز اشکالات مختلف میان مردم و دستگاه‌های اجرایی می‌شود، به همین جهت بررسی تنقیحی باید صورت گیرد."

وی افزود: در سال ١٣٥٠ سازمان تنقیح قوانین در ایران تشکیل شد، معاونت تنقیح قوانین در معاونت حقوقی ریاست جمهوری فعالیت خود را از دهه ٧٠ آغاز کرد و در سال ١٣٧٣ کار تنقیح قوانین در جمهوری اسلامی ایران شروع شد به طوری که تا به امروز حدودا ١١ هزار و ٤٠٠ قانون مصوب مورد بررسی تنقیحی قرار گرفته است.

امین‌زاده تأکید کرد: با تنقیح قوانین، مردم دیگر به قوانین منسوخه مراجعه نمی کنند، بلکه در سامانه قوانین و مقررات به قوانین منقح دسترسی دارند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره اینکه چه تعداد دیگری از قوانین منسوخه باید مورد شناسایی قرار گیرد، گفت: در کنار مرجع خاص قانونگذاری (مجلس شورای اسلامی) مراجع دیگری برای وضع قانون یا مقرره وجود دارد که شوراهای مختلفی مانند شورای عالی آموزش و پرورش، شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای عالی محیط زیست از جمله آنها هستند.

وی افزود: برای دسترسی آسان مردم به قوانین تنقیح شده باید قوانین منسوخه مورد بررسی و اعلام قرار گیرد. مردم می توانند از طریق نشانی اینترنتی dotic.ir به سامانه ملی قوانین و مقررات کشور دسترسی یابند. در این سایت روش های متعدد جستجو قرار داده شده است که با انتخاب روش "لغوی"، "موضوعی"، و با "مرجع تصویب خاص" می توانند در تمامی قوانین و مقررات مصوب از مشروطه تا کنون به جستجو بپردازند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور گفت: مردم باید با این سامانه آشنایی و رابطه دوستانه‌ای را برقرار کنند.

وی همچنین به وضعیت اعتبار قوانین در کشور اشاره و اضافه‌ کرد: «بعضی از قوانین با ورود قانون جدید اعتبارشان را از دست می‌دهند. در سامانه وضعیت اعتبار قوانین به خوبی مشخص شده است و برای نشان دادن وضعیت های مختلف رنگ های متنوعی در نظر گرفته شده است. رنگ نارنجی نشان دهنده تفسیر قانون، رنگ قرمز مبیّن قانون منسوخه و اگر رنگ قانونی مشکی و یا سبز بود نمایانگر آن است که این قانون همچنان معتبر است. »